Kasım 2008

Ö T E S İ

 

16.07.2020 SİZDEN GELENLER

 
Ayhan ÇİFTÇİ

Sizden gelenler


Değerli okuyucularımız bu gün Irak'ta, oradaki Türkleri hedef alan katliamlar devam etmektedir. Ve ne yazık ki bunlar gündemden düşmüş, yerini otel odasında uyuşturucu yüzünden sözde şehit olduğu iddia edilen şahıslar, gelinler, pop starlar, çöpçatanlar almıştır. Oysa Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ne gidildiğinde görülüyor ki Irak'taki soydaşlarımız katliama uğramakta herhangi bir sebeple hapishanelere konulmaktadır.

Yürekler sızlatan bu olaylar karşısında bizden destek bekleyen soydaşlarımız bizim halimize şaşırmaktadırlar. Ve bununla ilgili bir hafta boyunca açmış oldukları sergide Irak savaşında katliama uğrayan soydaşlarımızın fotoğraflarını gözler önüne sermişlerdir. Irak Savaşı'nı ayrıntılarıyla ve ekonomik bağlantılarıyla ele alan yazıyı sizlere sunuyorum:
"Irak Savaşı dünya güç dengelerini altüst edebilecek bir bomba niteliği taşımaktadır. Saddam heykelleri kendisiyle birlikte dünya halklarının gözündeki bazı perdeleri de yere indirmektedir. Bağdat'a düşen bombalar ortalığı bulanıklaştırmamakta aksine bazı gerçekleri tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir. Artık sosyalizmin yıkılması ile içine girilen Yeni Dünya Düzeni de (YDD) bir virajı dönmüş olmaktadır. Küreselleşmenin Clinton dönemi balayı sona ermekte, 3. Dönem sömürgecilik asıl gerçekliği ile ortaya çıkmaktadır. Artık bir şeyler çok belirgin biçimde değişmiş, olgunlaşmış ve bombalar olarak kendini tüm dünyaya duyurmaktadır. Ve bu bombalar aslında New York ticaret kulelerine çarpan uçakların yol açtığı enkazı bile örtecek güçtedir.
Kapitalizm bugün 2. Dünya Savaşı öncesindeki gibi bir krizin içindedir. Sosyalizmin yıkılmasının yarattığı olumlu koşulları bir on yıl içinde sömürdü. Bilimsel teknik gelişmelerin yarattığı olanakları sonuna kadar sömürdü, bitirdi. Geldiği noktada sosyalizm koşullarına göre ayarlanmış tüm kurumları işine yaramaz hale gelmiştir. Hatta önünde engel olarak durmaktadır. Koyduğu yasalar kendine dar gelmekte ve çıkarlarını korumak için onları çiğnemekten başka yol bulamamaktadır. Krizin yükselmesi merkezler arasındaki sürtüşmeleri, pazar savaşlarını arttırmaktadır. Onun için birbirlerinden zorla pazar kapma yoluna çıkmışlardır. Rekabetin maskesi düşmüştür. Irak Savaşını bu çerçevede düşünmek gerekmektedir. Irak savaşı kendi özgülü içinde ABD'nin Irak petrolünü ele geçirmek ve ona bağlı olan çeşitli güç unsurlarını elinde toparlamak için yapıldı. Elbette Irak'a girilirken Afganistan deneyiminden yararlanıldı. Afganistan gibi daha kolay ülkede bile iktidar olunamadığı gerçekliği bilinmektedir. Irak'ın daha zor olduğu açıktır. Ancak ABD'nin başka şıkkı yoktur. Artık o gerçekten ölümlerden ölüm beğenme durumundadır. Irak savaşı ile var olan sorunlarına eski bağlamda çözüm getirmeyeceğini biliyordu. Diğer savaşlar gibi ekonomik sorunlarına çözüm sağlamayacaktır. Artık savaşlar ABD'nin alın yazısıdır. ABD gününü kurtarmak için sürekli savaşlar yaratmak, bunları birbiri arkasına dizmek durumundadır. Sürekli gerilim, sürekli kan ile yaşama durumundadır. Bunu biliyor. Irak savaşı kapitalist merkezlerin bundan sonra birbirlerinden rekabetle aldıkları pazarların sıcak savaşlarla alınacağının ilk büyük örneğidir. Diğer merkezler buna ne diyeceklerdir? Ya da 3. Sömürgecilik döneminde onlar
ABD karşısında nasıl bir politika sergileyeceklerdir? Irak savaşının başlaması öncesi bunun bir provasını yaşadık. Ancak savaş sonuçlanmadı. Şimdi ikinci perdesi başlıyor. Ambargonun kalkması. Bu kez bakalım nasıl şekillenecek? Ancak ABD Afganistan savaşından beri geçici ittifaklar politikası içindedir. Yani her saldırılacak ülkeye uygun ittifaklar kurulacak ve bunlar dağılacaktır. O anlamda bundan sonra ki savaşlarda hangi ittifakların kurulacağını kestirmek zordur. Ama bir şey kesindir, merkezler arası pazar kapmak savaşı sürdükçe ilişkiler daha da sertleşecektir. Eski CIA ajanının dediği gibi bu ABD'nin 4. Dünya savaşıdır. ABD Irak savaşı ile tüm dünyaya karşı bir savaşa başladığını ilan etmiş oldu. Bu nedenle Lenin heykellerinin yerlere indirilmesi Sosyalizmin yıkılmasının sembolü oldu ise, Saddam heykellerinin yerlere düşürülmesi de sanırız kapitalizmin sembolü oldu. 3. Dünya ülkeleri sömürüsünün de sona ermesi sürecinin başlangıcıdır. Çünkü yanlış hesap bir kere Bağdat'tan dönmeyi alışkanlık haline getirmiştir.
ayhanciftci_37@hotmail.com
ufuk@ufukotesi.com


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002