Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Nisan - 2007

 
 

Köşe Yazıları


. :  Doğu Karadeniz’de Çepniler ve keşkek -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Giresun’dan Görele’ye gittiğimizde bizi karşılayan ve ağırlayan kemençe üstadı Katip Şadi “Önümüzdeki hafta Geyikli’de olacağım. İsterseniz oraya gelin, görüşebiliriz” demişti. Şenlikleri ve buna dayalı etkinlikleri yerinde görmek her zaman olumlu sonuçlar doğurmuştur. Geyikli, bölge ismi olarak, öteden beridir başlamayı düşündüğümüz Doğu Karadeniz’de Çepni veya Türkmenler üzerine çalışmaya ilk adım olur düşüncesindeyiz.
(30841)
Tarih Bilinci :  Çanakkale Savaşının başka bir yüzü -  Rasim Giresunlu
29 Temmuz 2004 Perşembe 09:47 itibariyle, gazeteci Yetkin İşcen, internette yayımladığı belge ve fotoğraflarla, dinci kesimin Çanakkale'yi mesken tuttuğunu yazıyordu. Çanakkale Savaşları'yla ilgili belge ve fotoğrafları "www.gallipoli 1915.org" sitesinde yayımlayan İşcen, belediye başkanlarının otobüslerle insanları Çanakkale'ye götürdüğünü, bu gezilerde baştan aşağı yanlış bilgiler verildiğini öne sürmüştü.
(11275)
- :  Hindistan’da Türk izleri -2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Hindistan M.S. 5. yy.dan 1858 İngiliz sömürge yönetimi dönemine kadar Türklerin idare ettiği, bugün 1 milyon nüfusu ve nükleer teknolojiyi yakalamış bir ülke. Asya’da görmeyi çok istediğim ülkelerden birisi idi. Eman Tur Hindistan’a gidiyoruz deyince hemen bilgi toplamaya başladım. Yeni Çağ gazetesinde bu konuda araştırmaları ile ünlü Prof. Dr. Salim CÖHCE’nin adını gördüm ve hemen ona ulaştım.
(9541)
gezi :  Bir Selçuklu masalı: Kervansaraylar -  Nazan Sezgin
İpek ve iplikle yapılan dokumalar yazın serin, kışın sıcak tutma özellikleri dolayısıyla geçmişte bugünkünden çok daha fazla rağbet görmüştü. Haçlı seferlerinin gerçek sebebinin Çin’den başlayarak Doğu Akdeniz limanlarında son bulan İpek Yolu ticaretini ele geçirmek olduğunu biliyoruz. Bugün petrol için gelenlerin dedeleri dün ipek için gelmişti. Çin’le Roma arasındaki ticaret Han sülalesi zamanında milattan önce başlamıştı, meta ipekti.
(8731)
Milli Sıtrateji :  Al sana kelle! -  Dr. Alptürk Ünlü
Nasıl bu dünyadaki hayatın öbür dünya hayatına yönelik sevap ve günah boyutu varsa; bu bağlamda ceza ve ödül anlayışına paralel cennet ve cehennem bulunuyorsa, dünyada vatana ve millete yönelik olumsuz davranışlar içerisinde bulunanlarla da yaşadığımız süreçte bir hesaplaşma yerini özellikle sağlamalıyız. Elbette insanlık tarihinde dünyada yaptıklarının maliyetini vermeden gitmiş olan pek çok yaratık vardır.
(7924)
Seyran :  YAŞAM”IN “HAYAT TECRÜBESİ” -  Hayri Ataş
Son zamanlarda bazı öğrencilerim yabancı kelimelere karşılık olarak teklif edilen bazı kelimeleri söyleyerek, o kelimelerin “komikliğinden”, hatta “gülünçlüğünden” dem vurmaya başladılar. Bazıları da yine eski kelimelere takılıp, onların yerine Öztürkçe kelimeleri kullanmam gerektiği hususunda beni “ikaz” ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum ancak bazıları “Cahil cüretkâr olur” sözünden de habersiz olacaklar ki, benim dışımda sahasında gerçekten söz sahibi olanlara da lâf atmaya başladılar.
(7555)
Bamteli :  Özrü Kabahatinden Büyük Olanlar!.. -  Aydil Erol
Futbol terörü… Trafik terörü… Tinerci terörü… Maganda terörü… Değnekçi terörü… Yok bilmem ne terörü!.. Nerede mi, dediniz?.. Nerede olacak, Istanbul’un göbeğinde…
(6336)
Göğe Merdiven :  Tehlikenin farkında mısınız? -  Aybars Fırat
Bütün dünya Ermenistan’ın Metsamor Nükleer Santrali’ni kapatmasını beklerken Ermenistan yeni nükleer santral inşasını da tartışmaktadır. Ermenistan, santrali kapatmak için verilen uluslararası kuruluşların milyonlarca dolarlık yardımlarının üzerine yatmakta, santrali bir gelir kapısı olarak gördüğü gibi uluslar arası şantaj silahı olarak da kullanmaktadır. Bugün Iğdır ve çevresinde radyasyon sızıntısından kaynaklanan felaketler yaşanmaktadır.
(5078)
Tutanak :  Mütareke İstanbul’unun Sivil Toplum Örgütü! İNGİLİZ MUHİBLERİ CEMİYETİ -  Hüseyin Özbek
İngiltere, 20.yüzyılın başlarında Avustralya’dan Hindistan’a, Mısır’a, Pasifik’ten Atlas Okyanusu’na uzanan karaların, denizlerin, renkleri, dilleri, dinleri değişik halklarının efendisi, sahibidir! Olağanüstü genişlikteki sömürge coğrafyasını ilgilendiren ekonomik, politik kararlar Londra’da alınmaktadır. İngiliz sanayisinin ve Londra borsasının ihtiyaçları doğrultusunda yapılan tarımsal üretim ve çıkarılan hammaddeler Britanya’ya akmaktadır.
(4978)
Aykırı Rüzgâr :  Amerika donanması Akdeniz’de -  Mustafa Can
Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya, Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koydular. Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış oldu. Bu, ABD'nin iki asrı aşkın tarihinde, yabancı bir dille imzalanan tek anlaşma olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan belgesidir. ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslararası anlaşma Türkçedir ve ABD tarihinde vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı İmparatorluğu’dur.
(4870)
Geniş Açı :  Tersi-Yüzü (Çöküşe beş kala) -  Ali Arif Esatgil
Kimilerinin çıkıp, süper güç, büyük devlet diye maval okumalarına kulak asmayın. Küçümsediğiniz bu millet, yedi düvel karşısında kazma kürekle zafer kazanmış, toprağa düşmüş fakat toprağını çiğnetmemiş bir millettir. Yutkunanlar, ezilip büzülenler elbette olacaktır. Onlar bizim kayıp nesillerimiz arasında fazla bir yekûn tutmaz. Kişisel zaaflarının altında ezilenleri, sonradan görmeleri, evlad-ı iyal telaşına düşenleri gözünüzde büyütmeyin...
(4490)
. :  Federal devlet Kürtlere kolaylık sağlar -  Sevil İrevanlı
Geçen sayıda, “Batı Azerbaycan topraklarından Türkleri zorla ve silah yoluyla çıkaran Ermenilerin, oynadığı oyunlar şimdi, Kürtler tarafından Kerkük’te Türkmenlere karşı oynanıyor” diye yazmıştım. “Kerkük, Kürtlere bağımsızlıklarını garanti altına alabilmelerini sağlayacak düzeyde refaha taşıyacak zengin petrol yataklarına sahip bir şehir.”
(4374)
Sözün Özü :  Kaçınılmazı bugün yaşamak… -  Alptekin Cevherli
Türkiye’mizin doğu ve güneydoğusunda hayali devlet senaryolarının iyice gün yüzüne çıktığı şu günlerde biri Irak’ın kuzeyinde diğeri de Doğu Anadolu’muzda iki yapay devletin hayali zemini oluşturulmaya çalışılıyor. Ermeni Soykırımı yalanın kabulünü Türkiye’nin önüne Avrupa Birliği’nin olmazsa olmaz şartı olarak süren Batılılar, aynı zamanda Sevr’i de hortlatmanın maksadını güdüyorlar.
(4170)
Net P@no :  Sözde soykırım internete taşındı -  Baki Günay
Her yıl 24 Nisanı kendileri için sözde soykırım günü ilan eden Ermeni diasporası bu görüşlerini şimdi de internete taşıdılar. 100. yıl anısına posterler yaptıran Ermenilerin tek hedefleri bu yalanları tüm dünyaya gerçek gibi sunmak.Sözde Ermeni soykırım kampanyalarına şimdi de posterler eklendi. Sözde katliamın 100'ncü yılına kadar tüm dünyada yoğun bir propaganda kampanyası başlatan Ermeni diasporası internet üzerinden sürdürdüğü poster kampanyasını da oylamaya açtı.
(4009)
Çapraz Ateş :  Milletin gazetesi olmak -  Kemal Çapraz
Atatürk’ün bir sözünü kendimize ilke edindik: “Ufku görmek yeterli değildir, Ufkun ötesini de görmek ve bilmek gerekir.” Milletimizden saklanan gerçekleri birer birer bu gazetenin sayfalarından kamuoyuna yansıtmaya çalıştık. İnandığımız her şeyi yazamadık belki ama inanmadığımız hiçbir şeyi de yazmadık. Bu gazetenin noktasına virgülüne kadar, her satırında milletimizin menfaatlerini hep birinci derecede tuttuk.
(3939)
Pusula :  Ufuk Ötesi ve Türk Dünyası -  Bayram Akcan
Efendim, şimdi memleketin ahvâl ve şeraiti orta iken aziz okuyucularımız, Ufuk Ötesi’nin bu Türklük Mücadelesine desteğini arttırarak sürdürür mü? Evet sürdürür…Ufuk Ötesi’nin yayılması ve girmediği köşe-bucağın kalmaması için sevdiklerini abone yapar mı? Evet yapar! Ufuk Ötesi okuyucusu, gazetesini okuduktan sonra başkaları da görsün ve okusun diyerek tramvay, metro, otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarında unutur mu? Evet, unutur!
(3933)
Hedef :  Cehaletle mücadele için… -  Ünal  Bolat
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Casper'ın yeni üretim tesislerinin açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Bu tür yatırımların ülkenin kalkınması yolunda atılan en önemli adımlardan biri olduğunu, iletişim ve bilişim teknolojilerinin ekonomik hayatı yönlendirdiğini, göreve başladıklarında özellikle eğitimi ilk 4 temel taşlarından biri olarak ifade ettiklerini, bu nedenle Milli Eğitimin bütçesini milli bütçede birinci sıraya yerleştirdiklerini belirtti.
(3894)
Düşün/ce :  Ey Derin Devlet!.. -  Olcay Yazıcı
Var mısın, yok musun pek bilmiyorum. Çünkü ben karanlık-bulanık işlerden anlamam… Otuz-kırk yıldır mürekkep yalar, beynimin tefekkür kompartımanını harekete geçirmeye çalışırım; daha açık ve aydınlık dünyanın içinden çıkamadım. Nerde kaldı ki, karanlık dünyanın boğucu dehlizlerinde yol alayım. Çıkmaz sokaklardan ana caddelere çıkayım. Cadde-i kebirden cadde-i saadete yol bulayım!
(3830)
Ünlem ! :  Allah ıslah etsin! -  Asuman Özdemir
Geçen ay ki yazımın konusu olan hanım yazarımız sanki mümtaz basınımızda tek “o” varmış gibi oldu ve kendisine büyük bir haksızlık yapmış olduk. Bu tip yazarlar maalesef uzun zamandır varlar ve bir ağaç kurdu gibi işlerini görmekteler. Hedef kitleleri kadınlar. Yazdıkları sabun köpüğü yazılarında özel hayatlarının en özeline kadar yazan bu hanımlar, sık sık değiştirdikleri sevgilileri ile zaman içinde o kadar ünlü oldular ki, köşe yazılarını toplayıp kitap yaparak, kitaplı yazarlar grubuna dahi girdiler.
(3765)
Zekice :  Türkiye ve Kuzey Irak -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Ortadoğu’da ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın çıkarları çatışmaktadır. Ortak emperyalist politikalar dünyanın her yerinde olduğu gibi Ortadoğu’da da ABD tarafından planlanır. Askerî operasyonları ABD icra eder, istihbarat çalışmalarını İngiltere, kültürel faaliyetleri Fransa yürütür. Amaca ulaşmak için çeşitli dolapların çevrilmesi ve ortalığın karışması gerekir, bunu tezgâhlayan da Almanya’dır.
(3730)
Kuşbakışı :  Küçük Efe, bizden hesap soracak -  Şahin Zenginal
Efe, henüz 1.5 yaşında… Babası Jandarma Uzman Çavuş Keşif Aslan, Bitlis’te operasyona giderken mayına basarak şehit oldu. Efe yetim kaldı. Baba diye hiç kimseye sarılamayacak. Kapı zili çaldığında, “Babam geldi” diyerek yerinden fırlayıp kapıya koşmayacak. Arkadaşları, babalarıyla gezip tozarken, Efe ancak onları yaşlı gözlerle seyredecek…Çünkü Efe’yi gezdirecek bir babası yok…
(3713)
Köşe Taşı :  Yanlışları doğrulama sevdası -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Her şeye inanıveren bir toplum olduk. Tıpkı çocuklar gibi. Her şeyin dış görünüşüne kendimizi kaptırıp gidiyoruz. Her şeyi doğrulama merakımız bir türlü yakamızı bırakmıyor. Yeter ki önümüze bir mesele konsun. Hiçbir şeyi sorgulamadan aklımıza ilk gelen çözümü ortaya atıveriyoruz. Yanışlı mı, hatalı mı, eksiği gediği var mı? diye düşünmeden önümüze konan her şeyin üstüne atlama alışkanlığımızı bir türlü bırakamıyoruz.
(3701)
Gezi :  Göcek -2 -  Banu Erkmen
Göcek iskelesinde bekleyen teknelerle ister dolmuş olarak, isterseniz tekne kiralayarak günü birlik adaları ve koyları keşfetmek için turumuza kaldığımız yerden devam diyoruz. Limandan ayrıldıktan sonra sağ tarafınızda kalan kara parçasına ait koylar dönüş yolunda yerini adaların koylarına bırakacak. İlk durağımız Günlüklü ve Akbükü.
(3697)
Kulvar :  Gaz alma politikası -  Cihangir Arık
Genelkurmay Başkanımız Sayın Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın söylemini tüm Türkiye izledi ve dinledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu terörün kimler tarafından desteklendiği, kimlerin finanse ettiği açık ve net bir şekilde söylendi. Arkasından da iktidarın ne söylediğini gördük ve dinledik, iki tarafın arasındaki düşünce farkı sanırım tüm Türk milleti tarafından izlendi, dinlendi ve değerlendirilmeye alınmıştır.
(3681)
Ölçü :  Görüntü insanıyla neyi kaybediyoruz? -  Cem  Sökmen
Son zamanlarda görsellik kültürü ve inşa ettiği görüntü insanı her yanımızı kaplamaya başladı. Hıza ve mücadeleye dayanan yeni hayat tarzı, bugünün insanını görsellik kültürüne mahkûm hale getirdi. Bu mahkûmiyetin bizi götüreceği nokta, insanın hususiyetlerini, orijinal tavırlarını/üslubunu kaybetmesi ve içeriksizleşmesidir. Hususiyetleri ve ölçüleri olmayan, kolayca genele uyum sağlar, dışlanmamak ve olumsuz anılmamak için doğruları idrak etse de “büyük yalan”ın bir parçası olmaktan kaçınmaz.
(3563)
- :  Bizim münevverimiz, batının aydını -  Dilaver Cebeci
Batının aydını entelektüel kelimesi ile tarif olunur. Bizdeki münevver (yeni tabiriyle aydın) ile bu entelektüelin çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü batının aydını daha çok somut bizim aydınımız ise daha soyuttur. Batının aydını nefsinin himayesi altında iken bizim aydınımız ise nefsini kendi himayesi altına almıştır. Ayrıca batının aydınının kaynağı kısıtlı iken bizim aydınımızın kaynağı atiye dayanabilmektedir.
(3471)
Yakın Takip :  Cumhurbaşkanı seçiliyor hayırlı olsun -  Dr. Ünal Metin
Türk Telekom yabancılarda GSM şirketleri yabancılarda TV kanalları halkına yabancı Cumhurbaşkanı seçiliyor hayırlı olsun.
(3180)
Gerçek :  Bağımlılar -  Özdemir Özsoy
Bağımsızlıktan dem vurulduğu zaman canı sıkılanları, başını çevirip mırıldananları ve hatta sırtını dönüp uzaklaşanları çok görmüşüzdür. Bu konunun bazılarını niçin bu kadar rahatsız ettiğini bilmiyor değiliz. Ne var ki kendilerine yazık ediyorlar. Devekuşu gibi, başını kuma gömerek tehlikelerden korunmak mümkün değildir. Acı da olsa gerçeklerden kaçmayıp başımızda dolaşan musibetlerin üzerine yürümek daha akıllıca bir iştir.
(3152)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(3022)

*

Haberler


Hüseyin Cevizoğlu Paşa’yı Hakk’a uğurladık -  Ufuk Ötesi
Emekli Tümgeneral Hüseyin Cevizoğlu (72) bir süredir tedavi görmekte olduğu Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde 27 Mart 2007’de vefat etti. Cenazesi 28 Mart 2007’de Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.
(8455)
Prof. Dr. Şahin Uçar’dan yayın hamlesi: Düşünce ufkunda seyahat -  Ufuk Ötesi
Prof. Dr. Şahin Uçar ile tarih felsefesi, edebiyat, şiir, hat sanatı ve aynı anda çıkardığı 10 ayrı kitabı üzerine sohbet ettik.
(7826)
Tanrı Dağı’ndan yükselen ses: KAYA KUZUCU -  Ayhan ÇİFTÇİ
Türk müziğinin yiğit sesli, Ötüken yürekli sanatçısı Kaya Kuzucu’nun, ‘Ruhların Göçü’ isimli albümü ve ‘Turan Yurt’ parçasına yaptığı klibi büyük yankı uyandırdı…
(7031)
Kanser tedavisinde olanaklarımız gelişiyor -  Ufuk Ötesi
Avrasya Hospital, ilk kurulduğu günden itibaren onkolojik tanı ve tedavi olanaklarını oluşturmuş ve günümüze kadar gittikçe artan sayıda hastaya bu konuda hizmet vermiştir.
(6171)
Suat Yalaz’a şükran günü -  Ufuk Ötesi
Türk tarihini sevdirmek ve öğretmek ve Türk milletinin kahramanlarını genç kuşaklara anlatmak için çizdiği romanlarla büyük bir ün kazanan Suat Yalaz’a şükran günü düzenlendi.
(3497)
Kırımlıların İstanbul’a katkıları -  Ufuk Ötesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Kent Kültüründe Kırımlılar” konulu toplantıda Kırım Türklerinin İstanbul’a katkıları konuşuldu.
(3359)
Ufuk Ötesi okurlarıyla buluştu -  Ufuk Ötesi
Ankara yıllar sonra büyük bir kitap fuarı ile tanıştı. 24 Mart- 1 Nisan 2007 tarihinde Rem fuarcılık tarafından Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuara 120 yayın kuruluşu katıldı.
(2947)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002