Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Haziran - 2007

 
 

Köşe Yazıları


- :  Barzani’nin Türkiye’de tam 180 şirketi var -  Elif Nur Deniz
“Türk askerini Kuzey Irak’a sokmayız” diyerek Türkiye’ye kafa tutan çete başı Barzani, Türkiye’deki şirketleri sayesinde milyar dolarlara hükmediyor. Barzani’nin Türkiye’de tam 180 şirketi olduğu söyleniyor. Irak’a geçen Türk TIR’larından aldığı haraçlar da Barzani’nin servetine servet katıyor. Siyasiler seçim için telaşlanırken, Türk Milletinin merakla beklediği başka bir konu var. Sınır ötesi operasyon yapılacak mı, yapılmayacak mı?
(16331)
- :  “Yan gelip yatmamak” için çürük raporu aldı -  Kurthan Reyizoğlu
Her gün bölücü teröristlerin saldırılarında kurban verdiğimiz şehitlerimize ağlıyoruz. Yan gelip yatmadılar, hainlerin kahpe kurşunlarıyla şahadet şerbeti içtiler. 2.3 milyon dolara gemi sahibi olan Başbakan Erdoğan’ın tacir oğlu Ahmet Burak, “Yan gelip yatmamak” için 2000’de çürük (askerliğe elverişli değil) raporu almış… Ahmet Burak’ın yapacak çok işi olmalı!
(14395)
. :  Ermeni Kıpçakçası mı, Gregoryan Kıpçak Türkçesi mi? -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Ermeni Kıpçakçası terimi, Türkler ve Türklük üzerine heveskâr oyunlar peşinde olan emperyalist güçlerin milli politikaları gereği ortaya çıkarılan ve genellikle batılı bilim adamlarınca kullanılan ucube bir terimdir. Akla, bilime, gerçeğe ve mantığa da aykırıdır. Emperyalist güçlerin sponsorluğunda olan yabancı bilim adamlarını anlıyoruz da, Türk bilim adamlarının buna alet oluşlarını ne anlayabiliyor ne de hazmedebiliyoruz.
(9469)
. :  Başarı öyküsü -  Mehmet Türker
On yedi yıl önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç ettirilen soydaşlardan bazıları, kısa sürede maddi sıkıntılardan kurtularak kendi şirketlerini kurdular ve binlerce insana iş imkânı sağlamakla anavatana olan bağlılıklarını da ortaya koydular. 1989 yılının yaz sıcaklarında, Bulgaristan’dan Türkiye’ye başlayan göçün üzerinden on yedi yıl geçti.
(8156)
. :  TARİH VE KÜLTÜR KENTİ; KASTAMONU -  Mine Özgür
Dağlarında, akarsuların derin vadi ve kanyonlar oluşturduğu, şelaleleri, mağaraları ile doğal güzelliklerin doruk noktaya ulaştığı Kastamonu’da, tarihi kalıtlar, yaşanmışlıkların izleri çağlar öncesinden günümüze ulaşıyor. Kente gelenleri; 135 km.lik sahilinin yanı sıra her ilçede birbirinden farklı, maceraya açık, rengarenk bir yaşam bekliyor. Bazen yalçın bir kayanın arkasından yükselen dağ, kimi zaman da 1600 m. yükseklikteki yaylalarının baş döndüren güzelliği sarmalıyor.
(7228)
- :  İran’da Türk izleri-1 -  Dr. Orhan  Gedikli
Türk mimari sanatının temelleri Karahanlılar döneminde atılmış ve onlardan sonra gelen Türk devletleri tarafından devam ettirilmiştir. Bu sanat bir taraftan Selçuklu ve Osmanlı Türkleri ile batıya doğru giderken, diğer taraftan Babür Türkleri ile doğuya ve güneye doğru ilerlemiştir. Her Türk devleti bu sanata farklı kazanımlar getirmiştir. Örneğin; Medrese yapı tipi İslam mimarisine Selçuklular tarafından kazandırılmıştır.
(6929)
. :  Ermeni PKK işbirliği ve teror anlaşmaları -  Ceyhun Musayev
Ermeni terör teşkilatları geçen asrın 80’li yıllarında uluslararası tazyiklerle taktiklerini değiştirerek PKK ile işbirliği kurdu. PKK 1984 yılında hayata geçirdiği Eruh ve Şemdinli terör eylemleri ile sahneye çıktı. Böylelikle Ermeni terör örgütü Asala arka cepheye çekildi ve kendi faaliyetini demek oluyor ki, durdurdu.
(6550)
Köşe Taşı :  Umursamazlık koması -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Dünya yansa bir çuval samanı yanmayan insanlardan oluşan bir toplum olmaya doğru gidiyoruz. Hiçbir şeye önem vermeyen, aldırış etmeyen bir zihniyet düşünce ve davranışlarımızda at koşturuyor. Yüzlerdeki ifade, davranışlardaki görüntü umursamazlık virüsünün ne kadar çok yayıldığını gösteriyor. Umursamazlık virüsünün bulaştığı kişilerin zihinleri, gönülleri, irade ve bilinçleri bulanmakta ve onları komaya sokmaktadır.
(5827)
Çapraz Ateş :  Şehitler kervanı ve seçim -  Kemal Çapraz
Önce sokaklarımızdan Türkçe isimleri sildiler. Sonra tek tek millî kuruluşlarımızı sattılar. Şimdi de önünde şanla şerefle şanlı bayrağımızın dalgalandığı, cumhuriyetimizin ruhunu taşıyan kuruluşlarımızı ve birikimlerimizi satıyorlar. Evet Tunceli’de evlatlarımızın mübarek bedenlerine saplanan kurşunlar, bütün Türkiye’de ekonomimizin bedenine saplanıyor.
(5432)
Ünlem ! :  Aldatılmak! -  Asuman Özdemir
17 yaşında iş hayatına başladığım da 350 personelli bina da beni adam yerine koyan yoktu. Kendime biraz çeki düzen versem adamdan sayılacağım ama ben tımberland ayakkabı üzerine dize kadar beyaz çorap ve atkuyruğu saç, lacivert ya da gri etek üzerine açık pembe, mavi yahut beyaz bluzla işe gidiyordum. Zor iştir o kadar kalabalık iş hayatının içinde arkadaşsız kalmak, derken kadroya 23 yaşında 1.85 boylarında çok güzel bir stajyer kız katıldı.
(4788)
Göğe Merdiven :  “MASAL SEVER MİSİNİZ?” -  Aybars Fırat
Bugün sizlere, Galip Erdem Ağabey tarafından "Masal sever misiniz" başlığıyla meşhur edilmiş, şu anda internetteki en yaygın masal/hikaye olan, seçim döneminde tekrar tekrar okunup üzerinde düşünülmesi gereken sarı öküzün hikayesini, yine onun ağzından aktarmak istiyorum.
(3898)
Net P@no :  İnternette sansür dönemi geliyor -  Baki Günay
TBMM tarafından hazırlanan İnternet yasa tasarısı önümüzdeki dönemde çok konuşulacağa benziyor. Çünkü yeni tasarı ile kimilerine göre İnternet ortamındaki özgür düşünce yok edilecek. Gelmesi düşünülen tasarı sansür mü yoksa düzenlememe mi? İnternet haber portalları ve kişisel sayfa dediğimiz ‘Blog’ların medyadan fazla etki göstermesi üzerine bu yeni medyanın hukuksal bir platforma oturtulması gündeme geldi.
(3861)
Geniş Açı :  Nereye? -  Ali Arif Esatgil
Malum, hayat kısa... Çağın insanlara direttiği 'bireysellik' dürtüsü, bu kısa ömrü gözden çıkarmayı imkânsız hale getirmiştir... Allah'a inanan için de, ikbale tapınan için de bu böyle... Kimse maval okumasın, başkalarının biçtiği roller uğruna artık insanlar değil hayatlarını, bir anlarını bile feda edecek durumda değildir... Zira... İnsanların önüne konulan hedefler, birilerinin çarkını döndürmekten öte bir anlam ifade etmiyor...
(3815)
Sözün Özü :  Geleceğimizi tüketiyoruz -  Alptekin Cevherli
Gazetelerin verdiği çocuk eklerine ve dergilere bakıyorsunuz, saçma sapan çizgi film karakterleri ile dolu. Televizyonda çocuk programı diye açtığınız yayınlarda tanrı zeusun bilmem nesi ile yarı insan yarı hayvan bir saçmalığın mücadelesi… Ya da emperyalist toplumların kendi halkına örnek olarak sunacağı efsaneleri ve kahramanları olmadığı için uydurduğu hayal mahsulü kahramanlar…
(3696)
Bamteli :  Ödüllere lâyık şaheser -  Aydil Erol
Geçen günlerde “hörük” kelimesini merak ettik. Evdeki sözlüklerin hiç biri sadra şifa olmadı, olamadı. Acaba dedik, yalnız Tirebolu’da Alayunt adında beş köy varken, “Benim bildiğime göre Alayunt Kütahya’ya bağlı bir köydür.” buyuran galaksiler çapında ünlü prof. dr. Hasan Eren üstaza başvursak, “yanıt” vermek lutfunda bulurlar mı demekten de kendimizi alamadık.
(3637)
Pusula :  Yurdumdan seçim manzaraları -  Bayram Akcan
Vatan millet sevdalısı on binler, milletvekili olmak için parti genel merkezlerine bir anda hücum ederek adaylık başvurusu yaptı. Hayatında ülke meselelerine kafa yormamış, vur patlasın/çal oynasın diyerek gününü gün eden bazı koca koca adamların, ellerinde bir tomar belgeyle parti binalarını panayır alanına çevirdiğine şahit olduk… Ne de olsa kimilerine göre milletvekilliği maaşı dolgun, havası yerinde güzel bir meslek!
(3595)
Zekice :  Genel seçim stratejisi -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
2007 seçimlerinde izlenmesi gereken strateji iki ana eksende değerlendirilmelidir: Birincisi: AKP iktidarının yaptığı tahribatın büyüklüğünü ortaya koymak, AKP’nin dayandığı kitlelerden uzaklaşıp yeni güç odaklarının yandaşı haline geldiğini vurgulamak. İkincisi: AKP’nin yapamadığı ekonomik, sosyal ve kültürel iyileşmeyi nasıl ve hangi kadrolarla yapacağını anlatmak.
(3581)
Tutanak :  Türk kalesi yıkılınca -  Hüseyin Özbek
Suudi dozerlerinin tepindiği, eşelediği, alt üst ettiği Mehmetlerin mezarlarının üstünde yükselen ZemZem Tovers’ta, hasretini çeke çeke son nefesini verdiği yurdundan gelen hacılar konaklayacak, Türkiye’ye dönüşlerinde ultra modern kuleleri anlatmakla bitiremeyecekler. 4 bin 668 dairelik, toplam 7 kuleden oluşacak inşaatı el Kaide lideri Usame Bin Ladin’in babasının kurduğu Muhammed Bin Ladin grubu üstlenmiş.
(3561)
Yakın Takip :  Kuraklıkla geldi kuraklıkla gidecek -  Dr. Ünal Metin
Erbakan okulunda siyaset terbiyesi (!) almış dini bütün (!) kardeşlerimiz de, (Başbakan Erdoğan’ın söylemiyle “biraderlerimiz”de) dünya tarihi boyunca, benzer örneklerine sürüsüyle rastlanmış bir doğa olayından siyasi kazanç sağlamayı fırsat saymışlardı. Nurettin Sözen’in rakibi şimdiki başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yaşanan bu kuraklığın ardından Türk siyasi hayatına girdi.
(3542)
Kulvar :  Eyvah, eyvah ki ne eyvah! -  Cihangir Arık
Bu nasıl ikiyüzlülüktür, bu nasıl milletin gözüne baka baka yalan söylemedir? Seçim meydanları akepe’nin mavralarıyla dolup taşmaya başladı. Buna inanacak kim ya da kimler var bilmiyoruz. Ama eminiz ki inanan yüz binler olacaktır. Ülke ekonomisine pembe tablolar çizilmeye başlandı. Hani derler ya duvarların dili olsa da konuşsa diye. İyi de rakamların dili var konuşuyor. Her şey göz önünde, görünen köye istenmeyen kılavuzu kim gönderiyor?
(3515)
Seyran :  “Cep telefonum olmadan asla!” -  Hayri Ataş
Benim ilkokul ve ortaokulda okuduğum zamanlarda, öğretmenlerimizden bazıları “Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?” diye bir soru sorarlardı ve bize bununla ilgili kompozisyonlar da yazdırırlardı. Neler almazdık ki yanımıza: Annemizi, babamızı, diğer sevdiklerimizden ikisini... Öyle ya sevdiklerimiz olmadan ne yapardık, yalnızlığımızı, üzüntülerimizi nasıl paylaşırdık.
(3415)
Ölçü :  Zemin kayması gündem olur mu? -  Cem  Sökmen
Cumhurbaşkanlığı seçimi atmosferine girildiğinden beri yapay bir laiklik–dindarlık gerilimi yaşıyoruz. Bu sahte tartışma alanı bütün bir toplumun burnunun ucuna kadar genişletildi. Bu yüzden gelip geçici bir hadisenin herkesin zihnine boca edilmesi karşısında bir şey yapamıyoruz. Alınan tavırları sistemli düşünceler ve belirli ölçüler değil, nefsaniyet ve rüzgâr belirliyor.
(3210)
Hedef :  Esas tehlikeye dikkat -  Ünal  Bolat
Türkiye’de özellikle son iki aydır süren siyasî çalkantılar Türk halkını oyalamakta, Türkiye’yi sarmakta olan esas büyük tehlikenin farkına varmaktan alıkoymaktadır. Türkiye’nin esas sorunu ülkenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olmasıdır. Çünkü Türkiye, içeride sürdürülen siyasî mücadeleden çok Türkiye’yi de içine alan dış ekonomik mücadeleye kendini hazırlamalıdır.
(3172)
Kuşbakışı :  Kavgalı siyaset -  Şahin Zenginal
Demokrasinin en belirgin özelliği uzlaşma rejimi olmasıdır. En kısa ifadesiyle çoğunluğun dediği olacak, ancak azınlığın hakları da her zaman korunacak… “Ben yaptım, oldu” anlayışı demokrasinin ruhuna aykırıdır.Türkiye’de ise tam tersi oluyor. Yetkiyi elinde bulunduranlar asla ve asla demokrasiden, hoşgörüden, uzlaşmadan hoşlanmaz… Kimileri kendi ifadeleriyle demokrasiyi bir araç olarak görür… Sorun da burada başlıyor…
(3154)
Gerçek :  Seçim havası -  Özdemir Özsoy
Halkımızın her seçimden beklediği bir şeyler olmuştur. Tek parti saltanatından kurtulmak gibi. Askerî darbelerden sonra, güdümlü bir demokrasiye geçmek gibi. Ya da, yalnızca kendisinin cumhuriyetin koruyucusu olduğunu sanan ama halk ile hiçbir zaman ilgilenmeyen bir aristokrat sınıfa dersini vermek gibi. Gariptir; bu sefer pek fazla bir şey beklenmiyor.
(2926)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2907)

*

Haberler


Hamilelikte Beslenme -  Ufuk Ötesi
Canlılığın temel gereksinmelerinden biri olan beslenme, yaşamın her dönemi için ayrı bir özellik taşır. Gebelik ve emziklilik döneminin sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi için de gerekli koşullardan biri annenin iyi beslenmesidir.
(10381)
Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’na taze kan: Savaş Avcı Genel Başkan -  Ufuk Ötesi
Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu yaptığı Olağan Genel Kurulda yapılan seçimde Genel Başkanlığı Savaş Avcı seçildi. Yönetim kurulu üyeliklerine ise, Ahmet Türköz, Hızırbek Gayretullah, Çokay Koçar, Nahide Tahan, Ekber Yasa, Ferit Yasa, Mehmet Tütüncü, Yakup Can, seçildi
(6503)
Kadıköylülere Türk Sanat Müziği ziyafeti -  Ayhan ÇİFTÇİ
Kadıköy Bağdat Caddesi’nde 25 yıllık geçmişi olan Rönesans Sanatevi bu yıl düzenlediği 4. konserinde sanat ziyafeti çekti. Sanatevi bu yıl yaptığı bir değişiklikle 2. yarıyı bir bayan bestekârın eserlerine ayırdı.
(5322)
Ünlü hattat Şefik Beğ’in 70 yıldır kayıp olan mezar taşı bulundu!.. -  Ufuk Ötesi
70 yıldır gözlerden uzak kalan bir tarih belgesi tarihçi Necdet İşli’nin sabır taşını çatlatan çalışmaları sonucunda gün ışığına kavuştu ve unutulmaktan kurtuldu.
(4375)
Türk Gençlerinin birlik kurultayı -  Ufuk Ötesi
Türk Ocakları İstanbul Gençlik Kolları’nın düzenlediği kurultay Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türk Dünyası Öğrenci Gençlik Kurultayı’na Turan Coğrafyası’nın çeşitli bölgelerinden katılım oldu. Kurultayın yanında çalıştay olarak da değerlendirilebilecek muhteşem kültür şölenine ilgi yoğundu.
(4004)
Türk Arşivciler Derneği’nin Türk Dünyası’na hizmet projesi: Gagauz araştırmacılarına destek -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciler Derneği Türk Dünyası ile bütünleşme projelerine yeni bir halka daha ekledi. Dernek Gagauz Türkleri’nin araştırmacılarına ve öğrencilerine destek kararı aldı.
(3824)
Araştırmacı-yazar Ayhan Yüksel: Giresun kültürüne yasak konulamaz -  Ufuk Ötesi
Giresun Halk Kültürüne konulan yasak devam ediyor. Giresun eski valisi Şükrü Kocatepe tarafından “halkta korku yaratıyor” gibi ilim dışı bir gerekçe gösterilerek Giresun’un ünlü “Çandır Tüfek Oyunu”na yasak getirilmişti. Bu yasak üzerine Çandır Tüfek Oyununun temel aksesuarı olan tüfek kullanılmamaya başlanmıştı.
(3706)
Avrasya Arkeoloji Kongresi -  Nazan Sezgin
Anadolu ve Avrasya Enstitüsü’nün düzenlediği birinci Avrasya Arkeoloji Kongresi 21-24 Mayıs 2007 tarihlerinde Çeşme / Ilıca’da gerçekleştirildi.
(3537)
Egemenliğimiz teslim alınıyor -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından dernek binası konferans salonunda “İnsan Hakları ve Ülkemizdeki Ekonomik Haklar Üzerine Genel Bakış” konulu sohbet toplantısı yapıldı.
(3051)
Rauf Denktaş’ı ziyaret -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği İstanbul Temsilciliği Rauf Denktaş'ı ziyaret etti.
(3017)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002