Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Eylül - 2006

 
 

Köşe Yazıları


Hedef :  Dünyayı bekleyen büyük tehlike:SU SIKINTISI VE SU SAVAŞLARI -  Ünal  Bolat
Geçen ay İsveç'in başkenti Stockholm'de su konferansı toplanmıştı. Toplantıda açıklanan rapor hayli ilgi çekiciydi. Susuzluk tahmin oranı, daha şimdiden 2025'te beklenen seviyeye ulaşmıştı. Bundan daha korkuncu, bu orantısızlık böyle devam ederse 2025 yılında her üç kişiden iki kişi susuzlukla karşı karşıya kalacaktı. Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü'nün hazırladığı haritaya göre Ortadoğu, su yetersizliğini en ağır biçimde yaşayan bölgelerin başında geliyordu.
(13907)
TeknoVizyon :  Teknoloji Yönetimi -  Nilüfer Yalçın
Günümüzün giderek karmaşıklaşan ürün geliştirme ve üretim süreçleri şirketlerin boyutlarını aşan özellikler kazanmıştır. Bir firmanın yeni ürünlere, yeni teknolojiye veya yeni bir pazara girme kararı vermesi durumunda şirketin performansını etkileyecek değişimleri iyi yönetmesi gerekir. Böyle bir durumda, şirketlerin o güne kadar olan kuralları, yapılanması, stratejisi ve kültürü de hiyerarşik bir şekilde değişime uğrayacaktır.
(13482)
- :  İsrail ve Filistin’de Türk İzleri -  Dr. Orhan  Gedikli
19–21 Şubat 2006 tarihinde İsrail’e Tel Aviv, Yafa, Kudüs, Elhalil, Beytüllahim ve Eriha şehirlerini içeren 3 günlük bir seyahat yaptım. Bugünkü İsrail, dünkü Filistin topraklarındaki kan ve göz yaşı; Osmanlı imparatorluğu yani Türklerin adil, insani ve İslami yönetimi tarih sahnesinden çekildiğinden beri devam ediyor ve daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor.
(8773)
Türk Ekonomisi :  Türkiye'nin Mülteci ve Sığınmacı Politikası ve AB’nin Talepleri -  İ.Orkun  Atalay
Türk hukukunda mülteciler ile sığınmacıların hukuki durumu, Türkiye’nin taraf olduğu 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1967 tarihli New York Protokolü dışında, yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Bahsi geçen milletlerarası antlaşmaların iç hukukun bir parçası olmalarının yanı sıra, mülteciler ve sığınmacıların hukuki durumunu ile bunların barınma ve güvenlikleriyle ilgili düzenlemeler yönetmeliklerle getirilmiştir.
(8080)
Göğe Merdiven :  Kurtlar Azalınca Domuzlar Çoğalır -  Aybars Fırat
Bir zamanlar Doğu Anadolu’da yılanların toplu olarak öldürülmesinden sonra kurbağaların arttığını duymuştum ama domuzların artmasının kurtlara bağlı olduğunu duymamıştım. Yüce Allah öyle muhteşem bir düzen kurmuştu, ekolojik denge denilen bu müthiş düzen milyarda bir ihtimale dahi izin vermeden tıkır tıkır işliyordu. İnsanoğlu olarak biz bu düzene müdahil olduğumuz zaman mutlaka başımıza bir felaket geliyordu.
(7875)
Tutanak :  Sakar Kömüş -  Hüseyin Özbek
İneklerin, inek kömüşlerinin buzağılamasının yaklaşmasıyla heyecanımız artardı. Bu ara anama bir telaş gelir, sık sık ahıra iner, bızlacı ineklerin, kömüşlerin karnını yoklar, sırtlarını sıvazlar, önlerine sıcak yallarını koyar, insanmış gibi onlarla konuşurdu. Bizlere de;” İyice indirmiş, yakındır, akşama sabaha buzağılar” derdi. Doğum sonrası buzağıyı, malağı temizler, analarını emmelerine yardım eder, doğum yapan hayvanın eteninin düşmesini bekler, toprağa gömerdi.
(7685)
Net P@no :  Numaranız Vergi Kimliğiniz Oldu -  Baki Günay
Türkiye e-devlet uygulamalarında yine bir yanlıştan döndü. TC kimlik numarası önümüzdeki aylardan itibaren vergi kimlik numarası olarak geçecek. Böylece tek numara ile devlet bizi tanıyacak. Dünyadaki birçok ülkenin tüm e-devlet hizmetlerini tek numara ile yaptığı günümüzde Türk vatandaşları nedendir bilinmez devletin gözünde farklı numaralar ile tanınıyor. Şimdi bu hatadan bir nebze olsun dönülüyor.
(6822)
Milli Sıtrateji :  Yaşar Büyükanıt Görevde -  Dr. Alptürk Ünlü
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun üzerinden yaklaşık seksen üç yıl geçmiştir. Şu anki Genelkurmay Başkanı, bu göreve gelen, yirmi beşinci kişiymiş. Bu göreve geçmişte gelenlerden örneğin Salih Omurtak, Rüştü Erdelhün, Cemal Tural ya da Semih Sancar adını içimizdeki kaç kişi hatırlar? Eskilerin Erkanı Harbiye Reyisi dedikleri, bu makama geliş sürecinde, hiçbir Genelkurmay Başkanı adayına, Yaşar Büyükanıt’a karşı yapılan komplolar yapılmamıştır.
(5945)
Tarih Bilinci :  “Osman Ağa Olayında” Tahrifatçıların Destekçileri -  Rasim Giresunlu
Gazi Topal Osman Ağa ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk arasındaki olayları, kendi çıkar ve emelleri doğrultusunda çirkin bir şekilde gündeme getiren ve bunları kamuoyunu yönlendirmek için yapan kişileri, bu köşede deşifre etmeyi sürdüreceğiz. Bu şekilde tarih alanında saptırma yapanlar, elbette ilgi alanımız dahilindedir. Onlarla mücadele etmenin de temel görevlerimiz arasında olduğunu düşünüyoruz.
(5620)
Gezi :  Sinop'a Bir Adım Kala Gerze... -  Banu Erkmen
Aslında Gerze daha önce kısa bir süreliğine de olsa epeyce yoğun bir biçimde gündemimizi kaçak konuğu beyaz balina Aydın ile bir hayli doldurmuştu. Yerel ve ülkesel olarak diplomasimizi bile ayaklandıracak kadar Aydını geri vermemek için bu kasabanın sakinleri ile mücadele etmiştik. Buradaki bütün oteller ve hatta misafirperver halkın evleri bile gözlemciler bilim adamları ile dolmuştu. Günde 40 kilo balık yiyen bu dev kaçağı beslemek için bütün halk seferber olmuştu.
(5607)
gezi :  Deşti Kıpçak: Kıpçak Bozkırı -  Nazan Sezgin
Osmanlı gelinceye kadar dillerini koruyabilen Kıpçak/Kumanlar onların gelişiyle “şerefi İslam ile müşerref oldular” (bu bir tarihi deyimdir, ben icat etmedim). Evlâdı fatihan ve Konyarlar’la karıştılar, Rumeli Türklüğünün baskı unsurunu teşkil ettiler. Şimdi “Darbukatör Baryam Türkçesi” zannedilen yayvan Rumeli Türkçesi onların hatırasıdır, biraz daha mübalağalı şeklidir o kadar! Zira Balkan çingeneleri Türkçeyi Kıpçaklardan öğrenmiştir.
(5569)
Geniş Açı :  Biri çıkıp açıklasın -  Ali Arif Esatgil
Bunlar Türk’ü, Türk Milleti’ni tanımıyor. O millet ki, genlerinden gelen hasletle; başına kimlerin çorap ördüğünü biliyor. Evet bugün ekonomik olarak, siyasi ve sosyal anlamda oyunu bozmaktan çok uzak. Ancak, yemiyor. Yüzyıllar geçse de yemeyecek. Vakit geldiğinde taşı öyle bir gediğine koyuyor ki, onun dize gelmesini bekleyenler, “Yahu bizim akademisyen akıl hocalarımız bile çuvalladı” diye içerleniyor.
(5165)
Sözün Özü :  Türk Coğrafyasında Armagedon Savaşları -  Alptekin Cevherli
Yaklaşık 200 yıldır birbirinden kopmuş kardeşler oluşan Türk devletleri 1990’ların başında yeniden birbirlerine kavuştuklarında insanlık için de aslında yeni bir sayfa açılmış oluyordu. Ancak önemli olan bu sayfanın içinin nasıl doldurulacağı idi. Tarih kitapları 19 ve 20’nci yüzyıllarda Türkler için kan ve gözyaşı ile yazılmıştı. Milyonlarca Türk savaş meydanlarında can vermiş. Milyonlarcası Sibirya’da açlık ve dondurucu soğuğun etkisiyle bir lokma ekmeğe muhtaç olarak ölmüştü.
(5124)
Çapraz Ateş :  Türkiye’nin başına örülen çorap -  Kemal Çapraz
Cumhuriyet tarihimizde hiçbir başbakan üreticiye, “Al ananı da git” dememişti. Cumhuriyet tarihimizde hiçbir başbakan, şehitler kervanının oluştuğu bir dönemde “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” dememişti. Şimdi bu sözleri söyleyen Başbakanımız Cumhurbaşkanı olmaya hazırlanıyor. Eğer bu plan gerçekleşirse Türk insanı daha uzun yıllar devletinin en tepesindeki insandan azar işitmeye, hakaret görmeye, horlanmaya ve küçük düşürülmeye devam edecektir.
(5095)
Bamteli :  Meselenin bamteli -  Aydil Erol
“Adam bir haftanın yorgunluğundan sonra Pazar sabahı kalktığında, bütün bir haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün tembellik yapıp evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken, oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu. Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu onu parka götürecekti. Ama hiç dışarı çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu.
(4904)
Zekice :  Orhan Pamuk Davası -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Orhan Pamuk Frankfurt kitap fuarında düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’de 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü.” sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Kayserili bir vatansever kardeşimiz de bu sözlerin Türk milletine hakaret olduğunu ileri sürüp böyle bir şeyin mümkün olmadığını beyan ederek Kayseri C.Savcılığına şikâyette bulunmuş, Kayseri Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı yetkisizlik kararında suç tarihi 09.03.2005 olarak gösterilmiştir.
(4819)
Seyran :  Mektubun Gelmez Oldu!... -  Hayri Ataş
İlk mektubu kim yazdı, ne zaman yazdı bilinmez ama mektubun binlerce yıldır uzakları yakın eden bir vasıta hatta dost olduğu iyi bilinen bir hakikattir. O, yazanla yazılan kişi arasındaki bağın, samimiyetin de ifadesidir. Kimi zaman sıradan, basit şeyleri anlatsa da çoğu zaman mahrem duyguların da taşıyıcısı değil midir? Sevenle sevilen arasındaki ayrılığı vuslata kalbeden de odur.
(4715)
Aykırı Bakış :  Suudi Arabistan kıralının Türkiye ziyareti -  Dr. Yusuf Gedikli
8–11 ağustos 2006 tarihleri arasında Suudi Arabistan kıralı Abdullah, cumhurbaşkanı Sezerin davetlisi olarak Türkiyeyi resmen ziyaret etti. 8 uçakla ve 300 kişi ile birlikte gelen Kıral Abdullah, son 40 yıldan beri Türkiyeyi resmen ziyaret eden ilk Suudi kıralıdır. En son 1966’da Kıral Faysal, Türkiyeyi ziyaret etmişti. Laiklik ve Arapça kelime kullanmama konusunda son derece titiz olan Sayın Sezerin şeriatçı bir ülkenin kıralını davet etmesi bize şaşırtıcı geldi.
(4579)
Aykırı Rüzgâr :  Ambargonun Adı Var -  Mustafa Can
Denizcilikte son yıllarda gelişen yeni bir eğilim var, sermaye sahipleri artık gemilerini uzman yönetim şirketlerine işlettiriyorlar. Yani Rusya da 10 gemisi olan Armatör gemilerini 100 gemi yöneten bir firmanın portföyüne teslim ederse karlılığının artacağını düşünür ki bu bence de doğrudur. Güney Kıbrıs’ta da işte böyle onlarca firma vardır. Bu firmalar yalnızca parasını iyi işletmek isteyen armatörlere değil aynı zamanda Devlet Firmalarını soymak veya onların söylemi ile devlet hantallığından kurtarmak için de hizmet verirler.
(4042)
Sağlık Meridyeni :  SAĞLIĞIN “SAĞLIK”LA İSTİSMARI -  Dr. İsmail  Maraş
“Sağlığınız için...” Bu slogan, hemen her yerde karşınıza çıkar. Televizyon reklâmlarında, gazete ve dergi sayfalarında, kentin çeşitli bölgelerindeki reklam tabelalarında sürekli görürsünüz. “Sağlınız için” reklâmı yapılan ürünle yan yanadır bu kavram. Terlik reklâmıdır, olsun fark etmez.
(4027)
Şiir :  Hizbullah Medya ve Sanat -  Orhan Seyfi Şirin
Hizbullah direnişi yalnızca Lübnan’ı değil, ABD’nin bölmeyi düşündüğü ülkelerin gergin coğrafyasını da rahatlattı. İsrail yenilmeye Mahkûm. Çünkü zulüm payidar olmaz. Bin yıl önce Türk devlet adamlarının tecrübelerinin ışığı ile yazılan “Kutadgu Bilig” kutlu bilgiler kitabı bunu anlatır. Sivil halkın ölümüyle savaş kazanılmaz.
(3899)
Kulvar :  Avrupayı kaynatsan olur mu şeker?.. -  Cihangir Arık
Bitirilmeye çalışıldı, başarmak üzereler. Bu ülkenin altına dinamit konuldu, herkes de bunu fıstıklı lokum zannetti. Bu ülkenin altı yıllardır oyuldu, bir nesil hatta iki nesil ne olduğunu bilmez bir insan sürüsü oldu. Beyinlere afyon, yüreklere birbirine karşı kin ve ihanet tohumları ekildi, bunu önleyecek ana, baba, amca, dayı vs. vs. onlar da bu manzarayı seyretti.
(3802)
Köşe Taşı :  Ayılma İradesi -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Toplumsal irade sarhoş ve baygın. Ayılacağı da yok. Etrafta aslanlar, sırtlanlar ve akbabalar gibi leş yiyiciler dolaşmakta. İlk fırsatta sarhoş ve baygın yatan toplumsal iradenin zayıf anını kollamaktalar. Hemen üzerine çullanıp parçalamaya can atıyorlar. Bu leş yiyiciler üç yüz senedir yaptıkları gibi, bu iradenin ayılmasını, ayağa kalkmasını bir türlü istemiyorlar. Onun can damarlarını parçalamak sevincini tartmaya kendilerini çoktan hazırlamışlar.
(3783)
. :  Irak Meselesinde Yahudi Parmağı -  Sevil İrevanlı
Ermeniler Erivan’da sayılarını arttırmak için yurt dışında yaşayan soydaşlarını Erivan’a taşıdıkları gibi, Kürtler de her gün Kerkük’e Suriye’den ve başka arazilerden 500 Kürt göçürüyor. ”New York Times” gazetesi de bunu gözlemleyerek şöyle yazdı: “Kürtler Kerkük iddialarını 2004 ağustos ayından sonra daha da hızlandırdılar. Kerkük’e ortalama hesapla günde 500 Kürt yerleştirildi.
(3620)
Ünlem ! :  Baskın Basanındır... -  Asuman Özdemir
Hani evvelemirde iki gönül bir olunca samanlık seyran olduğunda, mahallenin namusunu korumak adına, imam, muhtar, bekçi önde, meraklı mahalleli arkada ev bastıklarında, nasıl o günün âşıkları don, gömlek kaçarken, herkes de yuh çekip kovalarken, ortaya çıkan manzaranın aynısıdır bugün görsel ya da yazılı basında görüp, izlediklerimiz… İnternet ortamına düşen video görüntülerini ise saymıyorum.
(3591)
Yakın Takip :  Onlar Hem Bu Dünyayı Hem Ahireti Kazanmış Nadide İnsanlardır -  Dr. Ünal Metin
Bizim liderler muhalefette oldukları zaman konuştuklarını işbaşına geldiklerinde yapsalar Türkiye A.B’ne bile borç verir. Amerika’ya, Japonya’ya kredi açar. İnsan her zaman ciddi olamıyor. Hava sıcaklığı 50 dereceyi geçince insan boş hayaller kurup boş konuşmak istiyor. Biz de bu yazıda gene boş konuşacağız. Çünkü nasıl olsa başımızdaki bu devletlüler bizim söylediklerimizi dikkate almazlar.
(3556)
Reymanca :  “İki Noktalı Kurt” sorunu... -  Reyman Eray
Yaklaşık 2000 yıl önce, dünyadaki en ünlü sülale Sezar’lardı.. “Caesar” sözcüğü, büyük kitlelerce bir “soyadı” gibi algılanmışsa da, Roma, Bizans ve Alman imparatorlarının kullandığı “san”dan(kayser) başka bir şey değildi !.. Caius Julius Caesar ve ötekilerin “ün”ü, Roma’nın başına “topluca” değil de, tek tek gelmiş olmalarına karşın, önce Roma’nın sonra sırasıyla öteki ülkelerin “içine etme” konusundaki başarılarından kaynaklanmaktaydı...
(3523)
Ölçü :  Kapitalist Uyum ve Komplo Medyası -  Cem  Sökmen
Birbirleriyle savaşmadan çok az zaman geçirebilmiş Avrupa devletlerinin kurduğu birliği övenler nedense Türkiye’nin tarihi birikimine, ait olduğu coğrafyaya ve bağlarına gelince birlikten değil ayrıştırmadan yana oluyorlar. Bu kirliliğin, düzenli dezenformasyonun ve hiç bitmeyen psikolojik harekâtın karşısında 5 yaşında çocuklar gibi izliyoruz medyayı. İnsanları belli bir noktaya yoğunlaştırmak isteyen bir medya dili kullanılıyor ve önemlinin önemsizle yer değiştirdiği bir atmosfer oluşturuluyor.
(3402)
Pusula :  Yarını Meçhûl Ülke: Türkiye -  Bayram Akcan
Biz insanoğlunu, hayvanlardan ayıran en büyük fark düşünme melekesine sahip oluşumuzdur. İnsanları birbirine karşı üstün kılan şey nasıl ki, idealleri yani ülküleri ise, milletleri de birbirine üstün kılan şey millî idealleridir. Milletler de tıpkı insanlar gibi idealleri kadar büyük, idealleri kadar değerli ve idealleri kadar ölümsüzdürler...
(3362)
Gerçek :  Tarihe Bakın! -  Özdemir Özsoy
Derler ki bu vak’anüvislerden biri, bir gün olay yerine gelmiş. Hikâye bu ya yerde bir ceset yatmaktadır; başında da üç adam… Birine sorduğunda “Bunu biraz önce buradan kaçan bir kişi öldürdü” der. İkincisi “Ben gözümle gördüm, mevta şu duvarın üstünden kendini attı, intihar etti” diye kesin bir eda ile konuşur. Üçüncüsü ise “zavallı manzara seyrederken ayağı kayıp düştü, öldü” diye değişik bir ifade verir.
(3348)
Kuşbakışı :  Önce PKK’yı bitirin -  Şahin Zenginal
Sınırdan sızan teröristler, Mehmetçiklerin geçtikleri yollara mayın döşüyor, pusu kuruyor. Daha da ileri giden hainler, askerlerimizin evini basıyor. Her gün şehit cenazesi kaldırıyoruz. Bu noktada yapılması gereken şey, geniş çaplı sınır ötesi operasyondur. Hükümet ise bu konuda oyalama taktiği izliyor. PKK’lı teröristler destekçilerinin yardımıyla yanı başımızda istedikleri gibi at koşturuyor, sesini çıkaran yok…
(3310)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2895)

*

Haberler


Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Tercihi Türk Üniversiteleri… -  Ufuk Ötesi
Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin girecekleri YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI) 15 Nisan 2007’de Ankara’da yapılacak.
(12435)
Görkemli buluşma: 10. Türk Dünyası Günleri Kastamonu’da muhteşem geçti -  Ufuk Ötesi
Kastamonu’da 10’nuncusu gerçekleştirilen Türk Dünyası Günleri’nde, Türk coğrafyalarından gelen yüzlerce temsilci buluştu. Kırım’ın efsanevi önderi Mustafa Cemiloğlu’nunda katıldığı törenlerde Hakasya’dan Kerkük’e, Bosna-Herkes’ten Kazakistan’a yüzlerce temsilci Kastamonu’nun tarihi atmosferinde bir araya geldiler.
(7439)
Bulgaristan’da soydaşa huzur yok:ATAKA AZITTI -  Ufuk Ötesi
Bulgaristan’da geçen yılki genel seçimlerde sahneye çıkan Türk ve diğer azınlıkların düşmanı ırkçı-şoven partisi ATAKA’nın bir yıldan beri süren sindirme politikası bu kez de camilerdeki ezan sesine taktı, sonra da Kızanlık’taki camiyi yaktı.
(5818)
Soydaşlar Bursa’da kenetlendi -  Ufuk Ötesi
Bursa’da da göçmen derneklerinin sayısı giderek artıyor. Bal-Göç dışında, Filibeliler, Cebelliler, Mestanlılılar, Eğridereliler’den sonra en nihayet Koşukavaklılar da dernek kurdu. Osmanlı döneminde Sultan Yeri olarak bilinen Bulgaristan’ın Koşukavak yöresindeki Türkler de Balkan Savaşı’ndan sonra Bulgar yöneticilerinin baskılarına tahammül edemeyip değişik zamanlarda Anavatan Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldılar.
(5397)
Arşivcilerden Kırım’a hizmet -  Ufuk Ötesi
Tüm Arşivciler Derneği yüzyıllarca kader birliği yaptığımız milletlerle aramızdaki en sağlam ve güvenilir bağların kaynakları olan arşiv vesikaları üzerinde geliştirdiği projelerini her geçen gün yenileri ile takviye ediyor.
(3078)
POLİTİKA ve KÜLTÜR -  Reyman Eray
Bizde “kültür” denince, derin bilgi içeren konular gelir akla... Oysa TDK “ekin” diye bir sözcük üreterek, ekilen mahsul ve “ürün”ü tüm dünyada olduğu gibi eşitlemiştir...
(2933)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002