Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Kasım - 2007

 
 

Köşe Yazıları


gezi :  Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım -  Nazan Sezgin
Yirmi yıldan beri Gazi Üniversitesi bünyesinde araştırmalarını sürdürmekte olan Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırmaları Merkezi 17–18–19 Ekim günlerinde Başkent Öğretmenevi’nde bir bilgi şöleni düzenledi. Katılımcılar üç ayrı salonda 125 adet bildiri sundu. Romanya, Bulgaristan ve Macaristan’dan da katılımlar oldu.
(10159)
- :  Yunanistan'da Türk izleri-3 -  Dr. Orhan  Gedikli
Yanya’da ilk önce şehir parkına gittik. Çok güzel düzenlenmiş olan parkın tam ortasındaki saat kulesi dikkatimizi çekti. Kitabelerinden tuğrasına kadar her şeyi ile ben Osmanlı’yım, ben Türk eseriyim ve Yanya’nın kalbindeyim dediğini hissettik. Bir süre orada dinlendikten sonra şehir içine doğru dalarak diğer Türk eserlerini aramaya başladık.
(9524)
Seyran :  Vefa Lisesi ve Sakin Öner -  Hayri Ataş
1992 yılıydı sanırım, Aydil (Erol) Ağabeyle Şehzade Camiinin önünden Fatih’e doğru yürüyorduk. Camii geçince başlayan Fatih Parkı’nın önünde karşılaştığımız kişiyle Aydil Ağabey bir iki söz ettikten sonra bizi tanıştırdı. Beni tanıtırken de “meslektaşınız” demeyi ihmal etmedi. Bu kişi Sakin Öner’di.
(8717)
Gerçek :  Devlet adamı -  Özdemir Özsoy
Oğuzların Bozok kolundan gelen Kayı boyunun bir cihan devletine gebe olduğunu keşfeden Şeyh Edebali, damadı Osman Gazi’ye diyordu ki “insanlar vardır şafak vakti doğar, akşam ezanında ölürler.” Günümüzde de bazı insanlar uygun bir “iklim” bulabildikleri için akşam vakti ortadan kaybolup sabah yine görünebiliyorlar.
(5156)
- :  Kürt devleti kurduruluyor! -  Elif Nur Deniz
Tezkere Meclis’ten geçti, Genelkurmay dahil herkes sınır ötesi operasyon istiyor. Başbakan Erdoğan ise “Halk istiyor diye sınır ötesi operasyon yapılmaz” diyor… Barzani, Türkiye’den ekmek yiyerek, Türkiye’ye kafa tutuyor… Soruyoruz; teröristlere ve onların işbirlikçi destekçilerine hadlerini bildirmek için daha ne bekliyorsunuz? Irak’ın kuzeyinde Kürt devleti kurulmasına göz mü yumulacak?
(4725)
Zekice :  Yeni bir anayasa hazırlanırken -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Anayasalar ulaşılamaz, değiştirilemez, ilahi kurallar değildir. İhtiyaç duydukça mutlaka değiştirilebilir. Ancak dışarıdan kumandalı, birilerinin talimatıyla değiştirilmesi de bizi rahatsız etmektedir. Türk milletinin sosyal yapısını, dilini, bayrağını, bölünmez bütünlüğünü, egemenliğini kimse değiştirmeye kalkmasın, bedeli çok ağırdır.
(4578)
Bamteli :  Bağışla bizi aziz Atam!.. -  Aydil Erol
“Süngü, kuvvet, şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar, başka hiçbir prensiple müdafaa edilemez.” de senin sözlerindi. Ne yazık ki, şeref ve haysiyetin ayaklar altında süründüğüne şahit olduk. Bir gün şöyle demiştin: “Düşman kim ve hangi milletten olursa olsun bence birdir.” Bugünküler de şöyle diyorlar: “Türk olmasın da, kim olursa olsun!..”
(4559)
Tutanak :  Kuzey Irak operasyonu devam ediyor! -  Hüseyin Özbek
Ülkenin dört bir yanına al bayrağa bezeli dönen Mehmetler, epeydir küresel masallarla, AB havucuyla uyutulan devin derin bilinçaltını harekete geçirmektedir. Türk ulusunun ülkenin zor dönemlerinde ortaya çıkan kolektif bilinci tehlikenin gerçek kaynağını gösteriyor onlara. Irak’ın kuzeyinde oluşturulan modern sömürgenin bir ihanet hançeri olarak böğrüne saplanacağını hissediyor Türk ulusu.
(4533)
Geniş Açı :  Bir 'rice'mız olacak... -  Ali Arif Esatgil
Ey benim her şehit haberinin ardından sokaklara dökülen, evlerini bayraklarla donatan, kan tükürüp kızılcık şerbeti içtiğini söyleyen zavallı halkım! Öyle günlerden geçiyoruz ki, herşey ruhunu yitirmiş. Senin gözyaşından, senin öfkenden, senin sabrından, senin metanetinden gayrı hepsi yalan. Tümü birden çirkin, iğrenç, aşağılık istikbal ve ihtiraslar üzerine kurulu oyunlar.
(4499)
Köşe Taşı :  Ayrıştırıcı strateji -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ayrıştırıcılık birlik, bütünlük, beraberlik, benzerlik ve ortaklıkların bozulmasıyla ilgili nitelikleri vurgulayan bir sözcüktür. Bunların ayrışmasına ve bozulmasına yönelik her türlü eylem ve etkinlikleri kapsar. Ayrıştırıcı strateji birlik, bütünlük, ortaklık ve benzerlik niteliklerinden uzaklaşmayı, ayrışmayı körükleyici bir stratejidir.
(4336)
Pusula :  Türkler, büyük millet mi? -  Bayram Akcan
Bu asil millet içerde beceriksiz idaricileriyle olduğu kadar dışarıda da yedi düvel ile mücadele etmektedir. Türk Milleti büyük ve güçlüdür çünkü yeryüzünde bu kadar çok düşmana bu kadar uzun süre mukavemet gösterebilen ve hâlâ ayakta kalabilen başka bir millet yoktur. Türk milleti, devleti ile hâlâ ayaktadır ve bu onun büyüklüğünün en açık ispatıdır!
(4326)
Direnç Noktası :  İşsizlik düşmeyecek, yari açık el yakacak -  Arzu Erdem
Son iki haftadır ekonomide son durum ve 2008’de ekonomik tabloya dair açıklamalar yapılıyor. Her zaman olduğu gibi pespembe bir resim çizilmeye çalışılıyor ve işletmecinin de vatandaşın da bu resme inanması bekleniyor. Durum ne yazık ki o kadar da iç açıcı değil hele hele önümüzdeki yılı borçlanma politikası ile geçirecek olmamız tabloyu daha da kirletiyor.
(3915)
Yansıma :  Avrupa’nın yolları zifttir katrandır -  Gülay Özmen
Unutmadan bir de Belçika denilen memleket Avrupa’nın köylük yeri olarak bilinir, yani anlayacağınız az gelişmiş bir yer. Avrupa Birliği’nden önce ekonomisi en çok zayıf olan ülkeler arasındaydı. Avrupa Birliği en çok Belçikalıların işine yaradı deniliyor. Hollandalılar ve Almanlar pek haz etmez Belçika’dan. Fakir görürler. Nedenine gelince; Belçika sınırını geçince asfaltın sesi değişirmiş.
(3878)
. :  Kırım’ın son kahramanları (3) -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Ruslar Kırım Fatihi olarak Ekaterina’yı görürler. Ekaterina Rus milliyetçileri için sembol şahsiyetlerden, çok zeki ve erkek düşkünü birisi olarak bilinir. Aşıklarını, oynaşlarını bertaraf edebilmek için Rus devlet ricalinin çok çalıştığını resmi kaynaklar da inkar etmez. Her neyse, bizim burada bahsedeceğimiz, elin birisinin kraliçesinin özel yaşamı, yatak odası hikayeleri değil elbette.
(3758)
- :  Sonbaharda zam yağmuru -  Kurthan Reyizoğlu
Türkiye’de yağmur yağmamasının faturası vatandaşa kesildi. İstanbul’da su fiyatlarına yüzde 134 oranında zam yapıldı, belediye otobüsü bilet fiyatlarına da yüzde 50 gizli zam yapıldı. Ekmek ve simit de zamdan nasibini aldı. Seçim sonrasında sebzeden meyve ve kuru gıdaya kadar her şey zamlandı. Yetmemiş gibi Türk düşmanı Barzani ve uşaklarına verilen elektriğin faturası da vatandaşa kesilmeye çalışılıyor
(3686)
Net P@no :  Telekom grevi -  Baki Günay
Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili fiber hatlarının dört yüz tanesi tesadüf (!) eseri sustu. Sendikayla şirket bu konularda birbirini suçlamaya devam ederken bundan zarar gören vatandaş oldu. Türk halkı Telekom merkezlerinde “Bu işyerinde grev var” flamaları altında bekleyen kişilerin söylediği sözlerle karşılaştı. “Biz şu anda iş yapmıyoruz” diyen görevlilere “Peki benim açılması gereken numaramı kim açacak” diye soruyor vatandaşlar.
(3641)
Çapraz Ateş :  Amerika ile terör pazarlığı -  Kemal Çapraz
TBMM’de 507 oyla geçen tezkere karşısında bütün dünyanın gözü Türkiye’nin güney sınırlarına çevrilmişti. Türkiye’nin olası bir sınır ötesi harekâtı meşrulaşmıştı. Ama hükümetin oyalayıcı tavırları bu tezkerenin de ciddiyetini ortadan kaldırmıştır. Olay sürüncemede bırakılmış ve bölgede kış şartları ciddi bir operasyonu çok ama çok zorlaştırmıştır. Zaten istenen de oydu.
(3583)
Sözün Özü :  İdam cezası derhal geri getirilmelidir! -  Alptekin Cevherli
PKK daha önce ufak karakollara uzun menzilli silahlarla uzaktan saldırı düzenlerdi. 1990’lı yıllarda en güçlü olduğu dönemde dahi operasyonel gücü olan TSK unsurlarına bu şekilde saldırı cesareti gösterememişlerdi. Ancak PKK’nın son üç saldırısı açıkça Türk topraklarına girip Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekât kabiliyeti yüksek olan birimlerine tecavüz şeklindedir.
(3577)
Ölçü :  Hamaset ve niyet -  Cem  Sökmen
Aşağıda aktaracağımız satırlar 2007 yılının Ekim ayından değil Tarık Buğra’nın bundan 45 sene önce (19.09.1962) Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanan bir yazısından… “Güneydoğu’dan haberler geliyor: Barzani’ye Türkiye’den mermi satılmış, Barzani’nin ajanları Rusya’dan yardım istemiş, Rus yardımı koca Anadolu yaylasını aşarak varıyormuş Barzani’ye ve Barzani güney doğu bölgemizdeki çetelerle işbirliği kurmaya teşebbüs ediyormuş...
(3536)
Kültür-Sanat :  Altın Portakal Dilim Dilim Soyuluyor! -  Coşkun Çokyiğit
Çok acı verici bir dizi düşünce insanın aklını kemirip duruyor. Devletin trilyonları, güya sinemamızı ve Türkiye’yi desteklemek amacı ile akıtılıyor. Antalya’nın bir turizm ve kültür kenti olması yanında dünya çapında bir marka olmasının amaçlandığı devletin bakanları tarafından açıklanıyor. Fakat bu arada bir başka aymazlık inanılmaz biçimde sürdürülüyor.
(3496)
Kuşbakışı :  İçimizdeki Barzaniler -  Şahin Zenginal
Terör örgütü PKK’nın diğer yandaşları ne diyor? AKP tarafından AB’nin isteği doğrultusunda hapisten çıkarılan ve şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Dışişleri Bakanlığı’nda ağırlanan Leyla Zana, PKK’lı teröristlere kardeşlerimiz diyor ve Barzani ile Talabani’ye seslenerek; “Hiçbir kürt kardeşlerini teslim etmez” diyor…
(3432)
- :  Kanlı enerji hırsızlığı -  Mehmet  Gözay
Varşova Paktı’nın yıkılışını sağlayan NATO lideri ABD, Ön Asya ve Asya kolonileri kurma proje setini üreterek uygulamaya sokmuştur. ABD kongresine sunulan “Deniz aşırı güvenlik stratejisi” için öngörülen yatırımlar; ABD savunma bütçelerinde net olarak yer almaktadır. Son on yıllık ABD savunma bütçelerinin 1997 – 2007 dönemi Ön Asya ülkelerine yönelik yatırım kalemleri, sıcak savaş, askerî işgal ve yerleşim projelerinden oluşmaktadır.
(3362)
Yakın Takip :  Tahrip bombaları -  Dr. Ünal Metin
Türk kamuoyu da Türkiye’ye karşı olanın A.B.D. olduğuna çoktan karar vermiş durumda. A.B.D. işte burada panikliyor. Türkleri laf salatalarıyla yatıştırmaya çalışıyor. Türk kamuoyunu oyalamak için de yıllardır yeşilliklerle beslediği, semirttiği kafakağıdı Türk, içimizdeki yerel yabancıları kullanıyor.
(3213)
Kulvar :  Hiç akıllanmayacak bu Haçlılar -  Cihangir Arık
Yüzyıllardır aynı oyunu oynuyorlar ama hep aynı akıbete uğruyorlar. Bu haçlılar ve içimizdeki haçlı zihniyetliler hiç akıllanmayacak. Zaten akılları olsa Türk’le uğraşılamayacağını anlarlardı. En son örneğini Çanakkale de, Sakarya da, Dumlupınar da, ve Türk’ün zaferiyle sonuçlanan ve daha bir çok yerde aldıkları yenilgileri çok çabuk unuttular.
(3205)
Göğe Merdiven :  Vatan sağ olsun! -  Aybars Fırat
Arka arkaya şehitlerimizi toprağa veriyoruz. Türkiye ayağa kalkmış, her taraf kırmızı beyaz renklerle gelinler gibi bezenmiş. Bayrağını kapan balkonuna, penceresine, meydanına, yürüyüşlere koşuyor. Güzel hassasiyetlerimizin bitmediğine, bütün iblisane faaliyetlere rağmen yüreğimizin derinliklerinden fışkırmasına seviniyoruz. Milletimizle ne kadar övünsek yeridir.
(3159)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(3047)
Hedef :  Şehitlerimize ağlarken -  Ünal  Bolat
Ah çaresizlik… Ah mecburiyet… Ah ekonomik özgürlüğü tam olmayan, siyasal çevresi bulunmayan, kimi kimsesi olmayan ailelerin garip çocukları… Onları bu dünyadan böylesi kahpe kurşunlarla ayıranlar ve buna her ne şekilde olursa olsun sebep olanlar tarih önünde hesap vereceklerdir.
(2898)

*

Haberler


Karın duvarı fıtıkları -  Ufuk Ötesi
Karın duvarı fıtıkları, karın duvarı kas tabakaları arasında bir açıklıktan karın içi organların yer değiştirmesi olarak tanımlanır. Bu yazıda kasık fıtıkları (ki iki farklı; inguinal ve femoral fıtık olmak üzere tipi bulunur) ve ventral fıtıklar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.
(14167)
Türk Dünyası edebiyatçıların görkemli buluşması -  Ufuk Ötesi
Şiir şölenlerinin en eskisi ve anası olan “Hazar Şiir Akşamları”nın 15’ncisi, Türk Dünyası Hizmet Ödülü töreninin 4’ncüsü Kırgızistan Türklüğü’nün dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov onuruna 25–27 Ekim’de Elazığ’da yapıldı.
(6458)
Dr. Yusuf Gedikli babasını kaybetti:Hacı Mustafa Gedikli Hak’ka yürüdü -  Ufuk Ötesi
Gazetemizin eski Genel Yayın Yönetmeni Dr. Yusuf Gedikli babasını kaybetti.
(5332)
Bulgaristan’da Türklüğün meşalesiydi -  Mehmet Türker
Tam bir yıl önce İstanbul’da ebediyete göçen Bulgaristan Türkleri edebiyatında edebiyatın zirvesine imzasını atan yazar-şair ve dava adamı Ömer Osman Erendoruk sevenleri tarafından Kayabaşı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.
(5044)
Kıbrıs tarihini aydınlatan belgeler -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciler Derneği’nin de katkılarıyla, 01–30 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde (İMSG) “400 Yıllık Miras, Kıbrıs’ta Evkaf Kayıtları Sergisi” açıldı.
(3756)
Türk Tekom’da grev tedirginliği -  Ufuk Ötesi
Hala tekel durumunda olan Türk Telekom grevi 18. gününde. Ve Türk Telekom ilk defa grev görüyor. O da adı Türk olsa da kendi Türk olmayan Telekom’da…
(3498)
Şehitlerimizin katili ABD’dir -  Ufuk Ötesi
Türk Kamu Sen İstanbul İl Temsilcisi Ahmet Kurt, Topkapı Posta İşleme Merkezi’nde Kamu Sen adına bir açıklama yaptı.
(3015)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002