Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ocak - 2007

 
 

Köşe Yazıları


Sağlık Meridyeni :  İltihabi barsak hastalığı nedir? -  Dr. İsmail  Maraş
Bu rahatsızlığa ülseratif kolit de denilir. Kalın bağırsağın müzmin bir şekilde iltihabı söz konusudur. İltihabi barsak hastalıkları sindirim sistemi kanalının kronik iltihabı ile karakterizedir ve en sık iki nedeni Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolittir. Bu iki hastalık birbirine benzediği için iltihabi barsak hastalığı adı altında toplanmıştır.
(65473)
Kulvar :  Hatay’da bir garip ilçe; Hassa -  Cihangir Arık
Hassa; Hatay’ın kuruluşundaki en eski ilçelerinden biri (1865). Adını Osmanlının ‘Has’ askerlerinden almış, insanının ‘has’ oluşundan dolayı padişah tarafından adı Hassa olarak konulmuş ve bir anlamda ödüllendirilmiştir, her yönüyle çok şirin bir ilçe Hassa. Ama her şey bu ödülle bitivermiş ve sonra makûs kaderine terkedilmiş. Mevsim olarak her şeyin yetişmesi mümkün, yılda iki ürün alınır topraklarından.
(9564)
. :  Mazlum Türk halklarından Urumlar -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Urumlar ve Rumeyler, Kırım’dan ayrıldıkları yerlerin adlarını Preazovya (Azakönü)’daki yeni yerleşim merkezlerine taşımışlar ve yeni yerleşim merkezlerine de bu adları vermişlerdir. Bu adlardan Yalta, Urzuf, Eski Kırım, Beşev, Gürcülü, Kamar, Bagatır, Manguş, Karani adları zikredilebilir. Her yerleşim merkezinin, Çarlık döneminde verilmiş bir arması vardır. Aynı zamanda her yerleşim merkezinde bir etnografya müzesi bulunmaktadır. Ukrayna hükümeti onların azınlık haklarını tanımış ve güvence altına almıştır.
(9226)
Tutanak :  İnce Memet yandaşlığından Abdi Ağa yanaşmalığına! -  Hüseyin Özbek
Toroslara doğru atını sürüp karlı zirvelerde imi timi bellisiz olan İnce Memet, Türkiye’de solun yükseliş sürecinde roman sayfalarından çıkarak ezilenlerin destansı simgesine dönüşür. İnce Memet tiplemesi ezilen emekçinin, ağa kapısındaki yoksul köylünün direnişinin, Abdi Ağa ise sömürünün sembolüdür artık. Teorik olarak köylüyü sömüren ağa, işçiyi sömüren burjuva karşıtlığı yoksullar açısından olması gerekendir.
(8480)
Tarih Bilinci :  En büyük Türk denizcisi... -  Rasim Giresunlu
Biz bu ay ki yazımızda, Türk dünyasının ve tüm dünyanın en büyük denizcilerinden birisi olarak kabul edilen Hızır Hayreddin Reyis üzerine bilgi vereceğiz. Hızır Reyis, içinde yaşadığı süreçte o kadar meşhurdu ki, bu meşhurluğu konusunda dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın, Hızır Hayreddin Paşaya hatıratını yazdırmasına sebep olmuştur.
(6026)
Milli Sıtrateji :  Siyonistlerin intikamı… -  Dr. Alptürk Ünlü
Yangından mal mı kaçırdılar ki, Saddam Hüseyin’i alel acele ipte sallandırdılar. Bildiğiniz gibi 30 Aralık 2006 sabahı Saddam Hüseyin’in soluğunu iple kestiler... Yeni yılı, yani 2007 yılını ve Kurban Bayramını, Saddam Hüseyin’e niçin göstermediler? Bu hız, neyin hızıydı? Irak’ta idam edileceği karalaştırılan Saddam Hüseyin’in idamı için, birkaç ay beklemek zor mu geldi? Bu zorluk katsayısının ucu İsrayil’e mi giriyordu ki, hemen her şey bir anda oldu bitti.
(6019)
- :  Kuzeybatı’daki Türk ülkesi: Tataristan -  Dr. Orhan  Gedikli
Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk İzleri gezilerimizin bu seferki durağı Tataristan. Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Tataristan Rusya Federasyonuna bağlı özerk bir cumhuriyet olarak kaldı. Bu özerk cumhuriyeti gezmek ve bu günkü durumu tespit etmek için yaklaşık üç saatlik bir yolculuktan sonra başkent Kazan’a ulaştık. Havaalanının görünümü bize gelişmiş bir ülkeye geldiniz imajını vermiyor. Yeşillikler arasında yarım saatlik bir yolculuktan sonra şehir merkezine ulaşıyoruz.
(5881)
. :  Ermenistan önce Nahçıvan’ı Bakü’ye birleştiren yolları açmalı -  Sevil İrevanlı
Türkiye’nin Iğdır vilayetinde faaliyet gösteren Iğdır Azerbaycan Evinin ve Birinci Dünya Savaşında “Ermeni Taşnak Teröristlerin Kurbanları” Derneğinin geçirdiği (birğe) ikili toplantıda Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını hızlandırmak isteyen bazı kuvveleri tenkit eden beyanat yayınlandı.
(5293)
Gerçek :  Gölgeler -  Özdemir Özsoy
“Bir yerde cücelerin gölgesi uzamaya başlamışsa orada güneş batıyor demektir.” Bu ifade bir yazar tarafından Çin atasözü olarak sunulmuş. Yanlış anlaşılmasın, itirazımız yok! Kültür yapısı güçlü olan ülkelerde mutlaka derin manalı atasözleri bulunur. Ancak şunu da bilmek zorundayız ki bu ve buna benzer deyimler bizim dilimizde de vardır. Evet, aslında çok güçlü bir dil olup bu varlığını çekiştirmeler yozlaştırmalar yüzünden gösteremeyen Türkçemizde vardır.
(5279)
TeknoVizyon :  Kimya Hayatın İçinde... -  Nilüfer Yalçın
2007 yılının ilk yazısında bir Kimya Mühendisi olarak Kimya Sanayiinden, Türkiye’deki durumundan ve gelişme potansiyelinden söz edeceğim. Kimya Sanayii, petrol, doğal gaz, hava, su, metaller ve mineraller gibi çeşitli hammaddelerden yola çıkarak 70.000’den fazla sayıda birbirinden farklı ürün üreten, geniş üretim yelpazesine sahip, büyük ölçekli, sermaye ve teknoloji yoğun bir sanayi dalıdır.
(5251)
Geniş Açı :  Don’t panic -  Ali Arif Esatgil
Beyler, herkes borcunu savsaklamıştır. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin canı pahasına savunması gereken bir takım kavramlar, içerden ve dışardan hamlelerle yıpratılmıştır. Toprak deyince, konut yapı kooperatifi; bayrak deyince, üyesi olunan derneğin rozeti, ideal denilince, boy, pos ve kilo hatırlanır olmuştur. Yıllardır söylenmesi gereken sözü nihayet Taner söylemiştir: “Türkiye’nin bekle, gör, tavır al lüksü yoktur.”
(5215)
Net P@no :  YouTube Çıktı Mertlik Bozuldu -  Baki Günay
Dünyanın en ünlü video paylaşım sitesi olan YouTube’de (youtube.com) şu anda tam 100 milyon video var. Bu videoları gönderenler ise elinde cep kamerası olan kişilerden tutun da profesyonel çekimler yapanlara kadar pek çok insan. Sitede her insanın yani her çekimin bir öyküsü var. Cep telefonu kameraları ile bazen sırlar ortaya çıkmış bazen de komik görüntüler. Denilebilir ki YouTube tüm insanların ipliğini pazara çıkarıyor.
(5211)
Sözün Özü :  Bin yılın yalanı… -  Alptekin Cevherli
Batılıların bencilce bir hastalıkları vardır. Bilirsiniz… Her şeyi kendileriyle başlatırlar. Kendileri bir konu hakkında ne zaman bilgi sahibi olursa bütün insanlık sanki o zaman konuya muttali olmuş gibi davranırlar. Adeta kendileriyle “milat” eş anlamlıdır. Bütün teknik gelişmelerin tarihine bakın, bunu açıkça görürsünüz.
(5153)
Çapraz Ateş :  Fırtınaya hazır olmak -  Kemal Çapraz
Milletimizi uyandırmak isteyenler geçim derdine düşmüşken, kalelerimiz teker teker fethediliyor. Partilerimiz, üniversitelerimiz, milletimizin sesi olması gereken basın kuruluşlarımız işgal altında... Millet sesini duyuramıyor. Tehlikeyi işaret edecek kuruluşları milletin elinden bir bir alınmış. Tehlikeyi bile anlayamaz, öğrenemez bilemez hale getirilmiş. Bu mücadelede yine en büyük görev, millî direnç noktasındaki kuruluşlarımıza düşüyor.
(4975)
Zekice :  Ziya Paşa ve Ben -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Zengin naşı, leş gibi zelil ve düşkündür, mirasa konan ve ölü yıkayıcı akbaba gibi sabırsızdır.Alçak, fesatçı, karıştırıcı sohbet meclisinde makbul olur. İyi nasihatler veren bir adamın sözleri kimsenin hoşuna gitmez. Bir zavallı geçimini temin edemez. Bir zalimin her işi yolundadır. Eğer ceza gününün mahkemesinden korkun varsa adalet terazisini elinden bırakma.Yarasa kuşunun gözü ışıktan incindiği gibi cahiller de bilgili ve faziletli olanları çekemezler.
(4581)
Bamteli :  “Sadi Yaver Ataman Yüz Yaşında” -  Aydil Erol
AKM büyük salonda bu adla düzenlenen “Beşinci Sanat Şenliği” ( “Festival” değil!..) adı gibi güzel bir geceydi. Kimi Safranbolu’dan, Kastamonu’dan, ABD’den, Ankara’dan, kimi de B.çekmece’den, Koşuyolu’ndan, Ataköy’den gelerek katılanları bir yol da buradan alkışlamak isteriz. Nnr içinde, ışıklar içinde yat; makamın Uçmak olsun Sadi Yaver Ataman hoca. Ardında hayırlı ardıllar bırakmak, gönülden anılmak bu “Gelimli gidimli dünya/Son ucu ölümlü dünya”da kaç kula nasip olur?..
(4545)
- :  ŞEHİTLER HIYABANI'NDAN KARANFİL DERLEMESİ -  Yusuf  Bilge
-
(4279)
Gezi :  Yeryüzündeki cennet parçası: Datça -  Banu Erkmen
Ege ile Akdeniz’i birbirinden ayıran nedir? Ya da kendinizi kara hayatından kurtarıp tuzlu sularda özgürleştirmeye başladığınız zaman nereden gelip nereye gittiğinizi nasıl öğreneceksiniz? Eğer Datça’daysanız ardınızda bıraktığınız kente baktığınızda Ege ile Akdeniz’i ayıran sınırı geçip geçmediğinizi anlarsınız. Anadolu’nun güney batısında yer alan Datça sanki kıtalar ve onların büyük dünyaları ile mümkün olan en az bağı kurarak kendini ve mütevazılığını korumaya çalışıyor.
(4270)
Göğe Merdiven :  Kara kazan -  Aybars Fırat
Türk Milleti tarihi bir dönemeçten geçiyor. Tarihin en uzun on yılını yaşıyoruz, malum 1998 yılında Türkiye'nin parçalanması tamamlanacaktı, direniş fazla olduğu için parçalanamadı, bu süreç devam ediyor diyenler var. Ben de tabloya baktığım zaman bu görüşe katıldığımı söyleyebilirim. Mesele tablonun korkunç olması mı? Yoksa bunun hiç umursanmaması mı? Üzerine görev düşen insanların hep başkalarının harekete geçmesini beklemeleri mi?
(4223)
Hedef :  Taşıma gemiyle doğalgaza çözüm -  Ünal  Bolat
İran'ın, iç talebi karşılayamadığı gerekçesiyle doğal gaz akışını durdurduğu haberi tam da kışa uygun soğuk duş etkisi yaptı. Enerji Bakanı her ne kadar bu kış üşümeyeceğiz dese de ileri sürdüğü çare bu konuda herhangi bir B planımızın olmadığını da ortaya çıkardı. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini söyleyen atalarımıza rağmen Bakanımız Hilmi Güler, taşıma gemiyle gaz sorununu çözeceklerini ifade etti, gülerek.
(3727)
Seyran :  Harabeye baykuş tüner… -  Hayri Ataş
Her dem İstanbulluluktan ve İstanbullu olmaktan bahseden birçok bürokratın, belediye başkanının, sadece koltuklarında oturduklarını, etraflarına hiç bakmadıklarını düşünmemek elde değil. Hemen her köşe başında viran olmuş bir tarihî konak, her yol üstünde suyu kesilmiş, yalağı betonla doldurulmuş yahut yol yapımı sırasında tam anlamıyla yerin dibine itilmiş bir çeşme görmek mümkün.
(3694)
Ölçü :  Nobel koalisyonu ve sınırlar arasında -  Cem  Sökmen
Aralık ayının son günlerinde Nobel ödülünü ve İsveç’i konu edinen “Sınırlar Arasında” programı hakkında yoğun tartışmalar yaşandı. Bu tartışmalar değişen dünyanın dönüşen insanları tarafından nasıl koalisyonlar ve çıkar birliktelikleri kurulabileceğini de gözler önüne serdi. Küreselleşmenin bu kadar net ifadelerle sorgulanması birilerini fena halde rahatsız etti ve eteğindeki taşları dökmek için hazırkıta bekleyenleri harekete geçirdi.
(3626)
Köşe Taşı :  Yıkıcı ve Yakıcı Söylemler -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Yozlak düşünceler etrafında öyle söylemler duyuluyor ki… Öyle sloganlar üretiliyor ki. Eskiden “dünya işçileri birleşiniz” nutukları atılıyordu. Şimdi “Zenginler birleşiniz! Fakirleri eziniz!” sloganları rağbet görmekte. Kuşku, korku, kaygı ve utanç duyguları tahrik edilerek zihinlerde olumsuz olasılıklar üretilmesi teşvik edilmekte. Güçlü olan güçsüzleri korkutarak çıkarlarını korumakta.
(3536)
Yakın Takip :  İki ölüm: Arasındaki farkı bulun -  Dr. Ünal Metin
İslam alemi kurban bayramına hazırlanırken Prezo Buş, Müslümanlara Noel hediyesini verdi. Yıllarca ABD’nin çıkarlarına hizmet etmiş Saddam’ı astırıp, spagetti western tadında görüntülerle de bütün dünyaya seyrettirdi. Saddam Hüseyin... Binlerce masum insanın kanına girdi. Irak Türklerine insanlık dışı zulümler yaptı. Türkmen aydınlarını acımadan darağacına gönderdi. Türk milletine düşmanlık eden herkes gibi o da layığını buldu.
(3472)
Ünlem ! :  Şirketleşen şiddet… -  Asuman Özdemir
Sabahın kör saatinde eğitimin başladığı, akşamın geç saatlerinde ise etütler ile eğitimin bitirildiği, her gün bir o kadar da ödevin verildiği bu kurumların velileri ise o sıralar da ne yapıyor? Önce aile olan sonra birey olmaya kalkan ebeveynler ya birbirlerini ya da kendilerini yemekle meşguller. Böylesine büyük bir meşguliyet içindeyken çocuklarını eğitecek zamanları olmadığından zaten o özel eğitim kurumları bol bol müşteri buluyorlar…
(3444)
Pusula :  Size de yaranılmıyor ki kardeşim -  Bayram Akcan
Memleket güllük-gülistanlık, her şey tıkırında (!) Esnaf memnun, işçi memnun, köylü memnun. Hatta ve hatta Edirne’nin otlaklarında yayılan koyun, kuzu bile memnun. Amma şu muhalefet yok mu, işte bir tek onlar memnun değil. Kimden memnun değil? Anayasayı bile değiştirecek güçle iktidara gelen, AKaPe’den… Neden memnun değiller? Hökümetimizin icrayı siyasetinden…
(3399)
Aykırı Rüzgâr :  Avrupa standartlarına uygundur -  Mustafa Can
Ne kadar büyütüyoruz biz bu AB standartlarını, sanki onlar olmadan medeniyet olmaz, her yeri kan götürür. Oysa Amerikan standartları AB standartlarından daha sıkıdır, hatta Japonlar bu konuda Amerikalılardan daha iyi olmasına rağmen gözümüzde gereksiz olarak büyüttüğümüz AB standartları aslında pek de mükemmel değildir. Bu ezberi bozmamız lazım, artık Türk standartlarının kâğıt üzerinde AB’den daha iyi olduğunu da idrak etmeliyiz.
(3388)
Kuşbakışı :  Bush’u bin kere asmalı -  Şahin Zenginal
Amerika, Irak’ı işgal etmeye başladığında Başkan Bush, bunun bir haçlı seferi olduğunu söylemişti. Kendisine bazı Müslüman ülkelerin de destek verdiğini, onların bu söze kızdığını görünce hemen çark etmişti. Gelinen nokta, Bush’un Irak’ı işgal ederken “haçlı kafası”yla hareket ettiğini bir kez daha doğruladı.
(3253)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2876)

*

Haberler


Dernekçilikte örnek bir kuruluş: Rumeli Türkleri Derneği -  Mehmet Türker
Yarım asırlık mazisi olan Rumeli Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği her ay 200 kadar muhtaç aileye gıda yardımı yapıyor, 500 öğrenciye burs veriyor ve yılda 5 bin kadar fakiri giydiriyor. Dernek yönetimi, gerek yardımlaşma faaliyetleriyle, gerek zengin kültür etkinlikleriyle bu sektörde bir marka olduğunu kanıtlamış.
(6402)
Türk devleti yıkılıyor Kürt devleti kuruluyor -  Ufuk Ötesi
Kuzey Irak’ta Kürt devleti kuruluyor, Kıbrıs’taki Türk devleti de aynı güçler tarafından yıkılmak isteniyor. MİT “Ulus devletler tehlikede, bir şeyler yapmak lazım” diye uyarıyor. Ankara’dakiler ise sürekli bizi arkadan hançerleyen ABD’den destek bekliyor ve “bekle-gör” politikasından medet umuyor.
(5658)
“AZADLIĞ” Gazetesinin ilk kurucusu Ganimet Zahit ile söyleşi: “Azatlığ” yok edilmek isteniyor -  Ufuk Ötesi
"Azadlıg" gazetesinin bina sorunu son günlerde Azerbaycan basınının gündeminde önemli bir yer işgal ediyor. 17 yıllık tarihi olan bu gazetenin yerleştiği binadan çıkarılmasına itiraz eden siyasiler, ardından da gazete sahipleri ve gazete yazarları açlık grevine başladılar.
(4828)
Maskeli Beşler: Irak -  Ayhan ÇİFTÇİ
Murat Aslan’ın yönettiği ve Şafak Sezer, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz ile Melih Ekener’in oynadığı ‘Maskeli Beşler: Irak, gösterime girdi.
(4771)
Tarih katliamına kim dur diyecek?.. -  Aydoğdu Ersin
İlk tapu senedimiz, Osmanlının en büyük mezarlığı olan Karacaahmet, yok olmakla karşı karşıya bulunuyor. Bu içler acısı duruma “Dur!..” diyecek bir etkili ve yetkili ise ne yazık ki ortalarda görünmüyor.
(4310)
Arşivciler derneği “Türk” adını aldı -  Ufuk Ötesi
Tüm Arşivciler Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla “Türk” adını aldı. Böylelikle derneği adı, “Türk Arşivciler Derneği” oldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan dernek başkanı Hacı Haldun Şahin, “Derneğimiz devletimiz nazarında rüştünü ispat etmiştir” dedi.
(3908)
'Cengiz Han ve Mirasçıları' -  Ufuk Ötesi
Sakıp Sabancı Müzesi, Moğol İmparatorluğu’nun kuruluşunun 800’üncü yılı nedeniyle, 'Cengiz Han ve Mirasçıları: Büyük Moğol İmparatorluğu' sergisine 8 Nisan’a kadar evsahipliği yapıyor.
(3660)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002