Kasım 2008

Ö T E S İ

 

16.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Nisan - 2008

 
 

Köşe Yazıları


Seyran :  Âşık Veysel’de millî şuur -  Hayri Ataş
Türk halk şiirinin kudretli sesi Âşık Veysel, bağrından çıktığı milletin birlik, beraberlik günü olarak kabul ettiği, asırlardan beri kutsiyet izafe ederek bayram havasında kutlandığı bir günde 21 Mart Nevruz gününde, 1973 yılında “gelmez yola gidiyorum”, “dostlar beni hatırlasın” diyerek aramızdan ayrıldı.
(13974)
Aykırı Bakış :  Türkiye’de din ve laiklik: Bazı kilometre taşları -  Dr. Yusuf Gedikli
İkinci Dünya harbini demokrasi cephesinin kazanması ve ABD’nin cihandaki rolünün artması, Türkiye’yi dünya gidişine göre ayarlayan İsmet İnönü’yü, din ve laiklik politikasını gözden geçirmek zorunda bıraktı. Amerikalılar Sovyet, Alman ve İtalyanlara, hatta İngiliz ve Fıransızlara göre çok daha dindardı. Dolayısıyla 1947’den sonra din hususunda İnönü politikalarının değişmesinin esas, birincil muharriki (harekete geçiricisi), ABD’nin dine bakışıdır.
(6975)
Bamteli :  “Türk Musikisi Kimindir?” -  Aydil Erol
Eski Çin seyyahlarından birinin, Türklerin seyahate çıkarken bile sazlarını beraberinde götürecek kadar musikiye düşkün olduklarını itiraf etmesi çok kuvvetli bir dayanaktır. Çünkü Çinliler ile Türkler o devirde düşman iki toplum durumundadır. Buna rağmen Türklerin musikiye olan düşkünlüğünü, Çin seyyahı bile inkâr edememiştir. Bu konu ayrıca başka açıdan da ilgi çekicidir.
(6386)
Sözün Özü :  Psikolojik harp ve Türkler -  Alptekin Cevherli
Ülkenin her an değişen gündeminde yine arada kaynayan ve yoğunlaşılamayan pek çok önemli konu geçip gidiyor. Geçen ay Genel Kurmay Başkanımız dikkate değer bir söz söyledi. Düzenlediği basın toplantısında psikolojik harekâtla ilgili bir soru üzerine Org. Büyükanıt, psikolojik harekâtta çok yetersiz olunduğunu belirterek, şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nde bu harekâtı (psikolojik harekâtı) planlayıp icra edecek bir kuruluşun, kurulun olmadığını söyledi.
(6095)
- :  Kosova’da Türk izleri–1 -  Dr. Orhan  Gedikli
Dünyanın çiçeği burnunda yeni bağımsız ülkesidir Kosova. Ey Kosova halkı, bağısızlığınızı kutluyor ve sizleri canı gönülden tebrik ediyorum. Kosova’nın bu günlerde dünya gündeminde olması nedeniyle öncelikle oradaki Türk izlerini inceleyelim diye düşündüm. Hayırlara vesile olması dileğiyle başlayalım diyorum.
(5997)
Yansıma :  Canım Anneciğim benim... -  Gülay Özmen
"Çok yavaş da olsa ben öğreniyorum, gelişiyorum, büyüyorum. Yakında duygularımı sana sesli olarak söyleyeceğim, şimdi güçlü olma zamanı anneciğim. Etrafımızdaki diğer melekleri düşün anneciğim. Ne demişti melekler; “senin annen var korkma! O seni korur ve sana her şeyi öğretir”, sen varken anneciğim hiç korkmuyorum biliyor musun? Çünkü Tanrı seni seçti."
(4664)
. :  Burası Van -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Sokaklarda gezerken bir şey dikkatimi çekiyor. Kamyon sayısı neredeyse taksi sayısı kadar var ve hepsinin de yakıt deposu normalin bir hayli üstünde büyük. Sebebini Ali Akbulut: ‘Bu kamyonlar haftada bir kere İran’a gitse bir ay sürekli çalışmış gibi para kazanıyor. Bir gidiş gelişte deposunda getirdiği mazottan elde ettiği gelir kendisine yetiyor' diye açıkladı. Usulüne uygun kaçakçılık yani…
(4644)
- :  Halkın beslenmesi ve gıda harcamaları -  Mehmet  Gözay
Halk için enflasyonun göstergesi mutfakta kaynayan tenceredir. Halk DEİ veya Hazine Müsteşarlığının açıklamalarına değil, cebinden çıkan paranın bir yıl önceye göre ne kadar arttığına bakmaktadır. Halkın gider bütçesinin aylık harcamalarında her 100 liranın 30 lirasını gıda için harcarken bu harcama yüzde 50 artarak 45 liraya çıkmış durumdadır.
(4167)
Direnç Noktası :  Devlet iflasın eğişinde! -  Arzu Erdem
Esnafın ve vatandaşın durumu da farklı değil: Yine aynı model borçların çevrilebilirliği. Yani bir borcu başka bir borçla kapatma, bir kredi kartı borcunu başka bir kartı kullanarak kapatma, kredi borcunu başka bir kredi kullanarak kapatma... Peki, ilk borç nereden oluşmuş idi? İşte asıl tüketim kaynaklı borç o borçtu. Ancak istikrarsız giden ülke ekonomisi gelir gider dengesini bozduğu için hem devleti hem vatandaşını kaosa sürüklemiştir.
(4138)
Geniş Açı :  İki kişiye bir bilet -  Ali Arif Esatgil
Ben bunlara defolu adamlar diyorum. Bir ezik yanları, bir bozuk dosyaları olan bu tipler bir yerlerden bulunup buluşturuluyor ve diyet olarak sürekli konuşturuluyor... Yüzlerine, gözbebeklerine dikkatlice bakınca söylediklerine kendilerinin de inanmadığı ayan beyan okunuyor. Çünkü davalarının ruhu yok, günlük hazlar, anlık zevkler uğruna kendilerini pazara sürmüş zavallı bir güruh...
(4096)
Kültür-Sanat :  Erkek olmak için bedel ödemek gerek! -  Coşkun Çokyiğit
Afgan yazar Khaled Hosseini’nin (Halid Hüseyin) aynı adla yazdığı çok satan romanı The Kite Runner - Uçurtma Avcısı’ndan uyarlanan filmi izlerken inanılmaz biçimde etkilendim. Bu film sadece bir Afganistan hikâyesi değil, insanın içindeki çocuk üzerine çok güçlü bir metni de içeren, derinlikli bir hikâyeydi.
(4056)
Net P@no :  Cep telefonları artık Türkçe yazacak -  Baki Günay
Bugüne kadar cep telefonundan kısa mesaj gönderirken Türkçe alfabesinde bulunan yedi karakteri kullanamıyorduk. ş, ı, ç, ğ gibi harflerin kullanıldığı mesajlar ise birden fazla SMS ücreti ile ücretlendiriliyordu. Bu durum artık değişiyor. Artık telefonlarımızda Türkçe yazabileceğiz.
(3892)
Tutanak :  Kemalizm’i devletten kazımak! -  Hüseyin Özbek
Gelinen noktada, kanla irfanla kurulan Cumhuriyetin heyecanının sürdüğü, anayurdun demir ağlarla örüldüğü, Türk’ün çalışıp, güvenip, övündüğü, cumhuriyete göğüslerin tunçtan siper edildiği, durmanın yaraşmadığı, ilerinin hedeflendiği yılları tam siper atlatan Damat Ferit ve İtilafçıların ortalığa iyice döküldüğü bir dönemi yaşıyor Türk ulusu!
(3859)
Çapraz Ateş :  Millî direncin kalesi olmak -  Kemal Çapraz
Ufuk Ötesi ve Ufuk Ötesi’nin çizgisinde yayın yapan bütün millî kuruluşlarımızın önemi bu günlerde çok daha iyi anlaşılmaya başlamıştır. Avrupa Birliği ve ABD’nin “Dolma kalemleri” karşısında bizler “Kurşun kalemlerimizle” mücadele ediyoruz. Kendi çıkarlarını ülke çıkarlarının üzerinde görerek kalem oynatanlar, kalemini satan veya kiraya verenler karşılarında daima bizleri göreceklerdir.
(3723)
Hedef :  Ne kadar borcunuz var? -  Ünal  Bolat
“Kumar yasak!” diyoruz; hem dinen hem kanunen… Çünkü başta gelen sebeplerden biri kazancını hoyratça harcayıp geleceğini ipotek edecek borca girmek. Böylece çoluk çocuğunun geleceğini karartmak. Peki, o kumar da, sabit kazancıyla ödeyemeyeceği miktarda borca girecek kadar keyfi bir yaşayış sürenlerin sorumsuzluğu kumar değil mi?
(3705)
Yakın Takip :  Tibet’e var da Doğu Türkistan’a yok mu? -  Dr. Ünal Metin
Çin’in Tibet’i işgal altında bulundurmasını protesto eden Batılı ülke vatandaşları adeta birbirlerine nazire yapıyorlar. Londra’da yapılan gösterilerden daha fazlasını Parisliler yapmak istiyorlar. Tibet’in ruhani lideri (ne demekse ) Dalay Lama’nın magazin basınında devamlı haber olmasının etkisiyle insancıl (!) Batılılar, Tibet için neredeyse canlarını verecekler. Her olayda olduğu gibi ikiyüzlü, çok köşeli Batı burada da kendini gösteriyor.
(3532)
Gerçek :  Mutluluk yürektedir -  Özdemir Özsoy
Venüs gezeğeni tek başına bu kadar çok isim alıp ilgi çektiğini bilir mi acaba?.. Elbette bilir, hiç değilse hisseder. Sevildiğinin farkına varmak gibi bir duygudur bu. Yeter ki onu sevenler sevmesini bilsinler. Sabahları, ezan vakti kalkıp onu gözleyenler, göremediklerinde onu örten bulutun önünden çekilmesi için dua edenler, sevmesini bilen kimselerdir.
(3446)
Göğe Merdiven :  Yarınları inşa etmek -  Aybars Fırat
Şehirleşme işini, biz beceremedik. Bundan sonra kurulacak şehirlerimiz için belki bir kurtuluş ümidimiz var. Ama mevcut şehirlerimiz hayat kalitesine uygun değil. Birbirinin üstüne kibrit kutusu gibi yığılmış binalardan oluşan şehirlerimizde, maalesef estetik, zarâfet, huzur, sağlıklı yaşama, yüksek eğitim seviyesi, gelenekleri koruma gibi endişelerden uzak bir kentleşme görülüyor.
(3323)
Ölçü :  Sahte gündemlerle rutine bağlanmak -  Cem  Sökmen
Bir kişi de olsa, beş kişi de olsa insanların kendi gündemine sahip olması çok önemlidir. Paketlenmiş olarak sunulan, önü-sonu belirsiz konulardan ibaret gündemlere tabi olmak en başta kişinin kendi kendisini değersizleştirmesidir. Her gün bir araya gelinse de sadece gündemlerin peşine takılmak, düşünce tembelliğidir, üretmekten kaçmaktır. Bu hali kabullenmek gelişmeye kapalı olmak demektir.
(3315)
Pusula :  Benim savcım iyidir! İşini bilir… -  Bayram Akcan
Bazı gazete ve köşe yazarları, AkePe’ye açılan kapatma davasından ötürü Cumhuriyet Başsavcısına ateş püskürüyor ve savcıyı demokrasiye suikast yapmakla itham ediyorlar… Peki şimdi soralım baylar ve de bayanlar… Ergenekon “Opera”syonunda savcının iddianamesi bile yokken yazı yazdığınız gazetelerin manşetlerinde ve köşelerinizde mahkemeye bile çıkmamış insanları “terörist” ilan ederken vicdan, hukuk, demokrasi yok muydu?
(3303)
Kuşbakışı :  Kendilerine Müslüman -  Şahin Zenginal
İnsanlar eşit mi? Kanunlarda değil, kafalarımızda insanlar eşit mi? Evet deyip de kendinizi aldatmayın boşuna… Kafalarda insanlar hiç de eşit değil… Dağdaki çoban ile Türkiye’nin başkentini bilmeyecek kadar cahil de olsa televizyonlarda boy gösteren bir manken kafalarda kesinlikle eşit değil… Kafaların içinde olan bu gerçeği dile getirdi diye boşu boşuna o mankene kızmayın…
(3293)
Kulvar :  Yüksek Gerilim -  Cihangir Arık
Öyle bir tırmandırılıyor ki ülkedeki gerilim, hani ‘Yüksek gerilim- ölüm tehlikesi’ diye bir yazı görürüz, yazının da yanında bir kuru kafa bulunur. Türbanlı-türbansız, laik-laik olmayan gerilirimin sonuçları da aynı tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı.
(3289)
Köşe Taşı :  Çağdaşlık cilası -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Kamuoyundaki olaylar ve olgulara bakıldığında yargılarda, görüşlerde ve tartışmalarda yön saptaması yapılmamış, yönü saptırılmış düşünceler başını alıp gidiyor. Görüş noktası belirlenmemiş kararlar, sonuç noktaları olarak sır olmayan sırlarmış gibi beyinlere kazınıyor. Kamuoyundaki merakın çokluğu bu yüzden hayal kırıklığı ve ümitsizlikleri de pekiştirici bir işlev görüyor.
(3229)
Zekice :  Kuvvetin zaferi hakkın zaferidir -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
“Kuvvetin zaferi hakkın zaferidir” sözü bir Fransız düşünüre aittir. Aslında bu söz hakça bir söz değildir ama çok doğru bir sözdür. Biz hukukçular hep söyleriz hak haklınındır diye. Ama bu güne kadar bir örneğini göremedik göremeyeceğiz. Hukukta bir tarif var bir de uygulanan gerçekler var. Tarifler hep kitapta kalır, nutuklarda kalır. Uygulanan gerçekler hep güçlüden kuvvetliden yanadır.
(3082)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2940)

*

Haberler


Ölümünün 60’ıncı Yılında Örnek Bir Türk Hekimi: Ord. Prof. Dr. HULUSİ BEHÇET -  Ufuk Ötesi
Arpa uyuzu ve Şark çıbanı üzerindeki çalışmaları dünyaca kabul gördü. 1947 Cenevre Tıp Kongresinde kendi ilminin ve Türk tıbbının kudretini gösterdi. Kongre, bulduğu hastalığa onun adını verdi: “morbus Behçet” (Behçet hastalığı).
(7851)
Göktürk’e büyük haksızlık -  Ufuk Ötesi
Yeni yasa ile kapanması ya da Eyüp Belediyesi’ne bağlanması gündeme gelen İstanbul’un cennet köşelerinden Göktürk’te herkes isyan halinde.
(7830)
Ağız ve diş sağlığı yönünden Ağız kokusu, sebepleri ve tedavisi -  Ufuk Ötesi
Latince adı halitosis olan ağız kokusu önemli bir sağlık problemidir. Bu probleme sıklıkla diş ve diş eti hastalıkları sebep olmakla birlikte, bir takım sistemik hastalıklar ve diğer organlarımızdaki problemler de neden olabilir.
(5944)
Boğazlayan Kaymakamı Kemal Bey rahmetle ve minnetle anıldı: Fertler ölür, millet yaşar -  Ufuk Ötesi
Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, şahadetinin yıldönümünde Kadıköy Kuşdili’ndeki mezarı başında anıldı.
(4547)
Fatoş Çal’dan yeni bir albüm: “Türkülere Vurgunum” -  Ufuk Ötesi
Türkülerimizin sevilen sesi, usta yorumcusu, Türkmen kızı Fatoş Çal’ın, “Türkülere Vurgunum” dediği bu güzel albümde şu eserler bulunuyor: “Üşüyorum”, “Semah” (derleyen: Fatoş Çal), “Barak kızı”, “Beydağı’nın karısın” (derleyen: Fatoş Çal), “İstanbul”, “Bizim elde”, “Haydar”, “Beni köyüme götürün”, “Varıp neylemeli”, “Bize de Banaz’da” (derleyen: Fatoş Çal), “Derdi güzel”, “Hakir görme”, “Kayalar gölgelendi”.
(4230)
Hukuku Zorlamanın Güncel Örneği: HEYBELİADA RUHBAN OKULU -  Hüseyin Özbek
Son yıllarda ülkemizi ziyaret eden ABD ve AB yetkililerinden Rum Patrikhanesinin ve Rum Patriğinin ekümenikliğinin tanınması taleplerini duymak olağan hale geldi. AB ilerleme raporlarında da Fener Patriğinin ekümenikliğinin tesciliyle birlikte, Heybeliada Ruhban Okulunun açılmasına ilişkin istemlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devletince de kabulü ve sonuç olarak hukuksallaştırılması ısrarla istenmektedir.
(3902)
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ankette çıkan acı gerçeği açıkladı: Eğitim çalışanları borç batağında -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarının sosyo-ekonomik durumunu gözler önüne sermek amacıyla anket çalışması gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 2 bin 546 eğitim çalışanının katıldığı anketten çıkan sonuçlar, Türkiye gerçeklerine ışık tuttu.
(3315)
Kitap fuarında Ufuk Ötesi’ne büyük ilgi -  Ufuk Ötesi
Ankara’da ikincisi düzenlenen kitap fuarında Ufuk Ötesi standı büyük ilgi gördü. Rem Fuarcılık tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuara çok sayıda seçkin yayınevi katıldı.
(2937)
"Altın Örümcek İnternet Ödülleri" sahiplerini buldu -  Ufuk Ötesi
Altın Örümcek İnternet Ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. 3 bin adet internet sitesinin katıldığı yarışmada Özel Jüri Teşvik Ödülü’nü, www.annemmutfakta.tv aldı.
(2840)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002