Kasım 2008

Ö T E S İ

 

23.04.2021 Reymanca

 
Reyman Eray

Alışamadık...


T-shirt’ler bile vardı “Alışamadık” yazılı... Yıllar geçti, birileri alıştı, bir büyük çoğunluk alışamamakta diretti... Günahıyla-sevabıyla “alıştırmaya çalışan” da, zamansız bir ölümle aramızdan ayrıldı... Toprağı bol olsun !

T-Shirt’ler duruyorsa, yeniden giymenin tam zamanı ! Alışamadık ! Başbakandan da önde giden “yönetici başı”mız, “yetkisiz mutlak hakim”i oynamayı sürdürdüğü sürece de alışamayacağız... Kasımpaşa Üniversitesi Bitirim Yürüyüşü Anabilim Dalı Başkanı olsa kimsenin “itiraz” etmeyeceği biri, güzelim ülkemizin geleceğini etkileyecek kararlar alıyorsa, buna alışmak, olacak şey değil ! “Doğuştan lider”lik buysa, “sonradan lider”lerden Tanrı korusun bizleri !
Hiçbir hükümet, Akıncıların(Pardon !) Ak Parti’nin aldığı “avans”ı almamıştı halktan, basından, iş dünyasından vb... Aradan aylar geçti ve eskilerin “basiretsizlik” yenilerin “sağgörüsüzlük” dediği görüntünün dışında bir şey yok .
“Yoksa bir şey mi bekliyordunuz ?” diyenlerin haklılık payı gün geçtikçe artıyor... “Civciv çıkacak kuş çıkacak” sananlar, çıkan “düş kırıklığı”nı alıp oturmak durumunda... “Hayır ! Savaş istemiyoruz !” ile “Peki, kaç para vereceksiniz ?” arasındaki gidip-gelmeler, artık bezdirdi !..
Muhalefet ise, “sol”dan gelen eski bir alışkanlığı sürdürerek “eleştiri üretim merkezi” olarak çalışmaktan öteye gidemiyor... Gitmesini bekleyen de yok galiba. Üretilen eleştirinin “ülke yararı”na dönüşebilmesi için “yükses ses” gerekir. “İktidar”dakilerden daha yakışıklı olmak, daha iyi yürümek yetmiyor.
Dönelim “iktidar”a: “Biz ne halt ettik de böyle bir dönemde başa geçtik” sızlanmasını duyar gibiysek de, kaza “geliyorum” demiyor ! Dünyanın (özellikle de Ortadoğu’nun) “ateşten gömlek” günler yaşayacağı seçimden önce de biliniyordu... “İsteyen Mevla’sını da bulur...” özdeyişi bu durumlar için kullanılıyor olmalı. “İktidar” olmak, “muktedir” olmak demektir ! İkincisi yoksa, birincisi –şekilde görüldüğü gibi- mizahçılara gereç yaratır yalnızca.
Peki, hükümetin “başarı”sından söz edebileceğimiz bir konu yok mu ?.. Var tabii ! Hükümet, birilerine “söz geçirmek” konusunda son derece başarılı. Mahir Kaynak’ın da bir TV programında vurguladığı gıbi; ABD’ye yeşil ışık yakanlar, Atatürkçü bir “iktidar”ın mensupları olsaydı, her hafta "Cuma” çıkışlarında, cübbeli, sakallı, takkeli, ve yeşil bayraklı “grup”ların ülkeyi panayır alanına çevirmesine tanıklık edecektik... Şimdilerdeyse “grup”lardan “tık” yok ! Az başarı mı bu ? Taban, “din kardeşi”nin bombalanmasına sessiz kalma, birilerinin işini daha da zorlaştırmama emri almış gibi...
Koalisyonlar dönemi bittiği için ülkece sevinmiştik... Kimse olumsuzlukların nedeni olarak hükümet ortağını gösteremeyecekti...
Koalisyon yok ama, ortada sevindirici, soluk aldırıcı bir girişim de yok !


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002