Kasım 2008

Ö T E S İ

 

2.03.2024 Ünlem !

 
Asuman Özdemir

Zengin Türkiyem


Türkiye’nin iç ve dış borçlarının toplamı yüzlerce katrilyon lirayı bulmuş. GSMH da kişi başına düşen gelir öldürmüyor ama süründürüyormuş. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti o kapı, bu kapı borç topluyor, Irak savaşına girerse ABD’den kaç milyar dolar alacağının pazarlıklarını yapıyormuş. Madem, ülke olarak binmişiz bir âlamete gidiyoruz kıyamete de sorarım sizlere ben neden koskoca İstanbul’da yürüyecek bir karış kaldırım bile bulamıyorum.

Sanki, gökyüzünden yağmış veya bedava dağıtılmış gibi dağ taş araba dolu.. Karşıya mı geçecem? Bir kazaya kurban gitmeyeyim diye en az 200 metre yürüyüp trafik lâmbası aramaktan ayaklarımda derman kalmadı. 200 metrenin de her karışı park etmiş arabalarla dolu. Envaî çeşit, rengârenk BMW ler, Mercedesler, Opeller, cipler v.s v.s.
Simsiyah camlı bu arabaların şoförleri var, korumaları var hatta 3 adımlık yere giderken tepelerine taktıkları mavi lâmbalarıyla, garip sesli klâksonları bile var. Yaaaaaa..!! Bu arabaların sahipleri öylesine mütevazıdırlar ki, reklamdan hiç hoşlanmadıklarından adlarına Maliye’nin gelir vergisi listelerinde asla rastlayamazsınız. Zaten korumaydı, kollamaydı, şofördü derken malûmunuz vergi levhalarında bir asgâri ücret kadar dahi rakamı göremeyiz.
Rica ederim.
Ne beis var efendim?
Önemli olan kendi aralarındaki esnaf dayanışmasıdır. Yılbaşı gecesi sadece İstanbul’da 1565 eğlence mekânın da 10 trilyon lira harcadılar. Mekân sahipleri de ekseriyetle kendileri gibi vergi listelerinden şöhret basamaklarına tırmanmak istemeyen tevazû sahibi arkadaşlarıydı. Eğlendirenler de arkadaşlarının hatırına bu gece için küçük rakamlar alarak sahneye çıktılar. Bir yılbaşı gecesinde 10 milyar alacak kadın mı Bülent Ersoy? Malumunuz olduğu üzre hanımefendidiiir.! Hayırseverdiiiiir.!
Bu arada Ankara’dan ötesini karış karış yatırım yaparak Anadolu’yu ihyâ eden iş adamlarımız, Anadolu’da yer kalmayıp da yatırımlarını yıllardır Romanya, Bulgaristan, ve Rusya Federasyonu’na kaydırmışken aniden aşka gelip, TOBB başkanlarını ABD büyükelçisine gönderdiler. Büyükelçi,’’Mektup yazacağım tekstil kotaları için’’ dedi. Başkan memnun, büyükelçi memnun da’’ hangi Amerikalı okuyacak o mektubu?’’ ben orasını anlamadım. Sanki onlar değildi pamuk ekimine Türkiye de sınır koyan?
7.5 milyara yemek takımı, 4.5 milyara çay takımı, ceketler 650 milyondan, takımlar ise 900 milyondan; seç, beğen, al..! Her pazar ekinde çıkan ürün reklamlarından birkaç tanesi sadece..! Adları da, markaları da yabancı olan bu ürünlerin reklamları bizim eve kadar geldiğine göre alıcısı demek ki çok..! Zaten bir kıyamettir gidiyor, kotun, ayakkabının, gözlüğün, çantanın markası. Genç kızlarımız buz gibi kış havasında göbeği açık kazakları ile giyinmek zorundalar. Yoksa çıplak mı gezsinler? Hele bir ‘’alamam’’ deyin. Bir surat ki bir surat; anında sizi Bush, kendilerini de mazlûm Irak halkı ilân ediverirler.
Ya 3 adımlık yola taksi ile gidenlere ne demeli? Taksimetrenin açılması ile kapanması bir oluyor. Bir gün taksi şoförleri bir olup bunları dövecekler ama ne zaman olacak bu çok merak ediyorum. Ha ondan sonra da diyet yaparlar zayıflamak için. Diyet yiyecekleri de ithal olmalıymış. Yerli mal kepek yapıyor ya...!
Akşam Erman Toroğlu’nun hakemliğinde televizyonda karı koca kavgası vardı. Adam 2 yıldır işsizmiş. Ama elinde 250 milyonluk cep telefonu..! Söyleyecek daha o kadar çok şey varken, şimdi ben bunları yazmaya başlamışken sanmayın ki susarım. Maalesef yerimin darlığıdır, şimdilik konuyu toparlamamın sebebi.
Borç, harç içindeki krizlerle boğuşan fakir bir devletin;her geçen yıl koşullar değiştikçe, dürüst kalmamayı meziyet sayan zengin fertlerinin amipler gibi çoğalarak büyümesi normaldir.
ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002