Kasım 2008

Ö T E S İ

 

2.03.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Türk kalesi yıkılınca


Suudi dozerlerinin tepindiği, eşelediği, alt üst ettiği Mehmetlerin mezarlarının üstünde yükselen ZemZem Tovers’ta, hasretini çeke çeke son nefesini verdiği yurdundan gelen hacılar konaklayacak, Türkiye’ye dönüşlerinde ultra modern kuleleri anlatmakla bitiremeyecekler. 4 bin 668 dairelik, toplam 7 kuleden oluşacak inşaatı el Kaide lideri Usame Bin Ladin’in babasının kurduğu Muhammed Bin Ladin grubu üstlenmiş.

Kitabımıza ad olan Türk Kalesi Yıkılırken makalemiz Mayıs 2001 tarihinde Yeni Hayat dergisinde yayınlandığında, Osmanlı’nın Mekke’yi korumak amacıyla inşa ettiği Ecyad Kalesi ayaktaydı.
Yazının amacı, Ecyad Kalesi’ni yıkıp yerine Zemzem Kulelerini dikmeyi kafaya koymuş Suudi girişimine karşı Türk Dışişlerini, hükümeti, devleti uyarmanın yanında, kamuoyu duyarlılığı oluşturmaya yönelikti. Ne acıdır ki; Suudileri küstürmeyi göze alamadı bizimkiler. Mehmetçiğin çöl sıcağında, bitmez tükenmez bedevi isyanları arasında terini kanına karıştırarak inşa ettiği kale yerle bir edilirken, arkalarını dönerek duymazdan, görmezden geldiler… Tıpkı, birileri Cumhuriyetin temellerini yerle yeksan ederken arkalarını dönüp duymazdan, bilmezden, görmezden geldikleri gibi…
3 Ocak 2002’de Ecyad Kalesi, o dönemde hayatta olan Kral Fahd’ ın bir emirnamesiyle yıkılarak, en küçük oğlu Prens Abdülaziz’e tahsis edilmişti. Ecyad, Suudi dozerlerince gümbür gümbür yıkılırken Ankara’dakiler kulaklarını tıkamakla yetindiler.
Abdülaziz Mekke’nin Manhattan’ını yaratmak için doğrusu hiç vakit kaybetmedi. Yıkılan Türk Kalesi’nin yerine Kâbe’ye tepeden bakacak kulelerin bir kısmı çoktan dikildi. Kalanlarının inşaatı son hızla sürüyor. Biten kulenin satılan devre mülklerine, Euroyu, Doları bastırarak hem Hac farizasını yerine getirmek, hem de yatak odasından Kâbe’yi seyretmek, gerekirse kiraya vermek için varlıklı yurttaşlarımızın sıraya girdiğini okuyoruz.
Suudi dozerlerinin tepindiği, eşelediği, alt üst ettiği Mehmetlerin mezarlarının üstünde yükselen ZemZem Tovers’ta, hasretini çeke çeke son nefesini verdiği yurdundan gelen hacılar konaklayacak, Türkiye’ye dönüşlerinde ultra modern kuleleri anlatmakla bitiremeyecekler.
4 bin 668 dairelik, toplam 7 kuleden oluşacak inşaatı el Kaide lideri Usame Bin Ladin’in babasının kurduğu Muhammed Bin Ladin grubu ( Ben Laden Construction Group) üstlenmiş.
Kulelerden devre mülk pazarlayan bir Türk şirketinin tanıtım bültenine göz atmak okurlarımıza yararlı olabilir. Birinci hamur lüks baskılı ZemZem Kulesi Tanıtım Bülteni’nin kapağında kulelerin temsili resmiyle Kâbe görüntüsü “İmarda Yaratıcılık… Yatırımda Ayrıcalık” yazısıyla tamamlanıyor. Bültene devam edelim isterseniz:
“Allahın kutsal evine yakın... Kutsal topraklarda milyonlarca insanın yaşamayı hayal ettiği rüya gibi bir mekân... Her yıl sayıları katlanarak artan hacı ve umreciler bu gerçeğin açık bir yansımasıdır. Buna karşılık bir gerçek daha var...
O da yüce Allah Mekke’yi yarattığı günden beri mesahası sabit olmasıdır. MÜNŞEAT EMLAK PROJELERİ ŞİRKETİ projeler geliştirirken, bu rüyayı alabildiğince çok sayıda Müslüman’ın yaşaması için elinden geldiğince katkıda bulunmayı kendisine bir görev addetmiştir. Bu projelerin en gözdesi ZemZem Kulesidir. Bölgedeki en büyük projelerden biri olan ZemZem kulesi, Kral Abdul Aziz Kutsal Kent Hizmetleri Vakfı kapsamında Ecyad Kalesi “El Beyt Kuleleri” projesinin en büyük kulesidir.
Münşeat Şirketi ayrıca-Allahın lütfu ile-“İntifa Senetlerini” icat edebildi. Bu tür bir olay Şeriat açısından doğruluğuyla ve tüm Müslümanlara Mekke’nin kutsal evi yakınında sabit bir konut bulma fırsatı vermesi açısından ilk kez meydana gelmektedir. Bu tanıtım bülteni ile İntifa Senetlerinin niteliğini daha iyi bileceğiz”
İnşaat bittiğinde Kâbe’ye tepeden bakacak 7 kule 7 yerden yükselecek… Sara, Merve, Sefa, El Makam, Hacer, Zemzem ile en üst katı Uzay bilimleri Enstitüsü olarak kullanılacak olan Otel…
Zemzem’de konaklayıp, hac farizasını, umresini tamam edip zemzemle dönen ünlü yurttaşlarımızı zemmetmeyelim biz yine de! Ama soralım: Bidonlarla değil, tonlarca zemzem ayıbınızı paklar mı acep?


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3531 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002