Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Aralık - 2007

 
 

Köşe Yazıları


Yakın Takip :  Lale, papatya, gül -  Dr. Ünal Metin
Gül ağacı dayanıklıdır. Uzun yıllar yaşar. Önüne gelene eğilir ama her güzelin bir kusuru vardır. Ha bir de dikenleri vardır. Olsun. Gül’ün hünerleri saymakla bitmez. Bir kere güzel kokar. Sonra gülden iyi yağ çıkar. Hastalıklara şifadır. Olmadı gülsuyu yaparsın. Çağımızda gülsuyu diye sirkeye benzer birşeyler satıyorlar ama biz iyi gülsuyunu da biliriz.Gül ağacının odunu da değerlidir. Gül Bahçesi yaparsan çoluğun çocuğun hatta torunun bile faydalanır.
(8223)
Aykırı Bakış :  Babam (Hacı) Mustafa Gedikli’nin ardından -  Dr. Yusuf Gedikli
1978’de Erzurum’da, Atatürk üniversitesinin edebiyat fakültesinde okurken ikinci yurtta kalıyordum. Yaz tatiline girilirken üzerime zimmetli battaniye haberim olmadan yurt idaresince alınmıştı. 1981’de babam Şinik karakoluna çağrılmış, battaniyenin tutarı olan 1.500 lira faiziyle beraber kendisinden tahsil edilmişti. Merhum bu parayı benden almış, “devletin kolu uzundur” demişti.
(8139)
- :  Rodos’ta Türk izleri-1 -  Dr. Orhan  Gedikli
Rodos diğer adı ile Güneş Adası on iki adaların en büyüğüdür. Kıyılarımızdan 12 km. uzaklıktadır. Türklerden önce ada İstanbul’u fethe gelen İslam Orduları tarafından alınmıştır. 63 yıl Müslümanlarda kalan adada bunu gösteren tek eser dış surlar üzerindeki Arap Kulesi’dir. 1520’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi. Ancak Trablusgarp Savaşı’ndan sonra 1911’de İtalyanlara terk edildi.
(7813)
Net P@no :  Yeni çılgınlık Facebook -  Baki Günay
Facebook, internet ortamında ‘salgın hastalık’ gibi yayılıyor. Çocukluk ve okul arkadaşlarını arayanlar zinciri her geçen gün artıyor. Bu modaya uyan Türk facebookçuların sayısı şimdiden 800 bini geçti. İnternette başlayan bir olay anında milyonlarca insanı etkisi altına alabiliyor. Bunlardan en sonuncusu ise şu anda Türkiye’de 800 bin kişinin kayıtlı olarak kullandığı facebook çılgınlıgı.
(7126)
Yansıma :  Amsterdam’ın yolları taştan değil, yine de çıkarıyor insanı baştan -  Gülay Özmen
Hadi biraz Amsterdam’ı anlatayım size, pek de merak edermişsiniz yaban elleri. Eminim tarihi ve turistik yerlerle ilgileniyorsunuz. Tabiiiiii canımmmm, ben de zaten öyle anlamıştım. Bakalım bu tarih zengini memlekette neler varmış? Tabiî ki turistik bakımdan, yoksa benim kimseyi baştan çıkarmak gibi bir niyetim yok.
(5339)
Bamteli :  “Cumhuriyeti Çok Sevmiştim!” -  Aydil Erol
Neredeyse her cümlenin paragraf yapıldığı 588 sayfalık bu eseri baştan sona dek “böyyük” bir dikkat; bir o kadar da “ilgi ve alâka” ile kıraat eyledik. Yeri geldi, “Hasan Cemal ile diyalog”un, (Hasan ile Cemal’in konuşması) olduğunu (291. s.) öğrendik; yeri geldi: “… özellikle 29 Ekim, 10 Kasım, 30 Ağustos gibi millî bayram günlerinde…” (40.s.) gibi acaibülgaraib ifadelerle karşılaştık.
(5226)
Sözün Özü :  Toryum’dan haftalık gazeteye… -  Alptekin Cevherli
Türkiye’de o kadar çok enteresan olaylar meydana geliyor ki, ‘bazen bu ay ne yazacağız’ demek durumunda kalıyoruz. Enformasyon kirliliği ve konu bolluğu içinde seçim yapmakta zorlanıyoruz. Aslında gündem o kadar yüklü ki, her biri başlı başına kitap olacak konular… Mesela Isparta’da düşen uçak ve toryum madeni, sınırlı ve sorumlu yapılan sınır ötesi operasyon, bakanımız Atina’da iken Ege’de Yunan jetlerinin yaptığı tacizler...
(5074)
gezi :  Mimar Kemalettin ve Çağı Sempozyumu -  Nazan Sezgin
Kemalettin Bey Kudüs’te çalışırken Cumhuriyet’in başkentine davet edilmiş. 1925 yılında rakibi durumundaki Mimar Vedat Bey’in temel seviyesinde bırakıp gittiği Ankara Palas inşaatını bitirmiş ve Erken Cumhuriyet’in şimdi bazıları yıkılmış olan Türk Neo-kılasik üslubundaki binalarının purojelerini yapmış. Bu arada tekrar Vakıflar Umum Müdürlüğü’nün sermimarı olarak görevlendirilmiş.
(5044)
Zekice :  PKK terör örgütü -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya coğrafyasının en sorunlu bölgesinde yer alması ve tarih yapan bir millet olması sebebiyle düşmanı çok, dostu yok bir millettir. Orta Asya’dan gelmiş, Anadolu’yu yurt edinmiş, büyük imparatorluklar kurmuş, çağ açıp çağ kapayan bir millet olarak elbette ki düşmanları çok olacaktır. ABD ve AB tarafından Büyük Türk Milletini Anadolu’dan çıkarma hareketi başlamıştır.
(4914)
Kültür-Sanat :  Suna’nın yönetmeni Engin Ayça’yı kutluyorum -  Coşkun Çokyiğit
Kurgu yerine farklı bir çekim tekniğiyle, karşı açı çekimi bile yapılmadan gerçekleştirilen planlar, kameranın genelde insanları uzaktan ve bütün çevresi ile gösterecek biçimde açılandırılması gibi pek çok yeni tavrı da içeren Engin Ayça’nın “Suna: Düşlerin Sonbaharı” filmini onun başyapıtı ilan ediyorum. Bu sözümde mübalağa bulanlar filmi tekrar ve önyargısız bir biçimde ve elbette çok iyi havalandırılan bir salonda izlemeliler...
(4750)
Çapraz Ateş :  Tek sesli koro -  Kemal Çapraz
Ülkemizin altındaki zemin kayarken hepimiz oturup bu vahim tabloyu seyreder durumdayız. Herkes birbirinden bir şeyler beklemektedir. Başkalarından bir şeyler bekleyerek bu ülkenin kötü gidişatına dur diyemeyiz. O zaman herkes üzerine düşeni yapacaktır. Aktif vatandaş katılımlı demokrasi işte bu günler için vardır. Şairin ifade ettiği gibi, “Sahipsiz memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.”
(4544)
Gezinti :  İzmir’in kavakları, dökülür yaprakları -  Ebru Tenli Günaydın
Nerde bir 35 plaka görsem peşine takılıp, "Nasılsınız, iyi misiniz, İzmir'in neresinde oturuyorsunuz?" diye sormak geliyor içimden, Hatta zaman zaman 35 buçukluları bile özlüyorum. Onlar da mı kim? Karşıyakalılar. Bir Karşıyakalı asla İzmirliyim demez de, İzmirliler de onlara 35 buçuklular der.
(4462)
TeknoVizyon :  Değişim… -  Nilüfer Yalçın
Değişimin amacı insanın potansiyelini gerçekleştirme yoluyla kaybettiklerini kazanma çabasıdır. Hegel ise “Oluşum Halindeki Evren” görüşü ile oluşum içinde olan evrendeki gelişme eğiliminin bir düşme, bir bozulma ya da idealardan uzaklaşma olduğunu iddia etmektedir. Hegel’in tekrarlanan ritmik değişim kavramı çatışma ve mücadelenin, başka deyişle karşıtların çarpışmasının getirdiği bir değişimdir.
(4308)
. :  Kırım Karay dostlar buluşuyor -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Her sene, birkaç kere, çeşitli vesilelerle, değişik ülkelerde yaşayan Kırım Karayları bir araya gelirler. Bu birliktelik her zaman faydalı neticeler doğurmuştur. Kırım Karayları Bilim Kurulu Türkiye Temsilcisi olarak her sene bu toplantıların, bilimsel nitelikli olanlarından en az birine katılır ve Karay dostlarla hasret gideririz. Yine Karay dostlarımızla yeni gelişmeler ve faaliyetler hakkında veya kültür ve geçmiş ile ilgili yeni bulunan belgelere yönelik bilgi alışverişinde bulunuruz.
(4210)
Geniş Açı :  Tavşanı Beklerken... -  Ali Arif Esatgil
Yelkeni ilk indirenle, son indiren arasında onur adına ne fark görebiliyorsunuz? Faize kafa tutup, çarşaf çarşaf banka ilanları ile semiren 'muhafazakar'dan başlayın... Entel, dantel diye alaya alınan 'tam bağımsızlıkçı'ların sanatsal etkinliklerinin ardındaki 'sponsorlar'a bir göz atın. Dilerseniz bugün ABD'ye söven ama uzun yıllar ABD sigara firmalarının Türkiye mümessilliğini yapan 'milliyetçi' takımı da bir irdeleyin...
(4138)
- :  2008 yılı bütçesi ile halkın beklentileri -  Mehmet  Gözay
Bu bütçenin sayın Başbakan ve AKP’li parlamenterlerce onaylanarak yürürlüğe girecek olması, yalnızca hükümeti değil; TBMM üyelerinin de tamamını sorgulayan sorumluluklar yüklemektedir. Üretemeden tüketmek zorunda olan ve sürekli borçlandırılarak yaşatılan bir toplum modelinin mimarları olanlar; sefaletin sorumluluğunu taşımaktadırlar.
(4131)
Seyran :  Bir ağabey, bir dost, bir öğretmen: Şerafettin Aybars -  Hayri Ataş
Okulda âdetti, her yıl okullar başladıktan sonra kurs açılırdı. Bu kurslar öğrencilere yararlı bir şeydi, fakat daha çok bir ekmek kapısıydı. Birinci sınıf öğrencileri bile kursa alınırdı. Bizimki bu tür şeylere karşı olduğu için ücretli kurs açmamış, boş vakitlerinde öğrencilerine yardımcı olmuştu. Bu yüzden de “kıl” bir tip olarak kalmıştı.
(4011)
Direnç Noktası :  Makroekonomik politikalar ve harcanan sektörler... -  Arzu Erdem
Türkiye’de uygulanan makroekonomik politikalar ve ABD dolarının düşüş eğiliminde olması hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını olumsuz etkileyen en önemli faktör. ABD dolarındaki düşüş nedeniyle Türkiye, pazarda Uzakdoğu ülkelerinin fiyata dayalı rekabetinde zorlanıyor. ABD’nin önemini dikkate alarak, bu pazara yönelik ihracatımızın düşüş trendini durdurmak ve pazardan daha fazla pay almak üzere acilen önlem alınmaya ihtiyaç var.
(3981)
Göğe Merdiven :  Dava ve Karayılan -  Aybars Fırat
Son yıllarda hem bir şeyleri kindar bir şekilde dava edinen, hem de ele aldığı konuları “piç” eden zihniyeti, mensubiyeti, yapmaya çalıştıkları kamuoyunca bilinmeyen birçok yönetmen, milletimizin aklını, şuurunu, hafızasını iğfal etmeye çalışmaktadır. İnsanlar ve olaylardan sıyrılıp fikirlerle ilgilenmeye çalıştığımız halde, beyninin kıvrımlarındaki mikropları, ele aldığı her konuyu alet ederek bulaştırmaya çalışan bu zihniyeti takdirlerinize sunmak istiyorum.
(3453)
Hedef :  Gelecek Asya’dadır -  Ünal  Bolat
Bölgede iç dinamiklerin ortaya çıkarttığı dalgalanmalara okyanus ötesinden kanat çırpan ABD daha bir bulanıklık katmıştır. Böylece Orta Asya ne zaman durulacağı bilinmeyen bir dalgalanma sürecine girmiştir. ABD’nin 11 Eylül sonrasını bahane ederek önce Afganistan’a müdahalesi ve ardından Irak’a saldırması bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşmiştir.
(3319)
Ölçü :  Rasyonel zihniyetle nereye kadar? -  Cem  Sökmen
Türkiye’de “kültürel/tarihi devamlılığımızdan yana olanlar” ve “kültürel/tarihi devamlılığımızı umursamayanlar” diye bir ayrım var olacaksa aktardığımız mukayese üzerinde derinlemesine düşünmek gerekmektedir. Sağcısıyla/solcusuyla biz Mimar Sinan’dan başka mimar tanımıyorsak, bu rasyonaliteye ve realiteye teslimiyetin hangi boyutlarda olduğunun delilidir.
(3300)
Pusula :  Sözümüz meclisten içeri! -  Bayram Akcan
Önce doğrularımız yanlışlarımız sorgulanmalı, Türk milliyetçilerinin istisnasız bütün kanaat önderleri, aydınları, yazarları, çizerleri başta olmak üzere bu davaya gönül vermiş herkes 21’nci asrı Türk asrı yapmak için yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığını gözden geçirmelidir. Yine ortaya projeler koymalıdırlar. Mesuliyeti tek bir kişinin sırtına yükleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmak son derece yanlıştır.
(3245)
Tutanak :  Etnik virüs ya da etnik radyasyon -  Hüseyin Özbek
Son dönemde ülkemizdeki kimi sendikaların, mesleki kuruluşların ve demokratik kitle örgütlerinin emek yanlısı sınıfsal konumlarından ve mücadele geleneklerinden uzaklaşıp, sivil toplumcu bir kimliği ve söylemi benimsediklerini görmekteyiz. Benimsedikleri yeni kimlik ve bu kimlik doğrultusunda geliştirdikleri söylemlerle, ulusal çıkarlarla örtüşen bir anlayışla emek safında sürdürülen mücadele anlayışının da terk edildiğine tanık olmaktayız.
(3130)
Kuşbakışı :  Kandırılıyoruz -  Şahin Zenginal
AKP iktidarı ve yandaşları her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemiyor mu? Destekçi medya da onlara eşlik ederek, bütün olumsuzluklara rağmen her şeyi tozpembe göstermiyor mu? Büyüdük, çağ atladık, uçtuk, gibi abartılı manşetleri ben mi atıyorum? Bütün bunlar yaşanırken, AKP tekrar ezici bir çoğunlukla iktidar olmadı mı?
(3119)
Köşe Taşı :  Ayartıcılık gülleri -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Milletimiz üç yüz senedir hep aynı gülü kokluyor. Bu gülün adı “ayartıcılık gülü”. Bu gül, her renkte açabildiği gibi bütün kokulara da sahip bir güldür. Milletimize nefret, kin ve intikam duyguları besleyenler, bu gülün bahçıvanlarıdır. Bu gülün bir başka özelliği de koklayanları birbirinden uzaklaştırıp aralarını açıp düşman olarak göstermektir.
(3091)
Gerçek :  Bilenler öne çıksın -  Özdemir Özsoy
Bundan 25-30 yıl önce hayata geçirilebilecek kalkınma projeleri ve dirayetli politikalar Türkiye’yi her alanda sözü geçen büyük bir devlet haline getirebilir ve dünyanın siyaset dengeleri bambaşka bir şekilde (insanlığın yararına olarak) gerçekleştirilebilirdi. Ancak iç politika hayatındaki gerginlikler sürekli gündemde tutularak daima çekişmelere bölünmelere yol açmıştır. Bu bölünmeler bünyeyi zayıf düşürmüş ve hiçbir konuda hiçbir zaman birlik sağlanamamıştır.
(2971)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2840)

*

Haberler


Göğüs ağrısı -  Ufuk Ötesi
Göğüs ağrısı, hastalar arasında ‘acaba altında bir kalp hastalığı olabilir mi?’ düşüncesiyle her zaman için endişeyle karşılanan bir şikâyettir. Genelde hastayı hekime getiren de bu kalp hastalığı olabileceği düşüncesidir.
(390105)
Kazakistan’da Ekoloji Eğitimi -  Ufuk Ötesi
XXI. yüzyılın eşiğindeki insanlık, ekolojik kriz ve genel sistem krizinin son kerteye ulaştığı koşullarda bulunuyor. Bu krizin aşılmasında en önemli yeri genel ve kesintisiz ekoloji eğitiminin aldığı bir gerçektir.
(5562)
Görkemli tören:Kültür Ocağı’nın kuruluşunun 20. yılı muhteşem şölen ve toplantılarla kutlandı -  Ufuk Ötesi
Milli ve üstün bir medeniyetin inşası için kültürel, akademik ve sosyal alanda yıllardır yılmadan çalışmalarını sürdüren KOCAV 20. yılını 3 Kasım gecesi Atatürk Kültür Merkez’inde kutladı.”
(4208)
Türk Dünyası Edebiyat Dergileri kurultayı -  Ufuk Ötesi
Avrasya Yazarlar Birliği 15 Aralık 2007 tarihinde Istanbul’da Türk Dünyası edebiyat dergileri kurultayı düzenliyor.
(3242)
TRT, Simavi'den 3 ödül birden aldı -  Ufuk Ötesi
Sedat Simavi ödüllerini kazananlar belli oldu. Televizyon ödülü ise TRT İstanbul Televizyonu'nun ödüllü yönetmeni Karatay'a gitti.
(3119)
Kırım'da Cemiloğlu yeniden başkan -  Ufuk Ötesi
Kırım Türklerinin efsanevi yolbaşısı (önderi) Mustafa Cemiloğlu, yeniden Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı seçildi.
(3042)
Türk Arşivciler Derneği’nden önemli bir kültür hizmeti: İTÜ arşivi araştırmaya hazır hale getirildi -  Ufuk Ötesi
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin arşivinde bulunan Osmanlıca ve Fransızca her türlü yazışmaları, öğrenci kayıt ve sicillerini, ihale işlemlerini, üniversitede ders veren hocalara ait sözleşme ve maaş cetvellerini, satın alma, gelir-gider, muhasebe gibi çeşitli dokümanı ihtiva eden arşiv malzemesinin tasnif edilmesi işlemleri, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Türk Arşivciler Derneği’nin müşterek çalışmaları neticesinde araştırmaya hazır hale getirildi.
(3026)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002