Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Net P@no

 
Baki Günay

Elektronik Harpler


Elektronik bomba olarak adlandırılan e-bomba,ABD’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı bir teknoloji.Çok güçlü seviyelerde elektromanyetik radyasyon yayarak tüm iletişim sitemlerini, bilgisayar ağlarını felç etmesine rağmen bu bombalar hiçbir canlıya zarar vermiyor.

Elektronik ha+rp faaliyeti, barış zamanında istihbarat bilgilerinin toplanması ile başlayan ve savaş zamanında düşman silah sistemlerinin etkisiz hale getirilmesi ile ülkelerin silahlı kuvvetlerini beklenen zafere ulaştıran bir sürecin en önemli unsurlarından.
Elektronik harp sistemleri günümüz dünyasında, ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından; pasif veya aktif, koruyucu veya elektronik saldırı amaçları ile kullanılabilen; kara, hava ve deniz platformlarındaki saldırı ve savunma silah sistemlerinin etkinliğini artıran en önemli sistemlerdir.Elektronik harp faaliyetleri, sürekli devam eden ve hatta savaş sırasında yeni elde edilen bilgiler ile etkinliği artırılarak kullanılan bir süreçtir.
ELEKTRONİK SAVAŞLAR
Kosova krizi sırasında NATO güçleri, harekat öncesinde, hasım tarafın bölgedeki silah sistemlerini tanımak ve eldeki istihbarat bilgileri ile karşılaştırmak amacı ile öncelikle elektronik harp sistemleri ile veri toplamıştır. Bu faaliyetler, harekata katılan her ülke tarafından büyük bir gizlilikle sürdürülmüş ve elde edilen bilgiler, mevcut istihbarat bilgileri ile karşılaştırıldıktan sonra, harekat hazırlıkları sırasında kullanılmıştır.Körfez Krizi sırasında’da müttefik kuvvetlerin yığınaklanma safhasında (desert shield) Irak'ın silah sistemlerini Körfez bölgesinde elektronik olarak dinlemek suretiyle elde ettikleri istihbaratla kendi sistemlerinde gerekli program değişikliklerini yapması ve böylelikle Irak'ın silah sistemlerini elektronik harp sistemleri ile (elektronik karıştırma uygulayarak) bastırması ve daha sonra harekata başlamasıdır. Bunun sonucunda muazzam bir silah gücüne sahip Irak, bu sistemlerini kullanamamış, müttefikler sıcak savaş esnasında birbirleriyle görüşüp, emir ve raporlarını gönderirlerken, Irak kendi kuvvetleri üzerinde komuta kontrolu kaybetmiş ve yenilmiştir. Irak silah sistemleri hakkında elektronik istihbarat yapmak ve bu istihbarata dayanarak ABD sistemlerinde gerekli program düzeltmelerini gerçekleştirmek için ABD'den 4000'den fazla şirket mühendisi Körfez bölgesine giderek destek vermiştir.

AKILLI SİLAHLAR
Gelişen teknoloji savaşların yüzünü de değiştiriyor. Şu anda naklen izlediğimiz İkinci körfez savaşını’da komuta kademesi önlerindeki ekranlardan savaşın içini izleyerek yön vermekteler. Eskiden sadece harita başında yapılan komuta kademesinin yönetimi şimdi dev simülatör ekranlarından yapılmakta.
Akıllı bombaların yerini artık e-bombalar dediğimiz sanal bombalar da almaya başladı. ABD’nin başlattığı körfez harekatında ‘Şok ve Dehşet’ altında başlattığı bu savaş’ta elektronik harp uygulaması fazlası ile uygulanmakta. İlk etapta radar karıştırıcı, kendi kuvvetlerini düşman gösterme,iletişimi kesmek, yayınların aktarılmasını engellemek ile başlatılan elektronik harp ‘Bilişim Teknolojisini’ kullanan toplumları fazlası ile etkileyecek.

SİBER SAVAŞLARDA NELER OLACAK
İlk etapta savunma tesislerine yapılacak saldırılar sonrasında halkın günlük hayatını etkileyebilecek e-bombalar ile enerji, su, elektrik dağıtım tesisleri, telekom,bankacılık altyapılarına elektronik ortamda yapılan saldırılarla hayatı komple durdurmak mümkün oluyor. Tüm savaşlar da ülkelerin straterjileri düşman ülkelerin altyapılarını çökertmek ve en az zarar ile hedefe ulaşmak olduğundan dolayı elektronik harpte bunun yapılması kan dökülmemesi anlamına geliyor.

KÖRFEZ SAVAŞINDA İLK E-BOMBALAR DENENİYOR
Şu anda Pentagon çatısı altında görevlendirilen stratcom adlı bir ekip, bakanlığın elektronik ağlarını korumakla görevlendirilmiş durumda. Ayrıca Başkan’dan ya da Savunma Bakanı’ndan bir emir gelmesi durumunda karşı saldırlar düzenleme yetkisine de sahipler. ABD yönetimi geçen ay aldığı bir karar ile siber güvenlik ile ilgili harcamalarda kullanılmak üzere 903 milyon dolarlık ek bir bütçe daha ayırdı.Amerikan kuvvetlerinin şu an en güvendikleri savaş bombalarının başında kullanacakları elektronik bombalar geliyor. Çok güçlü bir mikrodalga yıldırım etkisi yapacak olan bu bombalar ile etrafı sarılan kentlerde elektriklerin kesilmesine, bilgisayarların kilitlenmesine, telefonların sessizliğe gömülmesine neden olacak.

HER ASKER BİR KAMERA
İkinci körfez savaşı teknolojinin çok fazla kullanıldığı bir meydan muharebesi konumunda adeta. ABD ordusu denizlerde yüzen yunuslara taktığı kameraların bir benzerini savaşta yer alan piyadelerin şapkalarına yerleştirdi. Böylece piyadenin her gördüğünü direkt komuta kademesindeki komutanlara iletiliyor.Bunun yanında askerlerin kollarına takılacak bilezikler ile askerin sağlık durumu uzaktan kontrol edilecek. GPS sistemi ile askerlerin konumları da merkezden takip edilerek yönlendirme yapılacak. Ayrıca askerlerde bulunan gece görüş dürbünleri soğuya ve sıcağa tepki veren elbiselerde bu gelişimlerin bir parçası. Askerlerde bulunan bu gelişim Uçak, helikopter,ve bombalarda son teknoloji. Dağları tepeleri ve tümsekleri bir bir geçerek hedefe ulaşan bombalar, insan ısısına duyarlı termal bombalar ve niceleri bu savaşta şu an kullanıyor Günümüz dünyasında yeni geliştirilen elektronik harp sistemleri, oldukça karmaşık ve yüksek teknoloji içeren sistemler olup, özellikle "Bilgi Savaşı" kavramının gelişmesi ile birlikte, mevcut teknolojik imkanlarla, kullanıcının yabancılardan satın alıp kullandığı bu tür sistemlerin satıcı ülkelerce belirlenmiş bazı tehditlere karşı etkin olamaması mümkündür. Bu şekilde tedarik edilen elektronik harp sistemlerinin sınırlandırılmış kabiliyetlere sahip olması, bu kabiliyetlerin bir kriz ortamında daha da sınırlandırılması veya iş görmez hale getirilmesi mümkün olabilecektir. Örneğin bir hava platformu elektronik taarruz (Airborne Electronic Attack) sisteminin, maruz kalacağı bilinen, yerden havaya radar güdümlü bir füze sistemini karıştırma sinyalleri yapılarak füzenin rotasını değiştirmek’te mümkün.

KUTU
Elektronik Harp Sistemleri:
 Haberleşme Elektronik harp dinleme ve kestirme sistemleri (Elektronik Destek Sistemleri),
 HF, VHF, UHF bantlarında çeşitli Haberleşme Elektronik Karşı Tedbir (Karıştırıcı) sistemleri (Elektronik Taarruz sistemleri),
 İstihbarat amaçlı, ELINT, COMINT ve SIGINT sistemleri,
 adar Elektronik Harp (Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz) Sistemleri,
 Hava platformu kendini koruma elektronik harp sistemleri,


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002