Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Kuşbakışı

 
Şahin Zenginal

Siyaseti de magazinleştirdik


Şimdi gündemde yeni anayasa var. Her şeyden çok daha önemli… Çünkü anayasa hukukun başı… Akşamdan sabaha, oldubitti ile anayasayı değiştirirseniz sonra kimse bunun altından kalkamaz… Aslında açık bir örnek önümüzde duruyor. Malum 21 Ekim’de sandık başına gideceğiz. Anayasa değişikliğini oylayacağız. Birçoğumuz niçin referandum yapıldığını bile bilmiyor. Bilenler de eksik biliyor.

Fikirleri konuşmaz olduk, dedikodu haberlerine kilitlenip kaldık. Sadece sokaktaki vatandaşlar değil, devletin zirvesindekiler bile fikir konuşmak, yeni bir şeyler ortaya koymak yerine çoğu zaman dedikodu yapmayı tercih ediyor.
Anayasanın baştan değişeceği söyleniyor. Önerilen yeni anayasa taslağında hangi hükümler var? Anayasanın hangi maddeleri değişecek, bilen var mı? Yeni anayasada Atatürk ilke ve inkılâpları yer alıp almayacağı tartışmasının ötesinde, başka bir bilgiye rastladınız mı?
Özgürlükler genişlesin, demokratik bir anayasa olsun deniliyor. Hangi hükümleri yazacaksınız da özgürlükler genişleyecek? Demokratik anayasadan kastınız nedir? Kuru laflarla bu işler olmuyor, niyetini ve yapacaklarını açık açık söyleyeceksin…
Bugün bunlar tartışılmazsa, yarın bakarsınız ki anayasa taslağı önünüze konulmuş, hadi kabul edin derler… O zaman da parti tutar gibi herkes bir tarafı tutacak ve sabah kalktığımızda yeni bir anayasamız olacak…
İki yıl kadar önce Türk Ceza Kanunu değiştirilirken öyle olmadı mı? Aylarca zina suç olsun mu olmasın mı diye tartışıldı. Sonra bir de baktık ki, yasa yürürlüğe girmiş. Ondan sonra da şu madde niye böyle oldu, diye dert yanmaya başladık. Hemen değiştirmenin yollarını aradık. Hâlâ bu sıkıntı devam ediyor.
Şimdi gündemde yeni anayasa var. Her şeyden çok daha önemli… Çünkü anayasa hukukun başı… Akşamdan sabaha, oldubitti ile anayasayı değiştirirseniz sonra kimse bunun altından kalkamaz…
Aslında açık bir örnek önümüzde duruyor. Malum 21 Ekim’de sandık başına gideceğiz. Anayasa değişikliğini oylayacağız. Birçoğumuz niçin referandum yapıldığını bile bilmiyor. Bilenler de eksik biliyor. Vatandaşlar, “Artık cumhurbaşkanını halk seçecek, bunu değiştirmek için referanduma gidiyoruz” diye biliyor.
Anayasa değişikliği kabul edilirse cumhurbaşkanını halk seçecek. Tabii buna seçmek denirse…
Kimler cumhurbaşkanı adayı olabilecek, sokaktaki vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek mi? Veya anayasadaki şartları taşıyan ve cumhurbaşkanı seçilebilme yeterliliğine sahip isteyen herkes “Ben de cumhurbaşkanı adayıyım” diyebilecek mi?
Bu sorunun cevaplarını kaç kişi biliyor?
Bu ayrıntıları bilmeden, muhtemelen halkın büyük bir çoğunluğu anayasa değişikliğine evet diyecek. Sonra da gerçekle yüz yüze kalınca ben yine ne yaptım diye dizini dövecek…
Tekrar hatırlatalım, 21 Ekim’de oylayacağımız anayasa değişikliğinde cumhurbaşkanı adayı olabilmenin şartı şu şekilde düzenlenmiştir; “Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi yirmi milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkündür. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında yüzde onu geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir.”
Kimse kimseyi kandırmasın. Cumhurbaşkanlığı adaylığı yine milletvekillerinin ve partilerin tekeline bırakılmıştır. Milletvekilleri veya partiler, daha doğrusu parti liderleri aday gösterecek, halk da bu adayı seçecek.
Bugüne kadar liderler aday gösterip milletvekilleri cumhurbaşkanını seçerdi. Şimdi yine liderler aday gösterecek ama halk seçecek. Aradaki tek fark bu…
Biz de parti liderlerinin gösterdiği adaylardan birine oy verdiğimiz için cumhurbaşkanını seçtik diye sevineceğiz…
Anayasa değişikliklerini, bilmem hangi mankenin kaçıncı sevgilisinden niçin ayrıldığı kadar konuşmuş olsaydık bunları yaşamazdık.
İnşallah yeni anayasa hazırlanırken de aynı şeyler başımıza gelmez…


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3295 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002