Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Göğe Merdiven

 
Aybars Fırat

Türk Rönesansı için


Biz nasıl matbaanın ülkemize girişini geciktirdik, girdikten sonra da amacı dışında kullandıysak, bugün de yine aynı hatanın içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Bizim ülkemizde internet, amacı dışında kullanılmaktadır. Türkçe sitelerin büyük bir kısmi şiir, hikaye ve bilimsel bir değeri olmayan bilgilerle dolu. İngilizce benim ikinci dilim. Okuduğum her şeyi ana dilim gibi anlamam mümkün değil. Bazen ödev hazırlamak veya bilgi edinmek için, google aracılığı ile Türkçe sitelerde araştırma yapıyorum, sonuç hayal kırıklığı, hiçbir şey bulamıyorum.

Kıymetli okuyucularım. Bugün izninizle sizlere Avustralya'da yaşayan dostum Fazıl Çetiner' den aldığım bir mektubu sunmak istiyorum. Mektup, kendi çapımda önemle üzerinde durmaya çalıştığım bir konuda yazılmış, internetin nasıl kullanılması gerektiğini veciz bir şekilde anlatıyor.
"İnternet muhteşem bir hizmet. İnternetin icadı, ikinci bir Rönesansı doğurdu.
Sizler de bilirsiniz ki Avrupa, bugünkü kültürel ve teknolojik zenginliğini Rönesansla yaptığı hamleye borçlu. Rönesansın en büyük enstrümanlarından biri şüphesiz matbaanın icadı idi. Matbaanın icadı ile bilimsel ve doğru bilgi tabana yayıldı, tabanın bilinçlenmesi, aydın kesimin daha da yukarılara tırmanmasına neden oldu. Tarih tekerrür etti, günümüzün matbaası internet hatta matbaadan daha hızlı ve yaygın.
Ne yazık ki, biz nasıl matbaanın ülkemize girişini geciktirdik, girdikten sonra da amacı dışında kullandıysak, bugün de yine aynı hatanın içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Bizim ülkemizde internet, amacı dışında kullanılmaktadır. Türkçe sitelerin büyük bir kısmi şiir, hikaye ve bilimsel bir değeri olmayan bilgilerle dolu.
İngilizce benim ikinci dilim. Okuduğum her şeyi ana dilim gibi anlamam mümkün değil. Bazen ödev hazırlamak veya bilgi edinmek için, google aracılığı ile Türkçe sitelerde araştırma yapıyorum, sonuç hayal kırıklığı, hiçbir şey bulamıyorum.
Sizlere son hayal kırıklığımı anlatayım. Duyum ve algı üzerine bir ödev hazırlamam gerekti. İngilizce sitelerde birçok kaynağa ulaştım ama tam anlamıyla anlamam mümkün olmadı. Bizim, okul döneminde öğrendiklerimiz artık tarihte kalmış. Son zamanlardaki bilimsel gelişmeler oldukça karışık. Örneğin; Fiziksel bir enerji olan, ses ve ışık, kulak ve gözlerle elektromanyetik enerjiye dönüştürülerek, beyine iletiliyor ama beyin bu manyetik enerjiyi nasıl tekrar ses ve görüntüye çeviriyor, konusundaki İngilizce bilgileri tam olarak anlayamadım. Bu bilgileri Türkçe anlamak üzere Türkçe sitelere girdiğimde gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Karşıma ya aşk şiirleri, ya da dini bilgiler çıktı. Yine de en doyurucu bilgiler dini içerikli bilgilerdi. O bilgiler de kısa ve özet olarak şöyle idi: “İnsan beyni anlaşılmaz ve mükemmel yaratılmıştır ve Allah tarafından yaratılmıştır.”
Bu korkunç bir şey. İnsanlar yıllarca didinecek, çalışıp araştırma yapacak, beynin akıl almaz derecede karmaşık ve mükemmel yapısını açıklayacak; Sen yan gelip yatacaksın, sonra dinsiz, kafir dediğin bu insanların bilgilerini, emeklerini alıp “Allah, insan beynini böyle mükemmel yaratmıştır, zaten Kur’anda da bu bilgiler var diyeceksin. Bu nasıl bir mantıktır?
Din bir tabudur, din kayıtsız şartsız dil ile ikrar, kalp ile tasdiktir. Din bilimsel bilgilerle açıklanabilir mi? Haşa, bilimsel deneylerle Allah (c.c.) bulunabilir mi? Üstelik, Allah’ı bilimsel yolla bulduktan sonra Allah’a iman etmenin bir değeri kalır mı?
Akademisyen büyüklerimden ve araştırma yapan arkadaşlarımdan rica ediyorum, araştırmalarınızı, bilgilerinizi, doğru bildiklerinizi lütfen internete koyun, insanlar okusun, öğrensin, bilgi tabana yayılsın. Aslında, artık kitap yazmaya bile gerek olduğunu düşünmüyorum. Artık insanlar kütüphaneye gitmiyor, çünkü kütüphanedeki kitaplar da internete konulmaya başlandı. Zaman e-book (elektronik kitap) zamanı.
Herkese saygılar hürmetler."
Fazıl Çetiner Bey’in mektubu üzerinde ne kadar düşünsek yeridir. Kütüphanelerimizdeki bilgileri internete aktarmazsak gelecek nesiller bugünkünden daha da cahil yetişecekler. Üstelik kendisini bilmezken, dilini kaybederek yetişip, Kraliçe'leri öğrenerek, kendi milletinden uzaklaşarak sömürge vatandaşı olacaklar. Sömürge vatandaşı olmak istemiyorum. Sizlerin de benim gibi düşündüğünü biliyorum. Takdir sizin.


aybarsfirat@yahoo.com

Bu yazı toplam 3903 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002