Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 TeknoVizyon

 
Nilüfer Yalçın

Nedir Bu Inovasyon…


Günümüzün hızla gelişen rekabet ortamında şirketler ayakta kalabilmek için ürünlerini, üretim teknolojilerini ve hizmet anlayışlarını sürekli yenilemek geliştirmek zorundadırlar. Bu gelişme ve yenilenme işlemi inovasyon olarak adlandırılmaktadır. Inovasyon yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet ve üretim proseslerini geliştirmek, uygulamak ve ticari hale getirerek gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar.

Inovasyon süreci bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştüğü süreçtir.
Inovasyon sözcüğü nerden gelmiştir. Inovasyon Latince bir sözcük olan “innovatus” tan türetilmiştir. Toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılması anlamına gelmektedir. Inovasyon türkçede yenilik, yenilenme sözcükleriyle ifade edilmeye çalışılmaktadır. Inovasyon sürecinin bilginin toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştüğü süreç olarak kabul ettiğimizde, inovasyonu yenilik, yenilenme olarak kabul etmek yerine inovasyonu teknik bir sözcük kabul edip kullanmak daha doğru görünmektedir.
Çok geçmişe dayalı bir inovasyon hikâyesi anlatmak istiyorum. Madenlerden tel çekme tekniğini bulmakla yetinmeyen bilim adamları bu icadından yola çıkarak çeşitli sanat dalları yaratmıştır. Kafes teli, kümes teli, gelin teli, telgraf teli ve dikenli tel. Dikenli telin hikâyesi çok ilginçtir. Bozkırda sığır güden kovboylar için üretilen dikenli tel, savaşlarda toplama kamplarında da kullanılmış. Aslında bir ürün inovasyonu olarak karşımıza çıkan dikenli tel, yeni bir inovasyon fikri olarak cephede kullanılarak Birinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirmiştir. Bir firma buruşmayan, ütü gerektirmeyen bir ürün üretip, satarsa bu inovasyondur. Başka bir firmanın insan sağlığı için yararlı olan Omega 3 içeren yumurta üretmesi ve bunları çocukların ilgisini çekip, onları yumurta yemeye özendirecek ambalajlar içinde pazarlaması da inovasyondur. Yada bir hastane, hastaların sonuçlarını internetten görebilmesini sağlıyorsa bir inovasyon yapmış sayılır.
Inovasyon ya radikal fikirler sonucu daha önce denenmemiş ve geliştirilmemiş ürün veya üretim metotlarının ortaya çıkarıldığı büyük atılımlardan oluşur. Bu tür inovasyonlar radikal inovasyonlar olarak adlandırılırlar. Ya da adım adım bir dizi iyileştirme ve geliştirme faaliyeti içeren çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan inovasyonlar da artımsal inovasyon olarak adlandırılırlar. Araştırma-Geliştirme inovasyon için gereken en önemli adımlardan biridir. Ancak Ar-Ge yapanların girişimcilik yeteneği yoksa Ar-Ge sonuçları inovasyona dönüştürülemez.
İnovasyon neden önemlidir? Inovasyon yapan firmaların rekabet gücü yüksek olur, daha fazla ürün veya hizmet satarlar, ciroları gün geçtikçe büyür, daha çok sayıda insana iş olanağı yaratırlar. Bir ülkede inovasyon yapan ne kadar çok sayıda firma, işletme varsa o ülke insanlarının yaşam kalitesi ve refah seviyesi o ölçüde artar. Bu o ülkenin rekabet gücünün de artacağı anlamına gelmektedir. Buna en iyi örnek Finlandiya’dır. Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı bir araştırmaya göre son yılların rekabet gücü en yüksek ülkesi Finlandiya’dır ve Finlandiya bu başarısını innovasyona borçludur. Kapsamlı bir ulusal eğitim ve araştırma programı çerçevesinde, üniversiteler ve şirketler arasında güçlü bir ağ kurulmuştur. Tarıma ve ormancılığa dayalı ekonomi yerini hızla sanayiye dayalı ekonomiye ve ardından inovasyona dayalı ekonomiye bırakmıştır. Özellikle 2000’li yıllarda, bilişim teknolojileri sektörü Finlandiya ekonomisinin itici gücü haline gelmiştir. Bugün ülkemizde de inovasyon kavramı kurumlarla tanışmaya, hatta uygulanmaya başlanmıştır. Finlandiya başardı, daha birçok ülke başarıyor, Türkiye neden başarmasın. Başaramamamız için bir sebep yok ki; istemek ve başlamak yeterli…

nilufer.yalcin@hotmail.com


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 7559 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002