Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2021 Net P@no

 
Baki Günay

Numaranız Vergi Kimliğiniz Oldu


Türkiye e-devlet uygulamalarında yine bir yanlıştan döndü. TC kimlik numarası önümüzdeki aylardan itibaren vergi kimlik numarası olarak geçecek. Böylece tek numara ile devlet bizi tanıyacak. Dünyadaki birçok ülkenin tüm e-devlet hizmetlerini tek numara ile yaptığı günümüzde Türk vatandaşları nedendir bilinmez devletin gözünde farklı numaralar ile tanınıyor. Şimdi bu hatadan bir nebze olsun dönülüyor.

Gelecek kasım ayından itibaren cebinizde taşıdığınız nüfus cüzdanındaki vatandaşlık numarası artık sizin ömür boyunca devlet ile olan işlerinizdeki tek adres olacak. MERNİS projesi kapsamında yapılan TC Kimlik numaranız bundan sonra vergi işlemlerinde de artık sizi temsil yeteneğine kavuşuyor.
HERŞEY TEK NUMARADA
Yurtdışında Social Security Number olarak bilinen bu işlemleri birçok ülke uyguluyor. Böylece vatandaşın her hareketi kontrol edildiği gibi vatandaşın ekonomik değişimlerde bir tuş ile ekran karşısında görülüyor."Sosyal Güvenlik Numarası" (Social Security Number) olarak bilinen herkes almak zorunda. Bu numara Amerikan Hükümeti'nin Amerika'da çalışan Amerikan vatandaşı olan yahut olmayan kişilerin vergi ödemelerinin takibini yapmasını sağlayan bir kart. Her yeni doğan Amerikalıya verilen bu numara bir nevi kimlik kartı. Yani eğer bu numaranız yoksa devletin gözünde siz yoksunuz. Hiçbir sosyal haktan da yararlanma durumunuz yok. Şu ana kadar Türkiye’de 130 milyon kişiye TC kimlik numarası verildi. Bu rakamın içine vefat eden dedelerimizin de dahil edildiğini hatırlatalım. Geçen aylarda bir siyasi liderin mal varlığının da çok yüksek oranlarda olduğu iddia edilmişti hatırlarsanız. Bu durumun da bu sistemle görüldüğünü burada belirtelim. Artık devlet hangi vatandaşın neyi var neyi yoksa üzerine kayıtlı her türlü malı TC kimlik numarasına bakarak öğrenebilecek.
KİMLİK VERGİYİ GÖSTERİYOR
Vergi kimlik numarası yerine TC kimlik numarası kullanımına ilişkin uygulama, 1 Kasım 2006 tarihinde başlatılacak. Bu uygulama ile şimdilik 1 Ocak 2007’ye kadar vergi işlemlerinde TC kimlik numarası ile birlikte Vergi numarası da kullanılabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliğ Taslağında, vergi dairesi kayıtlarında vergi kimlik numaraları ile TC kimlik numaraları birbirleri ile eşleştirilecek. Tebliğ taslağına göre, tüzel kişiler, vergi kimlik numarası kullanmaya devam edecek.
Geçiş sürecinde olası problemlerin önlenmesi amacıyla 1 Kasım 2006 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında vergi işlemleri, vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarasından biriyle yürütülebilecek. 1 Ocak 2007’den itibaren ise TC vatandaşı gerçek kişiler için vergi kimlik numarası olarak yalnızca TC kimlik numarası kullanılacak.
Bu gelişmeler e-devlet uygulamalarından güzel gelişmeler olsa da hâlâ her bireyin devletin dosyalarında hâlâ farklı farklı numaraları bulunmaya devam ediyor. SSK, Sicil, Ehliyet Pasaport vb birçok evrakta farklı numaralarla devlet bizi tanımaya çalışıyor. Bu uygulamaların yaygınlaşması ile devlet gelecekte sadece bizi TC kimlik numarası ile tanıyacak. Böylece nüfus cüzdanını kaybeden bir kişinin dolandırıcıların eline düşen kimliği yüzünden mahkeme mahkeme dolaşmasına gerek kalmayacak.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 6296 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002