Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Aykırı Rüzgâr

 
Mustafa Can

Ambargonun Adı Var


Denizcilikte son yıllarda gelişen yeni bir eğilim var, sermaye sahipleri artık gemilerini uzman yönetim şirketlerine işlettiriyorlar. Yani Rusya da 10 gemisi olan Armatör gemilerini 100 gemi yöneten bir firmanın portföyüne teslim ederse karlılığının artacağını düşünür ki bu bence de doğrudur. Güney Kıbrıs’ta da işte böyle onlarca firma vardır. Bu firmalar yalnızca parasını iyi işletmek isteyen armatörlere değil aynı zamanda Devlet Firmalarını soymak veya onların söylemi ile devlet hantallığından kurtarmak için de hizmet verirler.

Güney Kıbrıs Bayraklı gemilere Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllardır ambargo uygular, adı vardır ama bu ambargonun kendisi yoktur. Devlet Ambargoları o devletin büyüklüğünü, saygınlığını gösterir. Yani her vatandaşın ambargoların uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi asli görevidir. Ben bu yazımla geç kalmış asli görevimi yapıyorum. Denizcilikte son yıllarda gelişen yeni bir eğilim var, sermaye sahipleri artık gemilerini uzman yönetim şirketlerine işlettiriyorlar. Yani Rusya da 10 gemisi olan Armatör gemilerini 100 gemi yöneten bir firmanın portföyüne teslim ederse karlılığının artacağını düşünür ki bu bence de doğrudur. Güney Kıbrıs’ta da işte böyle onlarca firma vardır. Bu firmalar yalnızca parasını iyi işletmek isteyen armatörlere değil aynı zamanda Devlet Firmalarını soymak veya onların söylemi ile devlet hantallığından kurtarmak için de hizmet verirler. Tabii ana unsurlardan biride vergi cenneti olmalarıdır. Yani vergi vermemeleridir.
Her nasıl olmuş ise ki bunu devlet büyüklerimizin, savcılarımızın araştırması lazımdır. 1997 yıllarında Güney Kıbrıs menşeli bir gemi yönetim firmasının gemisi Türkiye’ye gelir. Bir haftalık uğraşma sonrası, kim nasıl becermiş kesinlikle tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır. Bu aynı zamanda şimdi ve gelecekte görev yapacak olan bürokratlara örnek olacaktır. Gelen gemi yanaşma müsaadesi alır ve yanaşarak yükünü alır. Bu olaydan sonra aynı evrak kullanılarak ki, kullananlar haklıdır Güney Kıbrıs’la ilişkili gemiler sorunsuz olarak Türk Sularını ziyaret ederler. Aynı yıllarda BIMCO adlı uluslararası bir denizcilik organizasyonunun web sitesinde de bu olay yayınlanır, yani gelecekte sıkıntı olmaması böylece garantiye alınır.
Bu yazıyı okuyan iktidar sahipleri hemen savunma yapacaklar, diyecekler ki; biz bayraklarına bakıyoruz Güney Kıbrıs değilse yapacak bir şey yok. Cevap bu olmamalı 3–5 bin dolara ikinci kolay bayrak alınabiliyor onun içindir ki her şeyi ile Güney Kıbrıs’tan yönetildiği belli olan gemiler de ambargo kapsamında olmalı ve Türk Karasularına sokulmamalıdır. Ya da kaldırın gitsin bu ambargoyu. Belki sözünü verdiniz bile kaldıracağız diye. Ne olacak ki elli tane silinmiş kırmızı çizgiye eklenir buda elli birinci olur.
Yaşam Yelkeniniz Rüzgârla dolsun.


cerencigil@yahoo.com

Bu yazı toplam 4054 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002