Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 



2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Haziran - 2008

 
 

Köşe Yazıları


Direnç Noktası :  Kara listeye sicil affı geliyor! -  Arzu Erdem
Ekonomik daralma, küresel kriz, durağan seyreden sektörler, işsizlik yani kısacası ekonomik tablonun olumsuzluğu neticesinde kredi kartı borcu, karşılıksız çekler ve senetler Merkez Bankası’nın kara listesindeki sayının artmasına neden olmuştur. Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş bulunan vatandaşların tamamı bu sebeple bankalar nezdinde yasaklı olmuştur. Yani kredi, kredi kartı, çek kullanamaz!
(78914)
TeknoVizyon :  Petrokimya sanayi -  Nilüfer Yalçın
Petrokimya Sanayii Türkiye’ye 1960’lı yıllarda gelmiş ve kısa sürede hızlı bir gelişim göstermiştir. 1965 yılında, ülkede Petrokimya Sanayiinin geliştirilmesi amacıyla Petkim kurulmuştur. Petkim’in ilk kompleksi Yarımca’da kurulmuş ve 1970 yılında devreye alınmıştır. Komplekste yer alan ünitelerin büyük bir kısmı tevsii edilmelerine rağmen hızla artan yurtiçi talep nedeniyle, Petkim’in ikinci kompleksi Aliağa’da kurulmuş olup 1985 yılında devreye alınmıştır.
(17047)
Düşün/ce :  Kutlu Ülkenin ve Ülkünün Şairi: Dilâver Cebeci... -  Olcay Yazıcı
Çöller aşkın zirvesi, çöller Mecnûn’un yurdu, Küstah akıl başını çöllerde taşa vurdu... Keşke bir altın çağda yeryüzüne gelseydim, Çöllerin bildiğinden ben de biraz bilseydim! Görklü güneş titrerken bir kılıcın ucunda, Mucizeler şavkıdı muhabbetin burcunda...
(12352)
Pusula :  Hatırla sevgili unutmak tükenmektir! -  Bayram Akcan
İşte aziz dostlar, Hatırla Sevgili dizisinden çok sanırım kendimize kızmalıyız… Bizim nefs okşayan sloganlara değil, inanmış, adanmış koç yiğitlere ihtiyacımız var. Gezmiş’in 36 sene sonra parkası müzede sergilenirken ne hazindir ki; 38 sene sonra Şehit Süleyman Özmen’in kabrinin bakımı yapıldı.
Hatırla Sevgili, Unutmak Tükenmekti… Yoksa tükendik mi!
(6941)
- :  Bosna’da Türk izleri-1 -  Dr. Orhan  Gedikli
Baş Çarşısı ile Saraybosna, Alaca camisi ve kalesi ile Travnik, köprüsü ve Poçitel Türk köyü ile Mostar, Yayçe, Banyaluka gibi yüzlerce Osmanlı Türk eserini koynunda barındıran şehirleri ile BOSNA özlenen vatan topraklarından biridir bizim için. Bosna Balkanlarda ilk ziyaret ettiğim ülkelerden biridir. Her karışında Osmanlının izlerini ve Türk milletinin hoşgörülü yönetim anlayışının etkilerini kolaylıkla görebileceğiniz bu ülke adeta Karadeniz bölgemizi andırır.
(6558)
Net P@no :  Internet tv yılsonunda Türkiye’de -  Baki Günay
Geniş bant ağları üzerinden, internet protokolü kullanılarak dijital televizyon hizmeti verilmesi olarak adlandırılan IPTV (Internet Protocol Television) yılsonunda ülkemizde de kullanılmaya başlanacak. İki sene önce katıldığım bir toplantıda duymuş olduğum internet tv artık Türkiye gündemine giriyor. Bu konuda birçok firma şimdiden iş yapmaya başlayarak Türk teknolojisine yeni katma değerler taşımaya hazırlanıyor.
(6300)
Aykırı Bakış :  Türkiye neden bir türlü ayağa kalkamıyor? -  Dr. Yusuf Gedikli
Türkiye 1950’li yılların ortalarından itibaren siyasi, iktisadi, mali, kültürel buhranlar içerisinde çırpınıyor. Her gelen iktidar durumu düzelteceğini söylüyor, sözler veriyor, bir şeyler yapıyor, çok şeyleri yapmıyor, yapamıyor ve Türkiye bir türlü ayağa kalkamıyor. Niçin? Çünkü Türkiye öz kaynakları ile değil, taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyor da ondan.
(6203)
Zekice :  Başbuğ Alpaslan Türkeş’i anlayabilmek -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” şuuruna sahip, Türk Milletinin kalkınmasını ülkü haline getirmiş, şahsiyetli, çalışkan, hür bir nesil yetiştirmek eğitimin temel hedeflerindendir. Üretici nesiller yetiştirmek için teknik eğitime ağırlık vermek gerekir. Diplomalı işsiz olmamalıdır. Sadece bilgi yükü ile yüklenmiş ve bencillik, menfaat ihtirasıyla dolu insanlar yetiştirilmemelidir.
(4776)
Kültür-Sanat :  Türk Asıllı Alman İsa, Camide Çarmıha Gerilince -  Coşkun Çokyiğit
“Sezar’ın hakkını Sezar’a, İsa’nın hakkını İsa’ya vermek gerek”irse saat gibi işleyen, izleyiciyi kendine bağlayan, sert ve çok dengeli bir film Chiko. Fatih Akın’ın öğrencisi ya da takipçisi 1979 Hamburg doğumlu Özgür Yıldırım iyi iş çıkarmış. Seyrettiğiniz zaman siz de hak vereceksiniz sözlerime. Ama bu çocukların bir sorunu var: Kafaları karışık: Türklük, Almanlık, İslamlık, Hıristiyanlık…
(4390)
Seyran :  İlkokul öğretmenlerim… (HULUSİ GÜRKAN – MUSTAFA ÖZERDEM) -  Hayri Ataş
İlkokulu Sivas’ın bir köyünde okudum. Beyaz badanalı, etrafı ağaçlarla çevrili, bahçe içinde küçücük, bir okul. Çatısından güvercinler eksik olmaz, bahçesinde söğüt, kavak, erik, elma, armut ağaçları ve kırmızı, pembe açan güller vardı. İki sınıflı bir okul, bol pencereli, pencerelerinde tahta panjurlar. Sınıfların küçüğünde birinci ikinci sınıflar, büyüğünde ise diğer sınıflar okurduk.
(4253)
Çapraz Ateş :  Gerginlik politikası -  Kemal Çapraz
Türkiye şu anda “küresel krizin pençesinden nasıl kurtuluruz?” sorusunun cevabını tartışacağı yerde, ülkedeki suni kamplaşmalarla uğraşmaktadır. İşte bu aşamada basın ve aydınlarımıza da büyük görev düşmektedir. Aydın sorumluluğu bunu gerektirmektedir. Aydın kamplaşmalara taraf olan kişi değildir. Aydın, toplumdaki kötü gidişe “dur” diyecek çözümleri üretebilen kişidir.
(4229)
Sözün Özü :  İnsan hayatında zehri bal edebilmek -  Alptekin Cevherli
İnsan kendi kendisinden yani idare merkezinden uzaklaştı mı, ‘tak’ diye gelişen teknoloji, medeniyet, devir veya çağ sarmalına bürünmüş bir ‘nev zuhur’ kafamıza biniveriyor. Müthiş bir reklam mantığı ile Türk doğu kültürünün bin yıllık, ten aşkından İlahi aşka geçiş öyküsü yere yığılıveriyor… Güleriz ağlanacak halimize derler ya hani; böyle bir şey herhalde… Halimiz demek bu!
(4141)
İmge Boyutu :  Dilâver Cebeci'nin Düğün Günü -  Yusuf Bilge
Söz dönüp dolaşıp ölüme gelmişti. Gömleğini sıyırıp, beline sarmış olduğu beyaz ve oldukça uzun bir kuşağı göstererek "eskiler bunu başlarına dolarlardı, bense belime kuşandım. Herkes kefenini yanında taşımalı, Allah'la bir saniye sonrasına kontratımız mı var?" demişti. Sonra da bir düzeltme yapmıştı : "Kefen sözü yanlış oldu, bu benim düğünlük urbam".
(4132)
Ölçü :  “Dilâver razı olmuştur uzaklardan temaşaya” -  Cem  Sökmen
Onun, yolunda yürüyeceklere soruları vardır: “Bahar geldiğinde, hiç aklınızdan tümen tümen atlılar geçti mi? Arasıra durup dururken içinizden bir damarın koptuğunu hissettiniz mi? Hayallerinizin bir solukta üç bin yıl öncesine vardığı oldu mu? Vey’e giden yolları bilir misiniz? Yaban otların boy attığı bizim öz yollarımızı bilir misiniz? Kervansaray yıkıntılarını, Vey’e giden yolları tutmuş muhkem kaleleri bilir misiniz? ...
(4049)
. :  Çift-Kale’de Han Hacı Seraya Şapşal anma günü -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
‘25 Mayısta ‘Kırımkaraylar’ adlı Ukrayna Karay Türkler Birliği Bahçesaray yanında bulunan ata yurdu, Çift-Kale’de son Karay gahanı ve ünlü bilim adamı S. Şapşal’ın anısına bir anma toplantısı düzenlendi. Kırım Karayları bu anma toplantısını her sene yapmaktadır.'
(3977)
Göğe Merdiven :  Türk Rönesansı için -  Aybars Fırat
Biz nasıl matbaanın ülkemize girişini geciktirdik, girdikten sonra da amacı dışında kullandıysak, bugün de yine aynı hatanın içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Bizim ülkemizde internet, amacı dışında kullanılmaktadır. Türkçe sitelerin büyük bir kısmi şiir, hikaye ve bilimsel bir değeri olmayan bilgilerle dolu. İngilizce benim ikinci dilim. Okuduğum her şeyi ana dilim gibi anlamam mümkün değil. Bazen ödev hazırlamak veya bilgi edinmek için, google aracılığı ile Türkçe sitelerde araştırma yapıyorum, sonuç hayal kırıklığı, hiçbir şey bulamıyorum.
(3905)
Geniş Açı :  Hırsız köylü olunca -  Ali Arif Esatgil
Hadi diyorum, hırsız köylü olunca tek celsede işi bitiren bu hızlı mekanizma, usulsüzlükleri belirlenen bankacılar, GMS operatörleri, sigortacılar, yükleniciler, milletin kanını emenler için de kolları sıvasın. Valla ben bir değil, bin kere utanmaya hazırım. Kalemimi kırmazsam namerdim…
(3880)
Kuşbakışı :  Susa susa nereye kadar? -  Şahin Zenginal
Son 6 yıllık dönemde her türlü olumsuzluk yaşandı. Neredeyse hiç kimse tepki göstermedi. Tepki gösteren az bir çoğunluk da farklı yöntemlerle susturuldu… Muhalif gazete ve televizyonlar satın alındı, muhalif yazarlar susturuldu. Muhalif konuşanlara ekran yasağı getirildi… 2002 öncesindeki medya patronlarına bakın, bir de şimdiki medya patronlarına bakın. Farkı daha iyi anlayacaksınız… TRT bile rayından çıkarıldı…
(3808)
gezi :  2008 vakıf medeniyeti su yılı -  Nazan Sezgin
Vakıflar Genel Müdürlüğü 2007 yılında çevreyle ilgili toplantılar yapmıştı. Bu yıl, 5-11 Mayıs tarihleri arasındaki Vakıf Haftası’nın konusu ise “su” ile ilgiliydi. Çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler, GAP idaresi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, DSİ temsilcisi mühendisler araştırmalarının bildirilerini sundular. Geçmişe olduğu kadar bugünkü sıkıntılara ve geleceğe yönelik projelerle ilgili bildirilerin konuları çok çeşitliydi.
(3787)
Hedef :  Tehlikenin farkında mısınız? -  Ünal  Bolat
Ama biz, her biri cicili bicili ambalajla marketlerin en göz alıcı reyonlarını süsleyen bu gıdaların, eğer GDO’lu ürün kategorisinde iseler, kendimize ve çocuklarımıza zarar vermeye aday ürünler olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatmak isteriz. Nedir mi GDO? "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar"
(3536)
Bamteli :  Züğürtleyen bezirgânlar… -  Aydil Erol
Hani bir söz vardır: Züğürtleyen bezirgân eski defterleri karıştırır, diye… İşte tam o hesap… Kimi yazar, bozar, çizer, boyar ve dahi yontar takımı da tıpkı züğürtleyen bezirgân gibi yapıp ya eski defterleri karıştırır ya da eski yazılarını-yapıtlarını-çaputlarını tekrarlar. Bu tekrarlayış her zaman yazamamak, yapamamaktan ileri gelmez. Ya neden neş’et eder? “Baba”ca söyleyecek olursak “ türlü-çeşitli” sebepleri olabilir.
(3409)
. :  “El ele Çanakkale’de” buluştuk -  Enver Demir
24 Mayıs 2008 Cumartesi günü, Türk Eğitim-Sen muhteşem bir organizasyonla, 81 ilden otobüslerle gelen binlerce vatandaşımızı aynı anda Çanakkale’de buluşturdu. Programın başlangıcında Çanakkale abidesi önünde toplanan katılımcılar önce saygı duruşunda bulundu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Doğu TV yapımcısı Nihat TANRIKULU Çanakkale ziyaretinin amacını anlattı.
(3361)
Tutanak :  Devletin defterini dürmek -  Hüseyin Özbek
Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde uygulanan eğitim ve kültür politikalarının amacı ulus bilincini, milli duyarlılığı ve çağdaş düşünceyi bütün yurttaşlar için ortak bir değer haline getirmekti. Devletçe oluşturulan Diyanet İşleri Başkanlığıyla yurttaşlarımızın dinsel duyarlılıklarıyla milli duyarlılıkları arasındaki ortak paydaların geliştirilmesi düşünülmüştür.
(3296)
Gerçek :  Ufukta bir gezinti -  Özdemir Özsoy
İnsanlar birbirini kötüleyerek ün kazanmaya çalışıyorlar. Böyle bir dönem yaşamaktayız. Bu çekişmelerden uzak duranların üstü başı daha temiz kalıyor. Bilinen bir gerçektir ki insan başkalarının kusurunu dile getirirken biraz da kendini tarif etmiş olur. Üzerinde durduğu konularla ve de özellikle üslubuyla…
(3171)
Köşe Taşı :  Gerçekliği gevşetme yanılgısı -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Midelerine köle olanlar, Yahudi-Hıristiyan dünya görüşünün dolap çeviricileri “Ne kadar söz, o kadar harf” ilkesiyle gerçekliğin gevşetilecek bir şey olduğunu savunur da savunurlar. Çıkarcıların gürültücü borazanları, efendilerinin haklarını savunmak için yaltaklanma yarışmalarına katılır da katılırlar. Bönleştirilen, çölleştirilen zihinler, felsefe diye Yahudi-Hıristiyan efsanelerine ait ahırları tabelalarla doldurur da doldururlar
(3089)
Yakın Takip :  Seveyim sizin demokrasi anlayışınızı -  Dr. Ünal Metin
AKP’ye açılan kapatma davasından sonra, AKP’yi destekleyen çevrelerden gelen tepki konuşmalarındaki ortak söylem; “Demokrasilerde seçimle iş başına gelenlerin gene seçimle gitmesi ve siyasi parti kapatmanın demokrasinin ilkeleriyle bağdaşmayacağı” şeklindedir. Bu düşüncelere bu köşenin yazarı da katılır.
(3026)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2974)

*

Haberler


Onkoloji Enstitüsü, Proton teknolojisine geçecek -  Ufuk Ötesi
Hassas bölge kanserlerinde en etkili tedavi seçeneği proton İstanbul Onkoloji Enstitüsü’nde kullanılmaya başlanacak.
(7008)
İlham Gencer’in hayatı kitaplaştı: Müziğin duayeni artık ölümsüz -  Merve Onkök
Türk müziğine yaptığı değerli katkılarıyla sanat tarihimizin unutulmazlar listesinde yerini alan kıymetli müzisyen Bozkurt İlham Gencer’in hem müzisyen hem de ülkücü kimliği ile uzun yıllar verdiği çetin mücadeleler, Sami Coşkun tarafından kaleme alınan “Bozkurt İlham Gencer” adlı kitabıyla ölümsüzleşti.
(6900)
Yayından kaldırılan “Sınırlar Arasında”yı Banu Avarla konuştuk: “Türkçe” bakış açısına sansür -  Merve Onkök
Başarılı gazeteci Banu Avar’ın ilgiyle izlenen programı ‘Sınırlar Arasında’ TRT yönetimi tarafından ani bir karar değişikliğiyle yayından kaldırılınca, ülkemizde basın özgürlüğü kavramının içler acısı vaziyeti bir kez daha gözler önüne serildi.
(5324)
Sigara içmek alışkanlık değil, bağımlılıktır -  Ufuk Ötesi
Günümüzün özellikle gelişmekte olan ve geri kalmış toplumlarının en ciddi toplumsal sorunu ya da zafiyeti; sigara bağımlılığıdır. Her gün sigaranın zararı ile ilgili kanıtlanmış bilgiler her yerde söylenirken, yazılırken, sigara içmeye başlama yaşı beklenmedik şekilde küçülmektedir. Sigara içenlerin ve sigara bağımlılarının sayısı endişe verici şekilde artmaktadır.
(4411)
KIRIM'da haber turu -  Ufuk Ötesi
Kırım Türklerinin ay boyunca yaşadığı önemli olaylar, Qırım Haber Ajansı (QHA) tarafından gazetemiz Ufuk Ötesi için derlendi:
(4345)
Türk çiçekleri buluştu -  Melike  Gallenkuş
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın bu yıl 14. kez düzenlediği Türk Dünyası Çocuk Şöleni yürüyüşü 40’dan fazla ülkeden Türk çocuklarının bir araya gelmesiyle gerçekleşti.
(3472)
Kırım Türklerinin muhteşem gecesi -  Ufuk Ötesi
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlemiş olduğu gece muhteşem bir şölene dönüştü. Geceye Kırım Türkleri Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu şeref konuğu olarak katıldı.
(3327)
Bosna’da 1463 gerçeği ve insan hakları -  Ufuk Ötesi
28 Mayıs önemli bir örnek olayın yıldönümüydü. Büyük Hakan Fatih Sultan Mehmed, Batı’da ulaştığı en son nokta olan Bosna’da Fransiskeler isimli bir azınlığa temel hak ve hürriyetleri vermiştir. Başta yaşama hakkı olmak üzere; din ve vicdan hürriyeti sağlanmış, çevreye imar götürülmüştü.
(3167)
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK: Eğitim kurumları ihtiyacı karşılamıyor -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen, Türkiye’de okulların mevcut durumunu tespit edebilmek amacıyla Türkiye genelinde bir anket çalışması gerçekleştirdi. 24 ilde (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Konya, Afyon, Kayseri, Kütahya, Antalya, Mersin, Hatay, Samsun, Zonguldak, Ordu, Malatya, Erzurum, Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa, Batman) 3 bin 540 öğretmen ve idareci ile yapılan anket çalışmasında ülkemizde ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının ihtiyaçlara cevap veremediği sonucu ortaya çıktı.
(3129)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002