Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ağustos - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Pusula :  Kolay Hem de Çok Kolay -  Bayram Akcan
Şöhret olmanın, adam olmaktan daha mühim sayıldığı şu devirde, Türkiye’de şöhret olmak çok kolaydır, hem de çok kolay. Meselâ ünlü bir şarkıcı mı olmak istiyorsunuz? Bunun için çok güzel bir sese ihtiyacınız yoktur. Öncelikle güzel bir fiziğe sahip olmalısınız. Sonra ne kadar mahrem, iç gıdıklayıcı kelime varsa bulur şarkı sözü diye söylersiniz. Söylediğiniz şarkıya bir de moda deyimle cesur görüntülerle dolu bir de klip yaptınız mı, şöhretin basamaklarını hızlı adımlarla çıkmaya başladınız demektir.
()
Bamteli :  Adlardan bir ulam* -  Aydil Erol
ONALTIMART: Kurtuluş Savaşının haberleşme kahramanı Manastırlı Hamdi Efendi (1890-1945) işgal kuvvetlerince (16 Martı 17 Marta bağlayan gece) İstanbulu terk etmeye zorlanır. Yıllar sonra Atatürk ona bu soy adını verir ve Nutuk’ta övgüyle söz eder. Yazılarını okumalara doyamadıklarımızdan Refik Halid Karay da Minelbab ilelmihrab adlı eserinde şunları yazar: “Öyle telgraf memurları gördüm ki, düşman neferi telgrafhane kapısından girinceye kadar makine başından ayrılmıyorlardı…’ Yunan askerleri kapıyı açıp içeri adımını attı’ diye bildirdikten sonra artık ses sada kesiliyordu.”
()
Tutanak :  Aydın Mazoşizminin İkinci Kuşak Yansıması -  Hüseyin Özbek
Türkiye’de çarpışan tarafların iradesinin ve inisiyatifinin dışında bir kaos ortamı söz konusudur. Çarpışan aktörlerin istencinin dışında, Türkiye’nin etnik ve mezhepsel bir zeminde saflaşması, sol ve emeği esas alan bir siyasal bilinç yerine, alt kimlikleri belirleyici kılan, istikrarsızlaşmayı esas alan güçlerin yönlendirmesi söz konusudur. Batı Türkiye’nin sola kaymasını, kamp ve saf değiştirmesini istememektedir. Kapitalist kampta, ama batının denetiminde, emperyalist inisiyatif altında olmasını yeterli görmektedir.
()
SİZDEN GELENLER :  Sizden Gelenler -  Ayhan ÇİFTÇİ
Hep düşünürüz sorarız biz neden kendi gücümüzü tanımaktan ve onu kullanmaktan aciziz? Bir çok Batılının aklında bulunan hizmetçinin sadık ve itaatkâr olmasından emin olmak için yapacağı ilk şey hizmetçiyi kendi kişiliğinden yoksun bırakmaktır, zira kişilikli bir insanın iyi bir hizmetçi olamayacağı apaçıktır. Ruhen ve ahlâken zayıflatılan halk yük hayvanları gibi kullanılmaya itiraz etmeyecektir. Tarihinde kölelik ve hizmetçilik bulunmayan, canını köleliğe ve esarete karşı feda eden bir milletin evlatları olarak hiçbir zaman kişiliğimizden ödün vermeyeceğiz.
()
Gerçek :  Yazık oluyor -  Özdemir Özsoy
Türkiye’yi Avrupa Birliğine lâyık bir düzeye (!) getirmeyi üstlenmiş dernek veya kuruluşlardan birinin başkanı bir TV programında, konuyu bilen tek adam edasıyla etrafındakileri de küçümseyerek “AB’nin bu toplumu hizaya getirip düzene sokması fena mı olur?” şeklinde bir ifade kullanabiliyorsa gerçekten bu millete yazık olmuştur. Bu kişinin kendisi dahil, basit çıkarlar peşinde koşan birçok kimse belki böyle bir zillete müstahaktır. Yani böyle aşağılanmayı hak edenler mutlaka vardır.
()
Aykırı Bakış :  Danıştayın misyonerlik hakkındaki kararı -  Dr. Yusuf Gedikli
Teorik olarak herkesin dinini yayma hakkı ve serbestisi vardır ama muharebe eşit olmayan asimetrik şartlarda cereyan edeceği için kaybeden taraf biz olacağız. Rejimle barışık, vatandaşla barışık bir orta yol bir türlü bulunamamıştır. Düşünülmediği için bulunamamıştır tabii. Düşünülse idi, bulunacağı kesindi. Ne kadar geç olsa da hâlâ zaman geçmemiştir.
()
Milli Sıtrateji :  Türk milleti için düşünceler -  Dr. Alptürk Ünlü
Dünya üzerindeki milletlerin ırksal oluşumlarına yönelik düşünce ve görüşler vardır. Aynı şekilde, var olan ırkların dünya üzerinde geliştirdikleri her türlü değerleri inceleyen birimler de vardır. Bu anlayışlar bazen tarihin, sosyolojinin, iktisadın, antropolojinin veya başka bir sahanın ilgi alanına girebilmektedir. Biz de burada, dünya yüzeyindeki bazı milletler ya da topluluklar üzerine sosyolojik özellikleri hususunda, değerlendirmeler yapmak istiyoruz.
()
Sağlık Meridyeni :  Alternatif tedaviler niçin en son akla gelir? (1) -  Dr. İsmail  Maraş
İnsanlar rahatsızlandığı zaman elbette doktora ve hastaneye gider. Çünkü sağlığına çare aramaktadır. Ülkemizde sağlık hizmetleri ise alışageldiğimiz ve bildiğimiz tedavi metotlarına göre yapılanmıştır. Hastasından hekimine, laborantından hemşiresine; eczacısından röntgen merkezine kadar sağlık adına ne varsa, kim varsa bu sisteme göre eğitim almış, bu sistemin kuralları çerçevesinde sağlık hizmeti vermeye yönelik yetişmiştir. Biz de doktor olarak bu sistemin içindeyiz.
()
Tarih Bilinci :  “Kılavuzu karga olanın..” -  Rasim Giresunlu
Size de hayatınızda, kılavuzluk yapan bir karga oldu mu? Ben olduğunu biliyorum. Bazılarınız yok deseniz de, bu topraklar üzerinde ortak yaşadığımız yakın ve uzun süreçlerde, o kadar çok kargadan kılavuzlar bu milletin ve bizlerin önümüze konuldu ki, bunları saymakla ya da ayıklamakla da bitirmemiz oldukça zordur. Bu kılavuzlar içersinde: başbakanlar, bakanlar, parti başkanları ya da başka başka başkanları çok gördüm, siz de gördünüz ve yaşadınız ve belki de yaşıyorsunuz.
()
Gezi :  Tire -  Banu Erkmen
Doğa yüzyıllardır orada hep cömertti. Ama hiç bu yıl olduğu kadar coşmuş muydu acaba? Yeşilin her tonunun dağ, tepe, yol, bayır demeden kapladığı, çiçeğin büklüm büklüm neredeyse taşlardan bile fışkıracak kadar rengârenk yayıldığı, ağaç dallarının mevsim meyvelerinden yıkıldığı, envai çeşit otlarının yemekleri ve salataları ile bu yıl daha bir başka huzur beldesi oldu Ege.
()
Göğe Merdiven :  Ölümünden Önce Tanımadık Bari Şimdi Tanıyalım -  Aybars Fırat
25 Ekim 2003'de ABD'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman ve ''Türk Einstein'ı'' olarak tanınan Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu'nun ölüm haberi, New York Times gibi tanınmış gazetelerde yer almış. Prof. Dr. Kurşunoğlu'nun Trabzon'dan başlayıp Miami'de dünyanın en prestijli bilimsel kuruluşlarından birinin başkanı olarak noktalanan hayatı incelendiğinde örnek alınacak güzellikte olduğu görülüyor.
()
Reymanca :  AB’ye Sevgilerle... -  Reyman Eray
“President”larınızla, “şansölye”lerinizle ve “Roth”larınızla, Türkiye’yi küçümseyerek / hiçimseyerek, bir yandan da “mutsuz”larımıza sanal umutlar vaadederek “güzelliklerimizin üzerine konma”yı hedeflemiştiniz; halkınız sizden daha akıllı çıktı! “Uyum yasaları”nızla özgürlüklerimizi artıracaktınız... Bir ölçüde başardınız. Birilerinin “hainlik etme özgürlüğü” alabildiğine arttı; güvenlik güçlerimizin “engelleme özgürlüğü” ise alabildiğine kısıtlandı...
()
Çapraz Ateş :  Ah ülkem ah!.. -  Kemal Çapraz
Kıbrıs’ın bir kırılma noktası olduğunu defalarca yazdık; yazmaya da devam edeceğiz. Kıbrıs’la başlayacak olan gerilemenin önünü almamız mümkün olmayacaktır. Türkiye’nin en güçlü ve haklı davasında taviz vermesi düşmanlarımızın iştahını iyice kabartacaktır. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki ek protokolü imzaladığı günlerde Kerkük’te PKK bürosu açılmıştır. Türkiye’ye yönelik bu düşmanlıklar artarak sürecektir. Bütün bu gelişmelerin ana sebebi Türkiye’nin millî davalarında kararlı durmayışıdır.
()
Yakın Takip :  MEGALİ İDEA -  Dr. Ünal Metin
Yunanistan başbakanı, başbakan R.T. Erdoğan tarafından Türkiye’de tatilini geçirmesi için davet edildi. Pontusçuluğun gemi azıya aldığı bir dönemde, Yunanistan başbakanı kabul ettiği tatil davetini geçirmek için Karadenize geliyor. Başbakan R.T. Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu ilçesinde Yunanistan başbakanı dinlenecek! Yunanistan başbakanı tatil döneminde vatandaşlarından pek de ayrılmış olmayacak.
()
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
()
Ölçü :  Topluma örnek 3–5 bin kişi... -  Cem  Sökmen
Topluma örnek gösterilen çok kıymetli (!) 5 bin kişimiz ‘tatil’ yapmıyor, kendi öğretisini sergilemeye devam ediyor. Medya da üzerine düşeni yapıyor. Bunun en son örneği olarak, sadece olayın kahramanlarını ilgilendirmesi gereken bir çarpık ilişkiler yumağı, maalesef ortalama satışı 400 bin’in üzerinde olan bir gazetenin son on günde üç defa sürmanşetine girebilmiştir. Bu haberler sırasıyla “Yasak aşk ortaklığı bozdu”, “1 erkek, 3 kadın” ve “İlgi yoksa ihanet var” başlıklarıyla verildi. Biz burada haber mantığının ve haber değerinin zerresini göremedik.
()
Serbest Atış :  2005 ÖSS VE YÖK KARARLARI -  Tuncay Yıldız
Öğrencilerimiz yanlış tercihler dolayısıyla sınavı kaybettim demek istemiyorlarsa profesyonel bir eğitimciden kesinlikle yardım almalıdır. Bu noktada şunu diyebilirim, en iyi puanı almış öğrenci bile yönlendirmeye muhtaçtır.Bunların yanında öğrenci kendi alanındaki bölümleri tercih etmelidir. Alanı dışında tercih etmesi durumunda katsayı dezavantajıyla karşılaşacağını unutmamalıdır. Bunun yanında 0,3 katsayı ile hesaplanmış puanı ile alanı dışındaki bölümleri de yazabilir tabii.
()
Ünlem ! :  Bırakalım şarkıcı olsun… -  Asuman Özdemir
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde kurulan yerli şirketler grubu, “yabancıya gitmesin” dedi ve ERDEMİR’e talip oldu. Ancak bu girişim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırdı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, “Ben yabancılara söz verdim. Size olmaz” diyerek rest çekti. Bu restini Ankara’da TOBB yerine Ankara Sanayi Odası’nın toplantısına katılarak sürdürdü.” “Ben yabancılara söz verdim.” İşte bu cümlede saklıdır: Hepimizin geleceği, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bağımsızlığının ne olacağı?
()
Zekice :  GÜNEYDOĞU VE TERÖR… -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Irakta emperyalist güçlerin işgalinden sonra sözde Irak devleti kurulmuş, Cumhurbaşkanlığına peşmerge Talabani getirilmiştir. Bir başka peşmerge Barzani de kürt bölgesi liderliğine tayin edilmiştir.Bu iki peşmergeye dönemin cumhurbaşkanı devletin uçağında Türk semalarında kırmızı pasaport vermiştir; daha sonra da bu pasaportlara ihtiyaçları kalmayınca iade etmişlerdir. Güneydoğu’da bölge valiliği kuran ve federasyon tartışılsın diyen de, Anayasayı bir defa delmekle bir şey olmaz diyen de aynı kişidir.
()
gezi :  Balbal’dan Şahide’ye Türk Mezar Taşları -  Nazan Sezgin
Küreselleşmeye Karşı Sembollerimize Sahip Çıkalım: Mezar taşları tarihimizin ve sanatımızın suskun tanıklarıdır. Tarihi mezarlıklarımız açık hava müzesidir ve dünya mirasıdır. Belediyelerin elinden kurtarılarak tarihi sit alanı ilan ettirilmelidir. Iraklı Kürtlerin Kerkük’de tarihi mezar taşlarını sökerek yerlerine Kürtçe yazılı taşları koyduklarına dair duyumlar alınmaktadır. Bu bize geçmişte yapılan yanlışlıkları çağrıştırmaktadır.
()
Sözün Özü :  Misyonerler yanı başımızda, tepki nerede? -  Alptekin Cevherli
Bilindiği gibi insanlara hedef gösterebildiğiniz müddetçe onları harekete teşvik edebilirsiniz. İnsan zekâsı hedefe âşıktır. Hedefi bulduğu yere gider ve onun hizmetine girer. Bundan ötürü üzerimize gönderilen bütün Haçlı ordularının önüne birer hedef konulmuştur. 11 ve 12’nci yüzyıllarda başlayan Haçlı Seferleri’nde Asya ülkelerinin zenginliği, teknolojideki üstünlüğü hayalî ifadelerle anlatılmış, Sinbad masallarıyla milyonlarca işsiz-güçsüz şövalye ve köylü, sürüler halinde Anadolu, Filistin ve Endülüs’e akmıştır.
()
Hedef :  GAYRİ ANLAŞMA VAKTİ BEYLER -  Ünal  Bolat
Çok değil... Daha düne kadar görmek istemezlerdi birbirinin yüzlerini. Öfkeden sesleri titrerdi. Ama şimdi kol kolaydılar... Kimler mi? KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ADD Başkanı Ertuğrul Kazancı, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MHP eski milletvekili Mehmet Gül, eski Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş...
()
Geniş Açı :  Yüz yıllık sır nedir? -  Ali Arif Esatgil
Dün ‘Yaşasın devlet, yıkılsın düzen’ diyen milliyetçileri faşistlikle suçlayan Bülent Ecevit, bugün Türk’ün halini neden böylesine açık ve net bir biçimde ortaya koymak zorunda kalmıştır? (Aynı cümle bir milliyetçinin ağzından çıksa, derhal ‘Kırmızı Kitap’ta yerini alır ve ırkçı örgütlenmenin ivme kazandığından dem vurulurdu.) Yahut dün ‘Bana milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz’ beyanatları veren Süleyman Demirel, bugün neden dolaylı da olsa Ecevit’in Türk’e ilişkin saptamalarına karşı çıkıyor? Ortada çuvala sığmayan bir mızrak mı var dersiniz?
()
Net P@no :  Uydular Gözetliyor -  Baki Günay
Dünyadaki istihbarat kurumlarının operasyonlarında sık sık kullandıkları uydu görüntüleme birimleri arama motoru google tarafından halkın kullanımına açıldı. Dünyanın etrafını her gün tarayan ve dinleyen binlerce uydu dolaşıyor gökyüzünde. Bunların kimi resmi bilinen uydulardır. Bir de kimseye bildirilmeden gökyüzüne fırlatılan sayısız casus uydular var. Bu uydular uydu-radar yöntemiyle, 24 saat yerden 800–600 kilometre yüksekten dünyayı tarıyor.
()
Köşe Taşı :  Zekâyı Karanlığa İtmek -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Çıkargözlü olmak almış yürümüş. Göz çıkarmak, çıkargözlülerin huyu olmuş. Gelgeç akıllılar, “bu da neyin nesi” diyemeden zekâları sersemletici gümbürtülere davul çalıp oynamakta. Yanlış zamanlamaya olan tutkunluğumuz, yalpalayan düşünce gemimize kaptan olmuş. Emirleri ya erken, ya da geç vermekte üstüne yok. Okuduğu kitabın mantığına zihinlerini zincirleyenler, anlamadan okuma yarışmalarında daima en önde.
()
Türk Ekonomisi :  Tatil ve turizm -  İ.Orkun  Atalay
Yaz mevsiminin yaşandığı, sıcakların kavurduğu ülkemizde, tatile çıkanlar ve yurtdışından tatil amacıyla gelen yabancılar görülmektedir. Bu olup biten arasında “tatil” ve “turizm” kavramlarının Türkiye’de yanlış anlaşılan ve birbirine karıştırılan iki husus olduğu gözden kaçırılmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) kurulduğu 1995 yılında dünyada Batı ile Doğu arasında sanayi alanında paylaşıma gidilirken, Türkiye’ye “üçün biri” kalmıştır.
()
Kuşbakışı :  Türk’e yasak! -  Şahin Zenginal
Kürt aydınlarına (Her ne demekse) kulak vermeyenlere, onların güya barış çağrılarının altına imza atmayanlara, PKK’nın iç hesaplaşmasını, liderlik kavgası yüzünden adam öldürmesini, kendi fikrinden olmayanları anında infaz etmesini hoş karşılamayanlara ne demeli? Hele hele HADEP’li kimi belediye başkanlarının teröristlere (Pardon militanlara!) cenaze arabası tahsis etmesine tepki gösterenler yok mu? Onları da Taksim meydanında sallandırmak lâzım! Demokrasi dedikse, bu kadar da olmaz ki kardeşim!!!
()

*

Haberler


Ufuk Ötesi Kültür Turları… -  Ufuk Ötesi
Köstence’ye Folklor Festivaline Gidiyoruz... Romanya - Köstence Gezisi 7 - 12 Eylül 2005 (5 Gece - 7 Gün)
()
İktidar, memuru sefalete sürüklüyor -  Ufuk Ötesi
Memurlara yapacağı üç yıllık zammı tek taraflı olarak belirleyen hükümet, yine çalışanları açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm etti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, açıklanan zamların komik olduğunu söyledi
()
Örsan Öymen Ödülü Hanefi Bostan’ın -  Ufuk Ötesi
Bu yıl 15'incisi düzenlenen 2004 Milliyet Örsan Öymen Anısına Yılın Kentler Tarihi Ödülü, Türk Eğitim Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan'a verildi.
()
100 Temel Eser'de Mehmet Akif ve Necip Fazıl niçin yok? -  Ufuk Ötesi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik olarak hazırladığı “100 Temel Eser” listesinde Nazım Hikmet'in eserlerine yer veriliyor. Ancak İstiklâl Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy ile Necip Fazıl’ın eserleri bulunmuyor
()
Suna Keskin ve Erol Keskin -  Reyman Eray
Güzel Sanatlar Akademisi, Dormen Tiyatrosu, Cep Tiyatrosu, Erlanger Festivali, Lale Oraloğlu Tiyatrosu derken, Şehir Tiyatrosu’nda demir atan Erol Keskin, tiyatronun “bilge”sidir.
()
Semiha Berksoy -  Reyman Eray
Ulusal operamızın başlangıcı sayılan “Öz Soy” operasının, Atatürk’ün himayesindeki ilk temsilinin yıldönümü kutlamasında, Atatürk Ödülü sahibesi ilk kadın opera sanatçımız Semiha Berksoy’un dostları ve sevenleri bir araya geldi.
()
Kraliçe Turnede -  Reyman Eray
Türk tiyatrosunun -tartışmasız- kraliçesi Yıldız Kenter, “Oscar” adlı tek kişilik oyununu sezon boyunca Harbiye Kenter Tiyatrosu’nda sergiledikten sonra, şimdilerde bu güzel çalışmayı Anadolu tiyatroseverine götürüyor...
()
Her İlçeye Tiyatro -  Reyman Eray
Yaz boyunca Anadolu sanatseverine tiyatro götüren Lemi Bilgin’leri, Osman Wöber’leri, bizleri haber ve fotoğraflarıyla bilgilendiren Mine Sağırkaya aracılığıyla kutluyoruz.
()
Gülen Andak - Ahmet Güvenç -  Reyman Eray
Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın “Dünya Kadıköy’de” adını verdiği Haziran ayı festivalinde, Gülen Andak Dans Grubu, bir kez daha varlık gösterdi...
()
Gencecik Bir Müzik Yeteneği -  Reyman Eray
Babası Barlas Kobaner, İstanbul Devlet Balesi’nin “duayen”lerinden... Annesi Canan Ünlü Kobaner, aynı kurumun prenseslerinden biriydi; ölümcül hastalığına yenik düşerek genç yaşta aramızdan ayrıldı...
()
Yardım mı, misyonerlik mi? -  Alptekin Cevherli
Başta Vatikan olmak üzere dünya çapında bütün kiliselerce desteklenen 'live 8’ konserleri 10 şehirde gerçekleşti. 500 bine yakın insanın izlediği konserlerde 'herkesin eşit yaratıldığı' teması ön plâna çıkarılıp bunu gerçekleştirme görevinin ise ABD'ye ait olduğu iddia edildi.
()
Türk Dünyası Yalova’da buluştu -  Ufuk Ötesi
Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 81. yıl kutlamaları Uluslararası Yalova Kutlama Şenlikleri ile başladı. Kutlamaların açılışı Yalova Folklor Eğitim Merkezi (YAFEM) tarafından organize edilen 5. Türk Boyları Kültür Şöleni’yle yapıldı.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002