Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik Kupası’nda KKTC birinci, Kırım ikinci


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından 19-25 Kasım tarihleri arasında organize edilen, ELF CUP'ta mutlu sona KKTC ulaştı.

Ev sahibi KKTC'nin yanında Kırım, Tibet, Zanzibar, Gagavuzya, Tacikistan, Grönland ve Kırgızistan takımlarının katılımı ile tek devreli lig usulüne göre oynanan maçlarda guruplarında ilk ikiye girenler yarı finale yükseldi.

A Grubu'ndan Zanzibar, Kırgızistan, B Grubu'ndan KKTC ve Kırım yarı finale yükseldiler. Grup maçları 4 bölgede yapılırken, yarı final ve final maçları Lefkoşa'da oynandı. Finale KKTC ile Kırım yükseldi. Kırgızistan ile Zanzibar üçüncülük için oynadılar.

İlk kez uluslararası bir organizasyon yapılan Kıbrıs'ta bir hafta boyunca futbol konuşuldu. Yaşanan güzellikler yanında önemli eksiklik olarak göze çarpan seyirci azlığı oldu. Kırım için “Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik”

ELF Cup Kırım Türkleri için önemli bir dönüm noktası oldu. İlk defa teşkil edilen Kırım Türkleri Milli Futbol Takımı uluslararası bir turnuvada ikinci olarak çok önemli bir başarıya ulaştı.

Ukrayna liglerindeki çeşitli takımlarda top koşturan oyunculardan kurulan takımın malzeme masrafları da yine Kırım Türklerinin işadamları tarafından karşılandı. Kısa bir süre bir arada idman yapabilen futbolcular Akmescit’ten KKTC’ye uğurlandılar. Lefkoşa’ya Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF)’nin davetlisi olarak giden milli takım kafilesinde hiç kimse final oynayacaklarını tahmin etmiyordu.

1944’te sürüldükleri yurtlarına geri dönme ve vatanlarında yeniden varolma mücadelesi veren Kırım Türklerinin ilk defa uluslararası bir spor müsabakasında seslerini duyurdular. Göndere “Tarak Tamgalı Kök Bayrak”larını milli marşları “Ant Ekenmen” eşliğinde çektirirken tüm sporcuların elleri kalplerinin üzerinde, yürekleri ise vatanlarında idi. Bayrak Radyo Televizyonu tarafından canlı yayınlanan maçları uydu antenleri ve internet yayınları aracılığıyla Kırım, Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Kırım Türkleri heyecanla izlediler. Yetenekli sporcuları ile gurur duydular. Yeryüzünden silinmediklerini, köklerinden sökülüp çöllere atılmış olsalar da ölmediklerini cümle aleme gösterdiler.

Kendi ülkelerinde azınlık olarak kalan, temel insan haklarının iadesi için yıllardır çaba sarfeden Kırım Türkleri için bu turnuvada elde ettikleri ikincilik bir moral ve motivasyon kaynağı oldu.

Kırım milli takımı grup maçlarında KKTC’ye 5-0 kaybettikleri maçın ardından Tibet’i 1-0 ve Tacikistan’ı 2-1’lik sonuçlarla geçerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde Kırgızistan’ı 3-2 mağlup ederek finalde yine KKTC ile karşılaştı. Finali 3-1 kazanan KKTC birinci olurken gümüş madalya ve ikincilik kupası Kırım’ın oldu.

Kırım, Milli takım sorumlusu Cafer Bekir ile yaptığımız görüşmede Sürgünden dönüldüğü günden beri böyle bir takımın kurulmasını düşlediklerini ancak maddi sebeplerle bunun mümkün olmadığını anlattı. Kıbrıs Türk Federasyonu’nun masraflarını karşılaması ve bazı iş adamlarının desteği ile bu turnuvaya katılabildiklerini söyleyen Cafer Bekir, maddi problemlerin üstesinden gelebildikçe diğer spor dallarında da milli takımların kurulacağını, milletlerinin sesini hayatın her alanında duyurmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kırım Türklerinin ekibi Kıbrıs’ta iken İstanbul Kırım Derneği yönetim kurulu üyesi ve Kıbrıs temsilcisi Selami Kaçamak tarafından da misafir edildi. Kafile ikincilik kupası ile vatanlarına dönerken uğradıkları İstanbul’da ise dernek başkanı Celal İçten tarafından ağırlandı. Milli takım onuruna verilen yemekte Celal İçten “Göğsümüzü kabartan sporcularımıza teşekkür eder, daha büyük başarılarla bizleri sevindirmelerini temenni ederim. Uluslararası alanda lâyıkıyla temsil edilmek bizim de hakkımız ve bu başarılara milletimizin çok ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.
Özgür KARAHAN

2007@vatankirim.net


Bu haber 3375 defa okundu.

Ufuk Ötesi  : 2006 / 12

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002