Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Net P@no

 
Baki Günay

Telekom grevi


Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili fiber hatlarının dört yüz tanesi tesadüf (!) eseri sustu. Sendikayla şirket bu konularda birbirini suçlamaya devam ederken bundan zarar gören vatandaş oldu. Türk halkı Telekom merkezlerinde “Bu işyerinde grev var” flamaları altında bekleyen kişilerin söylediği sözlerle karşılaştı. “Biz şu anda iş yapmıyoruz” diyen görevlilere “Peki benim açılması gereken numaramı kim açacak” diye soruyor vatandaşlar.

Dünyada iletişimi en fazla kullanan ülkelerden biri olan Türkiye, işçi ve işveren arasındaki iletişim kopukluğunun ortaya çıkardığı sorumsuzluğu ödüyor. Peki neden ?
Türkiye 1980’li yıllarda yaşadığı grevleri tekrar görmeye başladı. En son THY’nin grevi uçaklarla ulaşımını sağlayan kişileri oldukça kötü etkiledi. Bu grev antlaşma ile bittikten sonra Türkiye’deki milyonlarca kişiyi etkileyen Telekom grevi başlayıp, herkesin canını acıttı. İletişim hatları koptu veya kimilerine göre kasten koparıldı.
Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili fiber hatlarının dört yüz tanesi tesadüf (!) eseri sustu. Sendikayla şirket bu konularda birbirini suçlamaya devam ederken bundan zarar gören vatandaş oldu. Türk halkı Telekom merkezlerinde “Bu işyerinde grev var” flamaları altında bekleyen kişilerin söylediği sözlerle karşılaştı. “Biz şu anda iş yapmıyoruz” diyen görevlilere “Peki benim açılması gereken numaramı kim açacak” diye soruyor vatandaşlar. Arızalı telefonu veya problemli ADSL’i nasıl halledeceğiz? Bu soruların yüzlercesi maalesef havada kaldı. İşçinin grev kararına saygı duyuyoruz. Bu bir anayasal hak, fakat vatandaşa bunu nasıl anlatmalı?
Sendika 27 bin işçinin yarı maaşını bu ay ödeyecek. Peki ya gelecek aylarda bunu devam ettirebilecek mi? Hükümet ise topu tamamı ile sendika ile işverene attığı için belirleyici bir faktör konumunda olmadı. Bu makaleyi okuduğunuz vakit belki sendika ve işveren aralarındaki en büyük sorunu teşkil eden ücret konusunda uzlaşmayı sağlamış olabilirler. Peki, taraflar neler istiyor?

SENDİKA VE İŞVERENİN DERDİ NE?
Türkiye Haber İş Sendikası’nın işveren ile temelde iki büyük uzlaşmazlık konusu bulunuyor. Kapsam içi personel ile kapsam dışı personel arasında maaş farklılığı olanlar var. Aynı işi yapan iki kişiden birinin 700 YTL diğerinin ise 1700 YTL civarında bir maaş alması ipleri germiş durumda. Türkiye Haber İş Sendikası bu fahiş fiyat farklarının dengelenmesini istiyor. Bir de kapsam dışına yani sendikanın görev sahası dışına çekilmek istenen bir grup var. Türkiye Haber İş Sendikası her iki maddenin de, sendikanın gücü açısından önemli olduğuna dikkat çekiyor. Yani toplu sözleşmede sendikalı personelin eşdeğer sendikasız personelden az maaş alması, şirkette sendikasızlığın özendirilmesi olarak yorumlanıyor. Şimdi açmaz da burada başlıyor. İpler gerildiği için olay Telekom sektörüne iş yapan firmaları da vuruyor. Çünkü şu an ‘A’ lisansı olarak adlandırılan ve Telekom’un yaptığı ses taşıma işini yapabilen firmalar şimdiden Telekom’un pazarına rekabet getirmişlerdi. Bu grev en fazla Telekom pazarındaki firmaları vurdu.
Ayrıca bu grevin 1980’ler sonrası, hemen hemen ilk büyük grev olduğunu, başarısızlık durumunda, sadece kendi şirketini değil, diğer şirketlerdeki sendikalı elemanların durumlarını da etkileyeceğini unutmamak gerekiyor. Buradaki başarı veya başarısızlık diğer sektördeki işçi ve işverenleri de etkileyecek durumda.

SONUÇ NE OLUR?
Türk Telekom’un en büyük hissedarı olan Lübnanlı Öger grubunun genel müdürlüğünü yapan ve İngiliz Telekom’un eski müdürü Dr. Paul Doany ve ekibi ilkokul mezunu statüsündeki 13,000 personelin 1 milyar TL’yi geçen ve 16 maaş düzeyindeki kazancının işletmeye olumsuz zarar verdiğini bildirerek buna son vermek istiyorlar. Sendika ise yeni sözleşmeli elemanların maaşlarını az buluyor ve eski eğitimsiz elemanların yüksek maaşları gibi bu elemanların maaş almalarını istiyorlar. Bu sinir savaşından en fazla zararı gören halk olacak.
Bu arada özel Telekom firmalarının pazar paylarını önümüzdeki dönem daha da arttırması bekleniyor. Çünkü iletişimi ticari olarak gören birçok firma şimdiden tüm altyapılarını ve Telekom işlerini bu firmalara vermeye başladı bile. Türkiye’deki ses tekelinin yıllar önce kalkmasına rağmen hâlâ gelişemeyen bu yerli firmalar pazarın büyük bölümüne hakim olan Türk Telekom’un pazar payını parçalamaya başlayacak. Burada da en fazla kârlı çıkacak ise şüphesiz grevde mağdur olan vatandaş olacak ve yakın zamanda büyük indirimler görecek.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3643 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002