Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Haziran - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Tutanak :  KARADERİLİ FRANSIZLAR -  Hüseyin Özbek
Paris’te gösterişli kamu binalarıyla sınırlı kalmayan Fransız bayrakları ilgimi çekti. Kentin her yanında, meydanlarda, müzelerde, anıtsal yapılardaki bayrak bolluğu beni şaşırttı. Fransız kültürünün ve ulusçuluğunun simgeleri, bilinçaltına yerleşerek insanlara ister istemez süreç içinde milli bir kimlik veriyor anlaşılan.
()
Gezi :  ZONGULDAK TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ -  Banu Erkmen
Binlerce yıl boyunca Anadolu’dan geçen onca uygarlığa, kültüre, savaşa, istilâya karşın anayollar üzerinde olmaması nedeni ile küçük bir liman olarak 19. yy a kadar varlığını sürdürmüştür. Fakat bu anayollara uzak olması kömürün bulunması ve sanayinin bölgeye gelmesi ile artık bir dezavantaj halini almıştır.
()
- :  Toprak Sevgisi ve Bayramı -  Ahmet Özdemir
Şimdi, dağ dağ, yayla yayla, ova ova esen, ılgıt ılgıt çam, çiğdem çiğdem kokan rüzgârla ciğerlerini şişirmeyen, billur ırmaklarından kana kana içmeyen, üzerinde çıplak ayakla koşmayan, kerpiç damlı evlerin tandırında pişen yufkanın, bazlamanın, lâvaşın tadını bilmeyen ne bilsin toprak sevgisini.
()
Köşe Taşı :  İlköğretim Türkçe Öğretim Programındaki Tutarsızlıklar -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Pırıl pırıl parlayan zihinlerdeki ışıkları görmek ne kadar sevindiricidir. Öğretmenler, o zihinlere toz kondurmak istemezler. Onlarla geleceğe daha ümitle bakılacağını bilirler. Fakat o zihinlere sunulacak öğretim materyalinin de kaliteli olması gerektiğini çok iyi kavramışlardır. Bu öğrencilerin tasarlamaları, düşünmeleri ve ummaları diğer öğrencilerden oldukça farklıdır.
()
Sözün Özü :  Ankara Ankara, Güzel Ankara! -  Alptekin Cevherli
Bu millet hakkı olan hükümranlık vazifesini yapmadığı için dünyamız kan ve gözyaşıyla yoğrulmakta, milyonlarca insan açlık pençesinde kıvranırken, diğer yanda israf korkunç boyutlara varmaktadır. Biz yerimizin farkında olmadığımız için insanların fikir, gönül ve namuslarının ırzına geçilirken pekâlâ bütün dünya basit bir futbol maçını haftalarca tartışmaktadır…
()
Ünlem ! :  ATİNA DİYALOGU -  Asuman Özdemir
Yunanistan ile biz hep dostluk görüşmeleri yaptık. Anladığım kadarı ile biz bu görüşmelerde konuşan, onlar ise mütebbessim dinleyen taraf oldu. AB uğruna mı, ABD uğruna mı yoksa ikisinin uğruna mı yapılan bu görüşmeler sonucu veren bizler, alan ise hep onlar oldu. Bu uğurda neler yapmadık ki;
()
Türk Ekonomisi :  AVRUPA BİRLİĞİ ANAYASASI VE AVRUPALILARIN BİRLİĞİ -  İ.Orkun  Atalay
AB Anayasası’nın IV-447. maddesine göre Anayasa tüm üye devletlerce, kendi anayasalarının gereği doğrultusunda, onaylanmasını müteakip İtalya devletine tevdi etmeleri üzerine 1 Kasım 2006 tarihinde ya da üyeler bu tarihe kadar onaylayıp tevdi etmedikleri takdirde, son onaylayan Üye’nin tevdiini takip eden ikinci ayın ilk günü yürürlüğe girmesi öngörülmüştü.
()
Zekice :  Terörist başının bozulan kararı -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Bozma sebeplerinin hiç biri artık maddeten yerine getirilebilecek hususlar değildir. Bütün bunlar AİHM’in çifte standardıdır. Türkiye Cumhuriyeti bu onur kırıcı oyuna gelmemelidir. Avrupa Bakanlar Konseyi yeniden yargılama kararını onaylasa bile bu karar yok sayılmalı ve yerine getirilmemelidir.
()
Göğe Merdiven :  SAĞLIK VE GIDA YOLUYLA SOYKIRIM -  Aybars Fırat
Batının Türk Genleri ile oynama isteği 1990’lı yıllarda alınan bazı istihbaratlarla ortaya çıkmış fakat yetkililer bu konuda görevlerini yerine getirmemişlerdir. Size aşağıda bu konuda anlatacağım olay bu konunun vahametini daha ciddi bir şekilde ortaya koyacak ve ortak olmaya çalıştığımız batının gerçek yüzünü bir nebze olsun açıklayacaktır sanıyorum;
()
Bamteli :  TRT’ye saldıran don Kişotlar!.. -  Aydil Erol
Rezaletlerin bini, hayır hayır; milyonu bir paraya giderken, kepazelikler ortalığı tutmuşken, adından başka Türklükle ilgisi olmayan Orta Çağ kafalı kimi varakpâreler de TRT karşısında don Kişot kesiliyor… Neymiş!.. Efendim TRT’cilerin ücretleri yüksekmiş!.. Kurum’da eleman sayısı fazlaymış..mış..mış!.. Avrupa’da böyle değil..miş!..
()
Pusula :  TIRMANAN MİLLİYETÇİLİK Mİ? -  Bayram Akcan
Bir süredir köşe yazarlarının gündemini meşgul eden bir mesele var: Milliyetçilik. Kimilerine göre milliyetçilik tırmanıyor veya her taşın altından milliyetçilik çıkıyor. Karşılarında millî vicdanın sesini duymak istemeyen sözde demokratik aydınlar, Türk Milliyetçiliğini karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar.
()
Ölçü :  HAFIZAYI YENİDEN İNŞA ETMEK... -  Cem  Sökmen
Türkiye’nin gündemine giren her meseleye daha başından “Türkler mutlaka haksızdır ve suçludur” hükmüyle yaklaşan ben-sevici (firavun) aydınlar topluluğuna kadar uzanmaktadır. Mülteci Muhalif çizginin ‘aydın namusu’ denen kavramla ilişkileri zayıf olduğu için hak teslim etmeyi bilmiyor ve hep haklının değil güçlünün yanında yer alıyor.
()
Net P@no :  CEP’İNİZE SAHİP ÇIKIN -  Baki Günay
Türkiye’de 13 milyonu geçtiği tahmin edilen kayıt dışı telefon başta olmak üzere bütün kaçak telefonlar kayıt altına alınacak. Geçen ay sessiz sedasız bir kanun mecliste kabul edildi. Bu kanun özellikle cebinizi ilgilendiren bir kanun olduğu için bu yazı sizin için çok önemli. Artık cebiniz güvende nasıl mı?
()
Sağlık Meridyeni :  KABIZLIK VE AKUPUNKTUR TEDAVİSİ-2 -  Dr. İsmail  Maraş
Yemek yeme alışkanlığıyla bağırsak hareketleri arasında yakın bir ilgi bulunur. Sabahları belli bir saatte uyanmamızı sağlayan vücut ritmimiz gibi, mide bağırsak sistemi de belli bir düzen içinde çalışır. Kendisini bu ritme göre ayarlar. Dolayısıyla beslenme saatlerinin düzenli olması, mide bağırsak sisteminin de bu ritme uygun olarak çalışmasına sebep olur. Beslenme saatleri düzenli olmalıdır.
()
Geniş Açı :  Beyaz, gri, siyah -  Ali Arif Esatgil
Neden dün değil de, bugün? Neden itiraflar hep ölümcül dönemeçlerde, tam sıra ‘bize’ gelmiş, ‘onlar’ silinmişken yapılır? ‘Biz’den koparıp, ‘Onlara’ya yamamak için mi? Yoksa bu bir ‘sürekli savaş mıdır’ topraklarımız üstünde oynanan? Savaş diyorsam, dış mihrak masalını kastetmiyorum… Bizi, bize kırdıran…
()
Çapraz Ateş :  ABD’nin at sineği mesajı -  Kemal Çapraz
ABD ziyareti öncesi anti Amerikancılığa karşı tavır koyan başbakan, “Talihsizlik CHP’nin ABD karşıtı olması” demişti. Biz, yıllarca mandacılığa karşı çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözleriyle büyüdük. Her türlü mandacılığı reddettik ve bundan da gurur duyduk.
()
Gerçek :  BİZ BU İŞİN NERESİNDEYİZ? -  Özdemir Özsoy
Dini inançları, siyasi bir doktrin halinde, içinde yaşanılan topluma aşılama ve kabul ettirme gayretleri hiçbir zaman umulan sonucu vermemiştir. Belki belirli bir zaman dilimi içinde olumlu etkileri var gibi görünmüştür. Ancak sonuçta, fayda vermekten çok karışıklık ve anlaşmazlıklara yol açtığı ortaya çıkmıştır.
()
Tarih Bilinci :  HASAN CEMAL’İN DEDESİ -  Rasim Giresunlu
Kimdir Hasan Cemal? Hani, şu Kürtler üzerine kitap yazan ve bir zamanların hızlı solcularından olan, bir insan değil midir? Sanki bu ülkede herkes, her şeyi bitirmişti de, bir Hasan Cemal’e kalmıştı, Kürtler konusu? Şimdi bu Hasan Cemal’in dedesini tanıyalım ve “Armut dibine düşer” mi, düşmez mi görelim...
()
Kuşbakışı :  YÖK düşüncesi -  Şahin Zenginal
İlk kez 1987 yılında üniversiteye adımımı attım. O gün bugündür hep yeni üniversite kurmaktan bahsedilir. Bir sürü de üniversite kuruldu. Şu an devlete ait 53 üniversite var. 24 tane de çeşitli vakıfların, yani özel üniversite var. Yeterli mi tabii ki değil. Gönül ister ki, bir o kadar daha olsa da bütün gençlerimiz okuma imkânına kavuşsa…
()
Serbest Atış :  MEZUNİYET TÖRENİ KİME? NİYE? NASIL? -  Tuncay Yıldız
Zonguldak Uzunmehmet Lisesi’nin Süper lise mezunu öğrencilerine tören yapılırken düz lise mezunu öğrencilerine yapılmıyor. Geçen sene düz lise öğrencilerine törene dâhil edileceğine dair duyuru yapılmış olmasına rağmen bu bir süre sonra iptal edildi. Tören Süper lise kısmı öğrencilerine yapılmaya devam ediliyor yıllarca.
()
Hedef :  DÜNYA JANDARMALIĞI VE ABD GERÇEĞİ -  Ünal  Bolat
Amerika bugün için tek başına kimsenin kafa tutmaya cesaret edemediği bir “Büyük” devlet kabul ediliyor. O kabulleniş sebebiyledir ki, herkesin gözü önünde Afganistan işgal ediliyor, Irak işgal ediliyor, Putin’in gözünün içine baka baka Eski Sovyetler Birliğinden bakiye kalan Cumhuriyetlerde renk renk sivil devrimleri mısır patlatır gibi patlatıyor.
()
Yakın Takip :  BALKANLARIN ÖNEMİ VE BULGARİSTAN SEÇİMİ -  Dr. Ünal Metin
Ülkeler politik ilişkilerinde ön plana geçmek amacıyla yabancı devletlerdeki lobi faaliyetleri için milyonlarca dolar harcarlar. Türkiye’nin Balkanlarda gönüllü olarak lobi faaliyetlerinde bulunan milyonlarca soydaşı ve akrabası vardır. Fakat maalesef biz bu insanları etkin olarak kullanamayız.
()
Aykırı Bakış :  Fransa ve Holandadaki AB referandumları -  Dr. Yusuf Gedikli
29 mayıs 2005’te Fransada ve 1 haziran 2005’te Holandada yapılan oya sunumlardan AB anayasasına hayır çıktı. Fransa AB’nin öncüsü ve Almanyayla beraber lokomotiflerinden biri, Holanda da AB’nin en zenginlerinden bir diğeridir. ABD ve İngiltere gizli şekilde, İsviçre açık şekilde ”hayır“lardan memnun olduğunu belirtti.
()
Reymanca :  “Ulusal Duruş”umuza Ne Oldu?.. -  Reyman Eray
Bir dönem, gazetelerde-dergilerde “Garip Ama Gerçek” köşeleri vardı... Dünyanın en “inanılmaz” olaylarını/olgularını o köşelerden öğrenirdik... Ülkemizde bir süredir “garip ama gerçek” köşelerini aratmayacak ilginçlikler (!) yaşanmakta. Daha doğrusu, bu “ilginç”likler ülkemize “yaşatılmakta”...
()
gezi :  TÜRK SANATINDA HAYVAN ÜSLUBU -  Nazan Sezgin
Basından öğrendiğimize göre Londra’da Kıraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde açılan “Türkler: 1000 Yıllık Yürüyüş” sergisini günde 10.000 kişi gezmekte imiş. Bunun üzerine Suren Melikyan adlı bir Ermeni sanat tarihçisi International Herald Tribune’de bir yazı yazarak “Türkler küçük bir askerî azınlıktır” demiş.
()
SİZDEN GELENLER :  Sizden Gelenler -  Ayhan ÇİFTÇİ
Değerli okuyucularımız gazetemizin 4.yıl kutlamaları ile ilgili göstermiş olduğunuz ilgi ve destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederiz. Ufuk Ötesi gazetesi kirlenen ve tekelleşmekte olan basında sizden aldığı destekle yoluna devam etmektedir. Gecemizle ilgili görüşlerini bizlere ileten okuyucumuzun gönderdiği e-postayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
()
Milli Sıtrateji :  “VATAN SAĞOLSUN!..” -  Dr. Alptürk Ünlü
15 Nisan 2005 gecesi bazı televizyon kanallarında, güneydoğuda şehit düşen Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup üç kişinin, cenazeleriyle ilgili olarak bilgi verilmiş ve olayla ilgili olarak bazı görüntüler de gösterilmiştir. Verilen bilgiye göre; şehit olan üç insan, Bursa, Eskişehir ve Yozgat iline mensuptur.
()

*

Haberler


12. Aspendos Festivali -  Reyman Eray
Uluslararası bir opera bale festivali olan Aspendos Festivali’nin 12.si, 11 Haziran’da Roma Opera ve Balesi’nin “Petrushka”sıyla(Stravinsky) başladı...
()
Türk çiçeklerinin buluşması -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 11.Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türk Dünyasının dört bir tarafından gelen çocuklarımızın görkemli buluşmasına sebep oldu.
()
Nursel Köse ve Serpil Pak -  Reyman Eray
Medyamız, yabancıların başarılarını göklere çıkarırken, dünyanın birçok merkezinde sahneye çıkan Türklerin başarılarına pek yer vermez ya da haberi olmaz.
()
Kuzen Virtüozlar -  Reyman Eray
Şafak Tok ve Orhan Ümmetler, gitarın -özellikle de “flamenko”nun- iki genç ustası...
()
Düşün Adamı, öğretmen ve öğrenci... -  Reyman Eray
Pierre Manestar, İstanbul doğumlu bir Avusturyalı... Fransız okullarımızda yıllarca felsefe, sosyoloji ve matematik “hoca”lığı yaptı...
()
Kırım Türkleri Tepreşde buluştu... -  Ufuk Ötesi
Kırım Derneği İstanbul Şubesi ve Çatalca Kırım Derneği’nin düzenlediği Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp’in “Tepreş Ağalığı’ yaptığı tepreş büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
()
Kazan’ın bin yıllık tarihi ve izlenimleri görüşüldü -  Ufuk Ötesi
İdil Ural Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından İstanbul’da “Kazan şehrinin 1000. kuruluş yılı” adlı sempozyum düzenlendi.
()
Öğretmenlere alternatif kampanya -  Ayhan ÇİFTÇİ
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, İstanbul Mövenpick otelde yaptığı basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği diz üstü bilgisayarların çok pahalı olduğu için eğitimcilere daha ucuz bilgisayar vermeyi planladıklarını söyledi.
()
Devlet Tiyatrosu Turne Rekortmeni -  Reyman Eray
Ankara, İstanbul, İzmit, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Bursa ve Adana Devlet Tiyatroları tam 30 oyunla Anadolu tiyatroseverine ilçe ilçe tiyatro götürmeye başladı...
()
Bu Oyunun Adı Yok -  Reyman Eray
Selda Özer ve Cenk Sözeri, ekranseverin iyi tanıdığı yetenekler. Petek Güney, Kıvanç Tiner ve Ayfer Dinçer de bu güçlü kadroya katılmaya ve Çaman Usta’yla sahne paylaşmaya değimli görülmüş... Sahne gerisinde Burak Belet, Sevay Ulaş ve Serdar Ece var.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002