Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Nisan - 2003

 
 

Köşe Yazıları


Çapraz Ateş :  Türk devletinin yeni rotası -  Kemal Çapraz
Geçen sayımızdaki “Bu kimin savaşı” sorumuzun cevabını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün açıklamasında bulduk; “Bu savaş bizim savaşımız değil” Bizim olmayan fakat geleceğimizi şekillendirecek bu savaştaki tavrımız net şekilde, bu açıklamada ortaya konmuştur. Türkiye, tarihi deneyimine ve devlet geleneğine yakışır şekilde davranmıştır. Dünya için tehdit oluşturan Amerika’nın yanında olmamış, kendi geleceğini kendisinin tayin edeceğini dost düşman herkese ifade etmiştir.
()
Köşe Taşı :  Kalitesizliğe Tutkunluk -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Toplumun her kesiminde hayatın her alanıyla ilgili şikayetlerden geçilmiyor. Herkes her şeyden şikayet ederken, şikayet edilen konu alışılan bir tutum olarak karşımıza çıkıyor. Kimse şikayet ettiği konuda elini taşın altına sokmak istemiyor. Söz var, eylem yok. Düşük verimlilik, düşük üretim ve düşük kalite konularındaki şikayetler, o kadar kanıksanmış bir ortam oluşturmuştur ki, kimse tüyünü bile kıpırdatmak istemiyor.
()
Sözün Özü :  Müslüman Türk gibi davranın! -  Alptekin Cevherli
Yüzlerce yıl Abbasi İslam İmparatorluğu'na başkentlik yapmış Bağdat, Haçlı ittifakının askerlerinin postalları altında kalmak üzere...
()
Milli Sıtrateji :  Yeni ve Gizli SEVR -4- -  Dr. Alptürk Ünlü
Irak üzerine düşüncelerin geri beslemesi Evet dostlar, arkadaşlar! Aylardır Irak üzerine bu gazetede yazılar yazıyoruz. Sonunda emperyalistlerin talan savaşı başladı. Anglo-Saksonlar, bölgeye, kan akıtmaya, can almaya geldiler, ne adına? Hepiniz biliyorsunuz, her şey sözde “Özgürlük” adınaymış...Bu acaba neyin özgürlüğüdür? Bu kadar adice, bu kadar insanları enayi yerine koyup da özgürlüklerden bahsetmek, olsa, olsa üç kağıtçıların, yeni dünyanın küreselci vampirlerinin ve onların kaşarlanmış aşağılık ve satılmış yandaşlarının sözleridir, diyoruz.
()
Ünlem ! :  Dünyanın merkezindeki Türkiye -  Asuman Özdemir
Mütareke basının dediği gibi dünyanın süper gücü ABD”dir. Ama yine onların dedikleri gibi dünyanın merkezi ABD değildir. Asırlardır Türklerin yaşadıkları topraklar dünyanın merkezi olmuştur.
()
Göğe Merdiven :  Büyük düşünmek -  Aybars Fırat
Son günlerde, ABD'nin Irak'ı işgali ile başlayan gelişmeleri değerlendirmek üzere basınımızın önde gelen kurumlarında görüşlerine başvurulan kişileri ve yorumlarını dinliyorum. Koca koca adamlar tarafından irad buyurulan bu görüşlere baktığımda bir eksiklik görüyorum: Türk Milleti adına konuşan aydınlarımız büyük düşünmekten uzaklaşmış veya uzaklaştırılmıştır.
()
Bamteli :  Cengiz Aytmatov'un dünyası -  Aydil Erol
"Musul Kerkük vilayeti Türkiye Devletinin hudûd-ı millîsi dahilindedir. Buralarını anavatandan kurtarıp şuna buna hediye etme hakkı kimseye ait olamaz." Atatürk (30 Ocak 1922)
()
Gurur günümüz Ufuk Ötesi 1 yaşında -  Aydoğdu Ersin
Sahibi okuyucuları olan Gazete Ufuk Ötesi Gazetesi sahibi ve Basın Birliği Başkanı Kemal Çapraz Gazetenin birinci, yılında kendilerini yalnız bırakmayan bütün davetlilere teşekkür etti. Çapraz, bu gazetenin gerçek sahibinin yazarları ve okurları olduğunu ifade etti. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün, “Yalnız Ufku görmek kafi değildir. Ufkun ötesini de görmek ve bilmek gerekir” sözünü hatırlatarak, “biz okuyucularımıza ufkun ötesini göstermeye çalışıyoruz.
()
Net P@no :  Elektronik Harpler -  Baki Günay
Elektronik bomba olarak adlandırılan e-bomba,ABD’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı bir teknoloji.Çok güçlü seviyelerde elektromanyetik radyasyon yayarak tüm iletişim sitemlerini, bilgisayar ağlarını felç etmesine rağmen bu bombalar hiçbir canlıya zarar vermiyor.
()
Gezi :  Selçuk -  Banu Erkmen
Kutsal Anadolu toprakları yüzlerce seferlere, savaşlara sahne oldu. Türkler Anadolu’ya gelip yerleşene kadar istilacılar her şeyi yıkıp, yağmaladılar. Yağmalayamadıklarını ise ileriki yıllarda gizlice kaçırdılar. Anadolu’ya yerleşen Türkler kendilerinden önce yaşayan medeniyetlerin bıraktıklarını değil yakıp yıkmak, bir taşını bile yerinden oynatmadılar. Bilakis sahip çıktılar. Bugün adına süper güç denen kuvvet, Irak’ta sadece savaşmıyor. Babil ve Asur başta olmak üzere o topraklarda yaşamış tüm medeniyetlerin üzerine bomba yağdırıyor.
()
İnebolu Haber :  Kurtuluş savaşının destan okulu kurtarılıyor -  Celal Bekiroğlu
Tarihi özelliğinin yanı sıra manevi bir değer de taşıyan asırlık bina kaderiyle baş başa kalmanın sessiz hüznünü yaşarken, geçtiğimiz günlerde Vali Enis Yeter’in ilçemize yaptığı ziyarette konu gündeme geldi. Belediye Başkanı İdris Güleç’in teklifi üzerine Karadeniz İlkokuluna giderek tarihi yapıyı metruk halden kurtarılıp, ayağa kaldırılması için Vali Enis Yeter, Abana Kaymakamı ve İnebolu Kaymakam Vekiline talimat vererek, Karadeniz İlkokulu’nun Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından alınarak restore edilmesini istedi
()
Evrak-ı Perişandan :  Turan şairi Ergeş Uçkun -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Dünyanın çeşitli yerlerindeki milletdaşlarımızın yazılarıyla karşılaşmak beni her zaman heyecanlandırmıştır. Söz gelimi Bir Tebrizli’nin, şimdi evi barkı “uygarlık savaşçıları”nın bombalarıyla yerle yeksan edilen bir Kerküklü’nün, bir Bakülü’nün, bir Gagavuz yeri yazarının veya burada olduğu gibi bir Afganistanlının yazısını, şiirini kendi dilimde okumak beni hep mutlu eder.
()
- :  Nisan yağmuru kadar kısa süren hayatımız -  Ahmet Özdemir
Mevsimlerin insan üzerinde etkisi tartışılmaz. Doğum, çocukluk, gençlik, orta yaş ve ihtiyarlık sanki mevsimlerin sıralanışı gibi. Toprağa ilk düşen tohumun yeşerip filizlenmesi, meyve vermesi, olgunlaşması, sararıp solması, insan oğlunun doğumundan ölümüne kadar geçirdiği serüvene ne kadar benziyor.
()
Tutanak :  Milenyum allameleri -  Hüseyin Özbek
ABD ve nedimesi İngiltere’nin Irak’a saldırısından bu yana holding medyasındaki yazar bozar bir özelliği daha ortaya çıktı.Bu hezarfenlı takım, ekonomik,siyasal konulardaki engin birikimlerinin,derin bilgilerinin yanında esaslı kurmaylarmış da haberimiz yokmuş...
()
- :  Müfide Ferit Tek ve Hatırlattıkları -  Mehmet Nuri Yardım
Hani insan bazen çok kıymetli bir eşyasını kaybeder, sonra bulur ya... Nasıl bir sevinç kaplar içini, nasıl gönenir yüreği, nasıl mutlu olur bilirsiniz... Hâlbuki kazandığı, fazladan sahip olduğu yeni bir şey yoktur. Ancak daha önce kıymetini o denli bilemediği bir eşyasına yeniden kavuşmuştur.
()
Küllük :  Yeni komşumuz Amerika -  Mehmet Koca
Irak topraklarını işgal eden, ABD ve İngiliz birlikleri, Bağdat’ın kapısına dayandığı saatlerde Arap petrol şirketleri batılı gazete sayfalarında boy boy ilanlar veriyordu. Petro-kimya tesislerinde çalışacak yüzlerce uzmanlık alanında binlerce eleman, dolgun ücretle işbaşı yapmaya davet ediliyordu.
İlanların altında Aramco ve BP gibi tanıdık şirketlerin yanısıra yeni yetme Amerikan petrol şirketlerinin da adını görmek beni şaşırtmadı.

()
Düşün/ce :  “Para-manyak” durumlar -  Olcay Yazıcı
İçimde dünyaya sığmaz mukaddes bir öfke var. O yüzden sakın ola benden hiç kimse yüksek yoğunluklu, entelektüel bir yazı beklemesin. Kelimelerin kurşuna dönüşebilmesini hiç bu kadar arzulamamıştım. Alçakların, zorbaların, sefillerin, Ebrehelerin, Firavunların kol gezdiği ve modern donanımlı tankların cılız, yoksul çocukları ezdiği bir dünya bu. Kinin, nefretin kurşun gibi namluya sürüldüğü sevgisiz bir çağ. Söz öldü, şüphesiz çelik de çürüyecek. Bâki olan insanlıktır. Bu karanlıklar yüzyılının yitirdiği insanlık!..
()
Şiir :  Reis'in ölümü -  Orhan Seyfi Şirin
6 Ekim 2002’de uçmağa varan Harun Ceyhan Bey’in hatırasına, aynı acılarla aramızdan ayrılan bütün reislere...
()
Gerçek :  Gürültü mikrobu -  Özdemir Özsoy
Şorrento, Vezüv Dağı yakınlarında turistik bir İtalyan kasabasıdır. Yıllar önce, bu şirin beldenin bazı sokaklarında “Saat 13.00-17.00 arasında gürültü yapmayın, mümkünse motorlu araçta kullanmayın!” diye uyarı levhaları görmüştüm. Yalnız gece vakti değil gündüzleri de gürültüyü önlemeyi başarmaları beni etkilemişti.
()
Düşünce Pınarı :  Açık Toplum Hareketi Adına -  Pınar Ergenekon
Türkiye; yeni dünya düzeninde yerini alabilmek ve 21. yüzyıl bilgi toplumuna yetişebilmek için; sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarını ivedilikle çözüme kavuşturmak zorundadır. Değişen dünya ve değişen Türkiye gerçeklerinde; ülkemizin değişimin ve reformun temel ilkelerini ve hedeflerini ortaya koyan bir vizyona ihtiyacı bulunmaktadır.
()
Tarih Bilinci :  şimdi, onlar nerede? -  Rasim Giresunlu
Yıl 1979...Günler uzun, karanlık ve belirsiz...Ortam ve ülke kargaşa içinde...Yolda yürüyorum. Duvarda kalın, kalın büyük harflerle yazılmış, kırmızı yazılar var: “Kahrolsun Faşizm, Sosyal-Faşizm...” Yazının altında falanca-filanca örgütün imzası...Evet o karanlık günlerin, karanlık adamlarının sıloganlarından sadece bir tanesi de buydu... Onlardan kimisi “Modern Revizyonizm” e lanet okuyordu; kimisi “Üç Dünya teorisi” adına masallar oluşturuyordu; kimisi de “Katil Oligarşi” derken, genel ve özel sömürgecilikteki ana güçlerin, kim ya da kimler olduğunu objektif bir açıdan göremeden, değerlendiremeden sabah-akşam şakıyordu...
()
Reymanca :  Yazan adam -  Reyman Eray
Yazmayı “yaşam biçimi” olarak seçtiğimiz ilk günden bugüne, sıklıkla insanların şu sorusuyla karşılaşmaktayız: “Yazacak bunca konuyu nereden buluyorsunuz ?” Türk gazetecisi, Türk yazarı “konu” konusunda çok şanslıdır. Çelişkiler ülkesinde yaşıyor olmanın belki “tek yarar”ı da budur ! Ülkemizdeki hemen her oluşum, yergisel bir yazının “davetiye”sini çıkarır niteliktedir. Bu durum eskiden de böyleydi; TV’deki yorum programlarındaki “ağzı olan konuşuyor” durumundan sonra daha da “böyle” oldu...
()
Yakın Takip :  Yanlış insanlar -  Dr. Ünal Metin
A.B.D ve İngiltere’nin önderliğinde Irak’a yapılan saldırı tüm acımasızlığı ile sürerken; Türk televizyonları da diğer ülke televizyonları ile birlikte sivillere yapılan şiddeti göstermeye başladılar. Ayrıca koalisyon güçlerinin içine düştükleri açmazı ve başarısızlıklarını da seyrediyoruz.
()
Aykırı Bakış :  Allahın müdahalesi veya basiretin bağlanması -  Dr. Yusuf Gedikli
Nihayet korkulan ve beklenen oldu. Hiç bir hak hukuka dayanmadan ABD ve İngilterenin 20 mart perşembe günü Irağa açtığı savaş, Müslümanlarla alay edercesine, ironik bir şekilde ezan vaktinde başladı. 2003 yılında, bütün dünyanın gözü önünde, Yahudi kışkırtması ve petrolün iştah kabartması neticesinde gözleri dönen ABD ve İngiltere, nam-ı diğer Anglo-Saksonlar, şekli bir meşruiyete bile gerek görmediler. Kuzgunun leşe üşüşmesi gibi Irak topraklarına taarruza geçtiler. Kendilerinden eminlerdi. Onları hiç bir güç durduramazdı.
()
Zekice :  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Terörist başı Abdullah Öcalan’ın dosyası ile ilgili vermiş olduğu karar kamuoyunda değişik tepkilere sebep oldu. Bu davayı ilk duruşmasından son duruşmasına kadar takip eden 7 Avukattan birisiyim. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, Şehit yakınlarıyla birlikte onları temsilen katılan tek Avukatım.
()
Sanal Esaret :  Sen sen misin, yoksa başkası mı? -  Kemal Çiftçi
40.000 insanın birkaç saniye içinde ölmesine sebep olan manzarayı Nagazaki’de gören Bronowski şöyle sormuştu: “Sen sen misin, yoksa başkası mısın güzelim?” Utanç içinde sorulan bu sorunun cevabı elbette ki “medeni” olarak bildiğimiz insanlık alemiydi. Bugün Irak’a ölüm kusan silahlarla saldıranlar kim? Binlerce tonluk bombalarla insanları- çocuk, yaşlı ve hasta demeden -diri diri yakan zihniyet nasıl bir ahlak anlayışını temsil ediyor? Peki ya buna seyirci kalan “çağdaş” dünya!
()
- :  “Etnik Mozaik Yaygarası” ile gelen Gaflet -  Kemal  Ermetin
Doğu Bloku’nun çöküşü ile birlikte dünya “İDEOLOJİLER MÜCADESİ”nden kurtulmuş, “KÜLTÜR MİLLİYETÇİLİĞİ” rüzgarları hız kazanmıştır. Bu gelişmelerin ilhamı ile başlamış olacak ki, son yıllarda fikir ve kalem adamlarımız, hatta siyaset ve devlet adamlarımız bir “ETNİK MOZAİK” teranesi tutturmuş gidiyorlar.
()
Aynada Görünen :  Kuş uçtu... bomba düştü... -  Hüseyin Aynalı
Ba’de Harab’ül Basra... Bombalar ve füzeler stratejik hedeflerin dışında sivil halka da düştü, hem de birden fazla. Söndü ocaklar, ağladı çocuklar, kadınlar, sivil halk. Aktı göz yaşı, kan, oluk oluk. Doldu Dicle ve Fırat, 3. Dünya barışına inat. Irak; Basra Körfezi kıyısında, Kuveyt ile İran arasında, 437.072 km2 yüz ölçüme, 23 milyonun üzerinde nüfusa sahip, Orta doğuda ki güç dengeleri açısından “eksen ve anahtar ülke” konumunda olup, nüfusunun 7 milyonu Bağdat ta yaşamaktadır.
()

*

Haberler


Nevruz Türk bayramıdır -  Ufuk Ötesi
Bazı gruplar tarafından siyasi bir simge haline getirilerek sahiplenmek istenen Nevruz, asırlardır Türk dünyasında kutlanan ve Türkler’le özdeşleşen bir bayramdır. Bazı kaynaklara göre de Ergenekon’dan çıkışın simgesi
()
Hoca Ahmed Yesevî Vakfı’nda NEVRUZ -  Ufuk Ötesi
Nevruz kutlamalarından en renklilerinden biri Hoca Ahmed Yesevî Vakfı’nda yapıldı. Şölende Nevruz ateşi yakıldı, demir dövüldü, yumurta tokuşturuldu ve pilav yendi.
()
“Ölümüne suçlu” -  Ufuk Ötesi
Tiyatro Kedi, Profilo Külter Merkezi’nde perde açan yeni bir topluluk. Topluluk elemanları ise, hiç de “yeni” olmadığı gibi, Devlet ve Şehir tiyatrolarından gelen “önemli” adlar: Arsen Gürzap, Ayda Aksel, Hakan Altıner ve Şükrü Türen.
()
Kıss me Kate -  Ufuk Ötesi
Cole Porter, Amerikan müzikallerinin bir numaralı adı. Porter’ın “Kiss Me Kate” adlı müzikali ise, Türk sanatseverinin neredeyse ezberlediği bir başyapıt. Başta Ayten Gökçer olmak üzere, birçok opera “star”ımız Kate rolünü üstlenmiştir...
()
“Hisse-i Şayia” turnede -  Ufuk Ötesi
Sezon boyunca Hadi Çaman Tiyatrosu’nca sergilenen “Hisse-i Şayia”, Mart ayı boyunca “Anadolu’ya tiyatro götürme” görevini yerine getirdi... Tekirdağ, Adana, Mersin ve Gaziantep başta olmak üzere birçok il ve ilçede perde açan topluluk, her defasında ayakta alkışlandı... Reyman ERAY
()
Vali Sahili Kurtaracak -  Ufuk Ötesi
Geçtiğimiz aylarda azgın dalgaların harabeye çevirdiği Boyranaltı sahilindeki deniz tahribatı nedeniyle harekete geçen vali Enis Yeter 19 Mart Çarşamba günü yatırımcı daire amirleri ile ilçemizde bir toplantı yaptı. CELAL BEKİROĞLU- İNEBOLU
()
Jivkov’un Bulgar zulmü itirafı -  Ufuk Ötesi
1989’da Türkler’e en büyük zulmü yaşatan dönemin Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov’un ülkesinde bir tek Türk bırakmak istemediğini Gorbaçov’a açık açık söylemiş
()
Kocav Sohbetleri Yeni Yerinde Devam Ediyor -  Ufuk Ötesi
Kültür Ocağı Vakfı faaliyetlerini haftalık kültür sohbetleriyle, yeni yerinde sürdürüyor.
()
Sezer affetmeye devam ediyor -  Ufuk Ötesi
Cumhurbaşkanı Sezer, 25 günde 12 mahkûmu affetti. 9’u ölüm orucu eylemcisi, ikisi müebbet mahkûm, diğeri de vergi kaçakçısı. Sezer’in “ağır hastalıkları” gerekçesiyle affettiklerinin biri hariç hepsi terör suçlusu…
()
Dünya kadınlar gününde gazetemize ödül -  Ufuk Ötesi
YEĞENOĞLU’NA ÖDÜL- Gazetemizin Müessese Müdürü Demet Yeğenoğlu’na ödülünü, Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Azize Turan verdi. Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen, “8. Mart Dünya Kadınlar Günü” programında gazetemizin Müessese Müdürü Demet Yeğenoğlu’na, Türk kadınına hizmetlerinden dolayı ödül verildi. Zeytinburnu Belediye Başkanlığı’nın Olıvıum’da düzenlediği toplantı, sanat dünyasının ünlü isimlerini biraraya getirdi. Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk kadınının dünyanın en çefakar ve vefakar kadını olduğunu söyledi.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002