Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

PKK’ya Talabani ricası


Türkiye derhal Irak’la ilgili yeni politikalarını belirlemek zorundadır. Irak’taki bu terör bataklığının ricayla, minnetle kurutulmayacağı bilinmelidir. Kerkük konusu Türkiye’nin öncelikli konularından bir tanesidir. Kerkük’ten asla taviz verilmemeli, bu çete liderlerine de bu açıkça anlatılmalıdır. Bunları devlet başkanı gibi Çankaya köşkünde ağırlarsak bu çete liderleri tehditlerini sürdürürler. Türkiye’nin gücü ve büyüklüğü mutlaka bu eşkıyalara hatırlatılmalıdır.

ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra bu ülkenin başına getirilen çete lideri Celal Talabani, Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında PKK ve PJAK’ın, kuzey Irak’ı terk etmelerini, mücadelelerini kendi ülkelerinin topraklarına kaydırmalarını ya da siyasi mücadeleye yönelmelerini istemiş...
Bu haberi bizim basınımız sanki çok olumlu bir habermiş gibi veriyor. Bu beyanı olumlu karşılayanlar ya Türkçe bilmiyorlar, ya da tamamen bölücülerin değirmenine su taşıyorlar.
Bakın bu bir cümlede neler anlatılıyor.
1-PKK ve PJAk’ın kuzey Irak’ı terk etmelerini istiyor. Peki Irak’ta sen devlet başkanı değil misin? Bu terör örgütü ülkeyi rica ile mi terk edecek. Yeri gelince Irak’a hiçbir devletin müdahale etmemesi gerektiğini söylüyorsun da, terör örgütüne niye rica ediyorsun. Devletsen gereğini yap... Devlet değilsin anlaşıldı, ABD’nin kuklasısın o zaman ABD gereğini yapsın eğer terör konusunda samimi ise... Yok, bu çete lideri ancak rica ediyor.
2-PKK ve PJAK’ın mücadelelerini kendi ülkelerinin topraklarına kaydırmalarını ya da siyasi mücadeleye yönelmelerini istiyor. Yani akıl veriyor. Kendi ülkeleri diyor. Kendi ülkelerinden kasıt neresi, Türkiye ve İran... Yine kendi ülkeleri derken bu kelime ile bu terör örgütlerinin mücadelesinin haklılığını da kast etmiş oluyor. Bu çete liderine birisi burası terör örgütlerinin ülkesi değil. Yüce Türk milletinin kanla, canla kazandığı aziz vatan topraklarıdır diye hatırlatmıyor. Hatırlatmaya dahi yeltenmiyor. Ne diyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı, Talabani ile görüşüp görüşmeyeceği şeklindeki soruya, “ Seçilmiş birisidir, tabii ki, temas edeceğiz”
Kerkük konusunda da konuşan Talabani ne diyor peki, “Kerkük’te Türkiye’nin, Suriye’nin ve diğer ülkelerin her türlü yabancı müdahalelerine karşıyız” Sen teröriste sahip çıkacaksın. Devlet başkanı olarak atandığın ülkede barınmalarına müsaade edeceksin ondan sonra da devletim diyeceksin... Tarihi bir Türk yurdu olan Kerkük konusunda Türkiye’nin müdahalesine karşı olduğunu açıklayacaksın... Peki devletsen niye Kerkük ve Irak’ın tamamına Amerikan müdahalesine karşı değilsin? Bağımsız bir devlet olduğunu her seferinde vurguluyorsun da ABD’nin de müdahalesine karşı olduğunu da açıkla da görelim... Yok, çünkü seni oraya atayan güç ABD... O zaman nerede kaldı bağımsızlık?.. Siz ABD postalını öpmeye devam ettiğiniz müddetçe Irak’a barış gelir mi? Siz ABD postalı öptüğünüz müddetçe Irak’ta terörü bitireceğinizi mi sanıyorsunuz? Siz ABD postalı öptükçe sadece Irak’ta değil bütün bölgeyi de tehdit altına soktuğunuzun farkında değilsiniz.
Türkiye derhal Irak’la ilgili yeni politikalarını belirlemek zorundadır. Irak’taki bu terör bataklığının ricayla, minnetle kurutulmayacağı bilinmelidir. Kerkük konusu Türkiye’nin öncelikli konularından bir tanesidir. Kerkük’ten asla taviz verilmemeli, bu çete liderlerine de bu açıkça anlatılmalıdır. Bunları devlet başkanı gibi Çankaya köşkünde ağırlarsak bu çete liderleri tehditlerini sürdürürler. Türkiye’nin gücü ve büyüklüğü mutlaka bu eşkıyalara hatırlatılmalıdır.
Rüzgâr ekenin fırtına biçeceği de mutlaka gösterilmelidir. Türkiye bu çete liderlerini önemseyip kabul ederse ve de onlara gereken hatırlatmalar en ciddi ama devlet başkanlığı nezdinde değil onların anladığı şekilde yapılmazsa terörle mücadelemiz zaafa uğrar.
Bunları görmek için âlim olmaya, strateji uzmanı olmaya, siyaset sanatını iyi bilmeye gerek yoktur. Bunları aklı olan herkes açık ve net bir şekilde görebilir. Görüyor da zaten, göremeyenler ise politikalarını küresel gücün rotasına göre ayarlayanlardır.
ABD’nin yazdığı oyunu oynamak bizi figüranlıktan ileri götürmez. Türkiye figüran mı yoksa oyun kurucumu olmak istiyor? Öncelikle bunun kararını vermeli... Bunun kararını vermediğiniz müddetçe figüranlığa devam edersiniz.
Beş bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Türk devletine inanın figüranlık hiç yakışmıyor. Ayrıca bu coğrafyada figüranlık yapanlar hep yok olmuştur. Oyunu siz kurmazsanız yok olmaya mahkûm olursunuz.


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3736 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002