Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Aralık - 2006

 
 

Köşe Yazıları


Net P@no :  Operatörünü değil numaranı taşı -  Baki Günay
Türkiye’de 30 milyonu geçen GSM abonesi bulunuyor. Bu abonelerin büyük kısmı Turkcell firmasına ait. Etrafımızdaki birçok kişi de bu firmanın 0533’lü numaralarını kullanıyor. Piyasadaki diğer GSM operatörleri fiyat kırmalarına rağmen birçok insan sırf numarasını değiştirmek zorunda kaldığı için yüksek tarifelere karşı operatörünü değiştiremiyor.
(12876)
Köşe Taşı :  Tilki Masalları -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Bilim ve teknoloji, sanat, kültür, yönetim ve benzeri alanlardaki aslanların yataklarında tilkiler kuyruk sallayarak tilki masalları anlatıyor. Aslan yavruları can kulağı ile bu büyüleyici masalları dinleyip tilki olmaya özeniyor, tilkiden fazla tilki görünmeye çalışıyor. Aslan yataklarında ne varsa yağmacı tilkiler tarafından ganimet olarak alınıp müzelerde sergileniyor.
(8868)
Sağlık Meridyeni :  Sinüzit -  Dr. İsmail  Maraş
Sinüzit sinüs boşluklarının içine döşenmiş olan mukozanın iltihaplanmasıdır. Oluşmasındaki en önemli neden sinüslerin burun boşluğuna açıldığı dar kanalların tıkanmasıdır. Bu tıkanma, enfeksiyon, hava kirliliği, alerji, burnun anatomik bozuklukları vb. gibi birçok nedenle oluşabilir. Bu tıkanma veya kapanma nedeniyle mukus akımı sinüs içerisinde birikir.
(8431)
- :  Kırım’da Türk izleri (2) -  Dr. Orhan  Gedikli
Osmanlıda ilk dış borç Kırım harbi nedeniyle 1853’de İngiltere’den 3000 Sterlin olarak alınır. Dönem Abdülmecit dönemidir. Alınan paranın tamamına yakını lüks saray yapımına harcanmıştır. Topkapı Sarayı dışındaki sarayların hepsi Kırım harbinden sonra yapılmıştır. Lüks saraylar beraberinde lüks ve batı tipi bir saray yaşamını getirmiştir, Bu da çöküşü hızlandırmıştır.
(7361)
. :  Kırım’ın Kerç Şehrinde İskit Kral Mezarları -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Karadeniz’i Azak Denizine bağlayan boğazın Kırım tarafında kalan kesiminde, boğazı kontrol eden bir şehir Kerç ve Kerç’teki iki İskit Kral mezarı ile ilgili bir konudur bu. 2003-2004 yılları arasında TİKA tarafından görevlendirildiğimiz Kırım’daki Türkoloji projesi kapsamında yaptığımız, masrafları tamamen tarafımızdan karşılanan bilimsel gezilerin birinde karşılaştığımız, iki İskit/Saka kral mezarı hakkındadır bu yazı.
(7152)
Tarih Bilinci :  Osman Ağa-Ali Şükrü ve Atatürk Olayında Son Yirmi Günün Öyküsü-3 -  Rasim Giresunlu
Atatürk bazı gazeteci kılığındaki şerefsizlerin de hakkında uydurduklarını bilse, her halde kahrından ölürdü. Atilla Yayla gibi, kendi adını yani “Gazi” adını taşıyan bir üniversitede, yıllarca ekmek yemiş olan, sözüm ona akademisyen olduğu söylenen bir şahsın, İzmir’de ipe sapa gelmez konuşmalarını duysa, her halde bu ülkedeki cumhuriyet üniversitelerinin de kimlere kaldığını gördüğünde de, bir kez daha yıkılırdı.
(6685)
Milli Sıtrateji :  “Uşak” Papanın, yerli uşakları... -  Dr. Alptürk Ünlü
Papalar, Avrupa’nın siyasi şekillenmesinde de hep aktif politikanın içersinde bulunmuş ve özellikle bazı savaşların da tetikleyicileri olmuşlardır. Örneğin Avrupalıların kendi içersindeki iktidarların değişmelerindeki savaşların yanı sıra, Hıristiyanlığın mezhep mücadelelerinin de mucitleri, özellikle Papalar olmuştur. Bu konuda Papalığın, Ortodoks ve Purotestanlarla ilgili mücadelelerdeki payını hatırlayınız!
(6446)
Geniş Açı :  Papazı bulduk! -  Ali Arif Esatgil
Asırlardır birbirleriyle kanlı bıçaklı olan Katolik ve Protestanların, yani haçlı ruhunun Türk coğrafyasında birbirlerine zeytin dalı uzatması, ‘adam sende’ denilip geçilecek bir olay değildir. Aynı şekilde, kendine ‘ekümenik’ sıfatını uygun gören Fener Patriği’nin Papa’dan destek bulması bir başka önemli gelişmedir. Türkiye papazı bulmuştur.
(6445)
Çapraz Ateş :  Kim vizyonsuz? -  Kemal Çapraz
Türkiye, rotasını bilmediği bir yolda hızla ilerlemektedir. Yönünü, hedefini ve vizyonunu belirleyememiş olan yöneticiler Avrupa Birliği’ne teslimiyette karar kılmışlar, ama AB taviz üstüne taviz verilmesine rağmen yine de Türkiye’ye en ufak bir umut vermemiştir. Nasıl olsa ucu açık olan müzakereler boyunca daha koparacağı çok taviz vardır. Bunlardan asla vazgeçme niyetinde değildir.
(6419)
Aykırı Bakış :  Pakistanın Türkiyeleşmesi -  Dr. Yusuf Gedikli
Perviz Müşerref, politikalarıyla Ankarada bulunduğunu belli ediyor ve bu durum Pakistanın Türkiyeleştiğini gösteriyor. Türkiye 1950’deki DP iktidarından sonra gittikçe Anglo-Sakson, Yahudi çemberine girmeye başlamış; Süveyş, Filistin, Cezayir meselelerinde batılıları tutmuştu. Müşerref de Afgan savaşında ABD’yi tutmakla kalmadı, İsraille de görüştü.
(6216)
. :  Türkiye Ermenistan İlişkilerinde Güneydoğu; Ermenilerin Türkiye’den sınırı açın talebi -  Sevil İrevanlı
Ermenistan’ın uluslar arası arenada sözde soykırım propagandasına devam etmesi ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımaması, sınırların tanınması hakkında anlaşma imzalamadığı için Türkiye 1993 Nisan ayında Akyaka sınır geçit koridorunu bağlamağa mecbur olmuştur. Ermeni diasporası Oskanyan’ın dediği gibi bu konuyu da Avrupa parlamentolarına taşıyarak, ABD ve Avrupa’daki çok sayıda gayri hükümet teşkilatları vasıtası ile Türkiye’den sınır geçit koridorunun açılmasını talep etmektedir.
(5910)
Göğe Merdiven :  Kütüphanelerde çocuk istismarı -  Aybars Fırat
Aydınlarımız Soros için tek okuyuculu bilimsel araştırmalar yapmakla, iktidarı alkışlamakla meşgul. Öğretmenlerimizin yüzde doksan beşi hiç kitap okumamakta, kendisini geliştirmemekte, öğrencisiyle ilgilenmemekte, dersini verip, nöbetini tutup bir an önce evine veya kahvesine gitme derdinde olan kişilerden oluşmaktadır. Acaba öğrencilerimiz ne durumda?
(5657)
Aykırı Rüzgâr :  Yıldız sektör gemi inşası -  Mustafa Can
Butik tersanecilik dediğimiz kimyasal gemi inşaatında Türkiye artık aşılması zor farklar atmıştır. Artık tonajları büyütmenin zamanıdır. Yat inşasında ise dünyanın sayılı yat üreten devletlerin peşinde ama onlardan hızlı koşmaktayız. Bir de bu işin tamir kısmı var. Gemiler de arabalar gibi eskirler ve yine aynı taşıtların trafik kontrolünden geçtiği gibi kontrolden geçerler.
(5182)
Ölçü :  Tercihsiz okumalar ve omurgalar… -  Cem  Sökmen
Türkiye’de her zaman okuma oranının azlığından şikâyet edilir. Evet, bu kısmen doğru olan ama yetersiz bir tenkittir. Çünkü okuma oranı gibi bir bilgi varolan okuyucu potansiyelinin kalitesi ve ufuk genişliği hakkında fikir veremez. Belki de bu yüzden Türkiye’de çok okunduğu söylenen kişilerin nitelikliliği de pek sorgulanmaz. Onların hangi kriterlere uygunlukları yüzünden bilinir olduklarının üzerinde durulmaz.
(4882)
Bamteli :  Türkçe’yle bilim yapılabilir mi? -  Aydil Erol
Kim demiş Haçlı seferleri sona erdi diye… Bütün melânetiyle, rezaletiyle, denaetiyle, alçaklığıyla devam ediyor. Dünküler sözde İsa’nın mezarını kurtarmak için Kudüs’e doğru yola çıkıp topla tüfekle geliyor, birbirlerini boğazlıyor, İstanbul’u talan ediyor, Ayasofya’yı soyuyorlar, Marsilya’da “Arzı- Mev’ud’a götürüyoruz” diye kandırdıkları gemiler dolusu insanı İskenderiye’de köle olarak satıyorlardı.
(4548)
Gezi :  Buram buram tarih kokan şehir: Niğde -  Banu Erkmen
Her yıl on binlerce turisti ağırlayan Ürgüp-Göreme (Kapadokya) bölgesinin tanınmayan yüzüdür. Her zaman turizm ile ilgili listelerde henüz olması gereken yere tırmanamamış, ünlü ve popüler olmayı fazlası ile hak eden ve zaman zaman biraz da hakkının yendiğine inandığım güzellikler şehri.
(4512)
Yakın Takip :  Nobel’de yeni isimlere hazırlanın -  Dr. Ünal Metin
Orhan Pamuk ödülü aldı ama Türk milleti onu bağrına basmadı. Nobel ödülü verildiği açıklandıktan sonra Amerika’dan Türkiye’ye dönen Pamuk havaalanında terkedilmiş bir bavul kadar yalnızdı. Türk halkı onu affetmediğini daha yurda girerken belli etti. Bunu gören küresel ajan takımı Orhan Pamuk’u Türk milletine kabul ettirmek için hemen koro halinde yaygaraya başladılar.
(4411)
gezi :  Arapların talebesi Avrupa -  Nazan Sezgin
F. Grenard Asyanın Yükseliş ve Düşüşü adlı kitabında Firederiğin Arapça konuştuğunu, doktorlarının Arap olduğunu, Hac için Kudüs’e gittiğinde Sultan Melik ül kamile misafir olduğunu ve ona ah! Papa nedir bilmeyen Mesut Sultan diye hitap ettiğini yazmaktadır. Bugün gelen Papa 16. Benedikt’in bundan galiba haberi yok. Firederik üstelik hergün yıkanan (!) günahkâr da bir pirens imiş.
(4394)
TeknoVizyon :  Kalite ve Rekabet Gücü -  Nilüfer Yalçın
Günümüz küreselleşen pazar koşulları ve üretim faktörlerinin sınır tanımayan işleyişi, kalite olgusunu her zamankinden daha fazla ön plana çıkarmıştır. Yaklaşık 20 yıl önce kalite sadece ürün için telâffuz edilirken, bugün her boyutta günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Ürün kalitesi, hizmet kalitesi, organizasyon kalitesi, toplum kalitesi, yaşam kalitesi…
(4364)
Kuşbakışı :  Dünü unut, yarını boşver (!) -  Şahin Zenginal
Atalarımız “Bugünün işini yarına bırakma” demişler ama biz yarını düşünmeden bugünü yaşıyoruz, dünü de hiç hatırlamıyoruz… O sebeple olacak ki, “Dün dündür, bugün bugündür” diyebilme cesaretini gösteren bir siyasetçi, ülkemizde 40 yıl siyaset yapabildi. Üstelik 7 kez gitti, 8 kez geldi. Hatta dokuzuncu kez gelmeye çok hevesliydi de olmadı…
(4034)
Tutanak :  Marabarev Henrich Böll Vakfı Günaydın Türkiye! -  Hüseyin Özbek
Merhabanın Ermenicesi Barev ile Türkçesi Merhaba yan yana getirilince ortaya Marabarev çıkıyor. 10 Aralık 2006 günü Cumhuriyet gazetesinin Pazar ekinin ikinci sayfasını boydan boya kaplayan bol resimli haberin başlığı: “MERHABAREV YANİ SELAM… Merhabarev, Ermeni ve Türkiyeli on fotoğrafçının önyargıları yıkmak için iki toplum arasında fotoğraflarla kurdukları bir köprü. Sergi 23 Aralık’a kadar Karşı Sanat’ta. Sırada dünya turu var.”
(3769)
Sözün Özü :  Dikkat zihniniz kontrol altında olabilir… -  Alptekin Cevherli
Televizyonların ana haber bültenlerini seyrederken sizler de benim gibi sinir olup, bu kadar da olur mu, diyorsanız; bu yazıyı mutlaka okumalısınız…Hele, “Bir toplum bu kadar mı bozulabilir?”, “Nerede benim küçüklüğümdeki güven, saygı ve ahlâk anlayışı?” diyorsanız hâlâ belirli değerlere sahipsiniz demektir ki; kendinize mukayyet olun. Çünkü dünyada sizin gibi insanlar epey azaldı…
(3623)
Kulvar :  İçimizdeki Papalar! -  Cihangir Arık
Papa Türkiye’de birkaç gün daha kalsa bizim televizyon kanalları sayesinde ilahlaşacaktı. Papa birkaç gün daha kalsa Türkiye’min ekonomisi de felç olacaktı herhalde, İstanbul’daki birkaç günlük ziyareti hayatı felç etti. Rezalet olan Türk milletine topyekün suçlu muamelesi yapılmasıydı, Sanki herkes papaya bir şey yapacakmış gibi insanların tüm yaşantısı alt üst oldu. Buna hakkınız var mı?
(3539)
Seyran :  Leyleğin ömrü veya fena hâlde boynuzlanmak -  Hayri Ataş
Gün geçmiyor ki eski bir kurumumuzun adının değiştiğini, hatta tamamen kapatıldığını duymayalım; bazı sembollerin değişim, yenilik adına –çok gerekli mi hiçbir zaman anlayabilmiş değilim- değiştirildiğini görmeyelim. Oysa bazılarımızın çok övdüğü, beğendiği Batılılar yüzlerce yıllık tarihe sahip şirketlerinin, okullarının, kuruluşlarının olmasıyla gurur duyarlar, bunu bir iftihar vesilesi sayarlar.
(3495)
Pusula :  Laf aramızda! -  Bayram Akcan
Muasır medeniyet şu an itibariyle Batı dünyasında mevcuttur. Fakat medeniyetin ne belli bir coğrafyası, ne de bir dini vardır. Bugün Batı’da olan medeniyet, yarın başka bir coğrafyada arz-ı endam edebilir. Bu yüzden Batı’yı putlaştırarak, Batıperest olmak ilme aykırıdır. Hal böyleyken bizim aydınlarımız Batılı değil, Batıcıdırlar... Bizim aydınımız fikren değil, şeklen Batılıdır.
(3366)
Hedef :  İstanbul ekümenikliğe mi hazırlanılıyor? -  Ünal  Bolat
Papa’nın gelişiyle birlikte tekrar gündeme gelen, ama medyanın bilerek bilmeyerek fazla üzerinde durmadığı İstanbul’un Vatikanlaştırılması üzerine konuyu yıllardan beri her platformda açıklamaya çalışan Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol’a sorduk.
(3349)
Ünlem ! :  Sivil İtaatsizlik… -  Asuman Özdemir
Meydan bu kadar boş bırakılırsa önce şımarıklığın arkadan ise şirretliğin gelmesi kadar doğal bir şey olamaz. Son dört yıldır başta Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet’e Türklüğe ve kutsal saydığımız diğer dokunulmazlıklarımıza önce haddini aşan söylemler, son zamanlarda hakaret ve küfürler olmaya başladı.
(3278)
Zekice :  Papa, AB ve AKP -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayanların yüzde 99’nun Müslüman olduğunu biliyorduk ancak Sayın Başbakan bu oranda bir indirim yaparak Papaya yüzde 95’inin Müslüman olduğunu söylediğine göre demek ki yüzde 4 oranında bir azalma olmuş.Bu azalma acaba kiliseler sayesinde Hıristiyan dinini seçenler oldu da ondan mı oldu, bunun açıklanması gerekmektedir.
(3136)
Gerçek :  Övünenler Dövünenler -  Özdemir Özsoy
Tanımı iyi yapılmayan birtakım kavramların pazara çıkarılması o ülkeye bazı yararlar sağlayabiliyorsa, bazı mevzilerde huzursuzluk doğurması bile hoş görülebilir. Ama bu davranış biçimlerinin de kötü niyetli çevrelerce propaganda silahı olarak kullanılmasına meydan bırakmayacak bir dikkat ve itina ile şekillendirilmesi, yani bir bakıma sınırlandırılması gerekir. Kısacası bunlar incelik isteyen işlerdir. Keyfî ve ölçüsüz olmamalıdır.
(3054)
Türk Ekonomisi :  301’de hukuka “Fransız” kalanlar -  İ.Orkun  Atalay
Fransız yapımı Ermeni filminin Fransa’da piyasaya sürüldüğü günümüzde, Türkiye’de de farklı bir film oynamaktadır. Milletimiz olan Türklüğü, milletin kendi kendini yönetme şekli olan Cumhuriyeti, milletin iradesinin tecelli ettiği TBMM’yi, Türk devletini temsil eden hükümeti, adaleti ve asayişi sağlayarak devleti idame ettiren yargı ve kolluk organlarını tahkir ve tezyif etmenin suç olmaktan çıkarılması için kampanya başlatılmış bulunmaktadır.
(3022)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2756)

*

Haberler


Rumeli Balkan Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu Yapıldı -  Ufuk Ötesi
Rumeli Balkan Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu’nu 26 Kasım Pazar günü Zeytinburnu Spor Salonu’nda yaptı. Federasyona üye derneklerin belirlediği delegelerin oybirliği ile Av. Özcan Pehlivanoğlu genel başkanlığa seçildi.
(6159)
Borat: Kazakistan’ın Yükselişine Amerikan Sineması’nın Tepkisi -  Ufuk Ötesi
Baş rolde İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in oynadığı film "Borat: Amerika’nın Kazakistan’ın Muhteşem Milletine Yarar Sağlayacak Kültürel Bilgileri" gibi ilgi çekici bir isim taşıyor.
(5851)
Güle güle Reyman bey -  Ufuk Ötesi
Reyman Eray bazen gözüme “Zamanı Durduran Adam” gibi göründü hep... 60’lı yılların “Unforgetables”ları yani “Unutulamayan” Fransız-İtalyan-Latin ve Amerikan şarkılarından kendine bir düş dünyası kurmuştu...
(5476)
Vatan için idama gidenlerin kimsesizliği -  Ufuk Ötesi
Boğazlayan Kaymakamı ve Yozgat Mutasarrıf Vekili Kemal Bey de 07 Ocak 1919’da Ermeni soy kırımından sanık olarak tutuklananlar arasında idi.
(3786)
Minderde Türk fırtınası -  Ufuk Ötesi
Amasya'nın Suluova ilçesinde yapılan Avrupa Şampiyon Klüpler Serbest Güreş Kupasında Amasya Şekerspor takım halinde Avrupa şampiyonu oldu.
(3438)
Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik Kupası’nda KKTC birinci, Kırım ikinci -  Ufuk Ötesi
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından 19-25 Kasım tarihleri arasında organize edilen, ELF CUP'ta mutlu sona KKTC ulaştı.
(3430)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002