Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 Pusula

 
Bayram Akcan

Türkler, büyük millet mi?


Bu asil millet içerde beceriksiz idaricileriyle olduğu kadar dışarıda da yedi düvel ile mücadele etmektedir. Türk Milleti büyük ve güçlüdür çünkü yeryüzünde bu kadar çok düşmana bu kadar uzun süre mukavemet gösterebilen ve hâlâ ayakta kalabilen başka bir millet yoktur. Türk milleti, devleti ile hâlâ ayaktadır ve bu onun büyüklüğünün en açık ispatıdır!

Tarihin tozlu sayfalarına baktığımızda bir tarih yapan milletler vardır bir de tarihleri başka milletler tarafından şekillendirilen milletler vardır. İşte, tarihi az-çok şekillendiren milletler büyük ve köklü milletlerdir. Mensubu bulunduğumuz Türk Milleti de bunlardan birisidir, yani büyük bir millettir. Çünkü koskoca insanlık tarihinden Türk Milletini çıkartınız neredeyse tarih adına pek bir şey kalmaz. Kavimler göçüyle Avrupa’nın şekillenmesi, Pakistan, Malezya, Endonezya vs. devletlerin İslamlaşması yani Asya’nın şekillenmesi Türkler marifetiyle olmuştur. Keza Afrika’nın şekillenmesi gibi daha bir yığın tarihi hadise, dolaylı yahut direk Türk eliyle olmuştur.
Türk Milleti bazı sebeplerden ötürü eskisi kadar dünya tarihi üzerinde etkili olamasa da, bu onun güçsüz ve küçük bir millet olduğunu göstermediği gibi, tarihine yaraşır bir şekilde dünyayı yeniden şekillendirecek potansiyeli özünde taşımadığını da göstermez. Türk Milleti özünde hâlâ büyük millet olma vasıflarını barındırmaktadır. Bakmayın siz bu asil milletin, beceriksiz birtakım idarecilerin elinde oyuncak olduğuna! Bu asil millet içerde beceriksiz idaricileriyle olduğu kadar dışarıda da yedi düvel ile mücadele etmektedir.
Türk Milleti büyük ve güçlüdür çünkü yeryüzünde bu kadar çok düşmana bu kadar uzun süre mukavemet gösterebilen ve hâlâ ayakta kalabilen başka bir millet yoktur. Türk milleti, devleti ile hâlâ ayaktadır ve bu onun büyüklüğünün en açık ispatıdır!

BÜYÜK DEVLET NASIL OLUR?

Büyük devletler idealleri olan, geleceğe yatırım yapan devletlerdir. Yine büyük devlet; sokaktaki herhangi bir vatandaşın mutluluğunu, huzurunu ve güvenliğini düşünebilen devlettir. Örnek mi istersiniz? Hiç sevmesek de İsrail devleti ve ABD büyük devlet olma vasıflarını taşımaktadır. İsrail, Hamas tarafından kaçırılan 2 askeri için Lübnan’a saldırmış, Filistin parlamentosunu basarak bakanlarını esir almış, 2 askeri için 400’ün üzerinde suçsuz Lübnanlıyı öldürmüştür. Elbette suçsuz insanların öldürülmesi kabul edilemez ve bizim “büyük devlet” olmadaki kastımız kesinlikle bu değildir. Bizim kastettiğimiz şey bir devletin kendi vatandaşlarının güvenliği, mutluluğu ve huzuru için savaşı göze alabilmesi, yeryüzünün neresinde olursa olsun sahip çıkabilmesidir.
Yine siz de duymuşsunuzdur, başka bir ülkede yaralanan bir Avrupalı vatandaşın ülkesi tarafından hemen uçakla alınıp tedavi edildiğini…
Ya peki ABD? ABD, terörizmi yok etme bahanesiyle önce Afganistan’a sonra Irak’a saldırmadı mı? Tabi bu saldırılarının birçok sebebi var. Ortadoğu’yu ve tabi olarak onun zenginliklerini ele geçirmekten tutun da, faili meçhul 11 Eylül saldırısının intikamını almaya kadar birçok sebep sıralayabilirsiniz. Ama hepsi kendi çıkarlarının devamı içindir!
Ya biz?
Bölücü terör örgütü PKK’nın 15 gün içinde 30’a yakın insanımızı şehit etmesi, 8 askerimizi kaçırması sonucunda biz ne yapabildik? Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK kamplarına bırakınız müdahale etmeyi, Irak sınırımızı geçmek ve askere yetki tezkeresini çıkartabilmek için bile malûm iktidarı kamuoyu baskısıyla ikna ettik. İsrail ile ABD’nin yaptıklarını düşününce ‘büyük devlet miyiz?’ diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. Milletimizin mutluluğunu, yabancı devletlerin insafına terk etmiş olmamız ne kadar acı ve utanç vericidir.

PKK ÜNİVERSİTEDE!

Kahraman Türk ordusu dağda fellik fellik kahpe bölücü teröristleri ararken, şehrin göbeğindeki PKK militanlarına devlet imkânlarının sunulması da bir hayli düşündürücüdür. Nereden mi bahsediyoruz? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üniversitelerinden efendim, üniversitelerinden! Necip Türk Milletinin vergileriyle, alın teri ile kurulan ve devletimizin himayesindeki bilim ve eğitim yuvası üniversitelerimizden…
Devlet üniversiteleri “sözde” eğitim gören, “özde” bölücü terörün propagandasını yapan, bölücübaşı Öcalan’ın posterini ve bez parçalarını rahatça asan, vatansever öğrencilerin öğrenimini engelleyen, üniversiteden kandırdıkları saf gençleri dağa yollayan bu hain güruha hiçbir “yetkili” artık dur demeyecek mi? Nasıl oluyor da devlet üniversitesinde bu vatan hainlerine “dur” denilmiyor yahut denilemiyor? Neden büyük gazetelerin hiçbir köşe yazarı bu konuyu gündeme taşımıyor?
Milletimizin alın teri ile kurulan bu üniversitelerimizden PKK’nın dağ kadrosuna yılda kaç öğrencinin ayartıldığından yetkililerimizin haberi yok mudur? Yoksa dağa çıkınca terörist, şehirde masum vatandaş mı kabul ediliyorlar? Yahut birilerinin terörist sayılması için illaki bir Mehmetçiğimizi şehit mi etmesi gerekiyor?
Büyük devlet olmak önce yurt içinde kanunları uygulamayı ve adaleti sağlamayı, gerektirir! Büyük devlet adamı olmak da, milletinin bütünlüğüne kast eden hainler güruhunu tepelemeyi gerektirir.
Büyük milletimizin, teröristbaşına “Sayın”, şehitlere “kelle” diyen büyük yetkililerine (?) arz olunur efendim…


bayramakcan@mynet.com

Bu yazı toplam 4252 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002