Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Kasım - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Hedef :  ÖLMEDEN ÖNCE ÖLDÜRMÜŞLERDİ ZATEN -  Ünal  Bolat
“Artık Attilâ İlhan eserleriyle yaşayacak” denildi. . Öldüğü gün atılan manşetlere bakıldığında, herkes onun ne unutulmaz şair olduğunu, nasıl gerçek bir Türk aydını olduğunu anlata anlata bitiremeyecek zannedildi. . Oysa, gerçekte o sağ iken kaybedilmiş bir değerdi. Nitekim, aradan çok geçmeden Attilâ İlhan hakkında sayfalarda tek satır okunmaz, ona ait tek söz söylenmez oldu.
()
Bamteli :  Bizim Harikalar -  Aydil Erol
Eski harfleri bilmeyen tarih profu bizde, mukaddes atçı bizde. . Aruz ile Hece veznini ayıramayan Türk Edebiyatı profu bizde. . Kullandığı kelimenin anlamını bilmeyen yazar şair bizde. . Dil yanlışları yapan dilci bizde. . Kuran’ı yüzünden okuyamayan mücahit bizde, şıh bizde. . “Kapital”in, “diyalektik”in ne olduğunu soran solcu bizde. . Türkçe yer adlarına, hem de Türk ile başlayan, Türk ile bitenlere düşmanlık yapan lisan allâmesi bizde.
()
Tutanak :  Eğitim-Sen nereye? -  Hüseyin Özbek
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana öğretmen örgütlenmesine kronolojik bir göz atalım: 1923’ten 1960’lara kadar bütünü kapsayacak merkezi bir örgütlenmeden söz etmek zordur. Bu dönemde yerel örgütlenmeler vardır. 1960’lı yıllarda ülke çapında merkezileşme gerçekleşti ve TÖDMF, Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu ortaya çıktı.
()
SİZDEN GELENLER :  Sizden gelenler -  Ayhan ÇİFTÇİ
Değerli okuyucularımız bu gün Irak'ta, oradaki Türkleri hedef alan katliamlar devam etmektedir. Ve ne yazık ki bunlar gündemden düşmüş, yerini otel odasında uyuşturucu yüzünden sözde şehit olduğu iddia edilen şahıslar, gelinler, pop starlar, çöpçatanlar almıştır. Oysa Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ne gidildiğinde görülüyor ki Irak'taki soydaşlarımız katliama uğramakta herhangi bir sebeple hapishanelere konulmaktadır.
()
Gerçek :  Bir Adım Atmak -  Özdemir Özsoy
AB müzakerelerine başlamak için izin verilme şekli daha uzun süre tartışılacak gibi görünüyor. “Bunun daha nesi tartışılacak, uzun da olsa artık yolculuk başlamış sayılmaz mı?” demeyin! “Yokuşun başında mıyız yoksa inişe mi geçtik” diye sorular kafaları karıştırıyorsa bu işin arkasında bugün hâlâ açıklanmayan pürüzler olduğu düşünülmelidir.
()
Aykırı Bakış :  Demokratik mücadelemiz : Ermeni konferansının ardından -  Dr. Yusuf Gedikli
Nihayet beklenen gün geldi ve beklenen oldu. Fiili olarak 4 ekimde, hukuki olarak 3 ekim 2005’de (AB’nin saati 23.58’de durdurulmuştu) Türkiyenin tam üyelik müzakerelerine başlama kararı AB tarafından lütfen kabul gördü?!.Biz bu kararda bir aksama olmayacağını biliyorduk. Çünkü AB ve batı hiç bir zaman Türkiyeyi içine almayacak, ama hiç bir zaman da dışarıda bırakmayacak, iki arada bir derede bulunduracak bir siyaset uygular ve bu siyaset kendi açısından çok doğrudur.
()
Milli Sıtrateji :  Kartelleşin Medya ve Terörü -  Dr. Alptürk Ünlü
Ülkemizde son yıllarda en güvenilmez, en tutarsız ve en çelişkili kuruluş ve anlayışlar nerede bulunmaktadır diye kendi kendinize hiç düşündünüz mü? Eğer gerçekten kendinizi milliyetçi görüyorsanız ve bu konuda hiçbir şey düşünmediyseniz; bence bu konuda bir düşünceye ulaşmanızda yarar vardır. Çünkü milliyetçi bir insan olmanın gerekçelerinden birisi de, kendi toplumuna ve o toplumun sorunlarına sahip çıkmakla söz konusu olabilir.
()
Sağlık Meridyeni :  Sağlıkta amaç önce insan sağlığı olmalıdır -  Dr. İsmail  Maraş
Sağlık sistemindeki baş döndürücü gelişme, elbette ki teknolojiye paralellik arz edecekti.Elbette tıp, bilgisayardan faydalanıp, bilgisayarlı tomografiye (bilgisayarlı kesityazar) geçecek, elbette elektron mikroskoplardan başlayan inceleme, gen kopyalama çılgınlığına kadar uzanacaktı.Oteller beş yıldızlı oluyorsa, hastaneler de beş yıldızlı olacaktı. Hizmetin kalitesi, sağlıklı ortam, teknolojik yenileşmeler hiç kaçırılmadan sağlık sistemine de uygulanacak böylece sağlıkta, teknolojiden sonuna kadar faydalanılacaktı...
()
Tarih Bilinci :  HANGİ ATTİLA? -  Rasim Giresunlu
Dünya ve Türk tarihinin en büyük liderlerinden birisi olan Büyük Başbuğ Atilla, aynı zamanda Batı Hunlarının da en büyük önderiydi. Onun etkisi, özellikle Orta Avrupa’da yüzlerce yıl sürmüştür. II. Abdülhamit’in tahtan düşürülmesi sonrasında hızla gelişen millileşme sürecinde, bilhassa büyük düşünce adamı Ziya Gökalp’in etkisiyle de, kurum ve insan adlarında Türkleşme sürecinin hız kazandığı da görülmüştür.
()
Gezi :  Sarıkamış, beyaz düşler ülkesi… -  Banu Erkmen
Merhabalar. Bu ay son zamanlarda adını sıkça yapılan yeni yatırımlar ve tanıtma çabaları ile duymaya başladığımız Kars’ın Sarıkamış ilçesindeyiz. Pek çok kez ulusal sınırlarımız içindeki büyüklüklerden bahsederken kullanılan Edirne’den Kars’a kadar tabirini duymuşuzdur. Bu nedenle Kars bizim için her zaman en uzak kavramı ile birlikte hafızalarımızda yer etmiştir.
()
Net P@no :  İsminize sahip çıkın -  Baki Günay
İsminizin ne kadar değerli olduğunu bir gün bir başkası fark edebilir. Firmanızın ve kendi isminizin önemini size başkaları hatırlatabilir dikkat. Herkes istediği ismi almakta özgürdür ilkesi internette maalesef geçerli değil. İnternet yaygınlaştığından bu yana milyonlarca isim tescil ediliyor. İnternette size ait bir isim çok farklı bir ülkedeki kişi tarafında parası verilerek alınmışsa yapacağınız çok fazla bir iş kalmıyor.
()
Göğe Merdiven :  Gecikmiş bir sohbet -  Aybars Fırat
Ata öldü. İçkili, uyuşturucu kullanmış bir halde, cebinde üç kuruş, bir otel odasında, ölü bulundu. Ölümü, onun sırtından Türk Milleti’nin ahlâkını bozmaya azmetmiş olan Soroz beslemesi basın organlarının iştahını yeniden kabarttı. Zaten, onun şahsında ”Ata” adı yeterince kirletilmişti. Belki başka değerler de, bu vesileyle kirletilebilirdi. Beklenen oldu. Şehitlik gibi mukaddes bir kavram kirletilmekten nasibini aldı. Analık kavramını beş para eden bir cadaloz, oğlunu şehit ilan ediverdi.
()
Çapraz Ateş :  Fransa’da azınlık olmak -  Kemal Çapraz
Bir iki gün içinde aynı gecelerde çok değişik yerlerde meydana gelen eylemler sonucunda sadece Fransa’da 5 bin aracın yanmış olması, olayların kendiliğinden oluşan bir eylemler zinciri olmadığını, iyi örgütlenmiş ve doğrudan göçmenleri suçlayıcı bir amaç içinde olduğunun kanıtıdır. Bu göçmenler aynı anda eylem yapmak için fırsat mı kolluyorlardı? Yoksa trafoda ölen göçmenleri bu “göçmen örgütlenmesi” mi öldürdü?
()
Kuşbakışı :  Satanlar ve satmayanlar -  Şahin Zenginal
Osmanlı döneminin her halde en çok tartışılan padişahı II. Abdülhamit’tir. Sultan Abdülhamit, kimilerine göre Kızıl Sultan, kimilerine göre de Ulu Hakan…Ancak kim ne derse desin, Sultan Abdülhamit, çöküş döneminde olan koca bir devleti, 33 sene ayakta tutmuş, bir başka deyişle Osmanlı’nın çöküşünü geciktirmiştir. Ona Kızıl Sultan diyenler bile Sultan Abdülhamit’in özellikle dış politikada çok diplomatik ve kıvrak bir zekaya sahip olduğunu kabul ederler.
()
Türk Ekonomisi :  Türkiye’nin gerçek ve yapay gündemleri -  İ.Orkun  Atalay
Türkiye’de sürekli gündemi saptırarak gerçek gündemden insanları soyutlamak ve uzaklaştırmak için türlü çabalar sarf edilmektedir. Bunun en yoğun olarak yaşandığı zamanlar da genellikle hükümet krizleri veya ekonomik buhranlar yaşandığı veya dış politika başarısızlıklarının örtbas edilmesi gerektiği zamanlardır. Gündem saptırma yöntemlerinin çoğu “dizi film” gibidir.
()
Yakın Takip :  İnsanın sorası geliyor... -  Dr. Ünal Metin
Bugüne kadar Nobel ödülünü alan hangi yazar, bilim adamı, devlet adamı vatanının ve milletinin değerlerine küfrederek, hakaret ederek bu ödülü aldı? Hangi yazar tarihi çarpıtarak milletine iftira attı? Hangi yazarın milleti o yazara hain damgasını vurdu? İnsanın sorası geliyor. Hangi akla hizmet bu kadar dalkavukluğu yaptı? Niye bu kadar komik duruma düştü? Aday bile gösterilmeden hangi insanların dolduruşuyla kendini bu ödülü almış havalarına kaptırdı?
()
Pusula :  Çözüm şahsî gayrette -  Bayram Akcan
İnsanoğlunun mizacı; “bütün sorumluluğu ve kabahati” başkasına yüklemesidir. Kendisini hiçbir şeyde mesul hissetmeyen herkes, kabahati kendi dışındaki partilerde, cemaatlerde, gruplarda, kişilerde görmekte ve çözüme engel olarak onu göstermektedir. Bu düşünce tamamen yanlıştır demek doğru değildir ama büsbütün hakikat de değildir. Her düşüncenin bir hasmı olması son derece tabiidir. Fakat sadece ve sadece bütün suçların faili olarak başkalarını göstermek en hafif ifade ile mesuliyetten kaçmaktır.
()
Serbest Atış :  Onun YÖK’ü var.. Güzel mi güzel!.. -  Tuncay Yıldız
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörü Prof. Dr Yücel Aşkın’ın evi kendisi ve eşi bir yurt dışı gezisinde iken aranmış ve çok sayıda kayıtlı olmayan tarihi eser ev içinde bulunmuştu. Prof. Dr Yücel Aşkın zamanın YÖK başkanı Kemal Gürüz tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesine olağan üstü yetkiyle atanmıştı. Görevi kamuoyuna üniversitedeki gerici kadrolaşmayı önlemek ve üniversiteyi Atatürkçü çizgiye getirmek olarak duyurulmuştu.
()
Ölçü :  Zemheri kuyusundan geleceğin inşasına -  Cem  Sökmen
“Türk budunu sözümü işit: “Allah’ın gazabını üstüne çekme: yapa yapa karlar yağsa karlar kalmaz: yapağılı gökçe çemen güze kalmaz: eski pamuk post olmaz: kadim düşman dost olmaz: kız anadan görmeyince öğüt almaz: oğul atadan görmeyince sofra çekmez: ana baba görümünden ne fayda: başta kutlu devlet olmayınca: ocağımız sönmesin Tanrım hey!
()
Azerbaycan Haber :  Azerbaycan’da turuncu rüzgâr esti, yüzlerce kişi hapsedildi… -  Orhan Hasanoğlu
Azerbaycanda seçimlerin yaklaşmasıyla beraber siyasi tansiyon da beklenenin üzerine çıkmaya başladı. Azerbaycanın son on yılında ülkedeki en hareketli gün yaşandı. Son on yılda ilk defa heyecan bu kadar doruğa ulaşsa da halk kısa bir zamanda yatıştırıldı. Azerbaycanın geçmiş meclis başkanı ve 9 yılı aşkın bir zamandır ABD’de muhaceret hayatı yaşayan Resul Kuliyevin millet vekilliğine adaylığını ileri sürdü ve Merkezi Seçim Komisyonu tarafından kabul edilince vatanına geri dönme kararı aldı.
()
Ünlem ! :  Zararına satılık kelepir İstanbul -  Asuman Özdemir
Bakmayın Göksu’nun şimdi ki haline! Cumhuriyetin ilk yıllarında ormanları, bahçeleri, derecikleri ile şipşirin bir köy imiş. Sevdalar da, gençler de bir başkaymış o zamanlar. Şimdiki gençlerin deyimiyle “yeni bir sevgili yaptım” şeklinde yaşanmazmış aşklar. Büyük aşkların yaşandığı o yıllarda Sevda Tepesi çok âşığı konuk etmiş. Vahit Bey ile Belkıs Hanım da sık sık misafir olmuşlar Sevda Tepesine.
()
Zekice :  Mozart’ın cenaze marşı -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Ramazan münasebetiyle iftardan sonra evimde Kuran’ı kerim mealini okumaya gayret ediyorum. Bir akşam kızım Hürriyet gazetesini hayretle bana getirdi “Baba gazeteye bak. Bu kadar değiştik mi? Başbakan Mozart marşı ile iftar açıyor” diye söylenince gazeteyi aldım ben de hayretler içerisinde kaldım. SCHRÖDER ile sayın Başbakan birbirlerine sarılmış mutlu bir şekilde gülüyorlar, mini etekli kızlar servis yapıyor
()
Sözün Özü :  Anadolu’nun anahtarı nerede? -  Alptekin Cevherli
İnsanlık tarihinin Ortadoğu'dan sonra en kanlı coğrafyasını Balkanlar teşkil eder. Anadolu'nun hemen batısından başlayan bu bölge Türklerin gözünde ancak Viyana önünde son bulur. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Rumeli Beylerbeyi'nce idare edilen Balkanlar, Türk tarihinde aşınmaz izler bırakmış; hatta Türk kültür dünyası içinde kendine özgü bir yer edinmiştir.
()
- :  Geleceğimizi aydınlatanlar, öğretmenlerimiz -  Ahmet Özdemir
Kuşkum yok ki, yakındığımız bilgisizlikten, düzensizlikten, gerilikten, din ahlak ve düşünce alanlarındaki kargaşadan bizi kurtaracak, tek yol eğitim. Yediden yetmişe, köylümüzle, kentlimizle, ulusça tutacağımız eğitim yolu; yükselişin, ilerleyişin, aydınlığa kavuşmanın tek çıkar yolu. Ancak bu yolla geriliği, karanlığı, her tür iç ve dış tehlikeyi bir kenara itmek, huzurlu, güvenli, aydınlık yarınlara ilerlemek mümkün. Çağdaş uygarlığı yakalamak ve geçmek için buna zorunluyuz.
()
Geniş Açı :  Baba, ayaktaki menem! -  Ali Arif Esatgil
İki gün boyunca zaman zaman, o fotoğrafa baktım… Takıntı oldu bende! “Bir müsamere hatırası olsa gerek” dedim, yakışmadı. Bir devlet başkanının özürlüler yurdunu ziyareti diye yorumladım, kesmedi… Hayır, 23 Nisan olsa, “Koltuğunu çocuklara kaptırmak istemeyen işgüzar bürokrat” muamelesi çekip, kahkahayı koparacağım. Değil! Adam Türk değil, Türkiye’de değil niye mabadını koltuktan kaldırsın…
()
Köşe Taşı :  Mesajların Masajları -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Herhangi bir konuda verilen yargılar, izlenimlerden etkilenir. Acemilerin yargıları da acelecilikleri de işe karışınca izlenimleri doğrultusunda yanlış yargıları doğru olarak nitelendirir. Derin ve inceden inceye inceleme ve araştırma yapmadan bir konuda söz söylemeye kalkmak ise, haddini bilmemezliktir. Kandırıcı mesajların zihinlerde uyuşturucu ve uyutucu masajlar yaptığını herkes bilir.
()
Reymanca :  Bana ne! Ben de İstiyorum! -  Reyman Eray
47 yıldır yazı yazıyorum, genel kanıya göre oldukça da iyi yazıyorum ama, tek bir ödülüm yok! Biliyorum, bir “lobi”ye, bir “klik”e bağlı olmayan yazarlara değil ödül, su bile yok! Biliyorum ama, olmaz ki! Böyle de görmezden gelinmez ki! Nobel Edebiyat Ödülü’nü alamasam bile, hiç olmasa “aday” gösterilmek istiyorum. Bunun için bir kitap yazmam gerekiyor...
()

*

Haberler


Acı kaybımız -  Celal Bekiroğlu
Yıllardır insanları sevdiğinden ayıran, gözyaşlarına boğan trafik canavarı bu kez Kastamonu merkezli olarak Türk Basını’nı vurdu. Gazetemizin Kastamonu Temsilcisi, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Yeni Ufuklar dergisinin Yazı İşleri Müdürü gazeteci-yazar Erdoğan Alp fiziki olarak aramızdan ayrıldı.
(8193)
Teyzem ve Ben -  Reyman Eray
Tiyatro Stüdyosu, 2005-2006 sezonu oyunu “Teyzem ve Ben”i Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde sergiliyor. Morris Panych’ten Füsun Günersel’in dilimize kazandırdığ ıoyunu Ahmet Levendoğlu yönetiyor.
(6594)
Karikatüristimiz Süleyman Özkonuk’a sürekli basın kartı -  Ufuk Ötesi
Basın Kartları Komisyonu 79 gazeteciye sürekli, 83 gazeteciye de ilk kez sarı basın kartı verilmesini kararlaştırdı. Ufuk Ötesi karikatüristi Süleyman Özkonuk, A.A. Genel Müdürü Hilmi Bengi, ATV Ana Haber Anchormani Ali Kırca, Milliyet yazarı Fikret Bila da sürekli basın kartı aldı.
(5808)
Sihirli Flüt -  Reyman Eray
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sezon “yeni”lerinden biri de “Sihirli Flüt” operası. Mozart’ın bu başyapıtını Aytaç Manizade sahneye koydu.
(3552)
Ermeni sorunu yok sorun olan Ermeniler var -  Ufuk Ötesi
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, sözde Ermeni sorunu konusunda bütün dünyanın yalanlarla kandırıldığını belirterek, “Hiç kimse, bir Ermeni sorunu olmadığını, ‘Sorun olan Ermeniler’ olduğunu söyleme cesaretini gösteremiyor” dedi
(3474)
Bu Oyun (Adı Yok) -  Reyman Eray
Geçen ay “dede” olduğunu müjdelediğimiz Hadi Çaman, oyuncusu Selda Özer’in rahatsızlığı yüzünden, perdesini ancak Ekim ayında açabildi. Özer’e “Geçmiş olsun” ve “tiyatroya hoş döndün” diyoruz.
(3077)
Kantocu -  Reyman Eray
Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen “Kantocu” adlı müzikalin yazarı ve yönetmeni Haldun Dormen usta, program broşüründe bu gerçeklere değinmiş... “Liboş” meslektaşlarımıza ve kimi üniversitenin öğretim görevlisine o broşürden koli koli göndermek gerek!
(2971)
Çayhane -  Reyman Eray
Okinawa adası... 1945 yılındaki Amerikan “işgal mantığı”nın öngörülemeyen sonuçları ve Vern Sneider’ın durumdan ürettiği görkemli bir güldürü. Bu oyun kaçırılmaz!
(2908)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002