Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Milenyum allameleri


ABD ve nedimesi İngiltere’nin Irak’a saldırısından bu yana holding medyasındaki yazar bozar bir özelliği daha ortaya çıktı.Bu hezarfenlı takım, ekonomik,siyasal konulardaki engin birikimlerinin,derin bilgilerinin yanında esaslı kurmaylarmış da haberimiz yokmuş...

Adamların kurmay birikimlerinin askeri kültürlerinin yanında muvazzaf subayların,paşaların lafı mı olur? Askeri literatüre kazandırdıklarının yanında artık Prusyalı stratejist Clausewitz’in,Çinli Sun-Tzu’nunes esamisimi mi okunur? Sun-Tzu’nun 2500 yıl önce yazdığı SAVAŞ SANATI’nın, Clausewitz’in SAVAŞ ÜZERİNESİ’nin papucunu dama atmak bizim yazar bozar takımına nasip oldu...Patronları ne kadar övünse yeridir. Dolarlar, Euorelar helal olsun allamelere. Böyle allameleri keşfetmek,köşelere tünetmek az şey mi? Elde kalem, dilde kuşdili kelam, al Allah delini, zapteyle kulunu, hesabı cihana kafa tutan, patrona secde eden nevzuhur yazar taifesi bunlar...
Dünya askeri literatürüne katkıları az buz değil. Bizim allamelerin incileri yakında ABD’nin harp akademisi Ves Point’te, önemli akademilerde kurmay adaylarına ders olarak okutulursa hiç şaşmayın.
İngiliz kikiriklerinin, ABD’nin kavun kafalılarının Irak konusunda planlar yapmalarına, kafa yapmalarına, kurmay hesaplarına hiç gerek yok. Bizim yazar bozar takımının, nevzuhur allamelerin bütün köşe yazılırını, yorumlarını ezberlerine alsınlar,iş tamamdır. Haftasına varmaz Irak feth olunmazsa ben de ne olayım.
Türkçe’de “çarıklı erkan-ı harp” diye bir söz vardır. Anlam hacmi oldukça geniş bu sözle düzenli eğitim görmemiş Türk insanının zorlu tecrübelerle bütün bir ömür kazandığı deneysel birikimleri, zihinsel kıvraklığı anlatır.
Nasreddin Hoca’nın, Kel Oğlan’ın, Yunus’un sihirli terkibi Türk’ün kimyasını oluşturur. Türk’ün sivil kimliği Kel Oğlan’sa, Hoca Nasreddin’se, Yunus’sa, askeri kimliği de Mehmetçik’tir. İşte çarıklı erkan-ı harp sözü ile kastedilen de, karmaşık, çetrefil konuları o eşsiz sağduyusuyla, sezgisiyle algılayıp, arifçe çözümler buluveren Anadolu Türküdür.
Derin bilinç altında yaşatılan, muhafaza edilen tarihsel kimliğin günlük davranışa dönüşümü ile ortaya çıkan ariflik, çarıklı erkanlık, yazar bozar tayfasının asla algılayamayacağı, anlayamayacağı bir şeydir. Çarpık eğitim ve içinde bulundukları kültürel iklimle, halk çoğunluğu ile bu çağdaş Efruzlar arasındaki fay kırıkları her geçen gün daha da artmaktadır.
Geleneksel seyirlik oyunlarımızın başında gelen ortaoyunu, kavuklu, pişekar, ikili baş oyuncunun yanında bir sürü karakterlerle toplumumuzun demografik yansımasıydı adeta. Bizim matbuatımız da, medyaya dönüşeli, Abdülrezzak kolu, Cevahir kolu, Zuhuri kolu gibi bir şey oldu.
Holding medyasının renkli sayfaları ve ekranlarında Kavuklu, Pişekar başta olmak üzere, Kavuklu arkasının, Matizin, Zennenin, Çelebinin, Kayartonun, Hırbonun vs... tekmili birden ortaoyunu kolunun resmi geçidini seyrediyoruz. Hem de Arbazarıyla, Çengisiyle.
Kavuklu Kel Hasan, Kavuklu Hamdi, Pişekar, Küçük İsmail, Dümbüllü halkımıza geleneksel seyirlik oyunlarını sunarken Türk mizahının, Türk yaratısının ürünü, tamamen yerli bir tiyatro türünün büyük oyuncularıydı.
Milenyum allameleri ise, Kavuklu arkası ile olamayacak ölçüde yabancı senaryoların cüce oyuncularıdırlar. Ne yazık.
ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002