Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Sözün Özü

 
Alptekin Cevherli

Müslüman Türk gibi davranın!


Yüzlerce yıl Abbasi İslam İmparatorluğu'na başkentlik yapmış Bağdat, Haçlı ittifakının askerlerinin postalları altında kalmak üzere...

Bin yıllık Türk yurdu Bağdat'ı Amerikalı'sı, İngiliz'i, İtalyan'ı, Anzak'ı ve İspanyol'u işgal edip yağmalamak üzere; ama Türk Milleti yok! Bu gün artık Bağdat'ta Türkler belki azınlık durumunda ama camileriyle, kervansaraylarıyla, çeşmeleriyle, hanları ve hamamlarıyla, medreseleriyle, demiryolu istasyonlarıyla ve belki de en önemlisi mezar taşları ile yaşıyorlar. İmam-ı Azam Ebu Hanife'den tutun da Abdulkadir Geylani'ye kadar pek çok Türk ulusu Bağdat'ın manevi sahipleri olarak nöbette! Ama ya biz yaşayanlar?

Ya da kim yaşıyor diye de soruyu değiştirebiliriz elbette... Bakın aradan bin küsur yıl geçmiş ama hala Ebu Hanife Hazretleri'nin adı yaşıyor, onun inançları yaşıyor, belki de davası yaşıyor. Ya bizim? Bizlerin ardından bin yıl sonra bırakın yabancıları torunlarımız bile (tabii hala Türk Milleti kalmışsa) "üç kuruş paraya şereflerini, Müslüman kardeşlerini, Türkmen soydaşlarını SATTILAR diye lanet okuyarak mı anacaklar dersiniz?... Bizim genlerimizi taşıyan insanlar dünyanın bilmem neresinde sırf Türk geni taşıdıkları için (Meluncanvari) köle usulü bir yaşam sürerken "atalarımız bilinen tarihle 5 bin yıl bu dünyaya hükmetmişti, Konstantinapol'de, Simferepol'de, Xinciang'ta, Anatolia'da Budapeşte'de ya da Toledo'da Türk sancağı nazlı nazlı dalgalanırdı" diyebilecekler mi dersiniz? Bu bölgelerin gerçek isimlerini İstanbul’u, Akmescit’i, Doğu Türkistan’ı, Anadolu’yu ve dahi nice Türk bölgelerinin isimlerini hatırlayabilecekler mi?

Eğer Türkiye Cumhuriyeti topraklarına Amerikan askerini kabul eden ABD'nin bu şahsiyetsiz teklifini elimizin tersiyle itmezsek ne yazık ki olacağı budur! Bu gün TBMM'de Amerikan askerinin Türkiye'yi işgaline 'evet' diyenler çoğunlukta olursa, bu millet yatacak yer bulamaz bunu bilesiniz. Türk gibi düşünelim! Müslüman gibi düşünelim. Oğuz Kağan bizim yerimizde olsa ne yapardı onu düşünelim. Bilge Kağan bizim yerimizde olsa ne yapardı onu düşünelim. Anadolu Fatihi Sultan Alparslan bu gün yaşasa ne yapardı onu düşünelim. Karşımda benimkinin on katı bir askeri güç var. Bizans İmparatoru'nu İsfahan'daki saraylarımda mı yoksa Rey'de mi ağırlayayım derdi acaba, ne dersiniz? Ya da müjdeli Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul'u alırsak şimdi bütün Batı karşımıza geçer deyip, Edirne'de sefahate mi dalardı? Ya da böyle mi yapmıştır? Atatürk: Herifler Eskişehir'i bile ele geçirmiş; yabancı lisanda biliyorum, gider bir Avrupa ordusunda lejyonerlik yaparım mı demiştir ki; bugün Türkiye ABD askerlerini korumak için Mehmetçiği öne sürmektedir?

Yoksa "geldikleri gibi giderler" diyerek Türk Milletinin onurunu, haysiyetini, namusunu ve şerefini mi kurtarmıştır? Lütfen Türk gibi davranın, Müslüman gibi olun! hiç bir şey aklınıza gelmiyorsa şunu deneyin: Benim yerimde İslam Peygamberi Hz Muhammed (SAV) olsa ne karar verirdi; diye düşünün bir kez! Bunu da mı yapamazsınız?


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002