Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Temmuz - 2008

 
 

Köşe Yazıları


gezi :  II. Meşrutiyetin 100. yılı -  Nazan Sezgin
Fıransız ihtilali bizim neyimiz olur? Aslında hiç bir şeyimiz, ama bir bakıma da çok şeyimiz. Çünkü sonraki yüz, yüz elli yıl içinde Osmanlı imparatorluğunda milliyetler kavgasını tetiklemiş ve Rumeli Türkiyesinin elden çıkmasında başlıca sebeplerden biri olmuştur. Nasıl diye sorulacak olursa yalnızca Çariçe 2. Katerina’nın entrikalarından değil, Fıransız ihtilalinden de etkilenen Balkanlardaki Hıristiyan unsurlar kendi devletlerini kurmak için ayaklanmışlar...
(10297)
Düşün/ce :  Dilâver Cebeci: Geleneğin devamcısı -  Olcay Yazıcı
-
(9998)
- :  Türkiye sanayisinin yapısı ve darboğazları -  Mehmet  Gözay
Dünya üzerinde insan uygarlığının kullandığı ve ürettiği hammadde, malzeme, makine, eşya, araç ve gereç çeşidi bir milyonu aşmıştır. Bu kadar çeşit ürünün üretim bilgisi ve ölçülerini belirleyen teknik bilgi sisteminin ortak adı teknolojidir. Fiziki üretim tesisleri ve işlemlerinin adı ise sanayidir.
(6769)
Seyran :  GÖK EKİNİ BİÇMİŞ GİBİ…” -  Hayri Ataş
Ahiret inancımız olmasaydı her halde ölüm karşısında çok daha zavallı olacaktık. O bize daha soğuk, daha ürpertici, daha korkunç gelecekti. İşte belki de bu yüzden millet olarak ölümü ve ölülerimizi munisleştirmişiz. Bu yüzden belki mezarlıklarımız bize çok korkunç gelmez, türbelerimiz birer yaşayan mekân olarak görülür. Belki yine bu yüzden mezarlıklarımızla evlerimiz arasında uzak mesafeler, kalın duvarlar yoktur (en azından eski semtlerimizde, eskiden böyleydi, mesela Eyüpsultan vs.).
(6115)
- :  Bosna’da Türk İzleri – 2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Saraybosna’dan sonraki hedefimiz Fatih’in şehri Travnik’e doğru hareket ettik. Yol üzerinde ilk durağımız Ahmiç köyü oldu. Bu köyde iç savaş sırasında Sırp caniler yaşayanları camiye doldurarak yakıp öldürmüşlerdir. Kalan köylüler camiyi tekrar yapmaya başladılar. Sonradan yayınlardan gördüğüm kadarı ile cami tamamlanmış ve önüne yakılarak şehit edilen insanların listesi konulmuş.
(5836)
Tutanak :  Ahmet Ağa’nın köpeği -  Hüseyin Özbek
Anlaşılan bu haftanın aksatası iyiydi. Tacirler şakalaşıyor, keyifle gülüşüyor, arada bir geçen arabaların kaldırdığı toza toprağa aldırmadan kahvelerini höpürdetiyorlardı. Gazını bezini, tuzunu, şekerini alan köylüler heybeyi üstüne arttıkları eşeklerini hızla dehleyerek yola koyulmuşlardı çoktan. Dağı taşı aşıp köye ulaşmak için pazarda işi bitince oyalanmadan yelteşliğe yola çıkmak köylülerin adetiydi.
(4709)
Zekice :  Türk Milletine dualarımız -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Milli kuvvet, namus, ahlak, azim, sebat, ideal Türkçülük ruhu, yurtseverlik, ilim, sanat teşkilatı, intizam, beden kuvveti ve zenginlik ile hasıl olduğundan Türk’e bunları ver. Türk’ten hırsız, namussuz türerse hemen kahret. Türk’e benlik, hem de yüksek bir benlik ver. Türk nefsine itimat sahibi olsun Türk’ü muhakemeli ciddi adam olarak yarat, hissiyatına kapılıp öfke ile ayaklanmasın, birden barut gibi parlamasın, daima soğukkanlı olsun, Türk’ü her milletten cesur yarat, öç almayı Türk asla unutmasın.
(4666)
Sözün Özü :  Kitaplardan oyuna geliyoruz -  Alptekin Cevherli
Türkler’in tarih yapan ancak ne yazık ki yazmayan bir millet olduğu’ iddiasını sanki gerçekleştirmek istercesine kitaplarımızı çalmışlar, ardından da istedikleri şekilde düzenledikleri kitapları sanki bir şeymiş gibi önümüze atmışlar. Bugün piyasada dolaşan pek çok dini, milli, ilmi ve tarihi kitaplarımızın orijinalleri, Batı ülkelerindeki müzelerde saklanıyor. Bize istedikleri şekilde ve izin verdikleri ölçüde güya tercüme edip edip gönderiyorlar.
(4580)
Göğe Merdiven :  Tereyağı aklandı -  Aybars Fırat
Bir süre önce gazetelerde “Tereyağı Aklandı” başlığıyla çıkan bir haberde, tereyağının damar sertliği ve kolesterol yapmadığının yapılan bir araştırmayla ortaya konulduğu bildiriliyordu. Bekledim ki aydınlarımız bu ve benzer hadiseleri derinlemesine irdeleyip, nasıl aldatıldığımızı, gıda soykırımına uğratıldığımızı ortaya koysunlar. Ahmet Turan Alkan gibi ciddi bir-iki yazar dışında konuya ilgi gösteren çıkmadı.
(4386)
. :  Bulancak’ta bir güzellik: Engelliler Derneği -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Türkiye’de Bir İlk’ yazımızla duyurmuştuk. Giresun’u bütün köy ve ilçe merkezleri ile birlikte kültürel taramadan geçiriyorduk. İşte bu alan araştırma çalışmalarında zaman zaman öylesine güzelliklerle karşılaşıyoruz ki hayali cihan değer…
(4382)
Bamteli :  Cengiz Aytmatov -  Aydil Erol
Hani bir Batılı, Fıransız şair Louis Aragon, Aytmatov’un Cemile adlı hikâyesi için ne demişti: “Dünyanın en güzel aşk hikâyesi”… O, şöhretini yıllarca “Nobel adayı” diye şişirmelerle, “pompalamalarla” değil; aparmalarla-aşırmalarla değil, hısım-akraba kayırmalarıyla değil, tırilyonlar dökülerek yapılan tanıtımlarla, bütün otobüs duraklarına asılan 58 renkli posterleriyle hiç değil; kalemiyle, kafasıyla, birikimiyle, sanatıyla, alnının teriyle yaptı…
(4286)
Net P@no :  WİMAX teknolojisine hazır mısınız? -  Baki Günay
WİMAX adlı yeni teknoloji şu anda kullandığımız kablosuz uygulamalarda yeni bir çığır açacak. Hem kablosuz hem de geniş bant internet imkanı sunacak. Belki cep telefonlarında da yerini alacak. WİMAX, kablolardan kurtulmak için bir alternatif olacak. WİMAX, geniş kapsamlı ağlar için geliştirilen teknolojilerin uygunluğunu belirleyen standartlar topluluğu olarak tanınıyor.
(4035)
Direnç Noktası :  Esnaf kepenk kapatıyor -  Arzu Erdem
Ekonomik daralma ve nakit sıkıntısı en tehlikeli virüs olan tahsilât sorununu doğurmuştur. Bu tahsilât sorunu küçük esnafın cari açıklarını arttırmıştır. Alacak listesi kabaran esnaf hem ticari tedirginliğe hem de darboğaza girmiştir. Bunun sonucunda bankalara teslim olmuştur ve borç batağına sürüklenmiştir.
(4032)
Geniş Açı :  Türkiye nereye? -  Ali Arif Esatgil
Asıl düşündürücü olan, bu marazi kişilerin eline acemice koz verenler. Bu milleti okumadan, bu ülkeye yön vermek, hayal gemisi yürütmekten başka bir anlam ifade etmez… Hemen şöyle bir soru akla gelebilir: Millet başına örülecek çorabı bile göremiyorsa ne yapalım… Delilleri karartmayın yeter… Bel altı vurmayın yeter. Her lüzumsuz çıkış, bu topraklara sevdalı yüreklerin davasına bir darbe indiriyor…
(3981)
Çapraz Ateş :  Bu nasıl adalet! -  Kemal Çapraz
İnsanlar sağlıklarını kaybediyor, toplumda bir korku imparatorluğu kurulmak isteniyor, birçok insanda paranoya belirtileri gözüküyor… Şunu burada ifade etmek lazım ki, bu davanın etkileri yıllarca devam edecektir. Yıllarca insanlar bu ülkede iddianame bile olmadan hapislerde çürüyebileceği korkusuyla düşündüklerini söyleyemez, yazamaz, çizemez olacaklardır.
(3812)
Kültür-Sanat :  Türk Edebiyatının Kutup Yıldızı Veda Etti! -  Coşkun Çokyiğit
Cengiz Bey, bir sanatçı olarak, sanatın sadece edebiyat dalı ile değil bizzat sinema dalıyla da ciddi bir biçimde uğraşmıştı. Dünyada belki de eserleri onun kadar filme alının bir başka edebiyatçı yoktur. Lenin Ödülü verilen ilk hikâyesi “İlk Öğretmen”den itibaren, cesurca yöneldiği milliyetçi çizginin eserleri olan romanları ve pek çok hikâyesi sinemaya uyarlanmıştır.
(3669)
Köşe Taşı :  Bugünün Bugünlüğü -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Bugün, günlerden bir gün. Bugün, düne bakarak güven tazelediği veya ümitsizliğe düştüğü bir gün. Bugünün bugünden itibaren evren oluşunun kutlandığı ve derinliğine işlendiği bir gün. Bugünün bugünkü serüvenlerinin dile getirildiği bir gün. Bugünün bugün üzerine düşen gölgesinde gölgelenebildiği bir gün.
(3616)
Ölçü :  Şehirli muhafazakârlık üzerine… -  Cem  Sökmen
Geçtiğimiz ay katıldığımız bir anma toplantısı bize, iki güzel insanı daha yakından tanıma fırsatı vermesiyle mutluluk, söz verip gelmeyen konukları ve sözü aldıklarında duyurulan konuyu değil kendi meselelerini anlatan bazı konuşmacılarıyla burukluk verdi. Bu burukluk bizi “şehirli muhafazakârlığın ölçüleri neler olmalıdır?” sorusunun cevabını aramaya yöneltti.
(3575)
Pusula :  Üç önemli mesele ve düşündürdükleri -  Bayram Akcan
Neredeyse tamamı Müslüman olan Türk Milletinin dini inancı İslamiyet olduğu için Türk Milliyetçilerinin de İslamî anlayışa sahip olması son derece tabii ve bir o kadar da mantıklıdır. Fakat bu sonuç da İslamî hassasiyetleri olan Türk milliyetçiliğinin, başka dinlere ve milletlere düşman olduğu hezeyanı da doğurmaz. “Atatürk’ten fazla Atatürkçü” geçinerek onun adına hüküm verip, ahkâm kesenler bilmelidirler ki; Türk Milliyetçiliği tektir ve Atatürk de “Türk” Milliyetçisidir!
(3494)
Aykırı Bakış :  Türkiye toz duman -  Dr. Yusuf Gedikli
Bugüne değin hükümet darbesi deyince akla askerlerin yaptığı darbeler gelirdi. Şimdi yapılan ise hükümetin darbesidir, bir nevi hükümet terörüdür, sivil darbedir, sindirme, göz dağı, baskıdır, “sen yaparsan ben de yaparım” mantığıyla gitmedir, hesaplaşmadır, intikam almadır. Ancak bu tür davranışlarda bulunmak, kişileri de, kurumları da, ülkeyi de olumlu bir noktaya götürmez.
(3433)
. :  “Kadrolaşma Yönetmeliği” uygulanıyor -  Enver Demir
Nasıl söylenmeli bilmem ama hayretler içerisinde gördük ki, bu kadar belirgin, bu kadar amaçlarına uygun olmasına rağmen, çok ilginç bir şekilde, bütün öğretmenlerin yaz tatiline gittiği, tatili –bilmem hangi yaz tatil planı içerisinde-nerede geçirileceğinin pratikte belli olmadığı bir zamana denk getirdiler. Ne hesap??? Ancak şeytanın aklına gelir diyeceğim geliyor ya….
(3400)
Gerçek :  Ma’lûmun i’lâmı -  Özdemir Özsoy
Elli yıl kadar önce, lise ve üniversite öğrencileri arasında, bu deyim bir nükte (espri) şeklinde kullanılırdı. Gerçi günümüzde de kullanılıyor ya, o dediğim dönemlerdeki sohbetlerde daha sık geçerdi. Hoşsohbet insanlar arasındaki sohbetlerde… Hemen herkes de manasını iyi bildiğinden yersiz kullanan olmazdı. Ma’lûmun “bilinen” ya da “belli olan” ve i’lâmın da “bildirme” olduğu bilinirdi.
(3154)
Yakın Takip :  NEW ANGORA, NO! -  Dr. Ünal Metin
Bu nasıl bir kindir Allahım! Dölden döle aktarılan; her zayıflığımızda, her yorgunluğumuzda, pençeleri içinde gizli tuttukları kirli tırnaklarını çıkarıp SAĞımızı SOLumuzu yaralayarak gövdemizden kopardıkları et parçalarıyla ortalıkta gezinen kanlı gagalı bu akbabaların kini... nedir Allahım! Suçumuz ne?
(3125)
Kuşbakışı :  Oyuna gelmeyelim -  Şahin Zenginal
Son zamanlarda hep “Niye iktidar aleyhinde bu kadar yazıyorsun?” sorularıyla çok sık karşılaşır oldum… Gerçekten iktidara çok mu muhalefet ediyorum, yoksa iktidara muhalefet edenlerin sayısı her geçen gün azaldığı için mi öyle görünüyorum onu doğrusu ben de bilmiyorum…
(3104)
İmge Boyutu :  Taş Yazıttan Günümüze -  Yusuf Bilge
-
(3004)
Hedef :  Sizce hangi taraf kazanacak? -  Ünal  Bolat
Sanıyoruz ki ülkedeki gerilimin kaynağı laik – irtica mücadelesi. Ya da diğer tanımıyla, var olduğu iddia edilen Cumhuriyet düşmanlığıyla buna karşı verilen milli mücadele refleksi. Bu kavramlar, tüm kurumları politize olmuş bir ülkede içi boşaltılmış maske kavramlardır.
(2953)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
.
(2896)

*

Haberler


Hemoroid nedir? -  Ufuk Ötesi
Hemoroid doku-damar yumağı (angio kavarnöz) anüsün çıkışında yastıkçık görevi veren bir dokudur. Bir nevi varistir. Bu yastıkçık gaz ve sıvı çıkışını engeller.
(5766)
Yâdıma düştü Kerkük -  Ufuk Ötesi
Yâdıma Düştü Kerkük adlı gece 11 Haziran’da Cemal Reşit Rey konser salonunda Iraklı Türkmenlerin ve gurbet özlemi çeken vatandaşların buluşmasıyla büyük bir coşku ve sevgi içinde gerçekleşti.
(3923)
Üniversite Koridorları Şenlendi -  Merve Onkök
Araştırma görevlisi Dr. Nermin Özcan Özer’in önderliğinde hazırlanan ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı resim sergisinin açılışı 8 Mayıs Cuma günü Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde gerçekleşti.
(3614)
2010’da Suriçi Bambaşka -  Ufuk Ötesi
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Tarihi Yarımada Sempozyumu” yurtiçi ve yurtdışından katılım gösteren birçok uzman, akademisyen ve çeşitli kesimden davetlilerle beraber 13–15 Haziran tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
(3539)
Ömrü hapishanelerde geçen Cemiloğlu hapishane denetledi -  Ufuk Ötesi
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Cemiloğlu (Abdülcemil Kırımoğlu)'nun da bulunduğu komisyon, Ukrain cezaevlerinden birini teftiş etti.
(3356)
Türk Denizciliğinden Dev Adım -  Melike  Gallenkuş
AB’ye rağmen Türkiye onay verme yetkisi aldı. Avrupa Birliği komisyonun büyük zorluklar çıkarmasına karşın Türk Loydu, zorlu mücadeleler sonunda AB Gezi Tekneleri Yönetmeliği’ne uygun olarak ‘Onaylanmış Kuruluş’ ilan edilen ilk Türk vakfı oldu.
(3056)
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK: Eğitimciler tatil yapamıyor -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim Sen “Eğitimcilerin Tatil Eğilimi” konulu bir anket yaptırdı. Ankette eğitimcilerin tatil yapamadıkları ortaya çıktı. Sendikanın yaptığı tatil anketini Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle dile getirdi: “Eğitimcilerin tatil eğilimini belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirildi."
(3044)
TRT’nin muhteşem programına büyük ilgi: “Gönülden gönüle” iki ödül aldı -  Ufuk Ötesi
TRT’de yayınlanan “Gönülden Gönüle” programı iki ödül aldı. Bünyamin Aksungur’un yapımcılığını ve sunuculuğunu Adile Karatepe ile birlikte yaptığı program, Türk Dünyası’nda müzik birlikteliğini örnekleriyle ortaya koyuyor.
(3043)
Trakya’da Tepreş çoşkusu -  Ufuk Ötesi
İstanbul, Tekirdağ ve Çorlu Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneklerinin müşterek düzenlemiş olduğu I. Trakya Tepreşine -yağışlı havaya rağmen- katılımın oldukça yoğun olduğu gözlendi. Yurdun çeşitli yerlerinden özellikle Trakya ve Yalova tarafından gelen Kırım Türkleri kültürlerini yaşatmanın heyecanıyla doyasıya eğlendi.
(3027)
Babıali ruhu yaşatıldı -  Ufuk Ötesi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Eminönü Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Babıali Şenlikleri”nin ilki 16-22 Haziran arasında Sultanahmet meydanında halkın yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Babıali geleneğini yaşatmak için düzenlenen şenlik gazetecilere nostalji yaşattı.
(2969)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002