Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ekim - 2006

 
 

Köşe Yazıları


Pusula :  Türkiye’de Nasıl Şöhret Olunur? -  Bayram Akcan
Türkiye’de kısa yoldan şöhret olmak çok kolaydır. Yeter ki oyunu kuralına göre oynayın. Öyle gece-gündüz çalışıp didinmenize, ortaya ciddi çalışmalar koymanıza, memleket yararına bir şeyler yapmanıza da gerek yoktur. Bunlar hem zaman alır, hem de size arzu ettiğiniz şöhreti kazandırmayabilir. Siz daha önce denenmiş, kesin sonuç alınmış yöntemleri kullanmalısınız...
(16431)
Tarih Bilinci :  Osman Ağa-Ali Şükrü ve Atatürk Olayında-1 (Son Yirmi Günün Öyküsü) -  Rasim Giresunlu
Ankara’daki Gazi Mustafa Kemal Paşa ise, artık düşüncelerini ortaya koymak adına, Anadolu’ya doğru yapacağı gezileriyle ilgilenmektedir. Bunun için, gezi güzergahlarından birisi de Anadolu’nun güneyine doğru; 13 ile 25 Mart 1923 günleri arasında pilanlanmıştır. Bu gezi sırasında güzergahın gidiş istikameti:Ankara-Konya-Adana-Mersin ve Tarsus’tur. Dönüş yolunda ise.:Konya-Afyon-Kütahya ve Ankara vardır.
(10516)
- :  İsrail ve Filistin’de Türk izleri -  Dr. Orhan  Gedikli
Kudüs’ün MÖ 1049’da Hz. Davut tarafından alınıp başkent ilan edilmesinden sonra önemi artmaya başlar. Süleyman mescidinin inşasından sonra ise bölgenin en önemli şehri haline gelir. Daha sonra sırasıyla MÖ 586–332 arasında Perslerin, MÖ 332–63 arası Büyük İskender’in, MÖ 63-MS 330 arası Roma, MS 330–636 arası Bizans hâkimiyeti altında girer.
(8057)
TeknoVizyon :  Nedir Bu Inovasyon… -  Nilüfer Yalçın
Günümüzün hızla gelişen rekabet ortamında şirketler ayakta kalabilmek için ürünlerini, üretim teknolojilerini ve hizmet anlayışlarını sürekli yenilemek geliştirmek zorundadırlar. Bu gelişme ve yenilenme işlemi inovasyon olarak adlandırılmaktadır. Inovasyon yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet ve üretim proseslerini geliştirmek, uygulamak ve ticari hale getirerek gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar.
(7540)
Bamteli :  “Türkler nasıl bir millettir?..” -  Aydil Erol
“Tarih, dünü bilmek, günü değerlendirmek, yarını kestirmek için okunur.” derler; gayet yerindedir. Ama hemen sormak gerektir: Hangi tarih?..Hiç şüphesiz doğru yazılmış tarih…Çarptırılmış, saptırılmış, yalan yanlış kaleme anılmış olan değil!.. Hele bu tarih Türk’ten, Türklükten söz edecekse, yerlisi de yabancısı da allâme kesilir…
(7022)
Tutanak :  SARI KÖPEK -  Hüseyin Özbek
Sarı Köpek akşama kadar Emin Çavuş’un fırınının önünden ayrılmazdı. Emin Çavuş hayrına yaptırdığı fırını köye bağışlamıştı. Çoğu kez birkaç kadın imleşir, evlerinde kardıkları hamur mayalanırken fırını da yakmış olurlardı. Gökçeağaç odunları fırını kızdırırken kadınlar imeceyle hamurları pözüler, çöreklik, pidelik olarak hazırlarlardı.
(6796)
Zekice :  Uyuşturucu Maddeler ve Gençlik -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Kanserden daha tehlikeli asrın vebasını ülkemiz açısından kısaca değerlendirmek istiyorum. Uyuşturucu, uyarıcı ve hayal üreten maddeler kimyasal nitelikleriyle canlı organizmanın görev ve yapısını etkileyen, ruh durumunu algı gücünü yada şuurunu değiştiren su istimali birey ve toplumun zarar görmesine yol açan her nevi kimyasal maddelerdir.
(6555)
Milli Sıtrateji :  HAYİNLER İÇİMİZDE!.. -  Dr. Alptürk Ünlü
Apo, neredesin? “İmralıdayım!” Şemdin, sen nerdesin? “Diyarbakırdayım!” Damat Ferit, nerdesin? “Yurt dışında mezardayım!” Sayit Molla, sen nerdesin? “Ben de yurt dışında mezardayım!”
(6139)
Aykırı Rüzgâr :  Vermeyi değil almayı düşünmek -  Mustafa Can
Dünyada taşınan yüklerin %95 i deniz yolu ile taşınmakta ve denizlerde yüzen gemilerin %98i yük gemisi bu arada bizde bir yarımada da yaşıyoruz. Yani deniz önemli bir ticaret arenasıdır. Ruslar denizlere kıyı olan ve deniz trafiği hareketli olan bölglere denizden sorumlu konsolos yollarlar. Amerikalı büyük firmalar kullandıkları suyollarına muhakkak geniş yetkilerle donatılmış müdür yollarlar.
(5567)
Köşe Taşı :  Enver Paşanın Türkleri -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Yaşadığımız dünya fani, yani geçici bir dünya. Lakin fani sözcüğünün anlamında pek yalancılık yok. Fanilik yalancılık demek değil. Şayet bu dünya yalancı ise, içindekilerin de yalancı olması gerek. Yalancı dünyada sevgiler de aşklar da galiba yalancı. Yaşanan olaylar geçicilik,ölümlülük özelliğinden çok yalancılığın geçerli olduğunu gösteriyor.
(5200)
. :  GÖÇ YOLLARININ ANISI (Türk’ü öldüren yaylasızlık) -  Sevil İrevanlı
Çocukluk yıllarımdan ilk gençlik yıllarıma kadar hayatıma renk katan en güzel anılar, belki de her yıl göçle yaylaya gidişimiz olmuştur. Yayla göçünü adeta ders yılının son ayı boyunca her gün beklerdik ve nihayet göç yükü ile doldurulmuş arabalar yaylalara doğru yol alırdı. Bizse yük arabasının “kuza”sından arkada kalan dağlara, yollara bakarak yeşilliğe bürünmüş, eşsiz manzaralı tabiatı hafızamıza kaydederdik.
(5021)
Seyran :  BİR BAYRAM HATIRASI -  Hayri Ataş
İnsanlar mecraını ve melceini bulamadığı zaman mutsuz ve huzursuz oluyor. Eğer elinden tutan birileri olmazsa, işte onlara kayıp nesil deniliyor. Kayıplar ise gün geçtikçe artmakta. Yıllar önce yaşadığım bir hadise beni hem hüzünlendirir hem de sevindirir. Ramazan ayını idrâk ettiğimiz şu günlerde, ve yaklaşan bayram dolayısıyla bu hatırayı sizlerle de paylaşmak, bu hatırada ismi geçen büyük zatı minnet, hürmet ve rahmetle yâd etmek, kendime çıkardığım dersi en büyük kazanç addetmek, beni yönlendiren kıymetli büyüklerime şükranlarımı da arz etmek istedim.
(5001)
Türk Ekonomisi :  Vatandaşlığın Kaybettirilmesi Sebebi Olarak Askerlik ve Buna İlişkin Usül -  İ.Orkun  Atalay
Makalemizde, 11.02.1964 Tarihli ve 403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 25. maddesinin (ç), (d), (e) bentlerinde vatana bağlılıkla bağdaşmayan eylemler olarak düzenlenmiş olan askerliğin vatandaşlık üzerindeki etkisi üzerinde durulacaktır. Hiç şüphesiz ki askerlik, Türk toplumunda vatana bağlılığın önde gelen ölçütlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
(4980)
Gezi :  DÜZCE… -  Banu Erkmen
Karadeniz’in biraz gerisinde, dört bir yanı göller ile bezeli, yamaçları yemyeşil köylerle çevrili, Ankara-İstanbul arası, 81 plakalı yeni vilayetimiz Düzce. İsmi korkunç depremler ile de özdeşleşmiş olsa çok daha iyi unvanları hak eden geleneklerine oldukça bağlı, çok kültürlü yaşamın, çeşitlilikle zenginleşmenin Osmanlı’dan günümüze kadar getirildiği şehirdir.
(4415)
Kulvar :  KEPAZELİK…! -  Cihangir Arık
Kanıma dokunuyor, Türk Milleti’ne hakaret ediliyor, birkaç vatansever evet sadece birkaç vatansever çıkıyor, vatanını sevdiği için bu durum kanına dokunduğu için bu durumu mahkemelere kadar götürüyor, helal olsun…! Söylemek istediğimiz başka şeyler var aslında olayın daha da ilginç yönleri var afyon yutmuş, uyuyan, ‘tarlaya ektim bostan yan gel oğlum Osman’ tabirini çok güzel yaşayan milletimize birkaç sözümüz olacak.
(4317)
Sözün Özü :  Pakistan’dan Bağdat’a Savaş Senaryoları -  Alptekin Cevherli
Dünya köktendinci Hıristiyan ve Yahudilerin tehdidi altında önemli bir kavşağa doğru ilerliyor. Asılları kaybolmuş Tevrat ve İncil’in bugün elde dolaşan nüshalarında dünyanın hâkimi olmak için Armagedon adında bir savaş yaşanacağı ve bunun sonucu olarak dünya devleti kurulacağı varsayımı ileri sürülüyor. Armagedon ise yıkıcı tarafın dünya hâkimiyetine ulaşmak için yapacaklarını düşündükleri son kutsal savaşın adı.
(4247)
Net P@no :  Bölücü Yayınlara Müdahale -  Baki Günay
Türkiye’deki bölücü yayınlara artık teknolojiyle müdahale edilmeye başlandı. Tüm dünya’da yapılan jamming (istenmeyen frekansa aynı frekanstan gürültü yayını) sonuç verdi. Avrupa ülkelerinde kendilerine çok kolay yer bulabilen bölücü TV’lerin başında gelen Roj TV’nin nihayet teknik engeller ile görüntü yayını engellendi.
(4113)
Yakın Takip :  Ha Ali Veli Ha Veli Ali Değişen Ne ki? -  Dr. Ünal Metin
Şehit cenazeleri ardı sıra gelmeye başlayınca, Türk halkında da sabırlar taşmaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da gittiği her yerde protesto edilince AKP kurmaylarında panik başladı. Hükümetin terör konusunda etkisiz kaldığını, paniklediğini fark eden ABD de artık zamanının geldiğini düşünerek, terörü önlemek bahanesiyle ve avutmasıyla hemen reçeteyi önümüze koydu. “PKK ile masaya oturun”.
(4112)
Geniş Açı :  Kırmızı çizgide son tango -  Ali Arif Esatgil
İktidarı eleştirme ve yanlışları ortaya koyma misyonunu Ahmet Hakan’ın omuzlarına yükleyip (!), kenara çekilmek... Asker konuşunca da kalemlere mahir bir kıvraklık kazandırmak, bu ülkenin hak ettiği bir durum olmasa gerek. İnandırıcılığını yitirmiş ve asli görevi ne olursa olsun, muhalefet olsun diye biçilmiş birkaç kalem erbabını konu dışı tutuyorum. Ortada bir ‘görevi ihmal’ yok mu sahi?...
(4112)
Çapraz Ateş :  Türkiye Haçlı kuşatmasında -  Kemal Çapraz
Türkiye'yi güçsüz, çaresiz bıraktığınızda İslam alemini teslim almak kadar kolay bir şey yoktur. İslam aleminin büyük çoğunluğu zaten Amerika'ya teslim olmuş durumdadır. Bunun için 'Hedefteki Türkiye'ye yönelik her türlü saldırı için düğmeye basılmıştır. Fransa'nın düşünce özgürlüğünü yasaklayan ve yalanları yasalaştıran kararı bir tesadüf değildir. Tarih yapmak ve yazmak parlamentoların işi değildir.
(4042)
Kuşbakışı :  Ramazan mı şenlik mi? -  Şahin Zenginal
Çok şükür yine mübarek Ramazan ayına kavuştuk. Doğruların yanlış, yanlışların doğru ve ilke kabul edildiği ülkemizde Ramazan’ı idrak ederek değil, maalesef son yıllarda olduğu gibi şenliklerle kutlayarak karşıladık. Özellikle son yıllarda Ramazan, mübarek ve kutlu bir ay olarak değil de sanki bir şenlik ayı imiş gibi kutlanıyor. Ne yazık ki, Ramazan bile eğlence ve festival havasına sokuldu.
(3954)
Ünlem ! :  Şimdi Okullu Olduk… -  Asuman Özdemir
2006–2007 Öğretim yılı açıldı. Herkese, en başta anne babalara hayırlı uğurlu olsun… Veliler, okul yollarında güle oynaya gidip gelirken büyümesi gereken çocukları servis arabalarına sığıştırarak toplumdan izole etmekle işe başladılar… Eve en yakın okulda verilen müfredat ile beş mahalle ötede ki okulda verilen müfredat aynı olmasına rağmen annemiz sevgili yavrusunu uzak semtdeki okula yazdırmayı tercih etti de…
(3681)
Reymanca :  Her karanlık gecenin -  Reyman Eray
Sezarlar Roma ordularını her zaman çıplak bacakla denetlediğinden, sorun yoktu!... 2000 yıl sonra Turgus Zalus aynı şeyi çağdaş bir orduya uyguladığından, senato ve halk dehşete kapılmıştı… Kurallar ve toplumsal eğilimler bir kere yıkılmaya başladı mı, sıra yasaların yıkımına gelirdi. Sonuçta “işini bilen memur”lar, “yürümekle aşınmayan yol”lar, “bir kez delinmekle bir şey olmayan Anayasa”lar
(3626)
Hedef :  Haritalar ve cesur yöneticilerimiz -  Ünal  Bolat
Şimdi Irak’ı üç parçaya ayıran haritayı yayınlamaya başladılar. Türkiye sınırlarını da yeniden dizayn etmeye matuf Ortadoğu’ya ait sözde haritayı ilk kez 2000 yılında Amerika’da yayınlanan NEW YORK isimli bir dergide görmüştüm. Bana bu dergiyi gösteren ABD’de Harvard’dan mezun bir Türk öğrencisiydi. Ve Amerika’da bunu herkes biliyor diyordu.
(3500)
Göğe Merdiven :  ONLAR VE BİZ -  Aybars Fırat
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın samimi olarak Türk Milletine hizmet ettiğini düşünmüyor, böyle bir kaygısı olduğunu da zannetmiyorum. Çünkü ikiyüzlü, hatta çok yüzlüdür. Bu millet kendisini aldatmaya çalışan benzerlerini çok görmüştür. Bir yanda yarı çıplak defile, aynı anda tasavvuf müziği. Bir yanda Helenik sütunlar, diğer yanda altın portakallı derin yırtmaçlı Romalı güzeller, Semazenler, Kur'an, diğer yanda rakılar, şaraplar, Fazıl Say'ı üç defa ayakta alkışlamalar!
(3462)
Aykırı Bakış :  AB, Türkiyenin kabuk değiştirmesi, yeniden yapılanma -  Dr. Yusuf Gedikli
Türkiyenin 5 eylül 2006’da Lübnana asker gönderme kararı, kamu oyunda görülmedik bir tepkiyle karşılandı. Bu tepki, Türkiyede bir ilkti. Yani vatandaş ilk defa bir dış politika kararına bu kadar şiddetli tepki gösterdi ve şu ana kadar bütün dış politika olaylarında olduğu gibi yine başaramadı, dediğini yaptıramadı. Malum, Türkiyede hükümetler oy kaygısıyla iç politikada vatandaşı kaale alırlar, lakin dış politikada bu, hiç bir zaman, bir kere dahi vaki olmamıştır.
(3361)
Ölçü :  YERLİLİK VE ORGANİZE OLMAK -  Cem  Sökmen
Medyanın abartı kültürü, palavraları ve her fırsatta topluma dayattığı yabancılaşma ideolojisi her gün bulduğu yeni malzemelerle tazeleniyor. Hiç ummadığınız şekillerde, adeta sinekten yağ çıkaran bir gayretle Türkiye’de bilinç ve değerler sistemi dönüşümünü gerçekleştirmek için organize çalışılıyor. En son geçtiğimiz günlerde yabancı bir futbolcu kullanılarak mensup olduğu milletin dini bayramının ne kadar önemli olduğu Türkiye kamuoyuna anlatılmış oldu.
(3294)
Sağlık Meridyeni :  Gıda Üretiminde AB'nin Oyununa Geliniyor -  Dr. İsmail  Maraş
AB’ye uyum yasası adıyla alınan her karar görünürde ülkeyi çağdaşlaştırıyor ama esasında Türk toplumunun özünden bir şeyleri alıp götürüyor. Hükümetler siyasi kaygılar sebebiyle her defasında “Bu yasaları ülkemizin çağdaşlaşması adına çıkartıyoruz” diyorlar. Ama bu sözleriyle ülkemizin bağ dokusunu tanımadıklarını da belli ediyorlar.
(3128)
Gerçek :  Davamız Var -  Özdemir Özsoy
Gönüllü olarak başkalarının iradesi doğrultusunda davranma eğilimi taşıyan insanlar için üzüldüğümüz olmuştur. Hele bunu dünya malı için, belirli çıkarlar için yapmaktaysa bir acıma duygusu gelir yüreğimize çöker. Bir de bunu milli değerlerini mirasyediler gibi satışa çıkaranlara hoş görünmek için ya da- ucuz şöhret olmak uğruna- kendi milletini küçük düşürme şeklinde yapılırsa işte o zaman tiksinti duyarız.
(3053)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(3044)

*

Haberler


Kardeş Azerbaycan’da kaygı veren çeteler (Yeni meydanda at oynatanlar) -  Ufuk Ötesi
Son zamanlar Azerbaycan’da baş veren süreçler durumun çok ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Bu gün cumhuriyette özellikle de Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de baş veren cinayetler, gazetecilerin meçhul ölümleri durumun ağırlığını gözler önüne seriyor.
(13909)
Avrupa'nın en eski mezarlığı Balta–Tiymez -  Ufuk Ötesi
Kırım yarımadası dünya üzerindeki uçak gemisi konumundaki beş parçadan birisidir. Hun Türklerinden beri bu yarımadada Türkler iz bırakmışlardır. Ne yazık ki Deli Petro’dan günümüz Rusya’sına kadar Slavlar bu yarımadayı kendi toprakları yapabilmek için aşırı derecede ve mübalağalı bir biçimde çaba sarf etmektedirler.
(6300)
Soydaşın ekonomik başarısı (Güller Vadisi’nde Ekonomi Türkler’in Elinde) -  Ufuk Ötesi
On altı yıl önce serbest piyasa ekonomisine geçen Bulgaristan Cumhuriyeti’nde özel sektörde Bulgaristan Türkleri de söz sahibi oldu. Özellikle Güller Vadisi olarak bilinen Kızanlık bölgesinde genel istihdamın yüzde 50’sini Türk girişimciler sağlamaktadır.
(4314)
Türk Dünyası Sosyal Bilimcileri İzmit'te Toplandı -  Ufuk Ötesi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Düzenlenen ''SSCB Sonrası Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Sosyal Siyasal ve Ekonomik Değişim'' Konulu Kongre, 18-21 Eylül Tarihleri Arasında Yapıldı.
(4182)
Leventoğlu'nun 2006-2007 Sezonu -  Reyman Eray
Yılların tiyatro “hoca”sı oyuncusu, yönetmeni, çevirmeni ve “ilkeli duruş”ların adsız kahramanı Ahmet Leventoğlu, son yılların en yoğun sezonunu yaşıyor….
(3497)
Sağır Oda -  Reyman Eray
Ekranlarımızın yeni “cici”lerinden “Sağır Oda”nın, “kurtlar vadisi gibi bir şey” olduğu izlenimi uyandıysa da, Ahmet Levedoğlu “ilgisi yok!” diyor ve dizide mafyosu bir anlatım bulunmadığını bulunmayacağını, dizide rol alıyor olmasının, bunu kanıtladığını vurguluyor…
(3294)
Kan kardeşleri -  Reyman Eray
1990’ da “aldatma”aldı oyunla sesini duyuran Tiyatro Stüdyosu, 1992’de “kan Kardeşleri” adlı müzikalle gerçek bir patlama yaptı… Nasıl yapamasın? Yazarı, çevirmeni, yönetmeni, müzisyeni Levendoğlu, Edtem, karacan.
(3176)
INISHMAAN’IN SAKATI (The cripple of ınishmaam) -  Reyman Eray
Martin Mc Donagh’ın yazdığı üçlemenin ilk oyunu, Ahmet Levendoğlu’nun Türkçesi ve rejisiyle İstarbul Devlet Tiyatro’nca sergilenecek. Oyun 1934’te Inishmaaz Adası’nda geçiyor. Seda Yıldız, Gilman Permeneci ve Ergun Akvuran, oyunun belirlenen oyuncuları.
(3086)
Papa'ya kitapla cevap -  Ufuk Ötesi
Almanya’da yaptığı, İslam Dünyası ve Hz Muhammet’e yönelik aşağılayıcı sözler içeren konuşmasıyla bütün İslam Dünyası’nın tepkisini çeken Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Papa 16. Benediktus’a bir tepki de Tüm Arşivciler Derneği’nden geldi.
(2877)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002