Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Şubat - 2006

 
 

Köşe Yazıları


Kuşbakışı :  Sanal kahramanlarla avunmak -  Şahin Zenginal
Bir millet düşünün… Hep bağımsız yaşamış ve asla başka milletlerin boyunduruğu altına girmeyi hazmedememiş. Onlarca devlet kurmuş… Yüzyıllarca da dünyaya hükmetmiş… Ortaasya’dan Viyana kapılarına kadar dünyanın hâkimi olmuş. Sayısını, tarihçilerin bile tespit edemediği kadar kahraman yetiştirmiş… Kimileri hâlâ dilden dile dolaşır. Kimileri tarih sayfalarında unutulup gitmiş…
()
Bamteli :  Güller arasında -  Aydil Erol
Güllere şiirler yazılır; makamlar düzenlenir. Besteler yapılır: Gülrûh, Gülnarî, Gülistan, Gülizar, Gülşen, Gül-i Vefâ, Gülzar. Mâniler, horyatlar, kitaplar yazılır; türküler yakılır. Çiçekler yetiştirilir: Gülibrişim, Gülhatmi vb. Bunlarla da kalınmaz, güllü yer adlarına da rastlanır: Gülhane, Gülistan, Güllük, Gülsuyu, Gülşehri, Gültepe vb. Gül kokusu “Peygamber teri” olarak kabul edilip özel bir özen gösterilir. Gül devriyle, gül mevsimiyle yetinilmez, Zemheri ayında bile gül istenebilir.
()
Tutanak :  Ilımlı Ermeni Nasıl Olunur? -  Hüseyin Özbek
Patrikhane, cemaati oluşturan, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu Ermeni vatandaşlarımız üzerinde yalnızca dini bir otorite değildir. Bunun dışında cemaat üyelerinin eğitim ve sosyal yaşamları üzerinde de belirleyici bir inisiyatif sahibidir. Cemaat okulları üzerinde Milli Eğitim Bakanlığının denetim yetkisi olmakla birlikte, yönetsel, parasal konular, öğretim kadroları ve personel açısından Patrikhane/ kilise merkezli bir cemaat hiyerarşisinin şemsiyesi altındadır.
()
SİZDEN GELENLER :  Sizden Gelenler -  Ayhan ÇİFTÇİ
Hep şikâyet eder dururuz, "Okullarımız diplomalı cahil yetiştiriyor" deriz de, bunun sebebi üzerinde pek durmayız. Bence bunun en büyük sebebi, gençlerimizde ve insanımızda okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin olmamasıdır.Duydukça, dönemeç, güneşin ipleri ve seni sevmek… Bütün bu şiir kitaplarının yazarı şair Dr. Necmettin Çanga, Ufuk Ötesi yayınlarından çıkan Özdemir Özsoy’un “Hüzünlü Şarkılar” isimli romanı hakkındaki görüşlerini bildirmiş.
()
Gerçek :  Yazmak İstemediklerimiz -  Özdemir Özsoy
Halkın değer yargılarını hafife alıp küçümsemek çok yanlış bir davranıştır. Dışarıya karşı güçlü olabilmek, içeride ortak değerlere saygılı olmakla mümkündür. İçeriden kolonlara vurulan bir balyoz darbesi, dışarıdan gelen top mermisinden daha yıkıcı olabilir. Ekonomisini yabancı ellere teslim edip onların himmetiyle bunalımdan sıyrılıp çıkabileceğini sanan Osmanlının o çöküş yıllarında bile bazı onurlu devlet adamlarının hâlâ yılgınlık göstermediğini belirten örnekler vardı.
()
Aykırı Bakış :  ABD’nin Çince eğitim kararı -  Dr. Yusuf Gedikli
ABD, 21. yüzyılın süper gücü olan Çini daha iyi öğrenmek için ana okullarında Çince eğitimine başlama kararı aldı ve bunun için 1.3 milyar dolar ayırdı (Bugün, 3 ocak 2006, 14. s.). Çin sadece ABD’nin değil, başta Rusya ve Japonya olmak üzere AB’nin de en büyük rakibidir ve 2005 yılındaki ticaret fazlası 101 milyar doları aşkındır. Doğrusunu isterseniz süper devlet veya ileriyi gören devlet böyle olur. Rakibini veya düşmanını öğrenmek için para ayırır ve çalışır.
()
Milli Sıtrateji :  Ağca olayı -  Dr. Alptürk Ünlü
Ülkemizin yakın tarihinde, en karmaşık ilişkilerden birisi de, Malatyalı Mehmet Ali Ağca’nın Şubat 1979 ile Mayıs 1981 arasındaki yaptığı ve yaşadığı ilişkileridir. Bu ilişkiler, Abdi İpekçi’den başlayıp, Vatikan’daki Polonyalı Papaya kadar uzanmıştır. Bu sürecin içersinde, Askeri cezaevi ve oradan firar, İran’a geçiş, tekrar Türkiye’ye geliş, o dönemde komünist kampta bulunan Bulgaristan’a geçiş ve sonra da Yugoslavya, Avusturya, Fransa, İtalya gibi ülkeler de bulunma durumu vardır.
()
Tarih Bilinci :  “Sözde müttefik!” -  Rasim Giresunlu
Değerli okuyucular, bu yazımızda da, sözde dostumuz, müttefikimiz ya da sıtratejik ortağımız olarak belirli kesimlerce ifade edilen ABD ile ilgili, tespitler yapmak ve bu konuyu da bazı belge ve hatıralarla pekiştirmek itiyorum. ABD’nin Temsilciler Meclisinin, 69’uncu Kongre Tutanakları şahittir ki; 18 Ocak 1927 tarihindeki İkinci Oturumda temsilcilerden “Upshow” adlı bir fanatik, ağzındaki vahşet salyalarının sağa sola saçarak, şöyle haykırıyordu:
()
Gezi :  Behramkale -  Banu Erkmen
Bu mevsimde fırtınalı sulardan kaçıp gelmiş bir avuç insanın sığınağına benzer Behramkale (Assos) ama aslında yazın baharın içinde açılıp saçılır gözler önüne. Hangi zaman Behramkale daha çok Behramkale’dir acaba? Erken giden yazın uğurlandığı ilk sonbahar günlerinde giderek sessizleşmesini seyrederken mi yoksa yazın ortasında bir sahil kasabası düğününün gelini gibi yüzünde gülücüklerle salınırken mi?
()
Ölçü :  Medya Bürokratları Arasında… -  Cem  Sökmen
Bizdeki köşe yazarlarının büyük çoğunluğu yaşadıkları güne hâkim olan başlıca siyasi gelişmelerden birini seçip konuyla ilgili haber metnine bir kaç cümle ekleyerek yazı yazarlar. Bu tip yazarların bir tanesini okumakla yüz tanesini okumak arasında sayı farkından başka bir fark bulmak pek mümkün değildir. Fakat ne hikmetse onlar hep çoğunluğu teşkil eder, yerlerini korurlar. Onlar medyamızın “taşınmaz”larıdır.
()
Azerbaycan Haber :  Dayanışmanın Olmadığı Dayanışma Günümüz -  Orhan Hasanoğlu
Zamanla Türkiye ve Azerbaycanın güneyini ayıran dikenli teller kalktı. Umut köprüleri açıldı. Azerbaycanın güneyi de kuzeyi de birleşti. İki can biri birine kavuştu. Bağımsız, vahit bir devlet olarak birleşemesek bile… Bu tarih hafızalarımıza ve takvimlerimize altın harflerle yazıldı. İşte 31 aralık Dünya Azerbaycanlıları Hemreylik (Dayanışma) Günü olarak bayram günü ilan edildi. Yıllardır o günlerde olduğu gibi, serhat boyu aynı coşku yaşanıyor.
()
Ünlem ! :  Bugünler Sâkin Olma Günleri....... -  Asuman Özdemir
Alışamadık hiç ama hiç alışamadık... Sesimizi her gün bir gün evvelinden daha gür çıkardık. Önce komplo teorisyenliği ile suçlandık. Ama söylediklerimiz bir bir gerçekleşince öfkeyle bize “paranoyak” dendi. Aldırmadık! Az buz değil ki sayılarımız. Hepimizi birden hastahanelere yatıracak halleri de yoktu. Biz yine yolumuzda devam ettik. Bu sefer “vatan hainliği” ile suçlandık.
()
Çapraz Ateş :  Türkiye Kıskaca Alınıyor -  Kemal Çapraz
Çifte standartlı batının çirkin yüzü yine karşımıza çıktı. Burada açıkça şunu ifade ediyor Batı, “Müslümanların elinde asla nükleer bir silah olmamalı…” Bu tamamen Haçlı Ruhuyla alınmış bir karardır. Türkiye’ye burada çok önemli bir görev düşmektedir. Bu kendi güvenliği için de şarttır. Mutlaka nükleer silahlarla mücadeleye katılmalı. Ama burada İsrail ön plana çıkarılmalıdır. Avrupa ülkelerindeki nükleer silahlarda gündemden asla uzak tutulmamalı.
()
Reymanca :  Seçim Yaklaşırken... -  Reyman Eray
Genel kanıya göre, dar gelirlinin -Meclis Başkanımızın deyimiyle-“şeyini ş’etmiş”sek de, ekonomide nurlu ufuklar bizi bekliyor. Emekli maaşına yaptığımız yüzde üç’lük zammın, doğalgaza yaptığımız büyük zammı bile karşılamayacağını biliyoruz ama bu noktada anlayış bekliyoruz. Bize de para gerek! Bir milletvekilinin kaça malolduğunu, fatura tutarlarını biliyor musunuz? İçlerinde sülalesine diş yaptıranlar; eşi yılda üç kez doğum yapanlar var...
()
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
.
()
Yakın Takip :  Tavuklar ve Müslümanlar -  Dr. Ünal Metin
Türkiye kuş gribi denen bir illetle uğraşırken din kardeşimiz, canımız olan Pakistanlı çocukların hissesine de gökten yağan kurşunlar, bombalar düştü. Ruhlarını virüs sarmış olan insan şeklindeki yaratıklar masum insanların, çocukların, kadınların, bebelerin üzerine ruhları kadar soğuk mermileriyle ölüm yağdırdılar.Terörist saklanıyor bahanesiyle bir köy imha edildi. Hiçbir canlı için ayrım gözetilmedi. İnsanların yanı sıra hayvanlar da katledildi. Ölüm için emredenlerin gözünde zaten birbirlerinden farkları yoktu.
()
Sözün Özü :  İkinci Nuh Tufanı Kapıda -  Alptekin Cevherli
ABD tek başına atmosferdeki emisyon gazlarının yüzde 36.1'sını üretiyor. Emisyon gazı oranları Rusya'da yüzde 17.4, Japonya'da yüzde 8.5, Almanya'da yüzde 7.4, İngiltere'de 4.3, Fransa'da 2.7, İtalya'da 3.1 Kanada yüzde 3.3, ve Avustralya'da yüzde 2.1 olarak sıralanıyor. Ancak ABD yönetimi Kyoto Protokolü'nü tanımamakta ısrarcı. ABD Başkanı George W. Bush, anlaşmayı imzaladığı taktirde 'zaten kötü durumda olan' Amerikan ekonomisinin çökeceğini' savunuyor.
()
Son nokta :  Komünizme İnanmanın Bedelini Canlarıyla Ödeyenler -  Hüseyin  Adıgüzel
Turar Rıskulov, Komünist partisi saflarında çalışmaya başladıktan sonra iki önemli tez geliştirdi. Üzerinde uzun yıllar çalıştığı ve son olaylarla olgunlaştırdığı tezleri, onun partide ve politik hayatında ileride yapacağı çalışmaların belirlendiği belgeler oldukları için dikkat çekicidir. Tezlerin birincisi; Türkistan’daki milli kuruluşların tek çatı altında toplanması tezidir. İkincisi ise; Türkistan’ın otonomluğu ve ileriki aşamada bağımsızlığı tezidir.
()
Sağlık Meridyeni :  Tansiyonun, tansiyonuna bakmak -  Dr. İsmail  Maraş
Son bir yıldır yazılı ve görsel basında tansiyonla ilgili ortalama 12/7 bazen 12/8 gibi bir tanımlama var. Bu yaklaşımın bilimselliği her platformda tartışılabilir. Örneğin kişinin 15 yaşındaki, 20 yaşındaki, hatta 30- 40- 50- 60- 70- 80 yaşındaki tansiyonu hep 12/7 olabilir mi? Bir kimsenin tansiyonu istisnalar hariç uzun süre 12/7 civarında olursa boynun kortex dediğimiz kısımları (ince kıvrımlar) yeterli kan alabilir mi?
()
Pusula :  Aramızdaki Katiller -  Bayram Akcan
Mehmet Ali Ağca’nın kısa süreli tahliyesiyle birlikte başlayan tartışmalar Türk Milliyetçilerini karalama kampanyasına dönüştürüldü. Bazı gazetelerin Ağca’dan “ülkücü katil, milli katil” diye bahsederek bütün milliyetçileri katil gibi göstermeye çalışması çok düşündürücüdür. Ben Ağca’yı sevmem. Ülkücü olduğunu da zannetmiyorum. Beni ilgilendiren Ağca değil, Ağca’nın şahsında Türk milliyetçilerine yapılan saldırılardır.
()
- :  Bir Halk Filozofu: Erzurumlu Sümmanî -  Ahmet Özdemir
Gelenektendir. Her âşığın bir bâde içme öyküsü vardır. Hüseyin de kendini aşkın engin ummanlarına ulaştıran bâdeyi, yani doluyu çobanlık yaparken içmiş. Doğup büyüdüğü, gezip, çalıp söylediği atıştığı yerlerde türlü rivayetleri anlatılır. Biz bu öyküyü kendi şiirinden yola çıkarak aktaralım istiyoruz: Hüseyin henüz on, onbir yaşlarındadır. Babası ile birlikte hayvanları alıp, Ablaktaşı’na doğru sürmüşler. Burası, hem iyi bir otlak, hem de erenler yatağı, ziyaret yeriymiş.
()
Hedef :  Grip Olmayan Vatandaşın Garip Hâli… -  Ünal  Bolat
Kuş gribiymiş? Öldürürmüş… Aman tavuktan uzak durun… O zaman sigara kanser yapıyor onu niye yasaklamıyorsunuz? Margarinler kolesterol yapıyor onu niye yasaklamıyorsunuz? Doğalgaz kaçaklarından yılda onlarca insan ölüyor kombileri niçin engellemiyorsunuz? Hani siz insan sağlığı üzerine titriyordunuz? Gidinin teresleri…
()
Net P@no :  Web Sayfası Sizi Fişler mi? -  Baki Günay
Internet’te masum bir şekilde dolaşırken girdiğiniz web sayfasının sizi fişlediğini hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmedi iseniz düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazı internet sitelerine girdiğiniz anda sizin kim olduğunuz, nereden bağlandığınız anında fişleniyor. Türkiye'de fişleme ve kişileri izleme her zaman devam eden bir iş. Dünyada da bu işler bitmiyor aksine daha da artıyor.
()
Köşe Taşı :  İki Yüz Dana Kaç Lira? -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Kimlik kuramını haklı çıkarmaya çalışan eleştirel veya idealist bakış açıları, kimliksizleştirme konusunda pek suskundur. Oysa kavramların toplumsal ilişkiler bağlamında ele alınıp bilimsel alanda açıkça tartışılması gerekir. Kimlik kuramcılarına destek olanların yanlış polemiklerle kamuoyunu yanıltmaları ve yanlış gerekçeler gösterdikleri konusunda milletin her bir ferdine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.
()
Türk Ekonomisi :  Yabancılar da Bizden mi Oluyor? -  İ.Orkun  Atalay
Yabancıların haklarının sınırına dair tartışmalar günümüzde sıkça gündeme gelen bir mesele olarak kendisini göstermektedir. Siyasal-ekonomik geçmişe kısaca göz atıldığında yabancıların hukuki statüsü üç evrede incelenebilecektir. İlk evrede, “güçlü devlet-zayıf birey” durumunun geçerli olduğu ilk ve orta çağda yabancılar hukuk-dışı sayılarak, vatandaşların yararlandığı haklardan tamamen yoksun bırakılmış veya çok sınırlı ölçüde yararlandırılmışlardır.
()
Geniş Açı :  Karikatürk -  Ali Arif Esatgil
Türkiye ‘saç baş’ muhabbeti ile uğraşa dursun, Danimarka’da bir gazetede yayınlanan çirkin karikatür tüm dünyada Müslümanları ayağa kaldırdı. Eylemler, gösteriler, yakıp yıkmalar ve sağduyu çağrıları…Dikkat edilirse İslamiyet’e yönelik köklü projeler genelde Türkiye üzerinden yürütülüyor. O iğrenç karikatüre en az tepkinin Türkiye’de gösterilmesi ve ‘demokrasi cemaatleri’nin çıt çıkarmaması ise ne yazık ki, mayanın tuttuğunu gösteriyor…
()
Zekice :  Türk Müslümanlığı -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Hac farizasını yerine getirmek üzere en az seksen Müslüman ülkenin hacılarıyla karşılaştık, değişik renkte değişik ırkta insanlar hepsi ibadet için kutsal topraklara gelmiş, ancak Türk Milletinin hacıları Diyanet İşleri Başkanlığının muhteşem organizasyonu ile birinciliği kazanmış ve bütün ülkelerin takdirine mahzar olmuştur. Türk Hacıları hiç kimseye kötü davranış içinde olmamış Türk’ün şevkatini herkese göstererek büyük takdir toplamıştır.
()

*

Haberler


Acı Dolu Her Dönem -  Ufuk Ötesi
TRT, Stalin zulmü ile Hitler vahşeti arasında sıkışan ve savaş sonrasında da eziyetleri bitmeyen Türklerin belgeselini hazırladı…
(3833)
Kerkük’ün sönmeyen ateşi -  Ufuk Ötesi
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kerkük Türklerinin “Sönmez Ateş’i” İzzettin Kerkük için düzenlediği özel günde duygulu anlar yaşandı. Kerkük Türkleri’nin önderleri arasında yer alan İzzettin Kerkük için bir de özel armağan kitabı yayınlandı.
(3536)
Türk’ün hukukunu koruyacağız -  Ufuk Ötesi
Bursa Uludağ Grubu, milli şuuru ve milli direnci ayakta tutmaktaki gösterdikleri başarıdan dolayı Hukukçular Birliği’ne ödül verdi. Çamlıca konaklarında her ay düzenlenen Uludağ Grubu toplantısında grub adına ödülü Ahmet Alkanat, Hukukçular Birliği Başkanı Mustafa Özkurt’a verdi.
(3323)
Madam Butterfly -  Reyman Eray
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin “Madam Butterfly” adlı ölümsüz operası, öteki güzelliklerle dönüşümlü olarak sahneleniyor.
(3195)
Muallim Cevdet vefatının 70. yılında anıldı -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciliğinin abide isimlerinden Muallim Cevdet (1883-3 Aralık 1935) vefatının yetmişinci yılında Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anıldı.
(3169)
Irak’ta İşgal demokrasisi -  Ayhan ÇİFTÇİ
İnsan haklarının ve demokrasinin savunuculuğunu üstlendiğini iddia eden ve mahallenin abisi rolünü oynayan bazı güçler her geçen gün can almaya devam ediyor. Demokrasi kılıfı altında girilen Irak'ta yapılanların bir kısmı gözler önünde...
(3104)
Baba -  Reyman Eray
İstanbul Şehir Tiyatrosu, August Strindberg’in (1849-1912) “Baba” adlı yapıtını A.Turan Oflazoğlu’nun çevirisiyle ve Deniz Hellberg’in rejisiyle sergiliyor.
(3050)
Türk Dünyası Ödülü Kastamonu Belediyesi’ne -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) 2005 yılı “Türk Dünyası Hizmet Ödülleri”ni kazananlar belli oldu. Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu TÜRKSAV özel ödülüne layık görüldü.
(3037)
Su çatlağını bulsun -  Ufuk Ötesi
Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Ermeni konferansında söz alan Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink siyonist bir üslupla yaptığı konuşma ile daha da meşhurlaştı (ünlendi).
(3001)
Esin Gene Muhteşemdi -  Reyman Eray
Esin Afşar Aral, geçen ay, seri konserlerine bir yenisini ekledi ve Akatlar Kültür Merkezi’nde, Aslıgül Ayas’ın piyanosu, Serkan Dedeman’ın akordeonu, Uskan Çelebi’nin vurmalıları ve Arzu Kopuz’un kemençesi eşliğinde unutulmaz bir dinleti sundu...
(2976)
Külahıma Anlat -  Reyman Eray
Kabare Dev Aynası Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ali Erdoğan, 5. yılında “Külâhıma Anlat” adlı tek kişilik kabaresini sergiliyor.
(2936)
Tartuffe -  Reyman Eray
İstanbul Devlet Tiyatrosu, Molière’in (1622-1673 başyapıtlarından “Tartuffe”ü dönüşümlü olarak sahneliyor.
(2878)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002