Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Kuzey Irak operasyonu devam ediyor!


Ülkenin dört bir yanına al bayrağa bezeli dönen Mehmetler, epeydir küresel masallarla, AB havucuyla uyutulan devin derin bilinçaltını harekete geçirmektedir. Türk ulusunun ülkenin zor dönemlerinde ortaya çıkan kolektif bilinci tehlikenin gerçek kaynağını gösteriyor onlara. Irak’ın kuzeyinde oluşturulan modern sömürgenin bir ihanet hançeri olarak böğrüne saplanacağını hissediyor Türk ulusu.

Kuzey Irak Operasyonu başlıklı makalemiz Yeni Hayat Dergisinde 2007 Nisan’ ında yayınlandı. Makalemizde; Türk kamuoyunun tırmanışa geçen bölücü terörün kaynağının Irak’ın Kuzeyinde ABD destekli yapılanma olduğunu düşündüğünü, Türk Silahlı Kuvvetleri adına yapılan çeşitli açıklamalarda da buna işaret edildiğini, Genel Kurmay Başkanı Büyükanıt’ ın ABD ziyaretinde ve dönüşte yaptığı çeşitli açıklamalarda bu kaynağın ve güç merkezinin dağıtılması için sınır ötesi operasyon yapılmasının bir zorunluluk haline geldiğine işaret ettiğini, siyasi iradenin karar alması durumunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konuda üzerine düşeni yapacağını belirttiğini, Batı güdümlü kukla devlet gönüllüsü aşiret liderlerinin siyasal iktidar yetkilileri tarafından muhatap alınmaması gerektiğinin altını çizdiğini belirtmiştik.
Genel Kurmay Başkanının o dönemde kamuoyu beklentileriyle örtüşen görüşüne karşı küresel sermayenin yanaşması Türkiyeli sermayenin medya operasyonu gecikmedi. 4 Nisan 2007 günlü Milliyet Gazetesi’nde sürmanşetten:” Kuzey Irak’ta Ticari Operasyon: Türkiye’nin Kuzey Irak’taki kırmızıçizgileri aşınırken, artık ticari çıkarların belirlediği yeni çizgiler geleceğe damga vuruyor. Türk firmaları bölgeyi baştan inşa ediyor ” sözleriyle başlatıldı operasyon . Kamuoyunun ortalama değerlerinin, Türk milletinin kolektif bilincinin, ulusal duyarlılığının en ince kıvrımlarına, en ulaşılmaz derinliklerine, en mahrem noktalarına yönelik, bilinç ve sağduyu çökertici bombardıman 8 gün boyunca hız kesmeksizin devam etti:
Kuzey Irak’a olası askeri operasyon bir yana, aşiret liderlerini incitici en küçük beyanlardan bile kaçınılması mecburiyetine askeri ve sivil tüm yetkilerce uyulmasının Türkiye’nin çıkarına olduğunu, aşiret liderlerinin desteklenmesinin, Irak’ın kuzeyinin kalkındırılmasının, imar ve ihya edilmesinin, fiili devlet oluşumunun cesaretlendirilmesinin yine çıkarlarımız gereği olduğunu 8 günlük kesintisiz bilinç bombardımanı sonucu Türk Halkı bir güzel öğrenmiş oldu! Kuzey Iraklı aşiret liderlerinin muhatap alınmaması talebinin Genel Kurmay Başkanının kişisel görüşü olduğuna işaret eden Başbakan Talabani’ yle görüştü.
Bu arada bölücü örgütün terör kampanyası da artarak devam etti. Yüzden fazla şehit verdik! Aylar sonra nihayet 17 Ekim 2007’de TBMM Sınır Ötesi Harekat için yapılan oylamada 19 redde karşın 507 oyla hükümete yetki verildi.
Siyasal iktidar tezkereyi henüz uygulamaya koymadı. Başbakan 5 Kasımda ABD başkanıyla görüşecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin olası operasyonuna karşı Türkiyeli sermayenin önleyici atışlarında Milliyet Gazetesi yine başı çekiyor! Nisan operasyonunun dolma kalemi Serpil Yılmaz’dı. Yeni operasyonunun dolma kalemi Hasan Cemal!
Hasan Cemal’in tam sayfadan bol resimli dizisi Milliyet’te hız kesmeden devam ediyor. Operasyon Harekat merkezinin amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonunun önlenmesi, şayet bu mümkün olamazsa, dağlardaki PKK hedefleriyle sınırlı kalması! Yani Barzani ve Talabani tarafından yürütülen ABD koruyuculuğundaki modern zamanların sömürgesi Kürdistan’ın hiçbir şekilde zarar görmemesi!
ABD ve AB açısından ileride geliş-tiri-lecek şartlara göre büyütülecek Kürdistan’ın kundak ve emekleme döneminin kazasız belasız, hasarsız atlatılması hayati önemdedir. Ayakları yer tutup bitleri kanlandırılacak petrol bekçisi bu stratejik sömürgenin yaşatılması için ABD ve AB her türlü fedakarlığı yapmaya hazır görünmektedir. Bunun içindir ki; sermayenin dolmakalemleri ellerine tutuşturulan kalemlerle kulaklarına üflenenleri yazıya dökmektedirler.
Ülkenin dört bir yanına al bayrağa bezeli dönen Mehmetler, epeydir küresel masallarla, AB havucuyla uyutulan devin derin bilinçaltını harekete geçirmektedir. Türk ulusunun ülkenin zor dönemlerinde ortaya çıkan kolektif bilinci tehlikenin gerçek kaynağını gösteriyor onlara. Irak’ın kuzeyinde oluşturulan modern sömürgenin bir ihanet hançeri olarak böğrüne saplanacağını hissediyor Türk ulusu.
İşte bu nedenle emperyalist tetikçiliğinin kaşarlanmış liderleri kamuoyuna Türkiye aşığı ve terör karşıtı olarak sunulmaktadır dolmakalemlerce. Ülkenin birçok yerinde şehit cenazelerinin on binlerin katılımıyla kaldırıldığı günün akşamında halkla alay edercesine Talabani çıkarılabilmektedir ekranlara.
Irak’ın emperyalistlerce yağmalanan doğal kaynak sofrasından paylarına düşeceğini düşledikleri kırıntılar için her şeyi yapmaya teşne sofra artıklarını ibretle izliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş savaşında dökülen kanların bedeliyle çizilen sınırlarını koruma ve savunma iradesine sahipse bunu göstermek zorundadır. Sınırlarına dayanmış, Anayasasında, Sevr hükümlerine gönderme yapan, Lozan’la çizilen sınırları tanımayacağını anayasal hüküm haline getiren bir ihanet oluşumunu ortadan kaldırmak zorundadır Türkiye Cumhuriyeti.
Türkiyeli sermayenin prizmasından Türk ve Türkiye dostu iyilik melekleri olarak sunulan aşiret ağalarının gerçek kimlikleri ve niyetlerini perdelemekte Hasan Cemal’in kaleminin de yetersiz kaldığı bir süreç yaşanmaktadır.
Ak koyunla kara koyunun belli olacağı dönemlerde ak yürekli, ak alınlılarla, içinin karası dışa vurmuşların ayrışmasını da ibretle seyrediyoruz.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4467 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002