Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Ha Ali Veli Ha Veli Ali Değişen Ne ki?


Şehit cenazeleri ardı sıra gelmeye başlayınca, Türk halkında da sabırlar taşmaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da gittiği her yerde protesto edilince AKP kurmaylarında panik başladı. Hükümetin terör konusunda etkisiz kaldığını, paniklediğini fark eden ABD de artık zamanının geldiğini düşünerek, terörü önlemek bahanesiyle ve avutmasıyla hemen reçeteyi önümüze koydu. “PKK ile masaya oturun”.

Edip Paşa konuşurken zorlanıyor. Türk halkına “Terörle Mücadele Koordinatörlüğü” diye yutturulmak istenen fakat herkesin “PKK Koordinatörlüğü” diye kabul ettiği işi anlatırken Edip Paşa zorlanıyor.
Paşa emekli olduktan sonra Bedrettin Dalan’ın sahibi olduğu “Yeditepe Üniversitesi”nde çalışmaya başlamış. Edip Paşa’nın söylediğine göre Üniversitede çalışırken birgün, Genelkurmay Başkanlığından bir telefon gelir ve kendisine ( Paşanın ifadesiyle ) “Terörle Mücadele Koordinatörlüğü” görevi verildiği söylenir. O da hemen “Emredersiniz komutanım!” diyerek göreve başlar.
Başlar ama bu işin aslında “PKK Koordinatörlüğü” olduğunu bilen Paşa, basına ricada bulunarak kendisine böyle denmemesini ister. Ha Ali Veli ha Veli Ali değişen ne ki? Şimdi burada düşünelim.
Kökü kazındı denen PKK terörü ABD’nin Irak’taki haksız işgali sarpa sardıkça birden tekrar patlayıverdi. Iraklı Kürtler Kerkük’ü oldu bittiye getirmek isterlerken Kandil’deki terör kamplarına yeniden bir hareket geldi.
Şehit cenazeleri ardı sıra gelmeye başlayınca, Türk halkında da sabırlar taşmaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da gittiği her yerde protesto edilince AKP kurmaylarında panik başladı. Hükümetin terör konusunda etkisiz kaldığını, paniklediğini fark eden ABD de artık zamanının geldiğini düşünerek, terörü önlemek bahanesiyle ve avutmasıyla hemen reçeteyi önümüze koydu. “PKK ile masaya oturun”. Ekonomiyi IMF’ye, eğitimi özel okullara devreden hükümetimizde terörü önleyeceğiz diye ABD’nin bu yeni planına balıklama atladı.
Türk halkı ABD’yi yakından tanıdığı için bu işin sonunun hayırlı olmayacağını; PKK’yı muhatap alacak böyle bir işin milli onurumuzu kıracağını düşünüyor. Böyle bir şeyin olmaması için, birileri uyansın diye Edip Paşa’nın kabul ettiği bu işe “Terörle Mücadele Koordinatörlüğü” demeyip “PKK Koordinatörlüğü” diyor.
Edip Paşa halkımızı gelişecek olaylara karşı psikolojik olarak yatıştırmaya çalışırken, halkımız ondan daha çabuk davranıp Paşamızı psikolojik baskı altına aldı. Paşamız yanlış bir şeyler yapmasın diyerek “PKK Koordinatörlüğü” lafını özellikle söylüyor. Halkın bu psikolojik atağında başarılı olduğu Edip Paşa’nın her fırsatta televizyonlara çıkıp bu işin “PKK Koordinatörlüğü” falan olmadığını “Terörle Mücadele Koordinatörlüğü” olduğunu sıklıkla söylemesi. Edip Paşa kendisine “PKK Koordinatörü” denmesini istemiyor. E tabii haklı. Yıllarca TSK’de paşalık yap sonra “PKK Koordinatörü” densin. Olmaz tabii. Paşam sen sıkılma. Biz senin ne kadar vatansever olduğunu biliyoruz. Ama işte senin bu işi birlikte yürüteceğin ve “PKK Özel Koordinatörü” denilen ABD’li Joseph Ralston var ya biz ona güvenemiyoruz. Senin bu adamın tatlı sözlerine kanmaman için seni biraz kızdırmak istiyoruz. Bir de Paşam keşke Üniversitede kalıp bazılarının ifadesiyle o mütevazı odanda çalışsaydın be. Her görevi kabul etmek zorunda mısın? Yıllarca mücadele ettiğin teröristlerle ne konuşacaksın merak ediyorum. Yoksa emeklilik zor mu Paşam? İnsan kendini bir köşeye atılmış mı hissediyor? Onun için mi bir şeyin önünü arkasını düşünmeden hemen emredersin komutanım deniyor.
İnsan hep önemli adam olmak istiyor değil mi Paşam?


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam 4123 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002