Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 .

 
Enver Demir

“Kadrolaşma Yönetmeliği” uygulanıyor


Nasıl söylenmeli bilmem ama hayretler içerisinde gördük ki, bu kadar belirgin, bu kadar amaçlarına uygun olmasına rağmen, çok ilginç bir şekilde, bütün öğretmenlerin yaz tatiline gittiği, tatili –bilmem hangi yaz tatil planı içerisinde-nerede geçirileceğinin pratikte belli olmadığı bir zamana denk getirdiler. Ne hesap??? Ancak şeytanın aklına gelir diyeceğim geliyor ya….

Bildiğiniz gibi, yine bu köşenin Mayıs 2008 sayısında “Kadrolaşma Yönetmeliği Yayınlandı” başlığıyla, tüm ilgili dikkatleri, Milli Eğitim Bakanlığının “Yönetici Atama” Yönetmeliğine çekmiş, bir türlü istediği gibi yönetmeliği çıkararak kendi yandaşlarını –yasal imkanlarla- yerleştiremeyenleri eleştirmiştim.
Hatırlarsanız, bu yönetmeliğin liyakati değerlendirmekten ne kadar uzak olduğunu, yine -birilerinin arzu ettiği gibi- sadece istenen, arzu edilen, önceden hazırlanan kişiler için hazırlanmış olduğunu, yönetmeliğin kendisinden yola çıkarak izah etmeye çalışmıştım.
O gün unuttuğum bir noktayı bu gün özellikle belirterek asıl konuya geleceğim. Bundan önceki –yargı tarafından iptal edilen- yönetmeliğin hiç değilse mert bir yanı vardı. Açıkça, yöneticiler kimi istiyorsa o yönetici olsun anlamına gelecek kadar açıktı. Başka bir deyişle, “liyakati boş verin, kimi istiyorsanız onu yapın.” diyordu. Bu yönetmelik ise biraz daha –sözüm ona- uyanıkça; “Şişirin, gerekeni yapın. Ne yaparsanız yapın ama bizimkileri yapın” diyor. “Ödüller verin, istemediklerinize ceza yazın. “Yahu,” ne yaparsanız yapın ama unutmayın. Bizimkileri yapın, önemli olan “bizimkidir” anlamına gelecek bir yönetmelik.
Nasıl söylenmeli bilmem ama hayretler içerisinde gördük ki, bu kadar belirgin, bu kadar amaçlarına uygun olmasına rağmen, çok ilginç bir şekilde, bütün öğretmenlerin yaz tatiline gittiği, tatili –bilmem hangi yaz tatil planı içerisinde-nerede geçirileceğinin pratikte belli olmadığı bir zamana denk getirdiler. Ne hesap??? Ancak şeytanın aklına gelir diyeceğim geliyor ya….
E tabi….. Önceden -zaten bilmeleri gerekenlerin haberdar edildiğini saymazsak-, kim yaz tatilini geçirirken, hiç beklemezken böyle bir hesabın takipçisi olur ki? Ya da kaç kişinin haberi olabilir? De ki haberdar edilse ne kadarına ulaşılabilir, kim bilir ne kadar fire verilir? Yani en ince ayrıntılar düşünülmüş.
Öyle ya…. “Biz duyurduk.(Herkes tatilde, Temmuzun başı), hepsini açık ilan ettik.(Temmuzun ortası), Herkesten başvuruları istedik. (Temmuzun sonu) vs.
Amacı, takip edilen yöntemi anlıyoruz. Bunu hep yapıyorlar. Yine diyecekler. Biz yapıyoruz yargı bozuyor diyecekler. Hatta Sayın Milli Eğitim Bakanı; Ne yapsam, yerimden kalksam dava açıyorlar diyecek. Ama –Maalesef- yine de bazı kişiler dışında kimse, “E Sayın Bakanım, siz de hukuka uygun işler yapın o zaman.”demeyecek.
Ama biz biliyoruz. Büyük çekirge sürüleri, en büyük afetlerden daha yok edicidir. Gelirler, yok ederler. En gürbüz ağaçları, fidanları kökünden kuruturlar. Ya da kuruttuklarını zannederler. Zannederler çünkü, öyle olsaydı bu gün ne yaşayan bir tek bitki olurdu ne de yaşanacak bir dünya… Çok şükür, hayattayız.
Yönetici atama yönetmeliğinin uygulanması için düğmeye basıldı. Takvim açıklandı. Bütün olumsuzluklarına, adaletsizliklerine rağmen… Ne diyelim? Bunlar da gün gelir geçer. Gün gelir bir şeyler daha iyiye gider, hayırlı olur inşallah!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3321 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002