Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Geniş Açı

 
Ali Arif Esatgil

Biri çıkıp açıklasın


Bunlar Türk’ü, Türk Milleti’ni tanımıyor. O millet ki, genlerinden gelen hasletle; başına kimlerin çorap ördüğünü biliyor. Evet bugün ekonomik olarak, siyasi ve sosyal anlamda oyunu bozmaktan çok uzak. Ancak, yemiyor. Yüzyıllar geçse de yemeyecek. Vakit geldiğinde taşı öyle bir gediğine koyuyor ki, onun dize gelmesini bekleyenler, “Yahu bizim akademisyen akıl hocalarımız bile çuvalladı” diye içerleniyor.

Neyi ve niye? Bu testi öyle bir kırıldı ki, getiren de, yere vuran da bu hale geleceğini tahmin edemiyordu. Hoş kimin getirdiği, kimin yere vurduğu da bir muammadır. Sanıldı ki, sıkışılan yerde ‘bir ölçek milliyetçilik’ o öne çıktığında bir tutam ‘devrimcilik’ onda doz kaçarsa bir miktar ‘ılımlı islam’ işi yoluna koyarız... Peşine siz de ekleyeceklerinizi ekleyebilirsiniz. Haksız kazanç mı, köşe dönme mi, örtülü ödenekten besleme mi, kamu imkanlarından nemalandırma mı... Fakat hep birlikte gördük işte: Maya tutmadı.
Bunlar Türk’ü, Türk Milleti’ni tanımıyor. O millet ki, genlerinden gelen hasletle; başına kimlerin çorap ördüğünü biliyor. Evet bugün ekonomik olarak, siyasi ve sosyal anlamda oyunu bozmaktan çok uzak. Ancak, yemiyor. Yüzyıllar geçse de yemeyecek. Vakit geldiğinde taşı öyle bir gediğine koyuyor ki, onun dize gelmesini bekleyenler, “Yahu bizim akademisyen akıl hocalarımız bile çuvalladı” diye içerleniyor. Bu sayının kapak konusu bir başka yazıydı. Sabah vapurda gazeteyi okumaya başlayınca, vazgeçtim. Ve o gazeteden derlediğim bazı haberlerden paragraflar alıp, sizlerle paylaşmak istedim. Aynı gün, aynı gazete ve “Biri çıkıp açıklasın, ne oluyor bize?” dedirtecek paragraflar... Aslında cevabı herkesin kendisi vermeli. Fakat daha çok da başımızdaki idarecilerin vermesi gerekmiyor mu?
Buyurun, seçme haberler:
510 PREZERVATİF
Rock’n Coke İstanbul’un ilk günü prezervatif satışlarıyla da dikkat çekti. Festivalin ilk günkü prezervatif satışının 510 olduğu belirtildi. Festivalin dördüncüsüne katılan firmalar arasında Eczacıbaşı Firması bünyesinde faaliyet gösteren OK Prezervatif markası da yer aldı. Stand yetkilileri 22.30’da kapattıkları standda 510 prezervatif sattıklarını açıkladılar. (Festivale katılanların yaş ortalaması 19-23)
İMAMA BIÇAK
İsmailağa Camii’nde Bayram Ali Öztürk, sabah namazından sonra vaaz verdiği sırada 27 yaşındaki Mustafa Erdal tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Görgü tanıkları Erdal’ın linç edilerek öldürüldüğünü söyledi. Polis ise katilin mihraba kafasını vurarak intihar ettiğini açıkladı. (İntihar ettiği söylenen şahsın yaşı 27)
ŞEHİT DEĞİL
Bursa’daki cenazede Jandarma Asteğmen Zeki Burak Okay’ın babası Sezai Okay, “Benim oğlum Anafartalar’da, Çanakkale’de savaşmadı. O şehit olmadı. Oğlumu ne idiğü belirsiz savaş denilen bir olayın içine soktular” diye konuştu. Sinir krizi geçiren anne Neriman Okay ise “Oğlumu bisiklete bindirmedim ben, kaza yapıp, ölür diye. Ben onu öldürün diye mi verdim?” diye isyan etti. (Z. Burak Okay da 20-25 yaşlarında)
O HAİN SATTI
Hakkari’de 2 askerimizin şehit olduğu saldırı öncesi içerden biri ‘oynak mevziler’in yerini PKK’ya bildirdi ve firar edip terör örgütüne sığındı. (Muhtemelen o da 20-22 yaşlarında.)
Evet, kavramlarla, kutsallarla oynana oynana, toplumun getirildiği nokta bu. Bir yanda cami içinde cinayet, öte yanda festival çadırı kurup prezervatif satışını patlatan gençlik. Sahi biz hangisiyiz? Eğer ikisi de değilsek, bu topluma biçilen rol ne ola ki? Birinin mutlaka çıkıp açıklaması gerekiyor. Daha fazla vakit geçirilmeden...


aliarifesatgil@hotmail.com

Bu yazı toplam 5098 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002