Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ocak - 2003

 
 

Köşe Yazıları


Çapraz Ateş :  Dönemeçteki Türkiye -  Kemal Çapraz
Türkiye 2001-2 yıllarını büyük sıkıntılarla geçirdi. Yeni umutlarla uyanmak isteyen Türk milletinin önünde çok zorlu bir yıl daha var. Türkiye, dönemece gelmiştir. Ya bu badireyi de atlatacak ve dünya üzerinde etkili, şahsiyetli bir devlet olarak hayatiyetini devam ettirecek ya da bir sömürge toplumu olarak yok olup gidecektir.
()
Köşe Taşı :  Koltuğa çivilenmek -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Türk kültüründe anneler çocuklarının beşiğini “benim oğlum işçi olacak” diye sallamaz. Onların beklentisi,umudu çocuk büyüyünce iyi bir yönetici olmasıdır. Ya Vali olmalı, ya Paşa, ya da Bey. Bu tür çocuk eğitme tarzı, milletimizin gönlünde yatan aslanın ne olduğunu açıkça gösterir. İdarecilik,yöneticilik alanlarına bu kadar önem verdiğimiz halde içinde bulunduğumuz durumun sebeplerini nerede aramalıyız?
()
Sözün Özü :  Karlofça’dan Kofi Annan planına -  Alptekin Cevherli
Yıl 1699’dur, Osmanlı Ordusu ilk kez mağlubiyetle tanışmış; 1299’dan beri süre gelen ve Avrupalıların “Anneciğim, Türkler Geliyor !” diyerek mukavemetsizliklerini ifade ettikleri 400 yıllık süreç son bulmuştur. Gerçi daha evvelki tarihlerde de çeşitli mağlubiyetler alınmıştır, lakin bu kez Türk, ilk kez toprağı yani vatandan bir parçayı kaybetmenin ezikliği ve burukluğu içindedir.
()
Milli Sıtrateji :  Yeni ve Gizli SEVR -1- -  Dr. Alptürk Ünlü
Bu köşede, bu isimle ilk yazımız, bu gazetenin Nisan 2002 tarihinde çıkan. birinci sayısıyla başladı. O sayıdan bu sayıya kadar belirli bir açı çerçevesinde, Türk Dünyası merkezli düşüncelerimizi aktardık. Özellikle günümüzün dünyasında, küreselleşme edebiyatıyla Anglo-Sakson-Yahudi ittifakının ve onların parayla beslenen bülbüllerinin şakıması altında, günlerimizin uyutularak-uyuşturularak, geçtiğini-geçirildiğini vurgulamaya çalıştık.
()
Ünlem ! :  Zengin Türkiyem -  Asuman Özdemir
Türkiye’nin iç ve dış borçlarının toplamı yüzlerce katrilyon lirayı bulmuş. GSMH da kişi başına düşen gelir öldürmüyor ama süründürüyormuş. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti o kapı, bu kapı borç topluyor, Irak savaşına girerse ABD’den kaç milyar dolar alacağının pazarlıklarını yapıyormuş. Madem, ülke olarak binmişiz bir âlamete gidiyoruz kıyamete de sorarım sizlere ben neden koskoca İstanbul’da yürüyecek bir karış kaldırım bile bulamıyorum.
()
Göğe Merdiven :  Kurumlaşarak birleşmek -  Aybars Fırat
Sıkıntılı olduğumuz günlerde hatırladığımız bir olgu var. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde olmak, birleşmek, bütünleşmek. Gerçekleşmesi durumunda, Türk milletinin, dünyanın en büyük gücü haline geleceğini hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki milletimiz, bu birliği bir türlü yakalayamıyor. Sebebi çok açık;
()
Bamteli :  Birand’ın dünyası -  Aydil Erol
Hayret ! Her konuda “türlü çeşitli” ahkam kesen, fırtına gibi esen, sel gibi sürükleyen, her “bi şeyi” bilen bazı köşe yazarları, nedendir bilinmez, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun şehit edilmesinden tek kelime söz etmediler. İnsanın hayretten donası geliyor. Sormamak elde mi: Bu nasıl (GÖZLEM), bu nasıl (OBJEKTİF) ?!!
()
Net P@no :  Çalınan Telefonunuz Bulunur ! -  Baki Günay
Cebinizde, çantanızda ve elinizde taşıdığınız cep telefonlarını kaybettiniz veya çaldırdınız. Merak etmeyin çaldırdığınız telefonu bulabilir veya o telefonu uzaktan kitleyebilirsiniz. Nasıl mı ?
()
Gezi :  Süleymaniye -  Banu Erkmen
Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede; Bir mehabetli sabah oldu Süleymaniye’de ... YAHYA KEMAL BEYATLI
()
İnebolu Haber :  Turizm Lisesi’nin Oteli açılıyor -  Celal Bekiroğlu
Bu öğretim yılında faaliyete geçen İnebolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin otel bölümünde hazırlıklar başladı. Okul bünyesinde bulunan 18 odalı otel kısmının tefrişatı için 30 milyar lira ödenek gönderildi. Gönderilen ödenekle otel odalarının donanımı sağlanacak.
()
Evrak-ı Perişandan :  Şeyhülekber ve Kıyafetnamesi -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Muhyiddin ibn Arabi İslam âleminin en tanınmış ve önde gelen mutasavvıflarından biridir. 1165’te Endülüs’ün Mürsiye (Murcia) şehrinde doğmuş, 1240’ta Şam’da vefat etmiştir. Hayatı Endülüs’ten başka Kuzey Afrika ülkeleri Fas, Tunus ve Cezayir’de, Mekke ve civarında, son zamanlarında ise Ortadoğu ülkelerinde ve bu arada Selçuklu çağı Anadolusunda geçmiştir.
()
- :  Yeni Yılda Umudu Ummak -  Ahmet Özdemir
Milâdi takvim, 1926 yılında kabul edildi. Ancak, 1935 yılında bir kanunla 31 Aralık öğleden sonrası ile 1 Ocak günleri yılbaşı tatili ilân edildi. Sanmayınız ki, bu tarihten sonra toplum hayatımızda yılbaşı gelenek ve görenekleri kök saldı.
()
Tutanak :  Tek Kişilik Ordu: Dr.Necip Hablemitoğlu -  Hüseyin Özbek
Küstah Hans’ın suratına Dr.Necip Hablemitoğlu’nun Türk Ulusu adına aşkettiği tokadın izi uzun zaman silinmeyecek. “ALMAN VAKIFLARI VE BERĞAMA DOSYASI” adlı suçüstü tutanağı denebilecek kitap, Alman Emperyalizminin suratına nakşedilmiş Osmanlı sillesi gibi acısını ebediyyen hissettirecek.
()
Necdet Yaşar Gerçeği -  Aydoğdu Ersin
Daha önceleri çeşitli milletlerde kullanıldığı bilinmekteyse de ‘’tamburu’’ Türkler geliştirerek bu günkü haline getirdiler. Türk tamburu büyük olduğundan ötürü Araplar ‘’Büyük Türk tamburu’’, ‘’Horasan tamburu’’ demişlerdir. ‘’Bağdat tamburu’’ denilen ikinci çeşit, Arap tamburudur ve daha küçüktür. 17’nci yy sonlarında, yalnız İstanbul’da 500 dolayında profesyonel çalıcısı bulunduğunu Evliya Çelebi yazmaktadır.
()
Küllük :  Satılmış insanların yurdu -  Mehmet Koca
Elinizde avcunuzda neyiniz varsa verin. İsteyenler çok önemli mevkileri tutmuş medeni kişilerdir. Bulundukları coğrafya yabana atılır, yenilir yutulur cinsten değildir. Şu bizim kaymak tabakasının neredeyse tapındığı bütün değerlerin yeryüzündeki yegane temsilcisi sıfatı bile onları anlatmaya yeterlidir. Hem zaten sizler cömert insanlarsınız. Binlerce yıldır yemediniz, yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz.
()
Düşün/ce :  ‘Elem verici’ değinmeler -  Olcay Yazıcı
Beynimde ve kalbimde ‘elem verici’ izleri kalan bazı ‘kısa değinmelere’ yer vermek istiyorum bu yazıda.Yo, hayır; ‘sevgili okuyucularım!’ diye başlamayacağım söze. Çünkü, biraz kibirli, biraz bencil, biraz üstünlük taslar bir üslûp olarak görüyorum bu ifade tarzını.
()
Şiir :  Necip Hablemitoğlu'nun aziz hatırasına BİZİM SEVDAMIZ -  Orhan Seyfi Şirin
İki kerecik sohbetimiz olmuştu. Şiirlerime çok ilgi göstermişti. En çok da bizim Hasan abimiz var. Polatlı 'da her yıl bostan ekiyor. Niye diye sordum. Dedi ki Necip beyin şöyle minik minik iki tane kızı var. Her yıl gelirler. Kızlar bostanda koşuştururlar, Uyvar ve Kanije... Bana dediler ki Hasan amca biz karpuzları, kavunları ağaçta yetişiyor sanıyorduk. Senin sayende öğrendik. Demek bunlar toprakta yetişiyordu diye... İşte o yüzden ekiyorum dedi. Sonra da içini çekti. İki kat bodrumda yaşıyorlar, tabiatı, doğayı mı görüyor çocuklar... Diye. Ben hiç iki kat bodrumda oturan derin devlet görmedim. siz gördünüz mü? Biraz önce Hasan beyi aradım. bu sene bostanı ekmiş ama kızlar gelip koşuşturmamışlar bostanda... Necip Bey vakit bulamamış bu yıl koşturmaktan. İşte ben ona ağlıyorum şimdi. Çünkü şairlikte ağlamak ayıp değil.
()
Gerçek :  Kim ne istiyor? -  Özdemir Özsoy
Bir problemin çözümünü istemeyenler ya da kendilerinden başkasının o problemi çözmesini istemeyenler ne yapıp yapıp konuyu karmaşık bir hale getirirler. Buna rağmen onların sakladıklarını görebilen, örtülerini çekip gün ışığına çıkarabilen, art niyetlerini ortaya koyabilen kişiler her zaman vardır. Bunların varlığı o tertipçilerin canını sıktığı kadar onların medyadaki sözcülerini de kızdırır. Çünkü asıl açığa çıkan bu papağanlardır.
()
Tarih Bilinci :  Bakarak Mı Görürsünüz, Görerek Mi Bakarsınız ? -  Rasim Giresunlu
Hayat, iradeniz dışında akıp giderken, eğer ölümlü bir canlı olduğunuzu unutmazsanız, ölümü daha kolay ve rahat karşılayanlardan olabilirsiniz. Bazen de, belki bu durum, işinize gelmez ölümü ya da bu tür bir gerçeği kabul edemez ve bu bağlamda, her hangi bir hastaneye gitmeyi ve orada muayene olmayı dahi göze alamazsınız.
()
Reymanca :  Trajikomik Bir Öngörü -  Reyman Eray
Tarih: Aralık 2004. Yer: Avrupa. “Selamünaleyküm Sayın Şansölye. Biz geldik.” “Hoş geldiniz de... Niye geldiniz ?” “Hani şu... AB’ye giriş tarihimiz...” “İyi ama, uygulamalarınız...” “Her şeyi uyguladık Sayın Şansölye. Şu giriş tarihimizi verseniz de biz gitsek.” “‘Uyguladık’ diyorsunuz ama, ortada uygulanmış bir şey yok !” “Yok olur mu Sayın Şansölye ? Ulusça ayak uydurduk AB yasalarına. İnanın artık kokoreç bile yemiyoruz.”
()
Yakın Takip :  2003 Biraz Güç -  Dr. Ünal Metin
Krizlerle dolu bir yılı geride bıraktık. Ekonomik kriz, siyasi kriz derken 2002 belleklerde çok da iyi anılar bırakmayarak tarihteki yerini aldı. Türk milleti maddi ve manevi olarak verdiği büyük kayıplarla ümitsizliğin ve çaresizliğin girdabına sürüklendi. Krizi planlayanlar ve bunların işbirlikçileri yıllardır uyguladıkları senaryolarının artık finaline yaklaştıklarını zannederek; Türk milletinin değerlerini her ortamda aşağılamaya ve yok etmeye başladılar.
()
Aykırı Bakış :  Sorularla Kıbrıs Meselesi -1- -  Dr. Yusuf Gedikli
Kıbrısta Tek Çözüm İstiklalin Devamıdır 1. soru: Kıbrısta son durum nedir? Kıbrısta tabiri caizse deniz artık bitmiştir. 28 şubat 2003 veya en geç 1 mayıs 2003’e kadar menfi ya da müsbet bir şey olacaktır. Eğer bir anlaşmaya imza atarsak, bu orta veya uzun vadede Kıbrıs Türk toplumunun yok olmasıyla neticelenecektir.
()
Zekice :  Avrupa Birliği ve Türkiye -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Ufuklarında güneşin batmadığı büyük imparatorlukların mirasçısı Türkiye Cumhuriyeti devleti asırlardan beri çok merkezli, çok yönlü dış ve iç saldırılara maruz kalmaktadır. Bu saldırılar Türkiye’nin coğrafyası itibarıyla taşıdığı önemden, jeopolitik ve jeo- stratejik özelliklerinden kaynaklanır. Türkiye’nin bu özellikleri ile batı dünyasında yer alması komşularımızın kendi emellerini gerçekleştirmesine engel teşkil etmektedir.
()
UFUK ÖTESİ :  Her güzelin bir kusuru olur... / Ilgaz BABACAN -  Ufuk Ötesi
Şimdi yazının başlığına bakıp da, “Süha Özgermi gibi bir deha dururken, sen de kim oluyorsun güzelimize kusur bulacak?” diye bana çıkışmayın... İşin doğrusu, ben Azra Akın’ın şu kapaktaki fotoğrafının dışında herhangi bir suretinden haberdar olmadığım gibi, bu uluslar arası yarışmalarda neyin kriter alındığını da bilmem. Zira her konuda Türkiye’ye cimri davranan bilumum dünya milletleri, 8-10 yılda bir, güzellik tâcını başımıza kondurmakta hiçbir sakınca görmezler... Demek ki, bu konuda inkar götürmez bir üstünlüğümüz var... Ben daha yazımın ilk paragrafını tamamlamıştım ki, bir güzellik haberi daha geldi.Bir başka kızımız Esra Eron, Avrupa 3. Güzeli seçildi.
()
Aynada Görünen :  Ekonomik savaş -  Hüseyin Aynalı
Devlet yönetiminde 4 ana görev var; eğitim, sağlık, güvenlik ve devletin temeli olarak nitelenen adalet. Peki bütçeden ayrılan binde 75’lik bir kaynakla 70 milyonluk bir ülkede adaletin tesisi mümkün mü? Mümkün diyenler beri gelsin, 70 milyon vatandaş da onları alınlarından öpsün.
()

*

Haberler


Hablemitoğlu’nun mirasına Türk gençleri sahip çıktı -  Ufuk Ötesi
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Almanya başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının faaliyetlerini yakından takip eden ve bu konuda yayınladığı eserlerle tepkileri üzerinde toplayan Hablemitoğlu’nun katledilmesi Türk milletinin sert tepkisine neden oldu.
()
Türk Ortodoks Patriği Erenerol vefat etti -  Ufuk Ötesi
Türk Ortadoks Patriği Selçuk Erenerol, 21 Aralık’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Türklük mücadelesinin yılmaz savunucularından olan Patrik Erenerol, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun katledilmesine çok üzülen Erenerol, yakınlarına “Vatanperver çocuklarımızı bile koruyamaz hale geldik. Necip Türk milletinin yetiştirdiği çok değerli bir evladıydı” diyerek üzüntüsünü dile getirdiği öğrenildi.
()
Kitap düğünü -  Ufuk Ötesi
Kazak Türkleri Vakfında, Türkistan büyüğü Mustafa Çokay'ın hayatını anlatan “Türkistan Ateşi” isimli kitap için düğün yapıldı. Değerli tarihçi, ilim adamı Dr. Abdülvahap Kara'nın "Türkistan Ateşi" isimli kitabının yayınlanması sebebiyle yapılan “Kazak Toyu”na çok sayıda davetli katıldı.
()
KOCAV Sohbetleri -  Ufuk Ötesi
Kültür Ocağı Vakfı tarafından düzenlenen seri konferanslarda bu ay, “Küreselleşme ve Milli Devletin Geleceği” konusu Prof. Dr. Teoman Duralı işleyecek. 18 Ocak tarihinde KOCAV merkezinde saat 18.00’de yapılacak konferansı, 25 Ocak tarihinde yine aynı saatte “Küreselleşme ve Milliyetçilik” konusunu Yard. Doç. Dr. Durmuş Hocaoğlu konferansı izleyecek.
()
Çanak çömlek patladı -  Ufuk Ötesi
Bir yanda Öntürkler, diğer tarafta Etrüks tarihi ilgili araştırma sonuçları tartışmaya açılınca hem Batı'da hemde Türk topraklarında gözü olanlar tarafından kuşkuyla izlenirken, Anadolu'da yok olmuş medeniyetlerin küllerinden yeni bir millet çıkarmaya çalışanların kazma kürek telaşına düştükleri gözleniyor.
()
Türk Ortodoks Patriği Erenerol vefat etti -  Ufuk Ötesi
Türk Ortadoks Patriği Selçuk Erenerol, 21 Aralık’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Türklük mücadelesinin yılmaz savunucularından olan Patrik Erenerol, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun katledilmesine çok üzülen Erenerol, yakınlarına “Vatanperver çocuklarımızı bile koruyamaz hale geldik. Necip Türk milletinin yetiştirdiği çok değerli bir evladıydı” diyerek üzüntüsünü dile getirdiği öğrenildi.
()
Hablemitoğlu’nun mirasına Türk gençleri sahip çıktı -  Ufuk Ötesi
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Almanya başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının faaliyetlerini yakından takip eden ve bu konuda yayınladığı eserlerle tepkileri üzerinde toplayan Hablemitoğlu’nun katledilmesi Türk milletinin sert tepkisine neden oldu.
()
Karikatürün Sessiz Kahramanı -  Ufuk Ötesi
Edinburgh Festivali’nden Avrupa Karikatürcüler Federasyonu’na, uluslararası karikatür festivallerinde Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş olan Sema Ündeğer, 1987’de ABD’de editörlüğe başladı... Son olarak Nehar Tüblek Özel Ödülü’nü(2002) alan Ündeğer’in tüm ödüllerini, mansiyonlarını, konferanslarını saymak, bu köşeyi aşar.
()
Meraki -  Ufuk Ötesi
Yazar, uyarlamacı, tiyatro yönetmeni, devlet adamı, dil uzmanı... Tarihimize adını altın harflerle yazdıran Ahmet Vefik Paşadan söz ediyoruz. Uzmanlık alanlarından biri de “Molière” olan Ahmet Vefik Paşa (1823-1891), ilk Molière çeviri ve uyarlamalarına da imzasını atmıştır. Şehir Tiyatrosu’nca sergilenmeye başlanan “Meraki” bunlardan biri ve belki de en önemlisidir.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002