Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

BALKANLARIN ÖNEMİ VE BULGARİSTAN SEÇİMİ


Ülkeler politik ilişkilerinde ön plana geçmek amacıyla yabancı devletlerdeki lobi faaliyetleri için milyonlarca dolar harcarlar. Türkiye’nin Balkanlarda gönüllü olarak lobi faaliyetlerinde bulunan milyonlarca soydaşı ve akrabası vardır. Fakat maalesef biz bu insanları etkin olarak kullanamayız.

Kendi kafasıyla hareket edemeyen, fikir üretemeyen insanların aydın diye ortalarda gezindiği, dışarıya mideden, beyinden ve kalpten bağlı sakatatların köşe başlarını tuttuğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu pisliklerle aynı havayı soluyoruz. Ülkemin tüm zenginliklerini sömüren bu aşağılıklar, bununla yetinmeyip dışarıdaki efendilerine de vatanımı pazarlıyorlar. Türk insanına zerre kadar değer vermeyen papyon kravatlı, keçi sakallı, pos bıyıklı soysuzlar her gün kin kusuyorlar. Afra tafra ile Türk insanına tepeden bakarak sahiplerinin istediği psikolojik savaşı uyguluyorlar.
TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI
Irak’ta seçim yapıldı. Bütün dünya Irak’taki seçimlerde taraf oldu. Kendi ülkelerinin menfaatlerini korumak için birilerine destek verdi. Biz ne yaptık? Yani benim ülkem Türkiye Cumhuriyeti ne yaptı? Kimleri destekledi? Milyonlarca Türkmeni örgütleyemedi. Türkmen liderlerine destek vermedi. Peki kimleri destekledi? Türkiye’nin komşusu Irak’ta menfaatlerini koruyabildi mi? HAYIR! Hiç bir şey yapmadık. Türkmenleri sahipsiz bıraktık.
Kafkasya’da, Karadeniz’in kuzeyinde yönetimler değişiyor. Hükümetler devriliyor. Biz ne yapıyoruz? Koskocaman bir HİÇ! Hangi ülkede etkiniz? Bizi kimse takmıyor. Kırmızı çizgiler gözlerimizi kapatan bant oldu. Norveç gibi tırrıktan bir ülke bile ülkemin içişlerine karışıyor. UTANIYORUM! Adamların haddini bildirecek bir devlet yetkilisi yok mu kardeşim? Vatanın haysiyetini koruyacak hiç mi aydın yok?
BALKANLARIN ÖNEMİ
Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonraki ilk işi Balkan devletleri ile anlaşmalar yapması olmuştur. Büyük insan Türkiye’nin savunmasının Edirne’den değil Avusturya sınırından başladığını biliyordu.
Balkanlar neden önemlidir?
İlkönce Balkanlar olarak adlandırılan coğrafi bölge Türk kültürünün damgasını vurduğu bir alandır. Tarihin ilk devirlerinden itibaren kuzeyden ve güneyden gelen Türk toplulukları Balkanların değişik bölgelerine yerleşmişlerdir. Balkan kelimesi bile bölgenin Türklüğünü perçinler.
İkincisi Balkanlarda bugün hala 2 milyon Türk asıllı ve 2 milyon akraba topluluğuna mensup insan olmak üzere 4 milyonun üstünde kişinin Türkiye ile doğrudan ilişkisi vardır.
BULGARİSTAN’DA SEÇİM VAR DUYDUNUZ MU?
Ülkeler politik ilişkilerinde ön plana geçmek amacıyla yabancı devletlerdeki lobi faaliyetleri için milyonlarca dolar harcarlar.
Türkiye’nin Balkanlarda gönüllü olarak lobi faaliyetlerinde bulunan milyonlarca soydaşı ve akrabası vardır. Fakat maalesef biz bu insanları etkin olarak kullanamayız. Boş vermişliğimiz ve tembelliğimizden bu insanlar organize olamadan çalışırlar. Türk aydının ilgisizliği ve fikir fakiri olması dolayısıyla da Türk kamuoyu burnu dibinde olan siyasal gelişmelerin farkında olmaz.
Bulgaristan’da 25 Haziran tarihinde genel seçimler yapılacak. Fakat hiçbir basın yayın kuruluşu bu seçimleri tam manasıyla Türk kamuoyuna duyur(a)mamıştır.
Bulgaristan Balkanlarda en fazla Türk asıllı insanın yaşadığı bir ülkedir ve 2007 yılında AB üyesi olacaktır. Bu seçimde seçilecek milletvekilleri aynı zamanda AB parlamentosunda görev alacaklardır. Yani Bulgar meclisine girecek Türk asıllı milletvekilleri AB parlamentosuna üye olacaklardır. Bu Türkiye için bulunmaz bir fırsattır. Bunu değerlendirmemiz lazım.
Türk basın kuruluşları burnumuzun dibinde ve bizi doğrudan etkileyecek bu seçime gene duyarsız kalmışlardır. Allah aydınımıza akıl fikir versin.
unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002