Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Mart - 2003

 
 

Köşe Yazıları


Tutanak :  Çözümden çözülüşe -  Hüseyin Özbek
Türkiye’nin uluslar arası siyasal tercihlerinde, tavırlarında oligarşik bir sermaye kesimi epeydir etkin olmaya başladı. Bu oligarşik kesim “İstanbul dükalığı” olarak da adlandırılıyor. TÜSİAD adlı bir dernekleri var. Yasal çerçevesi ve tabi olduğu hükümler kanarya sevenler derneğinden farklı olmayan bu derneğin uygulamada partileri ve iktidarları da aşan bir nüfuza sahip olduğu görülüyor.
()
- :  Kardelen, Çiğdem, Nevruz -  Ahmet Özdemir
Kardelen, soğuk karların çiçekleri. Aşkın, dirilişin ilk ışığı. Baharın ilk ulağı, ilk muştu, yüreklere ilk aşı, duygunun yamaçlarına vuran ilk çise... Şu karlı, buzlu sarp ve yüksek tepelerde açan, ışığa, güneşe sevdalı mucize çiçek. Ömrü, güzelliğinden kısa, sanki çile çekenlerin temsilcileri kardelenler.
()
Köşe Taşı :  Döneklik Şampiyonası -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Dönek devleti kralı Bay Fırıldak, çevirdiği fırıldakların güvenilir olup olmadığından kuşkulanır. Bu kuşkusunu gidermek için aklına bir yarışma düzenlemek gelir. Başveziri olan Bay Hilekârı çağırıp düşüncelerini ona açıklar. Kral Fırıldak’ın bu buyruğunu alan Başvezir Hilekâr, hemen bir kararname hazırlar ve krala imzalatır. Bu kararnameye göre döneklik şampiyonası, ülkenin Dandik şehrinde onüçüncü binyılın, onüçüncü yılında, onüçüncü günü saat onüçte yapılacaktır.
()
Sözün Özü :  Türk, yaşatmak için yaşayandır... -  Alptekin Cevherli
Dünya üzerinde Türk hakimiyetinin sarsıntıya uğradığı dönemler, insanlık için daima kan ve göz yaşı dolu yıllar olarak tarihte yer almıştır. Son büyük Türk İmparatorluğu olan Osmanlı' nın duraklama ve gerileme dönemine girmesi ile dünya üzerindeki güç dengeleri değişmiş.
()
Milli Sıtrateji :  Yeni ve Gizli SEVR -3- -  Dr. Alptürk Ünlü
Bakü-Erbil köprüsünün orta yerinde: Fuzuli Bizim bu köşedeki yazılarımızda farklı yaklaşım ve üslup olduğunu gören ve şahsımızı bilen arkadaşlardan bir tanesi de, Irak sorunu karşısındaki Bakü-Tebriz-Kerkük hilalinin, dünyaya hakim olan Anglo-Sakson-Yahudi ittifakı tarafından, henüz doğmadan yok edilmeye çalışılması olayını, ilk defa gündeme taşıdığımız ve Türk dünyasını uyarmaya gayret ettiğimizden dolayı teşekkür ediyordu.
()
Ünlem ! :  Mandacı zihniyet -  Asuman Özdemir
Bu ay yaşanmış tarihi bir fıkra ile yazımız başlayalım. “Abdülâziz’in Muzıka-i Hümâyun paşalarından İbrahim Paşa bir gün namazda Ettahiyyatü’yü okurken ilk kelimeden sonrasını unutur; aşağısını bir türlü getiremez. Namazdan sonra zihnini yorar, kabil değil hatırlayamaz. Kışla hizmetçisi Abdurrahman’ı çağırır...

()
Göğe Merdiven :  Fırat Ağaç Dikmek veya En Büyük Asker -  Aybars Fırat
Bu satırları, güzel bağlar diyarı Diyarbakır'dan yazıyorum. Geleli çok olmadı ama Diyarbekir'e aşık oldum. Belki dün katıldığım, binlerce yıllık bir gelenekten süzülen Eyvan Gecesi'nde dinlediğim yakıcı şarkılar, belki de bu diyarın güzel insanları beni altın bir zicirle bağlamıştır, bilmiyorum. Savaşın eşiğinde olduğumuz bu günlerde, böylesine duygular yaşattıkları için has Diyarbakır'lı gönül dostu Aziz Kadri Özyıldız'a, Bedri Ayseli, Kadri Göral, Seyithan ve Burhan Beylere ve diğer kıymetli sanatçilara ne kadar teşekkür etsem azdır.
()
Bamteli :  Türkiye'de eski bahçe gülleri -  Aydil Erol
Sevdiğimize gülüm deriz. Arslan gibi delikanlılarımızı gül gibi kızlarımızla everir, gül gibi geçinmelerini dileriz. Yağını eller sürünse bile bülbülün güle olan sevgisi eksilmek nedir bilmez. Nice şarkımız, şiirimiz, türkümüz burcu burcu gül kokar. Yeri gelir gülü gül ile tartar, yeri gelir mendilimizi gül dalında kuruturuz. Gül mevsimi deriz,gül devri deriz. Gül kokusunu Peygamber teri biliriz. Bazı yanaklarda güller açar. Bunlarla da yetinmez gül ile başlayan-biten yüzlerce kadın-kız adı yaparız. Gün gelir gül, Baba olur, gün gelir gül, Ana olur. Fatih'in gül koklayan minyatürünü görmeyenimiz yoktur. Babur Şah gibi bir hükümdarımızın gül sevgisi kızlarının adından fışkırır: Gülrenk, Gülçehre, Gülbeden.
()
Net P@no :  Bilgiye nasıl ulaşmalı ?.. -  Baki Günay
Internet üzerinde bir milyar Web sayfasının bulunduğu tahmin ediliyor Hal böyleyken, aradığınız bilgilere ulaşmak için bu sayfalar arasında saatlerce sörf yapmakla zaman kaybetmemelisiniz. Bilgiye ulaşmak için arama motorlarından ve rehber servislerinden faydalanmalısınız. Arama motorları, girdiğiniz kelimelerin hangi Web sayfalarında geçtiğini bulup, adreslerini karşınıza getiren servislerdir. Hangi kelimelerin hangi sayfalarda geçtiği, Web'de dolaşan otomatik programlar tarafından önceden kayıtlara geçirilmiştir ve bu işlem sürekli olarak yapılmaktadır.
()
Gezi :  Burdur -  Banu Erkmen
Burda Dur! Burdur... Her mevsim gelir geçersin Sen vefasız yolcu, Kalbimi viran edersin. Merhaba demeden elveda dersin, Sen vefasız yolcu Kalbimi viran edersin...
()
Çapraz Ateş :  Ufuk Ötesi’nde bir yıl -  Kemal Çapraz
Tamı tamına bir yıl oldu. Krizlerle, savaş senaryolarıyla, seçim heyecanlarıyla geçen bir yıl. Dolu dolu, heyecanla aşkla başlanan ve aynı heyecan ve aşkın kuvvetlenerek devam ettiği, dalda dalga yayıldığı bir yıl. Okumayan, yazmayan, düşünmeyen bir topluluk haline getirilmeye çalışıldığımız bir dönemde gazete çıkarmanın, yayın yapmanın zorluklarını bile bile, bu işe yüreğini, bileğini, beynini ve imkanlarını ortaya koyan insanların emeğiyle geçen bir yıl.
()
Aynada Görünen :  Savaşa 5 kala... ve barış... -  Hüseyin Aynalı
Şubat sayısındaki köşemizde, “kuzeyi bay-pas edip güneyden tek yönlü saldırının, kime, hangi zorlukları, riskleri ve komplikasyonları beraberinde getireceğini, savaş stratejistleri sanırım uzun uzun düşünmüşlerdir” demiştik. Geçen bir aylık zaman zarfındaki gelişmeler, bu tespitimizin ne kadar doğru olduğunu gösterdi.
()
Geniş Açı :  'Beni ne ölümler istedi de vermedim' -  Ali Arif Esatgil
Necla Maraşlı'yı kutlarken, yeni kitabını sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek istiyorum...
()
UFUK ÖTESİ :  Bu kimin savaşı / Ilgaz BABACAN -  Ufuk Ötesi
Tarih, bir tanıma göre milletlerin hafızasıdır... Hafıza kaybı ise derecesine göre adlandırılan bir tür hastalık. Eller tetiğe uzanmışken, “hafızamızı yoklamak için çok mu geç kaldık” diye soruyorum kendime. Her kafadan bir ses çıkmasını başka türlü nasıl izah edebiliriz ki? Fazla değil, 13 yıl önce yaşadığımız bir olayın benzeri ile karşı karşıyayız. Dünyanın patronluğuna soyunan ABD, oyunun senaristi ve başaktörü...
()
Küllük :  Silahların dilinde düşünmek -  Mehmet Koca
Türk bayrağını yakarken, pis pis sırıtan iğrenç mahluk. Seni 10 yıl öncesinden de tanıyorum. Katilinin namlusundan kaçarken sığınmıştın o bayrağın gölgesine, unutmadım. O şirret görüntünü zihnime kazıdım, hesabını bir gün soracağım. And olsun. And olsun. And olsun
()
Düşün/ce :  Eleştirinin eleştirisi -  Olcay Yazıcı
Geçenlerde (2 Şubat 2003) Radikal 2 gazetesinde, “Din, felsefe ve entelektüel uyanış” başlıklı ve sosyolog/eğitimci olduğu belirtilen Doğan T. Kaya imzalı bir yazı okudum. İşin enteresan yanı, sayın Doğan T. Kaya da, mezkur yazısında, (19 Ocak tarihli Radikal İki'de yayımlanan Ahmet Kemerli imzalı ve "Müslüman Dünyada Entelektüel Kriz" başlıklı yazıyı eleştirel olarak ele alıyor. Yani bizimkisi bir nevi ‘eleştirinin eleştirisi’ niteliğini taşıyacak ve eleştirilerimiz kimi zaman Ahmet Kemerli’nin tesbitlerine, kimi zaman da onun yazısını yorumlayan Doğan T. Kaya’nın tesbitlerine yönelik olacak.
()
Şiir :  Asya senden getirdim... -  Orhan Seyfi Şirin
Orhan Seyfi ŞİRİN
()
Gerçek :  Danışıklı döğüş -  Özdemir Özsoy
On yıl önceki Irak harekatı sırasında ABD nin o dönemdeki yöneticileri baba Bush ve onun dışişleri bakanı “Ortadoğu’da petrol üreten ülkelerin, kendilerinin istediğini yapmak zorunda olduklarını, kendileriyle iyi geçinmeleri gerektiğini, ters bir tutum ve davranışta bulunamayacaklarını” açıkça ifade etmişlerdir.
()
Tarih Bilinci :  ‘Dayı’-lan-mak... Kulaksızlı biri -  Rasim Giresunlu
Nalıncı yokuşu, Paşa yokuşu, Kulaksız Caddesi, Doymaz-dere, Dolap-dere, Baruthane deresi, İbadullah Camii, Emin Efendi Camii, Sinan Paşa Camii, Çatmalı mescit, Yahya Kahya, Tahta Gazi, Büyük ve Küçük Piyale, Kadı Mehmet İlkokulu, Kaptanpaşa İlkokulu, Piyalepaşa İlkokulu, Yavuz, Zafer, Ünal ve Geyikli Sineması, Kulaksız sahası, Oksipor, Eroksipor sizlere ne ifade edebilir? Beyninizin hangi kıvrımlarındaki noktalara, hangi işareti verebilir? Biliyorum çoğunuz için bu durum, beyninizin her hangi bir yerinde, hiçbir ifade ya da ipucu, oluşturmaz.
()
Reymanca :  Alışamadık... -  Reyman Eray
T-shirt’ler bile vardı “Alışamadık” yazılı... Yıllar geçti, birileri alıştı, bir büyük çoğunluk alışamamakta diretti... Günahıyla-sevabıyla “alıştırmaya çalışan” da, zamansız bir ölümle aramızdan ayrıldı... Toprağı bol olsun !
()
Yakın Takip :  Türk milleti hazır ol -  Dr. Ünal Metin
Emperyalizmin yeni yüzü A.B.D 21. yüzyılı şekillendirmek adına silahlarını çekti. Afganistan, Venezüella derken ölüm kusan silahlarını burnumuzun dibine kadar dayadı. Bütün dünyanın karşı olmasına rağmen sınırlarımızın hemen yanındaki bir bölgeyi bombalamaya başladı. A.B.D’nin buraya Irak için geldiği bir yalandır. Irak zaten yapay bir devlet idi. Tarihi kökleri olmayan, devlet geleneği bulunmayan; İngiltere’nin çıkarlarına hizmet etmek için kurulan sıvama bir oluşumdu.
()
Aykırı Bakış :  Demoklesin kılıcı yahut kurtla kuzu fabıli yahut ABD’nin Irağa taarruzu -  Dr. Yusuf Gedikli
Geçmişte komünist ülkelerde mevhum bir faşizm ve emperyalizm heyulası olurdu. Rejim halkın dikkatini hakiki meselelerden ve mevzulardan uzak tutmak için sürekli “faşizm, emperyalizm, tehditlerini ve “halk düşmanı, casus” suçlamalarını pompalardı. Bu tehditler ve suçlamalar Demoklesin kılıcı gibi halkın başının üstünde asılı dururdu. Halk eğitim ve medyanın beyin yıkaması neticesinde durumun farkına varmazdı ve rejimin mevhum tehditlerine inanırdı. Böylece rejim puroblemsiz yürürdü. Bu tür mevhum tehditler faşist ve demokratik ülkelerde de vardır.
()
Zekice :  Vatandaş Türkçe konuş ! -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Değerli dostum İstanbul 32. Noteri Ahmet Arslan, 17 Şubat 1926 tarih ve 743 sayılı Türk Medeni Kanununun, 1 Ocak 2002 tarihinde uygulamadan kaldırılıp 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girmesi üzerine yeni kanunla ilgili olarak çok güzel bir araştırma yapmış bu kanundaki yanlışları ve eksikleri çok güzel tespit etmiştir. Bu tespitlerin tamamını bize ayrılan köşede yayınlamanın imkanı yoktur. Belki müstakil bir yazı olarak gazetede yayımlanır ümit ediyorum.
()
Evrak-ı Perişandan :  Kesriyeli Mehmed Sıdkı Akozan ve Kış Şiiri -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Ahmet Özdemir, gazetemizin geçen sayısına yazdığı nefis kar yazısında Kesriyeli Mehmed Sıdkı’nın “Dîvânçe-i Şinâver” adını verdiği şiir kitabında bulunan “Şitâiye” yani kış şiirinden bahsetmemiş. Kar içinde kaldığımız bu günlerde hem Mehmed Sıdkı’nın sesini duyurmak, hem de karlı geçen bu kış mevsimini selamlamak için bu şiiri neşretmenin münasip olacağını düşündüm.
()

*

Haberler


İnebolu, Uluslar arası turizm fuarında -  Ufuk Ötesi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) organize ettiği Akdeniz Uluslar arası Turizm Fuarı 27 Şubat – 02 Mart tarihleri arasında İstanbulda gerçekleşti. Celal BEKİROĞLU / İnebolu Haber
()
Yaşamın üç yüzü -  Ufuk Ötesi
Tiyatro Stüdyosu, bir kez daha “gişe” kaygısından uzak, ayakta alkışlanası bir oyunla karşımızda. Yasmina Reza, kırk yıllık yaşamına çevirmenliği, oyunculuğu, yazarlığı, senaristliği ve daha pek çok şeyi sığdırmayı başarmış bi yetenek. Reza’nın “Yaşamın Üç Yüzü”(Trois Versions de la Vie) adlı oyunu, Viyana, Paris, Atina ve New York gibi dünya kentlerinden sonra, Çetin İpekkaya’nın çevirisiyle, Tiyatro Stüdyosu’nun İş Kulesi Sahnesi’nde.
()
Kuş operasyonu -  Ufuk Ötesi
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 20’ye yakın oyunundan biri de “Kuş Operasyonu”. Bulgar yazar Hristo Boytçef’den Nihal Geyran Koldaş’ın çevirdiği, Macit Koper’in yönettiği ve kostüm tasarımını Nihal Kaplangı Kaya’nın gerçekleştirdiği oyunda, Kerem Yılmazer, Metin Çekmez, Arif Akkaya, Aziz Sarvan, Murat Garibağaoğlu, Rıdvan Çelebi, Semah Tuğsel ve yönetmen yardımcılığı da üstlenmiş olan Murat Derya Kılıç sahne alıyor.
()
Kuğu gölü balesi -  Ufuk Ötesi
İlk olarak 1877 Mart’ında Moskova Bolşoy Tiyatrosu’nda sergilenmiş olan “Kuğu Gölü” balesi, yaklaşık 130 yıldır dünyanın her yanında yeniden yeniden sahneye konmakta, her defasında da izleyici bulmaktadır.
()
Sezer kimleri affediyor? -  Ufuk Ötesi
16 Mayıs 2000 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Ahmet Necdet Sezer, adeta bir rekora imza attı. Sezer daha 3 yılını tamamlamadan 142 mahkûmu affetti. Affedilen mahkûmların çoğunluğunun ölüm orucu eylemcisi olması dikkat çekiyor
()
Başka işiniz yok mu? -  Ufuk Ötesi
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun, İmralı’da neredeyse beş yıldızlı otel rahatlığında hapis yatan teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın rahatının yerinde olup olmadığını araştırmak istemesi kafaları karıştırdı
()
Kültür Ocağı Mart sohbetleri -  Ufuk Ötesi
Kültür Ocağı Vakfı’nın haftalık kültür sohbetleri devam ediyor. Çağımızın gündemini oluşturan Küreselleşme konusu bu ay Kültür Ocağı’nda çeşitli yönleriyle ele alınıyor.
()
Varlık içinde yokluk yaşıyoruz -  Ufuk Ötesi
Türkiye, dünyanın 13’üncü büyük tarım alanına sahip. Çin, Türkiye’nin sadece 5 katı tarım alanı ile Türkiye’nin 20 katı, yani 1 milyar 300 milyon nüfusu besliyor, Türkiye ise ele güne avuç açıyor
()
'Mum Kimin Yanan Kerkük' Albümü -  Ufuk Ötesi
Mehmet Özbek ve Abdurrahman Kızılay, 'Mum Kimin Yanan Kerkük' albümünde, türkü ve hoyratlarda Irak Türkmenler'inin yalnızlığının, feryadını dile getiriyor
()
Tarihi Karakol Emniyet Müdürlüğü oldu -  Ufuk Ötesi
Çarşı içindeki eski Polis karakolunun bir süredir devam eden restorasyon çalışmaları tamamlandı. İnebolu haber / Celal BEKİROĞLU
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002