Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Direnç Noktası

 
Arzu Erdem

Makroekonomik politikalar ve harcanan sektörler...


Türkiye’de uygulanan makroekonomik politikalar ve ABD dolarının düşüş eğiliminde olması hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını olumsuz etkileyen en önemli faktör. ABD dolarındaki düşüş nedeniyle Türkiye, pazarda Uzakdoğu ülkelerinin fiyata dayalı rekabetinde zorlanıyor. ABD’nin önemini dikkate alarak, bu pazara yönelik ihracatımızın düşüş trendini durdurmak ve pazardan daha fazla pay almak üzere acilen önlem alınmaya ihtiyaç var.

Düşük döviz kuru hangi sektörleri vurdu? Kimler düşük döviz kurlarından nemalandı? Düşük seyrin altında yatan başka amaçlar mı var?
Düşük dolar kuru, tekstil sektöründe Türkiye’nin yaşadığı kayıplardan biri olan Avrupa Birliği’nden sonra ikinci büyük pazarı olan ABD pazarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. Yılın ilk 9 ayında ABD’ye yapılan genel ihracatta da yüzde 19,1 oranında ciddi bir düşüş yaşayan Türkiye’nin hazır giyim ihracatı yüzde 20,4 oranında geriledi. Bizim azalan payımızdan ise Çin, Hindistan, Endonezya ve Vietnam nemalandı.
Tekstil sektörü bu konuda sürekli raporlar hazırlasa da tespitler kanayan yaraya fayda sağlamıyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, doların düşüş eğiliminde olmasının ABD pazarına yönelik hazır giyim ve konfeksiyon ihracatına zarar verdiğini söyledi. Orakçıoğlu acil önlem alınmasını istedi. ABD’ye ihracat yapan Yeşim Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şenkaya ise Türkiye’den ABD’ye mal satmanın neredeyse imkânsız hale geldiğini söyledi.
Türkiye 2006 yılında toplam ihracatının 4.9 milyar dolarını ABD’ye yaptı. Genel ihracat içinde ABD’nin payı yüzde 5,9. Ancak ABD’ye hazır giyim ihracatında olduğu gibi genel ihracatta da son yıllarda düşüş yaşanıyor.
Azalan Paylar nereye gidiyor?
Azalan paylar sırası ile Çin, Meksika, Hindistan, Endonezya ve Vietnam’a kaydı. ABD hazır giyim ithalatında yüzde 1,3 payı olan Türkiye ise 22’nci sırada. Bu ülkelerden Meksika hariç diğer ülkelerin ihracatı her geçen yıl daha da artıyor. Çin’in ABD’ye olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2006’da yüzde 17,7 artarak 25.9 milyar dolara, Hindistan’ın yüzde 6,1 artarak 4.6 milyar dolara, Endonezya’nın yüzde 26,7 artarak 3.9 milyar dolara, Vietnam’ın ise yüzde 18,1 artarak 3.4 milyar dolara çıktı.
Doların düşüş eğilimi ihracatın en büyük düşmanı
Türkiye’de uygulanan makroekonomik politikalar ve ABD dolarının düşüş eğiliminde olması hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını olumsuz etkileyen en önemli faktör. ABD dolarındaki düşüş nedeniyle Türkiye, pazarda Uzakdoğu ülkelerinin fiyata dayalı rekabetinde zorlanıyor. ABD’nin önemini dikkate alarak, bu pazara yönelik ihracatımızın düşüş trendini durdurmak ve pazardan daha fazla pay almak üzere acilen önlem alınmaya ihtiyaç var.
Gelelim diğer sektörlere. Ekonomik tablo ortada. Sancısı olmayan sektör yok denecek kadar az. Tabi ki bu durum bazılarının işine de geliyor. Örneğin yurt dışından dolar kullanarak mal ithal edenler; hazinenin, petrol ihracatçılarının... Yani yerli ihracatçı perişan...
Makroekonomik politikaların temel amacı ve dolar kuru ile ilişkisi
Düşük dolar kuru milli geliri zıplatacak!
Hedef kelimesinin çok önemsendiği günümüzde hedefi olmayan sektör yok gibi. Otomotivde adetsel hedefler, bankacılıkta kredi tuarı nispetinde hedefler, tekstilde ciro hedefleri ve bunun gibi sınırsız sayıda hedefe odaklanmış işletmeler mevcut. Hedef kelimesi artık evimizin içine kadar girdi, çocuklarımıza not hedefleri vermeye başladık... Hükümetin ekonomik politikaları da hedefler içeriyor. Makroeknomik politikalar ve yıllık program hedefini bir hatırlayalım. Yıllık programda 410.7 milyar dolar olacağı öngörülen 2007 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamı, 2006 yılı rakamlarının tahminlerin 9.6 milyar dolar üzerinde çıkması nedeniyle program hedefini geçecek. Yani düşük dolar kuru seyri böyle devam ederse kişi başına milli gelir 6.000 doların üzerine çıkacak.
Herkes hedefini tutturmak için birilerini harcarken , Türkiye’de de harcanan vatandaş mı oluyor yani ?..


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3933 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002