Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.04.2021 Net P@no

 
Baki Günay

WİMAX teknolojisine hazır mısınız?


WİMAX adlı yeni teknoloji şu anda kullandığımız kablosuz uygulamalarda yeni bir çığır açacak. Hem kablosuz hem de geniş bant internet imkanı sunacak. Belki cep telefonlarında da yerini alacak. WİMAX, kablolardan kurtulmak için bir alternatif olacak. WİMAX, geniş kapsamlı ağlar için geliştirilen teknolojilerin uygunluğunu belirleyen standartlar topluluğu olarak tanınıyor.

Bu teknolojinin alt seviyedeki Wireless (kablosuz bağlantı) şu anda birçok yerde sorunsuz çalışıyor. Fakat belli bir mesafeyi aştığınızda bağlantı için karasal kabloları kullanmak zorundasınız. Kendi evinizde veya ofisinizde yaptığınız kablosuz bağlantınızın tüm mahallenizde veya caddenizde olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bunlar hayal değil ve yakın zamanda da Türkiye’de de hayata geçecek.Şu an birçok batı ülkesinde deneniyor ve başarılı sonuçlar alındı.
KABLOSUZ İNTERNET
Günümüzde de genellikle fast food restorantlarda ve hava alanlarında kullanılan, yüksek hızda internet bağlantısı sunan kablosuz teknoloji. WİMAX, aynı şeyi, yani kablosuz yüksek hızda internet bağlantısını maksimum 35 millik bir alan içerisinde sağlayabiliyor.Fakat bir kampus, mahalle veya cadde için bunu yapamıyorlardı. Şimdi bu sistem ile dizüstü bilgisayarınızla internet bağlanabileceksiniz.Yeter ki sinyalleri alabileceğiniz mesafelerde olun.
WİMAX NEDIR?
WİMAX aslında çok yeni bir şey değil. WİMAX, yıllardır bilinen ve sabit kablosuz adı verilen bir teknolojiyi kullanıyor. Uzun bir direkten bir sinyalin minik alıcılarca alınmasına dayalı tipik bir sistem. Sinyal geniş bir alanda bir internet bağlantısı sağlıyor. Bunun için hiç bir türlü kabloya gerek duyulmuyor. Bu tür aparatlara ihtiyaç olmadığı için de piyasadaki kabloların fiyatları da gün geçtikçe düşüyor.Wi-Fi ağları için takılan çipler. Wi-Fi ağ giriş kartı fiyatları bir senede 70 dolardan 20 dolara düştü. Bilişim uzmanları WİMAX’in DSL ve kablolu modem ile servis veren yerlerde oldukça popüler olacağını savunuyorlar. Sadece bir direk ile yüzlerce kullanıcıya WİMAX sinyali sağlayacak. Bazı analistler ise hava dalgaları ile ses ve veri getirmek için başka teknolojilere milyarlar yatırmış olan büyük cep telefonu firmaları için, ciddi tehdit olabileceğini vurguluyorlar. Sistem cep telefonlarındaki baz sinyalleri konseptine dayandığı için çok kullanışlı bir durumda. Bu kolaylığın yanında WİMAX ile baz istasyonlarındaki olası kanser tehdidini daha da artıracağını söyleyen kişiler de bulunuyor. Çünkü şu an etrafımızı kuşatan birçok sinyal mevcut. Bu sinyallerin karmaşıklığının insan sağlığı üzerinde ne gibi etkiler yapacağı hâlâ bilinmiyor. En güzel yanı ise internetteki hızınız çok yüksek olacak bu sistemle. Şu anda Türkiye’deki birçok kişi 1 MB ADSL bağlantısı ile bağlanmaya çalışıyor. Ama hiç bir zaman 1 MB göremediği biliniyor. En fazla 6,50 MB trafiği görebilmekte. WİMAX ile erişim hızının saniyede 3 mbit olacağı varsayılıyor. Bu sisteme ise abone olunarak bağlantı kurulacak. Normal bir ADSL kullanıcısı gibi olacaksınız ama bu baz istasyonunun kapsama alanına giriyorsanız olacak .Bu teknoloji şimdilik çok fazla yaygınlaşmasa da gelecek taleplere göre artacağı belirtiliyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3425 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002