Kasım 2008

Ö T E S İ

 

7.12.2023 Net P@no

 
Baki Günay

Uydular Gözetliyor


Dünyadaki istihbarat kurumlarının operasyonlarında sık sık kullandıkları uydu görüntüleme birimleri arama motoru google tarafından halkın kullanımına açıldı. Dünyanın etrafını her gün tarayan ve dinleyen binlerce uydu dolaşıyor gökyüzünde. Bunların kimi resmi bilinen uydulardır. Bir de kimseye bildirilmeden gökyüzüne fırlatılan sayısız casus uydular var. Bu uydular uydu-radar yöntemiyle, 24 saat yerden 800–600 kilometre yüksekten dünyayı tarıyor.

Gözlerinizi yukarı doğru çevirin, ne görüyorsunuz? Sadece masmavi gökyüzü ve bulutlar. Peki sizin görmediğiniz uyduların sizi rahatlıkla gördüğünü biliyor musunuz?
Dünyadaki istihbarat kurumlarının operasyonlarında sık sık kullandıkları uydu görüntüleme birimleri arama motoru google tarafından halkın kullanımına açıldı. Dünyanın etrafını her gün tarayan ve dinleyen binlerce uydu dolaşıyor gökyüzünde. Bunların kimi resmi bilinen uydulardır. Bir de kimseye bildirilmeden gökyüzüne fırlatılan sayısız casus uydular var. Bu uydular uydu-radar yöntemiyle, 24 saat yerden 800–600 kilometre yüksekten dünyayı tarıyor. Belirlenen noktalardan düzenli olarak alınan fotoğraflar üzerinde çeşitli ölçümler yapılıyor. Uydulardan gelen görüntülerde araba plakaları ve sokakta dolaşan insanlar rahatlıkla görülüyor. Fakat uydular her şeyi tepeden gördükleri için insanları ve eşyaları sadece yukardan görebiliyorlar. Ancak izlenen kişiler yüzlerini yukarı doğru çevirirlerse yüz tanıma programları ile kişilerin yüzleri kayıt altına alınarak kimlik bilgileri saptanabiliniyor. Artık casus uydular ile ticari uydular fabrika, bina, karargâh gibi tesislerin fotoğraflarını eskisinden kat kat ayrıntılı olarak sunabiliyor. Bu söylediklerimiz hali hazırda yapılmaya devam ediyor. Eğer komşunuzun bahçesinde neler yaptığını merak ediyorsanız uydu firmalarına para vererek istediğiniz her yeri yukardan resimleyebiliyorsunuz.

Gökyüzü Casus Kaynıyor

Tıpkı casus uydularda olduğu gibi bazı uyduların kamuoyuna yönelik kullanımı sınırlıdır. Keşif uyduları diğer ülkeleri gözetlemek ve bu ülkelerdeki askeri aktiviteler ile ilgili bilgi toplamak amacıyla kullanılır. Casus uydular bir ülkenin üzerinden geçerken ülkeye ait radyo ve radar iletişimini kaydeder. Bu uydular savaş başlığıyla donatılıp alçak dünya yörüngesi üzerine oturtularak yeryüzündeki mevcut hedeflere karşı yörüngesel bir silah olarak da kullanılır. Bununla beraber uydular fırlatılan füzeyi veya uzayda meydana gelen bir nükleer patlamayı da algılayabilir. Düşman olarak görülen ülkelerin kendi topraklarında ne gibi hareketler yaptıkları bile rahatlıkla izlenebilir.

Herkes Görülebilir

Bu ücretli sistemi google artık ücretsiz olarak vermeye başladı. Tabiî sadece daha önce taranılan bölümler gözükebiliyor. Ve sadece kuş bakışı bir alanı görebiliyorsunuz. Daha ötesine ABD güvenlik kararı ile izin vermediğini açıklamıştı. Bu mesafenin bile halka açılmasına ABD savunma bakanlığı itiraz etmesine rağmen bir sonuç alamadı. Siz de yaşadığınız sokakları uydudan görmek istiyorsanız yapmanız gereken http://maps.google.com/ adresine girip satallite (uydu) bölümünü tıklamanız. Bunun yanında birkaç dolar vererek Google'ın "Earth Google" adlı yazılımıyla daha ayrıntılı uydu fotoğraflarını bilgisayarınızdan görüntülemeniz ve daha fazla ayrıntı elde etmeniz mümkün. Google Maps servisini kullanarak internet üzerinden dünyayı görüntülemeniz ise ücretsiz. "Earth Google" adlı bir servisle uydu fotoğraflarına daha fazla ayrıntı getirmek mümkün. Bunun için, bilgisayarınıza Google'ın http://earth.google.com adresinden bir yazılım yüklemeniz gerekiyor. Google Earth, şu anda sadece Windows tabanlı işletim sistemleri ile kullanılabilen bir yazılım. Google'ın üç farklı uygulaması var. Birincisi ücretsiz, kamuya açık olan bir yazılım. Bununla Google Maps ile elde edilen görüntülerden daha iyi sonuç alınabiliyor. Daha profesyonel çalışmalar ve endüstri için ücretli iki sürüm bulunuyor. Bunlardan Google Earth Plus adlı yazılım yıllık 20 dolar ödenerek, Google Earth Pro ise yıllık 400 dolar ödenerek elde edilebiliyor. Google Earth Pro'nun 7 günlük ücretsiz deneme sürümü bulunuyor. Bu iki sürüm, ücretsiz versiyondan daha iyi sonuç veriyor. Türkiye için ise bu özellik henüz aktif değil. Türkiye’den İstanbul ve Ankara taranmış olduğundan diğer şehirler bulanık gözükmekte. Uydu resimleri 2 yıl öncesine ait olsa da gökyüzünden dünya şehirlerini seyretmek gerçekten güzel.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002