Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Eylül - 2007

 
 

Köşe Yazıları


- :  Yunanistan’da Türk izleri -1 -  Dr. Orhan  Gedikli
Bundan önce Orta Doğu, Kafkasya ve Güney Asya coğrafyasındaki Türk izleri ile ilgili yazılar yazmıştım. Bu sayıdan itibaren Balkan coğrafyasındaki Türk izlerini incelemeye başlıyoruz. Yunanistan ile başlayacak Balkan yolculuğumuz diğer ülkeler ile devam edecek. Hayırlara vesile olması dileği ile başlayalım diyorum.
(10673)
Hedef :  Türk Dünyasında Tacikistan’ın vazgeçilmezliği -  Ünal  Bolat
Tacikistan'da yaşanan olaylar genelde bölgecilik diye tanımlansa da ekonomik şartları göz önünde bulundurmak gerekir. Bütün hâkim güçlerin Karadelik olarak adlandırdıkları bu bölgeye, çöreklenmeleri istenmiyorsa, Tacikistan'ın, Orta Asya barışında önemli bir yeri olduğunu ilk önce komşu ülkeler sonra da Türk Dünyasına yönelik planı olan ülkeler düşünmek zorundadır.
(9275)
Ölçü :  Bir zaptiye Ahmet vardı… -  Cem  Sökmen
Dünyada esen sosyalizm rüzgârları 1960’lı yılların Türkiye’sinde de etkisini hissettirmektedir. Bu ideoloji basın ve üniversitelerde de güçlenir. Zemin istedikleri kıvama gelince öğrenci hareketleri de başlar. İşin kötüsü kendi medeniyet ve kültür kökleriyle ilişkisini sakatlamış Türkiye’de materyalist bir akımın karşısına çıkabilecek donanıma sahip geniş bir insan potansiyeli de bulunmamaktadır.
(6955)
Net P@no :  Google’da aramanın sırları -  Baki Günay
Aramak ve bulmak bu iki kelime şu an her internet kullanıcısının amacı gibi neredeyse. Milyonlarca bilginin içinde aradığınız bilgiye ulaşmak nasıl mümkün olacak diyorsanız aramayı bilmeniz gerek. Milyonlarca bilginin içinde aradığınız bilgiye nasıl ulaşırsınız? Sizin vaktinizi alacak bilgi çöplerinden nasıl kurtulursunuz? Eğer bu bilgi arama sırlarını bilmiyorsanız hem vaktiniz hem de emeğiniz heba olur. Peki o zaman ne yapmak gerek?
(6282)
- :  MHP’li başını açınca günah AKP’li açınca mubah mı? -  Kurthan Reyizoğlu
1999’da MHP’li Nesrin Ünal başını açarak Meclis’e girince kıyameti koparanlar, AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın başını açarak Meclis’e girmesine ses çıkarmadılar. Nesrin Ünal başını açtı diye MHP’yi topa tutan destekçi medya, AKP’li Gülşen Orhan’ın tek satırlık haberini bile yapmadı. Onlara en güzel cevabı yine Nesrin Ünal verdi; “Allah önünde hesap verecekler.”
(6128)
Seyran :  O okul, o çocuklar -  Hayri Ataş
Ziya Osman Saba’nın Galatasaray Lisesi’nde okuduğu yılları ve arkadaşlarını anlattığı “O Okul” isimli güzelim yazısı beni derinden etkilemiştir. Zaten Ziya Osman’ın nahif tavrı, ince ruhu ve vefalı duruşu beni her zaman kendisine hayran bırakmıştır. Yıllar sonra bir okula öğretmen olarak atanınca öğrenciliğin ve öğretmenliğin ne ifade ettiğini daha iyi anlamıştım veya anladığımı zannetmiştim.
(5435)
. :  Kırım’ın son kahramanları -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Kırım’a ilk gidişimde, gıyabında cenaze namazı kıldığımız Mustafa Cemiloğlu ile karşılaşacağımı, bir bayram sabahında bayramlaşacağımızı hiç düşünmüyordum. Ve bayramlaşmaya giderken de karşımda, dağ gibi bir adam duracağını zannediyordum. İkametgâhında, Türkiye ve dünyada hakkında yazılan yazılardan oluşan bir sergi yapılmış. Çatı katını süsleyen bu serginin tasnifi gerekmekte.
(5071)
Bamteli :  Elmas Mehmed Paşa -  Aydil Erol
Elmas Mehmed Paşa’nın sedareti sırasında, 1695-1696 yıllarında çok önemli para reformları yapılır. Pâyitaht Istanbul’da ve öteki büyük şehirlerde sürümde bulunan değişik ayarda çeşitli altın paralar toplanır. İstanbul, İzmir ve Edirne darphanelerinde darbettirilen ve üzerinde Sultan 2. Mustafa Han’ın tuğrası bulunan “tuğralı” Osmanlı altınlarından ilki olan “Tuğralı Cedid Altunu” ile değiştirilir.
(4895)
Yansıma :  Arapların Şanzelize merakı -  Gülay Özmen
Arabistan çöllerinde adeta bir Allah’ın kulu kalmamış tamamı Paris’e akın etmiş. Birden endişeye kapıldım haberim olmadan savaş mı çıktı? Bu savaş sonunda, Paris düştü, Araplar ilk kez bir savaş kazandı, buraları ele mi geçirdi diye... Parisliler için vah vah demeye başladım. Getti guzelim memleket kim bilir kaç can aldılar diye ağıt yakmaya bile başlayacaktım (!)
(4794)
Sözün Özü :  29 Aralık Kızılderili Soykırımı’nı anma günü -  Alptekin Cevherli
Uçsuz bucaksız bozkırlarda dörtnala at süren, hiçbir şeyden korkmayan cesur insanlar, şimdi vatanlarından sürülmüş, bir kuru ekmeğe muhtaç duruma düşmüşlerdi. Güney Dakota’daki Siu Toplama Kampına gidiyorlardı… Çok değil 400 yıl önce tek hâkimi oldukları yurtlarında şimdi yaşam hakları bile yoktu.
(4662)
Pusula :  Vurun Halaçoğlu’na (!) -  Bayram Akcan
Halaçoğlu bir ilim adamı olarak, Atatürk’ün kurdurduğu Türk Tarih Kurumu’nun başkanı olarak elindeki bilgi ve belgelere dayanarak bir açıklama yaptı. Türkiye’yi mozaikistan olarak gören Türkiyeliler hemen saldırıya geçti! Faşist Halaçoğlu! Irkçı Halaçoğlu! Asimilasyoncu Halaçoğlu! Hiç kimse Halaçoğlu’na, “lütfen söylediğiniz sözlerin belgelerini gösterin” demiyor
(4552)
Geniş Açı :  Eylül çaldı kapımızı -  Ali Arif Esatgil
Ben eylülde denize bakınca utanırım. Kan kızılı suretler gelir gözlerimin önüne... Canhıraş feryatlar, tırpanlanmış düşlerin üzerinde fink atan taş yürekli adamlar. Deniz bir tuval olur çoğu kez. Bir yanı yangın yeridir, bir yanında gözleri yuvalarından fırlamış melul mahzun analar. Analar, o dönen fırıldaklardan, çevrilen dolaplardan habersiz sadece ve sadece acı biriktirirler.
(4459)
Gezinti :  Torosların eteğinde güneşe merhaba diyen kent… -  Ebru Tenli Günaydın
"Toroslar'ın sırtlarına, komşu alanımız dahilindeki Çopurlu köyü mevkiinde doğal zemin üzerine Türkiye'nin en büyük bayrağını yaptırdık. Bu sayede Mersin'in adı Türkiye'nin en büyük bayrağına sahip olan kent olarak anılmaya başlandı. Belediyenin başka işi kalmadı mı diyerek eleştiriler de aldık. Ama biz bu eleştirileri göğüsleyerek, tarihimize ve milletimize hizmet olarak gördüğümüz bu çalışmayla gurur duyduk."
(4422)
Kültür-Sanat :  İnsan Bazen Hayal Ettiği Müddetçe Ölür! -  Coşkun Çokyiğit
Sinemada iki tür beni daima rahatsız etmiştir. Bu iki türden hangisine ait bir film seyretmiş olursam olayım, kendimi, taciz edilmiş gibi hissederim. Muhtemelen bu iki türün hangileri olduğunu anlamışsınızdır. Birisi pornografi, diğeri ise Hollywood tipi korku filmleridir...
(4076)
Çapraz Ateş :  PKK’ya Talabani ricası -  Kemal Çapraz
Türkiye derhal Irak’la ilgili yeni politikalarını belirlemek zorundadır. Irak’taki bu terör bataklığının ricayla, minnetle kurutulmayacağı bilinmelidir. Kerkük konusu Türkiye’nin öncelikli konularından bir tanesidir. Kerkük’ten asla taviz verilmemeli, bu çete liderlerine de bu açıkça anlatılmalıdır. Bunları devlet başkanı gibi Çankaya köşkünde ağırlarsak bu çete liderleri tehditlerini sürdürürler. Türkiye’nin gücü ve büyüklüğü mutlaka bu eşkıyalara hatırlatılmalıdır.
(3792)
Gerçek :  Ana muhalefet -  Özdemir Özsoy
“Ülkenin kaderine sahip çıkmak” iddialı bir sözdür. Bunu, ülkeyi iyi yönetmek, dürüst yönetmek anlamında söylüyorlarsa, böyle bir amaçla yola çıkanları kutlamak gerekir. Ancak bu işi gerçekleştirebilmek için “muktedir olma” ön şartı vardır. İşte o zaman iktidarın nasıl ve nereden kaynaklandığı meselesi karşımıza çıkar. Çoğu zaman biz “iktidar” kelimesini yönetme hakkını ve yetkisini elinde tutan zümre için kullanmışızdır.
(3646)
- :  İngiltere’nin Kafkasya çıkarması -  Mehmet  Gözay
28,08,2007 günlü Türk basınında “Gürcistan Demiryolları, 89 yıllığına İngiliz Parkfield Invesment şirketine devredildi ” haberi verildi. Türkiye Cumhurbaşkanını seçerek bayram yaparken, İngiltere’ de sessizce Kafkasya çıkarması yaptı. Bu çıkarma ile, Kafkasya da Türkiye’nin önü kesilmiş oldu.
(3567)
- :  Ekonomi büyüyor, fakir yine eziliyor -  Elif Nur Deniz
AKP’liler özellikle seçim döneminde ekonominin nasıl büyüdüğünü böbürlenerek anlattılar. Ekonomi büyüyor ama tüketiciler aldıkları banka kredilerini ödeyemiyor, zenginler yine vergilerini vermiyor, vergi sadece ücretlilerden toplanıyor. Memurlara da 6 ay için sadece yüzde 2 zam veriliyor. Büyüyen ekonomi demek ki böyle oluyor!
(3507)
Köşe Taşı :  Model Şişesi Aramak -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Model şişesi arayanlar ufuklara ün salacak tutum ve davranışları sergileme alışkanlığı kazanamayanlardır. Model şişesi aramaya alışmış olanları kudurtacak soygun incelikleri üreten tutumlar, hortumlamak için şatafatlı tuzak olan ortamlarda çalışmayı, bilmeyi gerektirir. Sinsi, aldatıcı ve kandırıcı model arama çabası model üretememe ve sorunları azıttırma amacından başka neye yarar ki?
(3402)
Kulvar :  Sözdecilik ve özdecilik -  Cihangir Arık
Kimim sözü doğru kimin özü, her şey arapsaçına döndü. Arap’ın saçı çok mu karmaşık, yoksa çok kirli de açılmıyor mu? Neyse bu Arap’ın meselesi. Gelelim ülkemizin içinde bulunduğu arapsaçına. Acaba insanlar arası ilişkiler çok mu karışık, yoksa ilişkilerin içindeki özdecilik mi sahte? Yoksa insanların içi hakikaten çok mu kirlenmiş? Bir gün rezil bir gün vezir edilmek çok kolay. Sözde değil özde iyi olmak lazım dendi. Herkeste bir şakşak.
(3393)
Kuşbakışı :  Siyaseti de magazinleştirdik -  Şahin Zenginal
Şimdi gündemde yeni anayasa var. Her şeyden çok daha önemli… Çünkü anayasa hukukun başı… Akşamdan sabaha, oldubitti ile anayasayı değiştirirseniz sonra kimse bunun altından kalkamaz… Aslında açık bir örnek önümüzde duruyor. Malum 21 Ekim’de sandık başına gideceğiz. Anayasa değişikliğini oylayacağız. Birçoğumuz niçin referandum yapıldığını bile bilmiyor. Bilenler de eksik biliyor.
(3268)
Zekice :  Ufuk Ötesi -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Ufuk Ötesi gazetesi aylık olarak 6 seneden bu yana yayın hayatını sürdürmektedir. Bu zaman zarfında hiçbir aksamaya uğramadan yayın hayatına devam etmektedir. Kemal Çapraz kardeşimi 25 senedir tanımaktayım. Onurlu, haysiyetli mücadeleden yılmayan yiğit bir kardeşimizdir. Kemal Çapraz kırıldı, fakat kimseye eğilmedi.
(3154)
Göğe Merdiven :  Bedensel baba -  Aybars Fırat
Türkiye’de ahlakı çökertmek, aileyi parçalamak isteyen hainler ve onlara bilerek veya bilmeyerek alet olan gafiller her vesile ile basın yayın organlarında ‘bedensel baba’,‘bedensel anne’ kavramı üzerinde duruyor. Bu akla ziyan eylemin yaygınlaşması için çaba gösteriyorlar. Ben bu sözün çağrıştırdığı bir önemli mesele üzerinde durmak istiyorum.
(3096)
Tutanak :  Uyumdan uydulaşmaya hukuksal süreç -  Hüseyin Özbek
AKP iktidarı yeni dönemde önemli bir direnç noktasını, Çankaya’yı düşürmüş, rejimi değiştirme ve dönüştürmede önemli bir engeli bertaraf etmiştir. Anayasa değişikliği ile YÖK, yargı organları da siyasal iktidar karşısında denge unsuru ve rejim güvencesi olma konumundan çıkarılmak istenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mevcut anayasa ve yasaların kendisine verdiği dayanaklardan yoksun bırakılarak pozisyonu bozulmak, gardı düşürülmek istenmektedir.
(3036)
Yakın Takip :  Cumhurbaşkanım -  Dr. Ünal Metin
İlk ziyaret Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne. Benim için önemli. Eleştiririm, sevmeyebilirim ama vermek istediği bu ilk mesaj için ona Cumhurbaşkanım diyebilirim. Ve cumhurbaşkanım demeye devam etmek istiyorum. Bu mesajların sürekli ve yürekli olmasını istiyorum. Cumhurbaşkanımı Kıbrıs’tan sonra Kerkük’te de görmek istiyorum mesela.
(2994)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2856)

*

Haberler


İşte Türk düğünü -  Ufuk Ötesi
Her geçen gün dejenere olan ve artık hiçbir milli özelliği kalmamaya başlayan düğünlere alternatif olarak öze dönüşü gerçekleştiren düğünlerimiz de yapılmaya başladı.
(5560)
Çayeli’nde dünyayı ağırlama planı -  Ufuk Ötesi
Karadenizliler turizmde dünya çapında bir hedef koydu: Çayeli'nde dünyayı ağırlama planı. Bu planlarının detaylarını öğrenmek için Çayelililer Derneği başkanı Yılmaz Hüsrev'in kapısını çaldık.
(4784)
Kahramanlık Türküleri Beste Yarışması sonuçlandı:Gülçin Yahya’ya ödül -  Ufuk Ötesi
Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülçin YAHYA KAÇAR, Ankara- Polatlı Belediyesi’nin Sakarya Zaferi’nin 86. yıl dönümü anısına düzenlediği “Sakarya Savaşı Kahramanlık Türküleri Türk Halk Müziği Beste Yarışması”nda “ Dua Tepe Yanıyor, Yürekleri Yakıyor” isimli eseri ile 1. mansiyon ödülünü kazandı.
(4451)
Tarihin cansız tanıkları arşivlerimiz ve perspektifimiz -  Ufuk Ötesi
Arşivler Türk milletinin tarih ve kültürünün temel kaynaklarıdır. Geçmişimizi ve hatta günümüzü bu arşivler sayesinde daha iyi anlayabilmekteyiz.
(4143)
11. Türk Dünyası Günleri Kastamonu’da yapıldı: Kardeşlerin buluşması -  Ufuk Ötesi
Bu yıl 11’ncisi düzenlenen Türk Dünyası Günleri’ne dünyanın değişik yerlerinden gelen Türkler, millî kıyafetleri ve bayraklarıyla katıldılar. Kastamonu Belediyesi’nin “Türk’ü Türk’e tanış eden” etkinliklerine çeşitli ülkelerden gelen Türkler ve Kastamonulular coşkuyla katıldı.
(3856)
Ebülfeyz Elçibey büyük şahsiyet ve büyük liderdi -  Ufuk Ötesi
Azerbaycan Türklerinin unutulmaz şahsiyetlerinden biri olan Ebülfeyz Elçibey’le tanışlığım orta ikinci sınıfta okurken olmuştu.
(3345)
Alzheimer hastalığı -  Ufuk Ötesi
Alzheimer Hastalığı (AH), en yaygın (yüzde 50-80) görülen demans (unutkanlık) nedenidir. Alzheimer hastasında hafıza kaybı, kişilik ve davranış değişiklikleri, düşünme ve yorumlamada bozulma, konuşurken doğru kelimeleri bulmakta güçlük, bazı işleri doğru sırayla yapmada zorlanma gibi bulgular görülebilir.
(3187)
Çuvaş gençlerin tarihi düğünü -  Ufuk Ötesi
Klavdiya İvanova ve Valeriy Yelmenderov 01.08.2007 günü Çuvaşistan’da evlendiler. Genellikle Rusçanın hâkim olduğu Çuvaşistan’da çiftin nikâhı Çuvaş Türkçesi ile yapıldı.
(3182)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002