Kasım 2008

Ö T E S İ

 

23.04.2021 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Çözümden çözülüşe


Türkiye’nin uluslar arası siyasal tercihlerinde, tavırlarında oligarşik bir sermaye kesimi epeydir etkin olmaya başladı. Bu oligarşik kesim “İstanbul dükalığı” olarak da adlandırılıyor. TÜSİAD adlı bir dernekleri var. Yasal çerçevesi ve tabi olduğu hükümler kanarya sevenler derneğinden farklı olmayan bu derneğin uygulamada partileri ve iktidarları da aşan bir nüfuza sahip olduğu görülüyor.

Gak deyince et, guk deyince su sunulan Zümrüdü Anka misali iktidarlar her istediğini yapmasına, her nazını çekmesine rağmen TÜSİAD’ı bir türlü memnun edemiyorlar. Hiçbir istemi iktidarlarca geri çevrilmeyen, tavsiyeleri emir telakki edilen TÜSİAD, mutsuz zengin çocukları gibi kaprisli.

Hükümetlerin kuruluşunda açıklanan programlarında İMF, Dünya Bankası gibi uluslar arası tefeci-finans kurumlarının onayının yanında, TÜSİAD vizesi de aranılır oldu epeydir. TÜSİAD-Hükümet flörtü zaman zaman bozulur gibi oluyor. Nazenin TÜSİAD dün beğendiği ev eşyalarını bugün beğenmez yeni gelin gibi küstüğünde iktidarlar “eşyanın lafı mı olur güzelim? Sen yeter ki emret” misali gönlünü alıyorlar, istekler buyruk gibi algılanıyor. Programlarda, uygulamalarda hemen arzu edilen değişiklikler yapılıyor.

Programların, bir türlü tutturulamayan hedeflerin ne önemi var? Maksat TÜSİAD’ı küstürmeyelim. Halk, esnaf, işçi, köylü, memur da kim oluyor? Onlar avam, karabudun değil mi? Biz, doymak bilmez oligarşimizi, İstanbul dükalığını memnun edelim. Halktan alıp, dışarıya borçlanıp bunlara verelim ki tek sızlanmasınlar, küsmesinler. Eh, maşallah iş iştaha, yemeye, yutmaya gelince bizimkilerde naz, niyaz bir yana. Çiğnemeden yutuveriyorlar ki pes!..

Ha! Bizim dükalığın ekonomik, akçalı istemlerinin yanında siyasal, uluslararası konulardaki fikirleri de akıllara sezâ... Hükümetlerin yıllardır içinden çıkamadıkları Kıbrıs, Ege gibi konular mı var? Çözülemeyişi hep şu derin devlet yüzünden, dinazor siyasiler yüzünden: “verelim kurtulalım canım” . Bu kadar basit çözümü baştakiler niye akıl edememiş hayret!..

Güneydoğu sorununun çözümü verip kurtulmakla, Ermeni meselesinin çözümü de öncelikle soykırımı tanımak, ardından toprak vermekle çözülüverir. Beceriksiz bürökrasi, akıl edememiş bu güne kadar canım... Ulusallık, Anti-emperyalizm, bağımsızlık ne kadar sevimsiz kelimeler öyle! Karşılıklı bağımlılık, Berlin, Washington yalakalığı, küreselleşmecilik, yerellik, etnikçilik ne güzel sözler öyle Hacı Bekir lokumu gibi. Telaffuzu bile ağıza beyine haz veriyor canım...

Biz en iyisi Türkiye’yi toptan bunlara verelim. Batakçı celepler gibi hallediversinler işi. Az bir zaman sonra ortada ne ülke, ne bayrak, ne de millet kalsın. Eh bunlar olmayınca da sorunlar olmaz. Alın size radikal çözüm. Mektepler olmayınca maarif’in idaresinin kolaylaşması misali bizim kökü dışarıdaki oligarşinin çözümü de bu kadar olur tabi ki.ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002