Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 Net P@no

 
Baki Günay

Bölücü Yayınlara Müdahale


Türkiye’deki bölücü yayınlara artık teknolojiyle müdahale edilmeye başlandı. Tüm dünya’da yapılan jamming (istenmeyen frekansa aynı frekanstan gürültü yayını) sonuç verdi. Avrupa ülkelerinde kendilerine çok kolay yer bulabilen bölücü TV’lerin başında gelen Roj TV’nin nihayet teknik engeller ile görüntü yayını engellendi.

Enformasyon ve iletişim teknolojileri kullanılarak geç de olsa yapılan bu müdahale sayesinde bu yayınlar şimdilik perdelendi. Bu yöntemi ilk kullananlar ise Batı’dır.Türkiye’yi her fırsatta özgürlük ve demokrasi konusunda eleştiren Batı dünyası bu teknoloji kendisi çok sık kullanmaktadır. Soğuk savaş yıllarının tipik bir veri iletimi engelleme uygulaması olan jamming (istenmeyen frekansa aynı frekanstan gürültü yayını) bugün televizyon yayını engelleme girişimi olarak uydulara taşınmıştır
TV FİKRİ AVRUPA’DAN
Geçmiş yıllarda PKK’nın ‘ani’ bir kararla televizyon yayıncılığına girmesinde diğer devletlerin büyük rolü olduğu bilinmektedir. Başta Almanya olmak üzere, PKK’yı siyasi bir hareket haline getirmek isteyen ülkeler PKK’nın dönüştürülmesinde önemli bir rol oynamışlardır. Nitekim MED-TV’nin kuruluş çalışmalarının Almanya’da yapılması, programların İsveç ve Belçika’da hazırlanıp, İngiltere üzerinden yayınlanması bu savın temel kanıtlarıdır. İsveç’te yayın yapan Sardast TV bu örgütün temsilci konumundadır. Bölücü örgüt PKK uydudan yayıncılık sayesinde benzerleri (ETA, IRA vd.) ile kıyaslanamayacak bir başarıya imza atmış, belki de propagandası için birden fazla ülkeyi, uluslararası alanı ve hatta uzayı rahatlıkla kullanabilen ilk terör örgütü sıfatını kazanmıştır. 1997 yılında MED-TV yayınları ciddi bir frekans bozulması olayıyla karşı karşıya kalmıştır. Kanalın verdiği bilgilere göre yayınlar 1 Temmuz’dan başlayarak ‘korsan’ bir frekans tarafından kesilmeye başlanmıştır. Daha sonra Türkiye’nin baskılarıyla MED TV kapatılmış onun yerine merkezi Danimarka olan Roj TV ortaya çıkmıştır.
TEKNİK OLARAK MÜMKÜN
Avrupa ülkeleri çifte standarda devam edip Roj TV'yi koruyunca Türkiye kendi önlemini aldı. Terör kanalının seyredilmemesi için Türksat uydusu devreye sokuldu. Yayınlar 'karıştırıcı' diye bilinen 'Jimmer' cihazları ve up-linklerle engellenmeye başladı. Yayını kesilen Roj TV ise Türkiye'yi suçlayarak Eutel-Sat ve Hot Bird uydu şirketlerine şikayet etti. Roj TV'nin engellenebilmesi için ilk yöntem olarak, yayın yaptığı frekansın üzerine başka yayınlar basılıyor. Böylece o frekansta başka televizyonların görüntüleri izleniyor. Bir diğer yöntemde de, 'Jimmer' adı verilen aletler kullanılıyor. Bu cihazlar ve Up-link'ler aracılığıyla Roj TV'nin frekansına boş sinyal gönderiliyor. Jimmer cihazları, uzaktan kumanda düzenekli bombaların cep telefonları ile patlatılmasını önlemekte de kullanılıyor. Roj TV şu günlerde, Hakkari, Siirt, Bitlis, Şırnak, Batman, Bingöl, Yüksekova, Cizre, Viranşehir başta olmak üzere birçok yerde izlenemiyor. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise yayınlar seyredilebiliyor. Kanalın yöneticileri, Eutel-Sat ve Hot Bird uydu şirketlerine Türkiye'yi şikayet etti. Hukuki açıdan haklarını arayacaklarını açıkladı.
SABOTAJ NASIL YAPILIYOR
Uydudan yayın yapan bir TV kanalının yayını teknik olarak sabotaja rahatlıkla uğratılabiliyor. Bunun için boş bir up-link almak yeterli. Yani mevcut bir yayını bozmak isteyen biri, bir uydu vericisiyle, yayındaki kanalın aynı frekansı ile uyduya çıktığında kanalın yayını otomatik olarak kesiliyor. Ancak yayını kimin sabote ettiği de rahatlıkla anlaşılıyor. Bu teknoloji askeri olarak da kullanılıyor. Uydu bağlantılı hareket eden uçakların ve askeri araçların uydu bağlantıları da benzeri bir biçimde durdurulabiliyor. Türkiye'de de yayın yapan Roj TV'nin yayınını Türkiye'den durdurmak rahatlıkla mümkün. Ancak aynı şekilde Türkiye'deki kanalların yayınını da benzer bir biçimde karşı taraf rahatlıkla durdurabilir. Böyle bir sabotaj durumunda ise kimin yaptığı anlaşıldığı için başka sorunlar ortaya çıkabilir.Bu sistemi daha öncede Gazeteci Yazar Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu Ceviz kabuğu programına uygulanmıştı. Konu da Türkiye var olan petrolü kimin niye çıkartmadığına ilişkin bir yayındı. Yani bu sistemi eline geçiren kötü niyetli kişiler de rahatlıkla herhangi bir yayını sabote edebilirler.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4127 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002