Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 Bamteli

 
Aydil Erol

Bağışla bizi aziz Atam!..


“Süngü, kuvvet, şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar, başka hiçbir prensiple müdafaa edilemez.” de senin sözlerindi. Ne yazık ki, şeref ve haysiyetin ayaklar altında süründüğüne şahit olduk. Bir gün şöyle demiştin: “Düşman kim ve hangi milletten olursa olsun bence birdir.” Bugünküler de şöyle diyorlar: “Türk olmasın da, kim olursa olsun!..”

Çevrende hıyanetleri yıksan, yeniden!
Mel’unları topraklara tıksan, yeniden!
Ey en büyük insandan alan ilk adını,
Bir bayrak olup Samsun’a çıksan, yeniden!
Ârif Nihat Asya

İnanılamaz bir inançla “Geldikleri gibi giderler!..” demiştin… Geldikleri gibi gittiler… Bugünküler de “Başımızın üzerinde yerleri var. Yeter ki gelsinler.. Her ne isterlerse seve seve veririz…” diyorlar.
“Benim hayatta biricik övüncüm, Türk olarak yaratılmamdır.” demiştin. Türklüğümüzden utanan biz olduk.
Şöyle demiştin: “Türk milleti zekidir, çalışkandır.” Bu zeki milletin zekâsından şüphe eden “sebük-magzlar” çıktı.
“Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir.” buyurmuştun. Ellerin kapısında yerlere kapananları çok gördük…
“Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır. Alelâde politikacılıkla milleti parçalamak hıyanettir.” senin sözlerindi. Buna rağmen bilmem kaç çeşit “etnik gurup” (!) icat edildi.
“Türk milletinin damarındaki cevher-i aslisi”nden söz eden de sendin. O mübarek kana “zehir” diyen nâbekârlar gördük.
“Süngü, kuvvet, şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar, başka hiçbir prensiple müdafaa edilemez.” de senin sözlerindi. Ne yazık ki, şeref ve haysiyetin ayaklar altında süründüğüne şahit olduk.
Bir gün şöyle demiştin: “Düşman kim ve hangi milletten olursa olsun bence birdir.” Bugünküler de şöyle diyorlar: “Türk olmasın da, kim olursa olsun!..”
“Ordu, Türk ordusu!.. İşte bütün milletin göğsünü itimat, gurur duygularıyla kabartan şanlı ad!.. Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Ordumuz, Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için harcamakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkânsız teminatıdır.”, “Askerî hareket, siyasî faaliyetin ümitsiz olduğu noktada başlar.” diyen de sendin… O kutlu ocağa uzanan dilleri koparamadık.
“Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir.” diye nitelendirdiğin Türk kadınını günümüzde müstefreşe veya koket olarak görmek isteyenlerden geçilmiyor. Sonra da feminizm nutukları atmaktan geri kalmıyorlar.
“Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz.”, “Ezan ve Kuran’ı Türklerden başka hiçbir müslüman millet bu kadar güzel okuyamaz.” Bunları da senden dinlemiştik; lâkin senin bile imanından şüphe eden densizler zuhur etti.
Yüzyıllar ötesinden sesler getiren, Mete Han’ı hatırlatan bu konuşma da senindi aziz Atam: “Türk vatanının bir karış toprağı için bütün bir millet bir vücut olarak ayağa kalkar…” Böyle dediğin hâlde, “bu cennet vatanı” babalarının çiftliği sanan “entel”ler danteller ortaya çıktı.
“Beni Türk doktorlarına emanet ediniz.” demiştin. Cebinde üç beş kuruş gören, tedavi için soluğu Amerikalarda alır oldu… Sanki Türk doktorları yabancı meslektaşlarından geri kalıyormuş, sırasında onları geçmiyormuş gibi!..
29 Ekim 1923’te şunları söylemiştin: “Onların (dış Türklerin) bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir.” Senin bu sözleri söylemenden 70 yıl sonra “Adriyatik’ten Çin Seddine” nutukları atılırken, ekâbir takımından aynı konuda şunları duymak bahtsızlığına uğradık: “Hazırlıksız yakalandık.”
“Basın milletin vicdanının müşterek sesidir.” diyen aziz Atam, Anıtkabir’den bir kulak ver: O basın, büyük çokluğuyla, şimdi kimlerin borazanı?..
Bütün ömrün boyunca Türk diye, Türklük diye didindiğin, durduğun hâlde sana da çeşitli kisveler giydirmeye yeltenenler olmadı değil. Hâlbuki şunları da söyleyen sendin: “Biz ne bolşevikiz, ne de komünist; ne biri, ne diğeri olamayız. Çünkü biz milliyetperver ve dinimize hürmetkârız.”
Sana, Türklüğe ve Türk ordusuna uzanan dilleri koparamadık; kara çalan kalemleri kıramadık; o bet sesleri susturamadık… Hatıran önünde saygıyla eğiliyor ve özür diliyorum:
Bağışla bizi aziz Atam!..

Sokak adları

Bakıyorsunuz fakülte bitirmiş, mürekkep yalamış adamlar; yazarlar, bozarlar, çizerler, silerler, yontarlar bile “Senle”, “Benle” diyor. “Dört Levent”, “Bir Levent” (Zeytinburnu’nda olduğu gibi) “Ellisekiz Cadde” diye konuşuyor. “Sokağı” yerine “Sokak” yazıyor. İnanmayanlar deneyebilir: İlkokula yeni başlayan bir yavru bile, öğretildiği takdirde nerede “Sokak”, nerede “Sokağı” denileceğini belliyor…
Sokak adları da ayrı bir âlem…Bakıyorsunuz aynı sokakta iki tabelâ; biri doğru, biri yanlış!.. Kültür etkinlikleri, konserler düzenleyen; yayınlar yapan, pek çok güzel işe imza atan belediyeler, sıra sokak adlarına gelince, umursamaz-aldırmaz görünüyorlar…
Istanbul’un birkaç ilçesinden rastgele birkaç örnek sunuyor ve ilgilileri ilgiye, ciddiyete ve Gökçek Türkçemize saygıya davet ediyoruz:
Bakırköy: Alem Sokak, Pembe Ay Sokak. Beşiktaş Çayır Çimen Sokak. Beyoğlu: Kardeşim Sokak, Çatal Sokak, Zafer Ağa Sokak, Karakol Sokak, Gençlik Sokak. Eminönü: Demirci Reşit Sokak (Öteki tabelâda “Sokağı”!!!). Fâtih: Akkoyunlu Sokak, Selim Sabit Sokak. Küçükçekmece: Okul Sokak, (Bu da ayrı bir harika!..): Camii Sokak…Üsküdar: Karadeniz Sokak, Çaybaşı Sokak, Akabe Camii Sokak, Oğuzhan Sokak vd.


Mâniler

Pervamız yok AB'nin
ABD'nin selinden
Kaçan bile kurtulmaz
Mehmetçiğin elinden.

Bütün işler çözülür
Kalmaz gönülde yara
Ayağını hep sıkı
Basar ise Ankara...

Suya gelen zam için
"Yüzde otuz zam nedir?.."
Evet böyle söylüyor
Topbaşlardan Bay Kadir!...

Kimi saçını yoldu
Kimi dert ile doldu.
ABD'nin yüzünden
(Talabani yüzünden)
Utanmak tarih oldu.

Bakma hilâl kaşına
Girdi seksen yaşına
Baykal'ımın galiba
Saksı düşmüş başına!...

Gitmedik Eminönü
Bayazıt ve Mercan'a
Fotoğraf için koştuk
Çatalca'da Ercan'a¹

Güller açmış yanakta
Gülücükler dudakta
Başkasından hayır yok
Umudumuz Çanak'ta ²

1.Çatalca'nın titizliğiyle, ciddiyetiyle tanınan fotoğrafçısı.0 212–789 50 43.
2.Çanak: Çatalca Arif Nihat Asya En.Mes.Li.Kurtarma Ekibi


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4483 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002