Kasım 2008

Ö T E S İ

 

7.12.2023 Net P@no

 
Baki Günay

Internet tv yılsonunda Türkiye’de


Geniş bant ağları üzerinden, internet protokolü kullanılarak dijital televizyon hizmeti verilmesi olarak adlandırılan IPTV (Internet Protocol Television) yılsonunda ülkemizde de kullanılmaya başlanacak. İki sene önce katıldığım bir toplantıda duymuş olduğum internet tv artık Türkiye gündemine giriyor. Bu konuda birçok firma şimdiden iş yapmaya başlayarak Türk teknolojisine yeni katma değerler taşımaya hazırlanıyor.

Özellikle Telekom operatörleri ve Telekom şirketleri bu iş için milyon dolarlık bütçeleri gözden çıkarmış durumda. Peki bu kadar bütçe ayıran bu şirketler bu teknolojiden ne bekliyorlar?

İNTERNET TV NEDİR?
İnternet tv ve telefonu bir araya getiren IPTV sistemi olarak da tanımlayabileceğimiz sistem ile geniş bant internet üzerinden tv yayınlarının televizyon aracılığıyla izlenmesine olanak sağlıyor. Teknik olarak söylemek gerekirse şifreli, şifresiz tv kanallarının ve depolanan video içeriklerinin, IP(INTERNET PROTOCOL) paketlerine dönüştürülerek geniş bant internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanmasıdır. Son kullanıcının evine alacağı bir STB(Set Top Box) ile gelen dataları, tv sinyaline dönüştürerek televizyonundan rahatlıkla izleyebilecek. Üstelik bunun için bir bilgisayara da ihtiyaç duymadan olacak. Bu sitemi bilgisayarlar ile yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Türkiye'de kablo-tv'ye rakip olacak olan sistem, televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyor. IPTV hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar aynı anda internet, TV ve telefon kullanma imkânına sahip olacak. İstenilen tv yayınları seçilerek, bu yayınların kendilerine ulaşmasını sağlamak, izlenmeyen yayınların kaydedilerek daha sonra izleyebilmek, aynı sistem üzerinden telefon konuşması yapabilmek IPTV'nin getirdiği yenilikler arasında yer alacak. Bunların yanı sıra aboneler tv kumandasıyla istedikleri malların siparişini verip, istedikleri tv kanallarının film arşivlerine de ulaşabilecek.

TELEVİYON PAZARINA YENİ TEKNOLOJİ
Şu anda kablo tv, internet ve uydu teknolojilerini de birleştiren bu teknoloji ile eski teknolojiler ne kadar yarışabilinecek bilinmez ama Türk Telekom ve pazara yeni girecek firmaların hedefleri şimdiden 1 milyon kişiye bu hizmeti götürmek. Şu anda Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Japonya ve ABD'de bu hizmet verilmekte. Yıl sonuna kadar da bu sistemi Türkiye’ye getirileceğini bildiren yetkililer Türk insanınının hem tv’yi çok seyretmesi hem de interneti çok kullanması sebebiyle bu teknolojinin de çok çabuk yaygınlaşacağını umuyorlar. Şu anda Türk Telekom, IPTV'yi test ediyor. Hem mevcut geniş bant olarak böyle bir servisi hem de teknik, içerik olarak bu sistemi kısa sürede yapmayı planlıyor. Planlanan sistme göre IPTV, TT Net'in bir servisi olacak. İsteyen abone olacak. Hem televizyon yayını alınacak, hem de internet.

IPTV NASIL İZLENECEK?
TV ve video yayınının internet üzerinden gecikmesiz verilebilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç bulunmakta. DSL teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, bugün internet altyapısını oluşturan IP omurga üzerinden gerçek zamanlı olsun olmasın her türlü verinin iletilebilmesini mümkün hale getirmiş durumda. Ayrıca sıkıştırma oranlarında gelişim de IPTV’nin önünün açılmasında en büyük etken olmuş. MPEG2 formatıyla sıkıştırılmış bir SDTV(Standard definiton) kanalları 3-3,5 Mbs/s’lik bir bant genişliğine ihtiyaç duyarken HDTV (High Defination) yayını için 19 Mbs/s’lik bir bant genişliğine ihtiyaç duyulmakta. Bu teknolojinin de altyapısının hazırlanması gerektiğinden IPTV ülkemizin telekom altyapısı ile doğru bir orantıda gelişecek. Bu sistem hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirecek mi bilinmez ama Türkiye teknolojik olarak gelişmiş ülkelerin kullandığı en son yeniliklere anında tepki verebiliyor. Şimdilik tüketici konumunda olsak da bir gün bu teknolojik gelişmelerin artık Türkiye’den çıkarak dünyaya yayılacağı günleri görme umudunu da taşımaya devam ediyoruz. Teknolojide kimsenin bilmediği fırsatlar hâlâ keşfedilmeyi bekliyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 6213 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002