Kasım 2008

Ö T E S İ

 

7.12.2023 Pusula

 
Bayram Akcan

Kolay Hem de Çok Kolay


Şöhret olmanın, adam olmaktan daha mühim sayıldığı şu devirde, Türkiye’de şöhret olmak çok kolaydır, hem de çok kolay. Meselâ ünlü bir şarkıcı mı olmak istiyorsunuz? Bunun için çok güzel bir sese ihtiyacınız yoktur. Öncelikle güzel bir fiziğe sahip olmalısınız. Sonra ne kadar mahrem, iç gıdıklayıcı kelime varsa bulur şarkı sözü diye söylersiniz. Söylediğiniz şarkıya bir de moda deyimle cesur görüntülerle dolu bir de klip yaptınız mı, şöhretin basamaklarını hızlı adımlarla çıkmaya başladınız demektir.

Şöhret olmanız yeterli değildir, bir de şöhretinizi devam ettirebilmelisiniz. Bu da çok kolaydır. Önce “evlilik aşkı öldürüyor” diye saçma bir laf eder ve her hafta başka biriyle fingirdeşirseniz tele-voleler sürekli sizden bahseder. Meraklanmayın, kimse şarkıcının özel hayatı, milletin karnını mı doyuruyor diye sormaz. Sonra vur patlasın, çal oynasın. Eğer sevgili bulamadıysanız dert etmeyin, arada bir kameralar karşına geçer, onun bunun dedikodusunu yapar, arada bir iftira atarsınız gene gündeme gelirsiniz. Şarkıcı olmak ile sanatçı olmak arasındaki farkı önemsemeyin, çünkü mühim olan şöhret olmak değil mi?
Eğer aydın olmak isterseniz -ki bu en kolayıdır- ne üstün bir bilgi birikimi gerekir ne de bir ciddiyet. Oradan, buradan apardığınız fikirlerle bir kitap yazarsanız, en azından kitapsızlıktan kurtulur, kitabınız olur. Konuşurken hemen “ben bir aydın olarak” diyerek başlarsanız, aydınlarımızın arasına ilk girişi yaptınız demektir. Tasalanmayın, kimse size aydın olmanın vasfı cehalet midir? diye sormaz. Kendinizi her konuda konuşma salahiyetinde görür, ezberlediğiniz sloganları arka arkaya sıralarsınız. Cümlelerinizin içine; şeriat, irtica, Atatürk, faşizm, Türkiye halkları, özgürlük gibi kelimeleri sıkıştırdınız mı oldunuz siz de bir aydın (!). Bu kadar kolay ve basittir işte. Millî ve dinî değerleri hafife alır, ne kadar bölücü varsa sahip çıkarsanız kıdem de alırsınız. Korkmayın, kimse dağda öldürülen teröristin hakkı var da, fidan gibi Mehmetçiğin hakkı yok mu diye yüzünüze haykırmaz.
Türkiye’de devlet adamı olmak isterseniz bu çok zordur, gelin siz en iyisi mi “siyasetçi” olun. Siyasetçi olmak biraz marifet ister ama kârlıdır hiç olmazsa. Su gibi girdiğiniz kabın şeklini alırsınız, dün başka bugün başka konuşursunuz. Birisi size fırıldak derse dün dündür, bugün bugündür dersiniz. Ama yetmez illa ki makam ve mevki sahibi olacağım derseniz o zaman rüzgâra bırakın kendinizi, rüzgâr ne yana eserse o yana savrulun. Muhalefetteyken ABD’ye kızar, hakaret edersiniz, iktidara gelirseniz ABD’den hiç dönmezsiniz. Yani dün sövdüklerinizi bugün övebilirsiniz çünkü ne de olsa siyaset erdem (!) işi. Mesele idare olunca bütün çözülmesi gereken ciddi meseleleri idare eder, geçersiniz. Devletin bütün imkânları sizin emrinizdedir. Her şeyinizi devlet karşılar fakat siz yetinmez aylığınıza zam üstüne zam istersiniz. Korkmayın kimse milletin yiyecek ekmek bulamadığını kulağınıza fısıldamaz. Bakan olursanız o da kolay. Her gittiğiniz yerde uyuklarsınız böylece günler gelip geçer... Arada bir vatandaşla horon teper böylece sempatik bir bakan olursunuz. Yok eğer zora talipseniz, ne olursanız olun kendi inancınızın adamı olun!...


bayramakcan@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002