Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Düşünce Pınarı

 
Pınar Ergenekon

Açık Toplum Hareketi Adına


Türkiye; yeni dünya düzeninde yerini alabilmek ve 21. yüzyıl bilgi toplumuna yetişebilmek için; sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarını ivedilikle çözüme kavuşturmak zorundadır. Değişen dünya ve değişen Türkiye gerçeklerinde; ülkemizin değişimin ve reformun temel ilkelerini ve hedeflerini ortaya koyan bir vizyona ihtiyacı bulunmaktadır.

Türkiye’nin vizyonu; milli birlik ve bütünlüğü ve ülkemiz menfaatlerini her şeyin üzerinde telâkki eden, Milliyetçiliği milli ve manevi değerlere bağlılığı düstur ittihaz eden, demokratik siyasi mücadelede tek yolu ikna, uzlaşma ve fikirlere hürmet olarak gören; hür, bağımsız, gelişmiş, itibarlı, büyük ve güçlü Türkiye idealine ulaşmak için, tüm kurum ve kuruluşları, toplumun tüm bireyleri ile bu ideale ulaşmak için mücadele eden bir anlayış ile, Türk milli karakterinin ve kültürünün, Türk kimliğinin ve milli hassasiyetlerimizin korunması yönünde gündelik politikalara ulusal çıkarlarımızın feda edilmemesi ve de globalleşme sürecinde milli duruşumuzun tespiti olmalıdır.

Türkiye’nin vizyonu için olması gereken hedefleri kısaca özetlerken, bu hedeflere ulaşabilmenin toplumsal ve daha özelde bireysel bilince dayandığı unutulmamalıdır. Öncelikle, toplumda yaşayan bir birey olarak görev ve sorumluluklarımız olduğuna inanmamız gerekmektedir. Birey olarak “böyle gelmiş, böyle gider” türü ve benzeri yerleşik yaklaşım ve anlayışlardan kendimizi arındırmamız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, istek, irade, cesaret ve kararlılığın olmadığı yerde değişim ve reform olmaz.

Türk kamu yönetiminde, bugün halen statükocu ve merkeziyetçi yönetim gelenekleri varlıklarını sürdürmektedir. Değişim ve reform adına yukarıda sayılmaya çalışılan hedeflerine odaklanmış, Türkiye ve dünya gerçeklerini çok iyi özümsemiş ve gelişmeleri dikkatle takip eden, düşünce ve strateji geliştirme kurumu olarak faaliyet gösterecek sivil toplum örgütlerine ihtiyaç vardır.

Benim de aralarında bulunmaktan onur duyduğum hür, bağımsız, gelişmiş, itibarlı, büyük ve güçlü Türkiye idealine ulaşmayı gaye edinen, bir grup vatansever gönül dostu, hiç bir siyasi parti veya kuruluşun rakibi ya da organı olmadan merkezi İstanbul’da, “AÇIK TOPLUM HAREKETİ” adı altında, düzenli olarak bir araya gelerek, Türkiye vizyonu için yazımızın başında belirtilen hedeflere benzer hedefler ile, her çeşit sosyal, iktisadi, kültürel, idari, hukuki, politik ve diğer tedbirlerin alınması ve uygulanması için, ülkemiz, milletimiz ve insanlığın yararına toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve de ülke ihtiyaç ve menfaatleri yönünde politikalar üretmek üzere çalışmak, mücadele etmek cesaret ve kararlılığı ile düşünce ve stratejiler geliştirerek bunları aksiyona dönüştürme yönünde çaba sarfetmektedirler. Açık Toplum Hareketinin; hiç bir beklentileri olmadan, değişen ülke ve dünya gerçekleri ve olması gerekenler üzerinde politikalar üreterek bunları fiiliyata geçirmek için özveri ve kararlılık ile çalışan, vatan ve millet sevgisi ile dolu tüm katılımcılarını selam ve sevgi ile anıyor, başarılar diliyorum.açık toplum hareketi adına

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002