Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Reymanca

 
Reyman Eray

“Ulusal Duruş”umuza Ne Oldu?..


Bir dönem, gazetelerde-dergilerde “Garip Ama Gerçek” köşeleri vardı... Dünyanın en “inanılmaz” olaylarını/olgularını o köşelerden öğrenirdik... Ülkemizde bir süredir “garip ama gerçek” köşelerini aratmayacak ilginçlikler (!) yaşanmakta. Daha doğrusu, bu “ilginç”likler ülkemize “yaşatılmakta”...

Arap ülkelerinin din önderleri İstanbul’da mahkeme kurup bir imamı “şeriat” yasalarına göre yargılamaya kalksa ne olur?.. Yer yerinden oynar! Peki, yerli-yabancı Ortodoks papazları İstanbul’da bir mahkeme kurup bir başka ülkenin papazını “şeriat” yasalarına göre yargılamaya kalksa ne olur?..
Hiçbir şey olmaz!
Bir dönem, gazetelerde-dergilerde “Garip Ama Gerçek” köşeleri vardı... Dünyanın en “inanılmaz” olaylarını/olgularını o köşelerden öğrenirdik... Ülkemizde bir süredir “garip ama gerçek” köşelerini aratmayacak ilginçlikler (!) yaşanmakta. Daha doğrusu, bu “ilginç”likler ülkemize “yaşatılmakta”... Bu gidişle “anayasa”mızı kitaplıktan alıp, “süs eşyası” olarak bibloların yanına koyacağız...
Eskiden “basiret” derlerdi... “Sağgörü”müz bağlanmış sanki... AB uğruna vermediğimiz ödün kalmadı! Bir AB ki, on yıl sonra var olup olmayacağı tartışılabilirken; bizim 15-20 yıl sonra girip-girmeyeceğimiz tartışılıyor... Bir AB ki, daha şimdiden “her şeyimizi istemiş / birçoğunu almış”ken; 15-20 yılda kim bilir daha neler isteyecek, neler alacak... İstenen “Türk insanı” değil; Türkiye’nin “nimet”leridir. Bizi değil, güzel ülkemizi istediklerini anlayabilmemiz için, bunu yüzümüze haykırmaları mı gerekiyor?..
İstanbul’un Fethi’ni kutladığımız günlerde, adamlar sanki “Burası ‘sizin İstanbul’ değil, ‘bizim Constantinopolis” dercesine, bir ortaçağ küstahlığıyla mahkeme kurup din adamlarını yargılayabiliyor... Hükümetten “tık” yok! Yetkililerden “tık” yok!.. Satılmış medyadan “tık” yok! Ne adına bu suskunluk? AB adına! Birileri ülkemizin göbeğinde anayasamızı deliyor ve “Güç bende!” diyor; bizden birileri de -neredeyse- “Haklısınız ekselânsları, güç sizde” diyecek...
Bu ne sağduyusuzluk, bu ne sağgörüsüzlük!..
“Alın AB’nizi başınıza çalın! Girmiyoruz!” dediğimiz an, tüm yitirdiklerimize yeniden kavuşacağız. Bunlardan en önemlisi de “ulusal onur”umuz. Bunu dediğimiz gün, panikleme sırası, Türkiye’ye “özel statü”yü değimli görüp ilk günden “çifte standart” uygulayanlara gelecek. Birilerinin “megalo idea”sı olan Constantinopolis’ten uzak kalma korkusu saracak dağları... Yeraltı-yerüstü zenginlikleri olan, suyu olan, dört mevsimi yaşayan bir cennet ülkeyi ve her yıl bir milyon artan “alıcı”yı yitirmeyi kimse göze alamaz! Yaşlanan ve nüfusunu ancak dışardan gelen göçlerle koruyabilen Avrupa, bizi yeniden kazanmak, altın yumurtlayan tavuğu elden kaçırmamak için ödün üstüne ödün vermeye başlayacak... Bu kez “koşulları öne sürme” sırası bize gelecek... Ama nerede o “ulusal duruş”u sergileyecek hükümet?..
“Biz girmiyoruz”un, “Sizi almıyoruz”u duymaktan daha onurlu olduğunu -sayıları giderek azalan- köşe yazarları mı söyleyecek?
Ve ne yazık ki, “Biz girmiyoruz!” onurunu bile ıskalamak üzereyiz. Fransa ve Hollanda’daki anayasa referandumundan, gerçekte bir “Türkiye’ye hayır!” sonucu çıktığını anlamak için “zeki” olmak bile gerekmez!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002